• copaxone και μελανιες

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #33052  από passenger
 Τρί Ιούλ 06, 2010 11:35 pm
βικακι έγραψε:Ναι,μόνη μου την κάνω και είναι πολύ εύκολο.Εγώ χρησιμοποιώ πάντα το πιστολάκι γιατί νομίζω πως είναι καλύτερα.Ρύθμισε την βελόνα στο 4 και μετά τοποθέτησε το χέρι που θέλεις να κάνεις τη ένεση πάνω στο στήθος.Δηλαδη αγκάλιασε το στέρνο σου.Με το άλλο χέρι κράτησε το πιστολάκι και κάνε την΄ενέσα όσο το δυνατό πιο πίσω του μπράτσου.Πρόσεχε μόνο το πιστολάκι να είναι κάθετα ως προς το σημείο της ενέσας.Καλή επιτυχία. :happy-bouncymulticolor:

Πίσω από το μπράτσο υπάρχει ο τρικέφαλος μυς. Εγώ επειδή γυμνάζομαι , (δεν το λέω για εντυπωσιασμό) έχω και πίσω από το μπράτσο αναπτυγμένο αυτόν τον μυ, με αποτέλεσμα , σήμερα που έκανα την ένεση, αναγκαστικά να τραβώ με το ένα χέρι το δέρμα, προς τα έξω , για να μη γίνει η ένεση ενδομυϊκή. (και πάλι πόνεσε λίγο)
:confusion-seeingstars:
 #35264  από LL--MM
 Παρ Ιούλ 30, 2010 10:08 pm
:happy-smileyinthebox: Συγγνώμη για την επέμβαση, αλλά εμένα μου είπαν να κανω (το Ρεμπίφ) εκεί όπου έχει περισσότερο λίπος, ώστε να απορροφάται καλύτερα (διαλύεται καλύτερα στο σώμα) :eusa-dance:
 #36755  από Μαρία
 Δευ Αύγ 23, 2010 9:44 pm
βικακι έγραψε:Ναι,μόνη μου την κάνω και είναι πολύ εύκολο.Εγώ χρησιμοποιώ πάντα το πιστολάκι γιατί νομίζω πως είναι καλύτερα.Ρύθμισε την βελόνα στο 4 και μετά τοποθέτησε το χέρι που θέλεις να κάνεις τη ένεση πάνω στο στήθος.Δηλαδη αγκάλιασε το στέρνο σου.Με το άλλο χέρι κράτησε το πιστολάκι και κάνε την΄ενέσα όσο το δυνατό πιο πίσω του μπράτσου.Πρόσεχε μόνο το πιστολάκι να είναι κάθετα ως προς το σημείο της ενέσας.Καλή επιτυχία. :happy-bouncymulticolor:

στο 4! Τοσο μικρή σου εχουν πει να την κανεις? Εμένα μου εχουν πει στο 6 αν και ειμαι αρκετα αδυνατη 46 κιλα, και μαλιστα οταν ειχα πει οτι πρειζεται πολυ το σημειο μου ειχαν πει μηπως χρειαζεται να την κανω και μεγαλυτερη τη βελονα.
 #36756  από Π.Μ79
 Δευ Αύγ 23, 2010 9:52 pm
Μαρία έγραψε: Εμένα μου εχουν πει στο 6 αν και ειμαι αρκετα αδυνατη 46 κιλα,
46 κιλά ήμουν στην 1η δημοτικού :lol: :lol:

Προσωπικά betaferon κάνω αλλά για να μη πονάτε καθόλου, παγώστε λίγο την περιοχή για κανά λεπτό με ένα παγάκι ή μια παγοκύστη.
Επίσης, όταν κάνετε την ένεση, βάλτε λίγο πάλι το παγάκι ή την παγοκύστη, έτσι δε θα πρηστεί καθόλου μετά :)
 #36814  από Χρηστος
 Τετ Αύγ 25, 2010 12:15 am
Paris Michaelides έγραψε:
Μαρία έγραψε: Εμένα μου εχουν πει στο 6 αν και ειμαι αρκετα αδυνατη 46 κιλα,
46 κιλά ήμουν στην 1η δημοτικού :lol: :lol:
Εγω 46 κιλα γεννηθηκα :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
 #36860  από geor.gia
 Τετ Αύγ 25, 2010 6:07 pm
και μενα στο 6 μου ειπαν και το εχω μονιμα εκει (αλλα δεν ειμαι 46 κιλα αρα δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο). πιστευω οτι οι μελανιες ειναι θεμα δερματος - οργανισμου. σε μενα ακομα δεν εκαναν τιποτα οι ενεσεις αλλα βαζω προληπτικα αλουμινονερο αμεσως μετα την ενεση
 #36927  από Μαρία
 Πέμ Αύγ 26, 2010 6:09 pm
Geor.gia σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!
Όσο για τ αγόρια που γελάνε ...λέω ν αλλάξω ρότα στην καριέρα μου και να κάνω το μοντέλο! Με το ύψος θα χω ένα θέμα αλλα κι αυτο φτιαχνεται με μια βόλτα απο τον Προκρούστη
:laughing-rolling:
 #37144  από anni
 Δευ Αύγ 30, 2010 12:36 pm
παιδια ..........γιατι εγω το κανω στο 10;
εχω το rebismart για το rebif.....
μηπως να το αλλαξω...να δω αν ειναι καλυτερα;
 #37198  από Θεόφιλος
 Τρί Αύγ 31, 2010 2:26 am
Καλησπέρα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θεόφιλος την Τρί Αύγ 31, 2010 2:31 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #37199  από Θεόφιλος
 Τρί Αύγ 31, 2010 2:27 am
passenger έγραψε:
βικακι έγραψε:Ναι,μόνη μου την κάνω και είναι πολύ εύκολο.Εγώ χρησιμοποιώ πάντα το πιστολάκι γιατί νομίζω πως είναι καλύτερα.Ρύθμισε την βελόνα στο 4 και μετά τοποθέτησε το χέρι που θέλεις να κάνεις τη ένεση πάνω στο στήθος.Δηλαδη αγκάλιασε το στέρνο σου.Με το άλλο χέρι κράτησε το πιστολάκι και κάνε την΄ενέσα όσο το δυνατό πιο πίσω του μπράτσου.Πρόσεχε μόνο το πιστολάκι να είναι κάθετα ως προς το σημείο της ενέσας.Καλή επιτυχία. :happy-bouncymulticolor:

Πίσω από το μπράτσο υπάρχει ο τρικέφαλος μυς. Εγώ επειδή γυμνάζομαι , (δεν το λέω για εντυπωσιασμό) έχω και πίσω από το μπράτσο αναπτυγμένο αυτόν τον μυ, με αποτέλεσμα , σήμερα που έκανα την ένεση, αναγκαστικά να τραβώ με το ένα χέρι το δέρμα, προς τα έξω , για να μη γίνει η ένεση ενδομυϊκή. (και πάλι πόνεσε λίγο)
:confusion-seeingstars:
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ! Στο χέρι δεν έχω σχεδόν καθόλου υποδόριο ιστό με αποτέλεσμα 2 φορές να κάνω την ένεση ενδομυϊκά. Πλέον χαμηλώνω το ύψος σχεδόν στο 3 και τραβώ το δέρμα( αλλά μόνο στα χέρια.

Ρε παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς γιατί η επίσημη ιστοσελίδα του Copaxone προτίνει διαφορετικά σημεία που γίνεται η ένεση και στην Ελλάδα μας λένε άλλα; Ευχαριστώ!