• ΙΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #99848  από Chr1st1na
 Κυρ Φεβ 16, 2014 8:54 pm
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι χάλια... πυρετό, τρέχουν μύτες, πονάνε κόκκαλα και όλα τα συναφή. Γνωρίζει κανείς αν συνεχίζεται η θεραπεία για όσο είμαστε άρρωστοι?
 #99850  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Φεβ 16, 2014 8:58 pm
Οχι ! Οταν εχουμε πυρετο δεν παιρνουμε τη ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ μας ! Παντως , φροντισε να ενημερωσεις το γιατρο σου .ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss:
 #99851  από Chr1st1na
 Κυρ Φεβ 16, 2014 9:01 pm
ανεβοκατεβαινει ο πυρετος... παιρνω παναντολ και ντεπον για να το ριξω, και πεφτει επιτυχως.

Ευχαριστω πολυ πολυ!!!! :smile-hi:
 #99861  από sofia
 Κυρ Φεβ 16, 2014 11:50 pm
Πρώτη φορά ακούω ότι διακόπτουμε την αγωγή όταν περνάμε ίωση. Επτά χρόνια τώρα, δε σταμάτησα ούτε μέρα την αγωγή , γιατί (πολύ απλά) κανείς γιατρός δεν μου το είπε.

Ίσως παίζει ρόλο και το είδος της θεραπείας (εγώ παίρνω copaxone, μπορεί να μην ισχύει το ίδιο για τις ιντερφερόνες ή τα άλλα φάρμακα).
 #99864  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Φεβ 17, 2014 8:13 am
sofia έγραψε:Πρώτη φορά ακούω ότι διακόπτουμε την αγωγή όταν περνάμε ίωση. Επτά χρόνια τώρα, δε σταμάτησα ούτε μέρα την αγωγή , γιατί (πολύ απλά) κανείς γιατρός δεν μου το είπε.

Ίσως παίζει ρόλο και το είδος της θεραπείας (εγώ παίρνω copaxone, μπορεί να μην ισχύει το ίδιο για τις ιντερφερόνες ή τα άλλα φάρμακα).
:smile-hi: Καλημερα και καλη βδομαδα ! Συγγνωμη που δεν το διευκρινισα ! Μιλαω για αβονεξ και ρεμπιφ .Για το κοπαξον , δεν ξερω. Απο την αρχη μου ειχαν πει , γιατρος και νοσηλευτρια της εταιρειας , οτι ΔΕΝ κανουμε ενεση οταν εχουμε πυρετο . Ευτυχως ,δεν συνεβη πολλες φορες κατι τετοιο . ΥΓ.Και...............Κοριτσια !!!!!! ΔΕΝ υπαρχει ΘΕΡΑΠΕΙΑ για τη σκπ !!!!! Τα φαρμακα που παιρνουμε εχουν στοχο την καθυστερηση της εξελιξης της νοσου .......... :smile-hi:
 #99877  από sofia
 Δευ Φεβ 17, 2014 11:48 am
:smile-clapping: ΑΝΝΟΥΛΑ, καλά κάνεις και το διευκρινίζεις. Ξέρεις πόσα πράγματα έχω μάθει εδώ μέσα; Αφού, πολλές φορές, όταν έχω απορίες, προτιμώ να ανατρέξω σε σχετικές αναρτήσεις, παρά να ρωτήσω το γιατρό μου. Και πάντα βρίσκω απαντήσεις.
Όσο για τον όρο "ΘΕΡΑΠΕΙΑ", σίγουρα δεν είναι κυριολεκτικός ΄ σχήμα λόγου είναι, κατ' ευφημισμόν θεραπεία τα φάρμακα, για να το πιστεύουμε κιόλας!

: :s :smile-happy: mile-happy: smile-happy:
Καλημέρα σε όλους! Σήμερα "μύρισε" άνοιξη!!!
 #99878  από anni
 Δευ Φεβ 17, 2014 1:19 pm
:smile-flower: ....10 χρονια κανω rebif ......
ο δικος μου γιατρος ειναι καθετος....συνεχιζουμε κανονικα την αγωγη
με ιωση με πυρετο παντα την κανω.... :?