• Πώς κάνετε Avonex?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #103122  από Dhm
 Σάβ Μάιος 24, 2014 5:42 pm
Καλησπέρα! Αυτήν την υπέροχη εβδομαδιαία ένεση πώς την κάνετε?Σε φαρμακείο,νοσοκομείο ή μόνοι σας?

Ρωτάω γιατί,μόνη μου δεν μου πάει καρδιά, σε νοσοκομείο είναι λίγο ταλαιπωρία γιατί πρέπει να πάρω 2 λεωφορεία από εδώ που μένω και στο φαρμακείο τελευταία μου λέει ότι ενώ παλιά έκανε σε πολλούς,τώρα πια κάνει μόνο σε μένα(χάρη μου κάνει δηλαδή) και όταν είχαν απεργία τα φαρμακεία και έπαιρνα τηλ σε εφημερεύοντα όλοι μου έλεγαν ότι δεν κάνουν.Γνωρίζετε κάτι σχετικό?
 #103125  από mariabel
 Σάβ Μάιος 24, 2014 6:54 pm
Καλησπέρα Dhm!

Και εμένα στην αρχή δεν μου πήγαινε η καρδία να την κάνω μόνη μου...

Στην αρχή για καμία 10 φορές μου την έκανε το αγόρι μου (τα πάει καλά με τις ενέσεις, οδοντίατρος βλέπεις)..Μετά επέμενε να την κάνω μόνη μου για να μην έχω κανέναν ανάγκη, μην τύχει κάτι και δεν μπορεί..και δεν μπορώ να κάνω εγώ την ένεση!

Και είχε δίκιο, το ήξερα και εγώ αλλά δεν έπαιρνα την απόφαση..

5-6 φορές με άφηνε στο δωμάτιο και μου έλεγε εγώ δεν στην κάνω, κάνε την μόνη σου..Καθυστερούσα αρκετά έως να το πάρω απόφαση...Ήμουν με την ένεση στο χέρι για αρκετή ώρα.

Τώρα πια μόνη μου!! :smile-clapping:
Τραβάω δέρμα να τεντωθεί και βάζω ένεση...Είναι μια ιδέα μέχρι να το πάρεις απόφαση!!!!!!

Δεν είναι τίποτα!!Ίσα ίσα 1 λεπτό!!
Πάρε την απόφαση!!!!
Δεν πρέπει να έχουμε κανενός την ανάγκη!!!! :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #103127  από Dhm
 Σάβ Μάιος 24, 2014 7:05 pm
mariabel έγραψε:Καλησπέρα Dhm!

Και εμένα στην αρχή δεν μου πήγαινε η καρδία να την κάνω μόνη μου...

Στην αρχή για καμία 10 φορές μου την έκανε το αγόρι μου (τα πάει καλά με τις ενέσεις, οδοντίατρος βλέπεις)..Μετά επέμενε να την κάνω μόνη μου για να μην έχω κανέναν ανάγκη, μην τύχει κάτι και δεν μπορεί..και δεν μπορώ να κάνω εγώ την ένεση!

Και είχε δίκιο, το ήξερα και εγώ αλλά δεν έπαιρνα την απόφαση..

5-6 φορές με άφηνε στο δωμάτιο και μου έλεγε εγώ δεν στην κάνω, κάνε την μόνη σου..Καθυστερούσα αρκετά έως να το πάρω απόφαση...Ήμουν με την ένεση στο χέρι για αρκετή ώρα.

Τώρα πια μόνη μου!! :smile-clapping:
Τραβάω δέρμα να τεντωθεί και βάζω ένεση...Είναι μια ιδέα μέχρι να το πάρεις απόφαση!!!!!!

Δεν είναι τίποτα!!Ίσα ίσα 1 λεπτό!!
Πάρε την απόφαση!!!!
Δεν πρέπει να έχουμε κανενός την ανάγκη!!!! :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
Μόνο στο μπούτι μπορείς όμως μόνη σου έτσι? Κάποια στιγμή δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις σημείο?:/
 #103128  από mariabel
 Σάβ Μάιος 24, 2014 7:11 pm
Ναι κάνω πάνω και έξω..Δεξιά και αριστερά..
 #103129  από Dhm
 Σάβ Μάιος 24, 2014 7:12 pm
mariabel έγραψε:Ναι κάνω πάνω και έξω..Δεξιά και αριστερά..
Μάλιστα. Ίσως κάποια στιγμή το πάρω απόφαση. Αν και υποτίθεται ότι σε λίγο καιρό θα βγει το 'πενάκι'.
 #103131  από mariabel
 Σάβ Μάιος 24, 2014 7:18 pm
Πραγματικά δεν είναι τίποτα!!

Ναι, υποτίθεται έως Αύγουστο θα έρθει Ελλάδα, με είχε ενημερώσει η νευρολόγος τον Ιανουάριο!Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι.. :smile-happy:
 #103132  από Dhm
 Σάβ Μάιος 24, 2014 7:20 pm
Καλά εμένα με έχει ενημερώσει εδώ και ένα χρόνο ότι θα έρθει ένα χάπι(όχι gilenya),αλλά πουντο?