• Ποια ώρα προτείνετε καλύτερα για την ένεση του Rebif?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #835  από litsa
 Κυρ Νοέμ 30, 2008 11:00 pm
Γεια σε όλους!
από την εμπειρία σας, ποια ειναι η πιο κατάλληλη ώρα για την ένεση? ξέρω ότι πρέπει να αποφασίσω εγώ σύμφωνα με τις δραστηριότητες μου.. Αλλά ρωτάω εσάς που έχετε εμπειρία, γιατί μετά δεν θα μπορώ να την αλλάξω. Έτσι μου είπε η νοσηλεύτρια που ήθρε και μου έδειξε τον τρόπο. Το φάρμακο πρέπει να γίνεται σταθερή μέρα και ώρα. Εγώ λέω κατά τις 9 το βράδυ, ώστε το 12ώρο που απαιτείται για να παρέλθουν οι παρενέργειες να είναι μέσα στον ύπνο..
τι λέτε??
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
 #837  από Χρήστος
 Κυρ Νοέμ 30, 2008 11:52 pm
11-12 το βραδυ προτιμω εγω. Εχει τυχει βεβαια να κανω την ενεση και στις 2 μετα τα μεσανυχτα, αλλα σπανια. Οι παρενεργειες θα σε ενοχλουνε καμια φορα στον υπνο, αλλα με αντιπυρετικα παλευονται. Το επομενο πρωι λογικα θα εισαι μια χαρα.
 #838  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Δευ Δεκ 01, 2008 12:30 pm
Λίτσα θυμάμαι από τότε που έκανα τις ενέσεις , ότι κάθε φορά καλύτερο είναι να την κάνεις την ίδια ώρα . Αυτό δεν σημαίνει ότι αν ξευφεύγεις θα πάθεις και τα άπαθα .
 #868  από ioanna papantoni
 Κυρ Δεκ 07, 2008 11:01 pm
litsaki mou egw kane bettaferon k oxi rebif o giatros mou mou eipe na kanw tin enesi bradu gia na min me enoxloun ta sumptwmata na ta vgazw sto ypno..vevaia egw den parousiazo sumptoma alla kalutera einai nomizw to vradu k ean exeis k mia apoklisei 2 wron den egine k tpt.
 #874  από dina
 Δευ Δεκ 08, 2008 12:33 pm
ΑπΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΒΡΑΔΙΝΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΤΑ ΣΥΠΤΩΜΑΤΑ ΓΡΙΠΗΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ :P
 #877  από litsa
 Δευ Δεκ 08, 2008 10:40 pm
τα συμπτώματα τα έχουμε συνέχεια ή θα σταματήσουν κάποια στιγμή. ακόμα βέβαια είμαι ''ψαράκι'' ολοκαίνουρια...χι χι ! 8-) 8-)
 #878  από ioanna papantoni
 Τρί Δεκ 09, 2008 1:25 am
egw eixa sumptomata mono ton proto mina meta den eixa tpt kanw tin enesi k meta vgainw kanonika se club k se mpouzoukia k opou thes...alla o kathe organismos antidra allios