• Θεραπεία - Αιγινήτειο

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #11184  από soulla
 Πέμ Νοέμ 05, 2009 4:54 pm
τωρα σε ποια θεραπεια εισαι ΓΙΩΡΓΟ :?: ακομα σε ιντερφερονη η πηρες προαγωγη σε κατι αλλο και τι περιμενεις απο τις ιντερφερονες νιωθεις οτι σε βοηθουν :?: εγω θελω να σε λεω πρωτοπαιδαρο ;) γιατι και εμενα μου αρεσουν οι ιδεες σου
 #11213  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Παρ Νοέμ 06, 2009 11:56 am
Μηνιαίως λαμβάνω THYSSABRI και επειδή πέρασα τη διετή χορήγηση από τις αρχές του άλλου χρόνου η Καραγεωργίου μου είπε ότι θα μου δώσει τα καινούρια χάπια . Η νευρολόγος του Ταμείου μου είπε ότι δίνουν την χορήγηση Thyssabri για 2 χρόνια γιατί είναι καινούριο φάρμακο και δεν έχει δοκιμαστεί επαρκώς .
 #11220  από christina
 Παρ Νοέμ 06, 2009 12:49 pm
Δηλαδή Γιώργο έχεις συμφωνήσει με τη γιατρό σου στη χορήγηση του χαπιού?
Δεν ανησυχείς που δεν είναι δοκιμασμένα?..
 #11224  από soulla
 Παρ Νοέμ 06, 2009 1:01 pm
τελικα ΓΙΩΡΓΟ εισαι πρωτοποριακος και το πρωτο πειραματοζωο :o εγω θα προτιμουσα να ειμαι ποντικος μονο ετσι θα τα δοκιμαζα πριν απο εσενα :evil: ποτε θα ερθουν τα χαπια στην ελλαδα :?: good luck
 #11225  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Παρ Νοέμ 06, 2009 1:23 pm
Κορίτσια σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια . Μόνο θέλω να σας πω ότι δεν είμαι στα χάπια πειραματόζωο αφού όταν μου το είπε η Καραγεωργίου για την αλλαγή θεραπείας πίστευε ότι τα χάπια θα έρθουν στην Ελλάδα δοκιμασμένα τέλη Δεκέμβρη . Τώρα δεν ξέρω τι να πω .
 #11227  από christina
 Παρ Νοέμ 06, 2009 1:27 pm
Γιώργο,

Δεν είμαι εξαιρετικά ενημερωμένη στο θέμα, ξέρω τα βασικά για αυτό και σε ρώτησα.
Συγγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση!

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά! ;)
 #11332  από princeofathens2004
 Κυρ Νοέμ 08, 2009 12:51 am
Καλησπέρα.

Το έχουμε ξαναπεί αλλά θα το ξαναπούμε. Το χάπι είναι προ των πυλών (από το 2010 - κάποια στιγμή - θα αρχίσει να χορηγείται). Οπωσδήποτε είναι δοκιμασμένο αφού για παράδειγμα στην Αυστραλία που γνωρίζω χορηγείται κανονικά εδώ και αρκετό καιρό.
Εμένα μου είπε ο γιατρός μου ότι το χάπι καλύπτει τον οργανισμό κατά 70% (πολύ περισσότερο δηλαδή από τις ενέσεις) και αυτοί που τελικά θα λαμβάνουν το χάπι θα παίρνουν ένα χάπι το τρίμηνο (δεν ξέρω αν θα είναι ένα χάπι για όλες τις περιπτώσεις ή αν θα κάνει για όλες τις περιπτώσεις). Το θέμα όμως είναι ότι κάνει σοβαρές παρενέργειες τις οποίες όταν έρθει η ώρα θα πρέπει να κουβεντιάσουμε. Φανταστείτε που από τη θεραπεία μέρα παρά μέρα πάει στη θεραπεία μία φορά το τρίμηνο. Τρέλα. Θα ξεχαστεί τελείως. Οι παρενέργειες όμως? Είδωμεν.

Για το νοσοκομείο τώρα.
Εγώ είμαι του εν λόγω νοσοκομείου και κάνω Betaferon (ένεση μέρα παρά μέρα). Πιστεύω ότι ο κάθε γιατρός αποφασίζει μεν για τη θεραπεία που θα ακολουθήσει ο ασθενής του συζητώντας μαζί του χωρίς όμως να φεύγει από την άποψή του αφού έχει και ανάλογη εμπειρία κάποιων χρόνων και ανάλογη εμπειρία από την πορεία αρκετών ασθενών που βλέπει και διαφορετικών περιπτώσεων.
Εμένα για παράδειγμα δεν με ξεκίνησε αμέσως θεραπεία αλλά πήγαμε συντηρητικά (χωρίς δηλαδή φάρμακα) αλλά με συχνή (ανά τρίμηνο) παρακολούθηση με μαγνητικές. Μόλις διαπιστώθηκε δραστηριότητα ξεκίνησα για να είμαι καλυμένος. Με πήγε με Betaferon "επιθετικά" όπως μου είπε γιατί προσπαθεί να μου διατηρήσει έτσι την καλή κλινική εικόνα που είδε ότι έχω. Οπότε προφανώς η αλλαγή φαρμάκων σε κάποιο ασθενή έχει να κάνει με την κάλυψή του πιστεύω. Αν δηλαδή ο γιατρός δει ότι κάποιο φάρμακο που χορηγεί δεν κάνει δουλειά το αλλάζει και πάει σε κάποιο πιο ισχυρό.
Κάπως έτσι πιστεύω πάει. Βέβαια ο ασθενής "προσαρμόζει" τη θεραπεία ανάλογα με τη ζωή που κάνει (δουλειά και άλλες δραστηριότητες) και ... η ζωή συνεχίζεται!
Αυτά. Πιστεύω να βοήθησα.
Bye