• plegridy

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #119014  από Μαρία21
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 2:26 pm
Γεια σας παιδιά! :emojis-8:
θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας γιατί είμαι σε δίλημμα!


Η γιατρός μου μου είπε ότι πρέπει είτε να αυξήσω τη δόση της θεραπείας που κάνω τώρα και να πάω σε rebif 44, είτε να αλλάξω σε plegridy λόγω του ότι θα πρέπει να κάνω ένεση μόνο κάθε 2 εβδομάδες και θα είναι πιο εύκολο για μένα...
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να μείνω στο rebif...μέχρι στιγμής τα πάω καλα. Οι τρανσαμινασες μου είναι φυσιολογικές και τα συμπτώματα υποφερτά.
Με την μεγαλύτερα δόση βέβαια δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα...

Τι γνώμη έχετε για το plegridy? Είναι και καινούριο και είμαι λίγο επιφυλακτική. :emojis-24:
 #119015  από ποπη
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 4:21 pm
γεια σου Μαρια!

ποιος ειναι ο ουσιαστικος λογος που η γιατρος σου θελει να αυξησει τη δοση η' να σου αλλαξει φαρμακο εφοσον εσυ με αυτο που παιρνεις τωρα εισαι σε φυσιολογικα επιπεδα?? γιατι να επιβαρυνθει ο οργανισμος σου με κατι δυνατοτερο εφοσον δειχνεις οτι δεν το εχεις αναγκη?? για ρωτα την..... :)
 #119016  από Μαρία21
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 4:26 pm
γεια σου Πόπη!
την δόση μου είπε να την αλλάξω γιατί πριν ένα μήνα είχα πρόβλημα με μούδιασμα στο πόδι και έκανα κορντιζόνη. Πριν από αυτό το επεισόδιο δεν ειχα πάθει κάτι παρόμοιο. Δεν ειχα πρόβλημα με μουδιάσματα.
 #119018  από ποπη
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 4:44 pm
συγνωμη, για ενα μουδιασμα κανει ετσι!? αυτο ειναι κοινο συμπτωμα στο 99% των ανθρωπων που εχουμε σκπ. αν το μουδιασμα δεν σου φερνει παραλυση δεν υπαρχει λογος. με ασκηση, διατροφη κ υπομονη αυτο περναει. μουδιασμα στην αρχη ειχα και εγω και ηταν εντονο, τωρα εχει υποχωρησει ομως, παρολα αυτα εγω ζητουσα φαρμακευτικη αγωγη κ δεν μου δινουν ακομα, ειμαι χρονια με σκπ. η απαντηση τους ξερεις ποια ηταν? ειπαν γιατι να καταστρεψουμε εναν οργανισμο που μεχρι στιγμης ειναι φυσιολογικος, θες οι παρενεργειες να σου δημιουργησουν ασθενειες που θα ευχεσαι να μην ειχες ποτε?. προσοχη με τα φαρμακα αυτα γιατι δεν ειναι η θεραπεια, ειναι πειραματικα. φιλικα στο λεω συζητησε περισσοτερο μαζι της.
 #119019  από Μαρία21
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 4:49 pm
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! θα την λάβω σοβαρά υποψην μου.

εσύ δεν κανεις θεραπεία δηλαδή?
 #119021  από ποπη
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 5:24 pm
τιποτα βρε μην ευχαριστεις :P εδω ειμαστε ολοι για να βγαλουμε καμια ακρη.

οχι οι γιατροι προς το παρον ειναι αρνητικοι. κανω διατροφη κατευθυνομενη και ασκηση ( οχι σε εξαντλητικα επιπεδα) και βλεπουμε. κανενας μας δεν ξερει τι θα προκειψει στο μελλον απλα ελπιζουμε στο καλυτερο να την περασουμε οσο πιο ανωδυνα γινεται :)
 #119025  από you can do it
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 7:52 pm
Μαρία21 μάλλον και εγώ θα συμφωνήσω με την Πόπη. Ένα μούδιασμα που δεν επηρεάζει την κίνησή σου δεν είναι δα τόσο φοβερό. Νομίζω, δεν ξέρω την έντασή του και το χρόνο που σου κράτησε. Γνώμη μου είναι όταν κάτι σε πάει καλά γιατί να το αλλάξεις; Βέβαια εφόσον παίρνεις ιντερφερόνη έτσι και αλλιώς και το plegridy είναι επίσης ιντερφερόνη (διορθώστε με αν κάνω λάθος), είναι δελεαστικό να κάνεις λιγότερες ενέσεις. Και εγώ θα το σκεφτόμουν σοβαρά.
Σκέψου καλά όλα τα υπέρ και τα κατά. Και σου εύχομαι να έχεις φώτιση να αποφασίσεις ότι θα είναι πιο χρήσιμο για σένα.

Πόπη, αν θέλεις, μπορείς να μας πεις ποιο γιατρό έχεις; μου κάνει εντύπωση που δεν σου δίνουν φάρμακα. Από ό,τι ξέρω επιμένουν για να ξεκινήσει κανείς αγωγή αμέσως "για να προλάβει", και σε διάφορα άρθρα που έχω διαβάσει πολλοί επιμένουν ακόμα και από το πρώτο επεισόδιο να αρχίζει η αγωγή.
Ενδιαφέρον που υπάρχουν γιατροί που ζυγίζουν και τις παρενέργειες. Αν δεν θέλεις να πεις δημόσια, στείλε μου σε παρακαλώ αν θες π.μ.
 #119026  από Μαρία21
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 8:05 pm
Η αλήθεια είναι ότι το μούδιασμα το είχα 1 εβδομάδα πριν ξεκινήσω κορτιζόνη και κράτησε ακόμη 3 περίπου μετά. Και για κάποιο λόγο είχα πρόβλημα με το γόνατο μου στο ίδιο πόδι και με δυσκόλευε στο περπάτημα.
Όντως είναι ιντερφερόνη και τα δύο φάρμακα απλά το plegridy είναι μια αλλη μορφή πιο συμπυκνωμένη με μεγαλύτερη διάρκεια.
Νομίζω δεν θα αλλάξω...και για την αύξηση της δόσης θα το συζητήσω πάλι με τη γιατρό μου
 #119027  από agathan
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 9:11 pm
hello girl!
το plegridy θα το ξεκινησω σε μερικες μερες οποτε εχω μια ιδεα να σου πω τι γινεται με την πεγκιντερφερονη. Ειναι απο τα τελευταια αποτελεσματα σε αυτα τα φαρμακα, ειναι ιντερφερονη (interferon beta‐1a) οπως την ξερουμε ως τωρα αλλα εχει χρονο ημιζωης (δεν ειναι ραδιενεργο :emojis-12: ). Αφηνει μονο του σιγα σιγα την ποσοτητα που χρειαζεσαι και δεν κανεις συνεχεια ενεσεις με τα στυλο.

Τωρα για το μουδιασμα, την πληρη εικονα σου την εχει η γιατρος που γνωριζει τι λενε οι MRI και το πως εισαι. Μπορει να μην ηταν κατι σοβαρο, αλλα να σου εδωσε κορτιζονη για να περασει πιο γρηγορα το συμπτωμα και να αποφυγει να σου αφησει κατι αλλο.

και τελος, η ιντερφερονη με την μακροχρονια χρηση χανει σιγα σιγα την επιδραση της και λογικα γι'αυτο σου αυξησε την δοσολογια.

Αυτα γνωριζω απο συζητησεις με τον δικο μου γιατρο, αλλα ρωτα την δικη σου να σου πει πιο σιγουρα.

Cheers! :emojis-8:
 #119028  από Μαρία21
 Κυρ Ιούλ 17, 2016 9:29 pm
Κατατοπιστικότατο σε βρίσκω!! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι είναι πολύ καινούριο
Επίσης το rebif το παίρνω μόνο 8 μήνες! μου είπε να το αλλάξω αν θέλω μόνο και μόνο επειδή είναι πιο εύκολο στο χρηση το αλλο αν και δεν νομιζω τελικά να το κανω.

Τώρα που θα το πάρεις εσύ θα μας πεις εντυπώσεις! :emojis-15: