• ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ !!!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #128319  από geopsalto
 Κυρ Ιούλ 16, 2017 8:26 pm
Θελω να κοψω την ιντερφερονη μετα απο ενα χρονο ...
Υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια ???
 #128320  από manolo
 Κυρ Ιούλ 16, 2017 8:43 pm
Καλησπέρα,απλα το παιρνεις απόφαση σαν να ανοιγεις μια πόρτα για ενα άλλο περιβαλλον,πρόσεχε απλα την διατροφή σου τρωγε μπόλικο ταχίνι με μέλι ,β12, d3,γυμναστικουλα,αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά.
 #128321  από geopsalto
 Κυρ Ιούλ 16, 2017 9:03 pm
manolo έγραψε:Καλησπέρα,απλα το παιρνεις απόφαση σαν να ανοιγεις μια πόρτα για ενα άλλο περιβαλλον,πρόσεχε απλα την διατροφή σου τρωγε μπόλικο ταχίνι με μέλι ,β12, d3,γυμναστικουλα,αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά.


Σ΄ευχαριστω πολυ!
Β12 & D3 παιρνω ηδη οκ
το ταχινι με μελι μου αρεσει κιολας μια χαρα λοιπον .
Απο γυμναστικη βεβαια εδω πασχουμε λιγο καθως μονο περπατημα μπορω να κανω χωρις προβλημα.
 #128322  από manolo
 Κυρ Ιούλ 16, 2017 9:14 pm
Ποδήλατο σε ενα γυμναστήριο και yoga θα σε βοηθήσει στην ψυχικα, αυτά κανω ερ εγώ και παω μια χαρά και χωρίς φάρμακα ανέκαθεν.
 #128323  από manolo
 Κυρ Ιούλ 16, 2017 9:21 pm
Και κολύμπι είναι το ιδανικό για την περιπτωση μας
 #128324  από geopsalto
 Δευ Ιούλ 17, 2017 9:36 am
manolo έγραψε:Και κολύμπι είναι το ιδανικό για την περιπτωση μας

Να σε καλα φιλε για την απαντηση .

Επειδη ειμαι νησιωτης δεν μπορω να ζησω χωρις την θαλασσα οποτε το κολυμπι εννοειται οτι ειναι η πιο καλη φυσικοθεραπεια μου.
αλλα μια φορα εκανα το λαθος κ εβαλα βατραχοπεδιλα κ μετα χρειαστικα να παρω μια ντουζινα norgecic για να μου περασουν οι πονοι στα ποδια.
 #128325  από geopsalto
 Δευ Ιούλ 17, 2017 9:51 am
manolo έγραψε:Ποδήλατο σε ενα γυμναστήριο και yoga θα σε βοηθήσει στην ψυχικα, αυτά κανω ερ εγώ και παω μια χαρά και χωρίς φάρμακα ανέκαθεν.
Yoga & pilates εχω δοκιμασει , πολυ καλη γυμναστικη δεν το περιμενα αλλα εως ενα μηνα αντεξα γιατι μετα ειχα πολυ πονους στα ποδια κ δεν εννοω φυσικα το πιασιμο απο την ασκηση , απλα παρασυρθηκα κ ανεβασα ρυθμο χωρις να το καταλαβω κ επαθα την ζημια οποτε το σταματησα κ αυτο . τωρα βασικα σκεφτομαι να το ξεκινισω παλι Yoga αλλα πολυ χαλαρα.
 #128326  από geopsalto
 Δευ Ιούλ 17, 2017 11:27 am
επισης ηθελα να ρωτησω εαν εχει συμβει το εξης κ σε αλλον ασθενη που κανει χρηση ιντερφερονης.
Ενω οι εξετασεις αιματος μου οσον αφορα τις τρανσιμινασεις ειναι σε φυσιολογικα πλαισια εκτος απο μια περιοδο που ειχαν ανεβει λιγο αλλα μειωσα την δοση κ επανηλθαν στα φυσιολογικα , μετα απο αξονικη στην κοιλια μου βρεθηκε οτι εχω ενα αιμαγγειωμα κ δυο κυστες στο ηπαρ & ενας λεμφαδενας λιγο πρησμενος κτλ.