• Ενέσεις: Με το μηχανάκι ή χωρίς?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #105103  από neroxytis
 Παρ Αύγ 08, 2014 10:46 pm
Δεν μπορώ να προτείνω γιατρό γιατί καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια. Ούτως ή άλλως μια φορά στα κάμποσα χρόνια τον βλέπω. Δεν μπορεί να κάνει κάτι που δεν θα με κάνει χειρότερα.
 #105348  από Elianna
 Τρί Αύγ 19, 2014 10:38 am
Update:
Λοιπόν, για να μην λέω μόνο τα μισά, έκοψα την ιντερφερόνη πριν 15 μέρες περίπου και τώρα έπαθα υποτροπή. Τι'ν πάλι τουτ' δεν ξέρω... Τα πράγματα δεν κυλάνε ακριβώς όπως τα υπολόγιζα :smile-bandit:
Πάντως η γιατρός αυτή τη φορά είχε πιο ήπια αντιμετώπιση. Είπε ότι αυτή είναι υποχρεωμένη αρχικά να σου πει να πάρεις τα φάρμακα αλλά στην τελική η απόφαση έχει να κάνει με το τι θέλει κανείς από τη ζωή του. Ζυγίζεις τα οφέλη με τις παρενέργειες. Κάποιοι είναι λέει εντελώς σίγουροι από την αρχή και δεν τους πειράζει καθόλου που μπορεί να έχουν μακροχρόνιες παρενέργειες πχ συκώτι, γιατί αξίζει να το ρισκάρουν ακόμα και με αυτά τα ποσοστά. Και πολλοί άλλοι είναι εντελώς σίγουροι για το αντίθετο.
Μάλλον εγώ είμαι η αναποφάσιστη, αλλά εδω το παθαίνω στο σουβλατζίδικο σιγα μη δεν το πάθαινα με τα φαμρακα.
-Ένα γύρο απ'όλα, όχι καλαμάκι, εεε να το κάνουμε καλαμάκι κοτόπουλο? Άκυρο άκυρο ένα χορτοφαγικό θέλω. Βασικά το φτιάξατε? Δεν βάζετε και λίγο γύρο τώρα που το ξανασκέφτομαι?
It's a torment.
Πάντως δεν το περίμενα να είναι τόσο κουλ η γιατρός. Δεν ήταν καθόλου επικριτική, ούτε μου είπε να τα ξαναρχίσω τα φάρμακα, ούτε καν το πρότεινε.
 #105359  από Κωνσταντίνα
 Τρί Αύγ 19, 2014 2:53 pm
Ελλιάνα μου σε περίμενα στο θέμα της "πνευματικής προσέγγισης" και όχι στο "ιντερφερόνες" :smile-sadsmile:
Θα σου μιλήσω με υποθέσεις που είναι αποτέλεσμα εμπειριών.Αλλά ας σκεφτούμε ότι και η άλλη πλευρά(ιατρικοφαρμακευτική), με υποθέσεις μιλάει και πράττει :smile-wait:
Ο οργανισμός μας έχει την κακιά συνήθεια να "γράφει" στη μνήμη του τις πληροφορίες από τις ουσίες που τον ποτίζουμε.Λέω κακιά επειδή δεν ξέρει τι θέλει ο νους :smile-sleepy: .
Είναι πιθανόν την υποτροπή να την έπαθες(αν είναι υποτροπή), επειδή διαταράχτηκε μια δυνατή συνήθεια ή να την πάθαινες και με την ιντερφερόνη.Ούτε ο γιατρός θα σου απαντήσει με βεβαιότητα.
Αυτά δε στα λέω για να μην πάρεις ξανά φάρμακα, αλλά για να σε απενοχοποιείσω για την απόφαση που πήρες πριν 15 μέρες :smile-nod:
Δεν υπόγραψες κάποιο συμβόλαιο με κάποιον, ούτε καν με τον εαυτό σου.Έχεις το δικαίωμα να πειραματίζεσαι, όπως και να ρισκάρεις, να αλλάζεις γνώμη............
Σου εύχομαι περαστικά και να είσαι σε αρμονία με τις σκέψεις σου :violin: :romance-kisscheek:
 #105450  από Elianna
 Παρ Αύγ 22, 2014 8:18 am
Κωνσταντίνα μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :smile-blush:

ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι ώση αυτό το πράγμα... βασικά ίλιγγο έχω, πρώτη φορά το παθαίνω. Είχε όμως και πολύ ζέστη αυτόν τον καιρό και σε συνδυασμό με
Κωνσταντίνα έγραψε:
Ο οργανισμός μας έχει την κακιά συνήθεια να "γράφει" στη μνήμη του τις πληροφορίες από τις ουσίες που τον ποτίζουμε.Λέω κακιά επειδή δεν ξέρει τι θέλει ο νους :smile-sleepy: .
Είναι πιθανόν την υποτροπή να την έπαθες(αν είναι υποτροπή), επειδή διαταράχτηκε μια δυνατή συνήθεια ή να την πάθαινες και με την ιντερφερόνη.Ούτε ο γιατρός θα σου απαντήσει με βεβαιότητα.

Μπορεί να περάσει από μόνο του. Ούτε ο γιατρός μπορούσε να απαντησει (καλά μέντιουμ είσαι?) με σιγουριά, θα κάνω τις μαγνητικές και θα λάμψει, ή δεν θα λάμψει (ελπίζω) η αλήθεια.

Ραντεβού λοιπόν στην πνευματική προσέγγιση...
Φιλάκια πολλά :smile-kiss:
 #106081  από Νίκος_76
 Τρί Σεπ 16, 2014 1:56 am
Γεια στη παρέα.
Βρήκα αυτό.
http://www.red-dot-21.com/products/baye ... ctor-19688

Betaconnect ονομάζεται και από ότι βρήκα κυκλοφορεί σε ορισμένες χώρες. Δε ξέρω για Ελλάδα τι παιζει. Κυκλοφορεί εδώ και κατι μήνες. Αντίστοιχο πρέπει να είναι και το rebismart αλλά εγώ ακόμα είμαι με το betaject. Εχει κανεις εμπειρία απο το rebismart?
Ο χαρακτηρισμός σφεντονα της Elianna όλα τα λεφτα :smile-giggle:
 #106088  από greekinholland
 Τρί Σεπ 16, 2014 9:11 am
Καλημέρα το rebifsmart το χρησιμοποιώ 7 μήνες τώρα, είναι εύκολο κάνει η νοσηλεύτρια τις ρυθμίσεις και εσυ απλά πατάς το κουμπί και αλλάζεις την αμπούλα του φαρμάκου μετά από τρεις ενέσεις. Κρατάει τα στοιχεία των ενέσεων κτλ και δεν είναι ιδιαίτερα επώδυνο, ψυχολογικά βοηθάει ότι δεν βλέπεις καν τη βελόνα, αρνητικό βρίσκω τη μεταφορά του σε ταξίδια και αν είσαι εκτός σπιτιού και είναι ημέρα ένεσης δεν είναι βολικό να το κουβαλάς.
 #106220  από eliza
 Πέμ Σεπ 18, 2014 3:50 pm
καλησπέρα και από εμένα,

το RebifSmart το χρησιμοποιώ από τον περασμένο Ιανουάριο και είναι το μοναδικό που έχω δοκιμάσει καθώς τότε διαγνώστηκα.
Είναι φαντάζομαι καλύτερο από το βλέπεις και να κάνεις ένεση καθώς σε αυτό δεν την βλέπεις την βελόνα όταν σε "τσιμπάει".
Το μόνο που με ενοχλεί/πονάει είναι όταν ρίχνει το φάρμακο... δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και με τις ενέσεις.
 #110484  από ΧΡΗΣΤΟΣ 76
 Παρ Απρ 17, 2015 5:42 pm
KAΛΗΣΠΕΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΕΜΑΤΟΙ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑ.

ΤΟΥΤΑ ΔΩ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕΝΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ BETA JECT COMFORT....ΚΑΙ
ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ BETAFERON ....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΥΕR ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΒETACONECT. EINAI O ANTIKATAΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ BETA JECT.ΟΠΩΣ
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ. BAΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ,ΑΛΛΑ, ΧΑΛΑΣΕ Η ΣΥΣΚΕΥΗ BETA JECT KAI TOYΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΤΣΟΥΠ.... ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΗ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΗΡΘΕ Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ.......ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ... ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ... ΟΚ...ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΚΑΛΑ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΟΜΑΛΗ ΕΠΑΦΗ.... http://www.red-dot-21.com/products/baye ... ctor-19688

ΤΟ ΤΗΛ ΕΙΝΑΙ...
BAYER ΕΛΛΑΣ...
210 618 75 00


ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΕΙΤΟΝΟΠΟΥΛΑ...ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΤΑ ΛΕΜΕ....ΟΕΟ.
 #110487  από billios
 Παρ Απρ 17, 2015 7:26 pm
Φιλε ευχαριστω πολλυ,τους περνω τηλ. να το παραγγειλω
 #110491  από ΧΡΗΣΤΟΣ 76
 Σάβ Απρ 18, 2015 8:53 am
biilio ΚΑΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ...