• ΕΡΩΤΗΣΗ!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #734  από ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ
 Παρ Νοέμ 21, 2008 4:03 pm
Παιδιά, την ένεση την κάνετε πάντα την ίδια ώρα?Εγώ παίρνω avonex αλλά δεν την κάνω την ίδια ώρα κάθε εβδομάδα.Βέβαια την ίδια μέρα.
 #736  από ΡΙΤΣΑ
 Παρ Νοέμ 21, 2008 6:16 pm
Κατερινάκι όταν έκανα Avonex φροντιζα απλά να κάνω την ένεση την ίδια μέρα. Κάποιες φορές, εν όψει πχ τριήμερου ταξιδιού την είχα κάνει και από το προηγούμενο βράδυ. Γενικά ένα φάρμακο πρέπει να χορηγείται ανά τακτά διαστήματα ώστε να διατηρείται σε σταθερή συγκέντρωση στον οργανισμό, αλλά δε χάλασε κι ο κόσμος αν δεν το κάνεις ακριβώς την ίδια ώρα! Ελπίζω να βοήθησα :)
 #738  από ioanna papantoni
 Παρ Νοέμ 21, 2008 9:56 pm
ego kano bettaferon paidia mera para mera,den kanw tin enesi tin idia ora mou eixe pei k o giatros oti mporo na tis kano me apoklisei 4 oron
 #739  από manos81
 Παρ Νοέμ 21, 2008 11:48 pm
ego pedia pou ekana xronia betaferon o giatros me rotage kai me ksanarotage an tin kanw taktika...eixe poles periptoseis pou tin ekanan kai 2 fores tin vdomada mou elege..pantos ego tin ekana prin na koimithw tora ti ora pezotane
 #740  από Παναγιώτα
 Σάβ Νοέμ 22, 2008 1:40 am
Geia sou katerinaki!!
Elpizw oti mporw na se boh8isw allwste kanw 4 xronia avonex.
auto pou mou exoun pei einai oti prepei na thn bazoume thn idia mera k oti 8a einai kalutera na thn bazoume panw katw thn idia wra me anotato orio 4-5 wres prin h meta..
Twra se periptwsh pou xreiasteis gia kapoio logo na allakseis mera prepei na ginei mia mera prin h mia mera meta!!
Elpizw na boh8isa kai euxomai olopsuxa na exeis ena ksekourasto bradu !!!
kalhnuxta!! ;)
 #744  από ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ
 Σάβ Νοέμ 22, 2008 1:36 pm
Κι εγώ Παναγιώτα κάνω avonex 11 χρόνια αλλά είχα αυτήν την απορία. :)
 #746  από Παναγιώτα
 Σάβ Νοέμ 22, 2008 3:49 pm
Entaksei kopela mou den eipa kati. Sigoura esu ksereis perissotera apo mena logw empeirias den einai to idio 11 xronia me 5 den sugkrinontai.sugnwmh an se peirakse kati ston tropo mou.den kserw. :|
 #755  από Μαρία
 Κυρ Νοέμ 23, 2008 7:39 pm
Εγώ κάνω Avonex 3 χρόνια και μου έχουν πει ότι είναι καλό να την κάνω την ίδια ώρα με μικρές αποκλίσεις.
Επίσης αν για κάποιο λόγο θέλω να αλλάξω μέρα να την κάνω μια μέρα πριν ή μια μέρα μετά, αν τώρα θελήσω να την επαναφέρω στην αρχική ημέρα θα πρέπει για δύο φορές να την κάνω αυτή τη νέα ημέρα και μετά να γυρίσω στην αρχική.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα… :?
 #864  από Θεόδωρος
 Σάβ Δεκ 06, 2008 2:13 pm
Μαρία έγραψε:Εγώ κάνω Avonex 3 χρόνια και μου έχουν πει ότι είναι καλό να την κάνω την ίδια ώρα με μικρές αποκλίσεις.
Επίσης αν για κάποιο λόγο θέλω να αλλάξω μέρα να την κάνω μια μέρα πριν ή μια μέρα μετά, αν τώρα θελήσω να την επαναφέρω στην αρχική ημέρα θα πρέπει για δύο φορές να την κάνω αυτή τη νέα ημέρα και μετά να γυρίσω στην αρχική.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα… :?
Μπορείς με αυτές τις μικρές αποκλίσεις να φέρεις στα μέτρα σου την ένεση κ την ώρα ή τη μέρα της . Αν χάσεις κ μια δε χάθηκε κι ο κόσμος ! :D :D Μην μπερδευτείς εσυ μόνο. :)