• betaferon...anosokatastaltiko???

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #42207  από evoula
 Κυρ Οκτ 24, 2010 9:30 pm
mipws xerete pws to betaferon epidra sto anosopoiitiko susthma???einai anosokatastaltiko???den exw dei kati tetoio sto egxeiridio apo to opoio synodeyetai,alla rwtw gia ton logo pou perigrafw sth sunexeia...kanw tis eneseis edw k enamisi sxedon xrono...anekathen synaxonomoun....alla edw k ena xrono eimai synexws synaxomenh...persi to xeimwna upefera apo farigitides...amigdalitides...kai larigitides...eixa parei exi koutia antiviwsewn...kai meta akolouthise i stomatikh mukitiash...kai twra pali exw synaxwthei mesa se 1 mina 2 fores...logw tou betaferon gnwrizete an eimaste pio evaisthitoi sta mikrovia???
 #42214  από ahilleas
 Δευ Οκτ 25, 2010 10:07 am
Ευούλα χρησιμοποιώ BETAFERONE σχεδον 2 χρονάκια και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Κάνω πολύ συχνά εξετάσεις αίματος κλπ και δεν έχω δει καμιά διαφορά στις μετρήσεις.Πρέπει όμως να σου πω ,ότι ποτέ δεν ειχα κρυώματα,συνάχια και γενικά είχα παντα <γερό> οργανισμό.(εννοώ και πριν τη θεραπεία).
 #42222  από kate2002
 Δευ Οκτ 25, 2010 11:54 am
"κατι" κανουν οι ιντερφερονες, σιγουρα...
εγω εκανα το εξταβια για 4 μηνες... τους 2 πρωτους μια χαρα ολα, ηταν και η δοση μικρη, αφου ισχυριζομουν (και το πιστευα!) οτι ειμαι απο τους τυχερους που θα τη βγαλω κοτσανι με τις ενεσεις...
στο 2ο μηνα (τελη) ιγμοριτιδα για πρωτη φορα στη ζωη μου, λοιμωξη αναπνευστικου, φαρυγγιτιδα κολπιτιδα, και όοοοοτι αλλο σε -ιτιδα ειναι ευρεως γνωστο... δε συζητω για το "φουντωμα" όλων των άλλων συμπτωματων-επακολουθων της ιντερφερονης...
το σταματησα.
εχω τωρα απ το καλοκαιρι που τοκοψα. ακομη δε λεει να συνελθει ουτε το αναπνευστικο, ουτε η ιγμοριτιδα...οχι οπως τοτε, αλλα θα μου παρει χρονο να..επανελθω! ποτε στη ζωη μου, και ολες τις φορες αθροιστικα να βαλω, ποτε δεν αρωστησα τοσες φορες, όσες την ανοιξη που μας περασε. ποτε.

ευχομαι να μην εχεις προβληματα και να σου παν ολα καλα. :greetings-waveyellow:
 #42232  από litsa
 Δευ Οκτ 25, 2010 3:22 pm
evoula
λιγο ευαισθητούλα εχω γινει παραπανω αλλα κυρίως αργεί να μου φύγει η ίωση ή το κρύωμα ...
ενώ προσεχω και παρα πολύ!!
 #42336  από maraki12
 Τετ Οκτ 27, 2010 7:38 pm
Λοιπόν τώρα που το λες και εγώ την προηγούμενη άνοιξη (με Rebif βέβαια) έπαθα ό,τι υπάρχει σε -ίτιδα, ιγμορίτιδα, φαρυγγίτιδα, κανα δυο βαρβάτες ιώσεις και κάτι σε -όκκοκο στο στόμα(χάλια). Την αντιβίωση την είχα για πρωινό. Ενώ παλιά ένα ή κανένα συνάχι κάθε χειμώνα. Χμμμμ...

Μη χ... :x
 #42342  από kate2002
 Τετ Οκτ 27, 2010 9:49 pm
ναι... αυτα στο στομα ξεχασα να τα αναφερω!
 #96830  από Elianna
 Τετ Νοέμ 20, 2013 2:34 pm
Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι καινούριο πάνω στο θέμα? Έχω ξεκινήσει το betaferon από τον Μάιο και εδώ και αρκετό καιρό έχει κολλήσει το θερμόμετρο στο 37.5, μου πέρασε για 1-2 εβδομάδες και μετά πάλι τα ίδια. Από τότε που άρχισα τη θεραπεία έχω κάνει μόνο μια εξέταση αίματος που έδειξε χαμηλά λευκά και αιματοκρίτη. Λέτε να φταίει αυτό? Οι ώσεις δεν φέρνουν δέκατα, να μην ανησυχήσω έτσι?
Γενικά αν μου συνέβαινε αυτό πριν μάθω για την ΣΚΠ, δεν θα του έδινα καμιά σημασία, ρωτάω όμως γιατί είμαι καινούρια στα πράγματα και δεν έχω καταλάβει ακριβώς, τι από αυτά που μου συμβαίνουν οφείλεται στο φάρμακο, τι είναι εντελώς άσχετο και πότε πρέπει να πας στο γιατρό.
 #96844  από billios
 Τετ Νοέμ 20, 2013 10:55 pm
Φανταζομαι πως τις εξετασεις σου τις ειδε ο γιατρος σου,αν δεν τις ειδε πρεπει να τις δει,γι'αυτο αλλωστε τις εκανες.
Τον χαμηλο αιματοκριτη τον βοηθας με φρεσκο χυμο πορτοκαλι,μοσχαρακι και (χαπακι filicine αφου στο προτηνει ο γιατρος).
Τωρα, καλο θα ειναι αυτο που σε προβληματιζει να το πεις στον γιατρο για να σε βοηθησει,αυτη ειναι δουλεια του,οι παρενεργειες ειναι πολλες και διαφορετικες για τον καθενα σε διαρκεια και σε ενταση.Μην αγχωνεσαι παντως,τα δεκατα ειναι στο προγραμμα,αφου ομως επιμενουν καλο ειναι να το συζητησεις μαζι του.
 #96851  από fillcinefil
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 2:14 am
Παιδιά με δεκατρία χρόνια betaferon, δεν αντιμετώπισα (δλδ ελάχιστα) κρυώματα-συναχώματα. Η γενική μου υγεία ήταν μιά χαρά.
Να μην ξεχάσω κάποια στιγμή ένας γιατρός (σε κουβέντα στο πόδι) λέει: ά εσύ δεν θα χρειάζεται να κάνεις και το αντιγριπικό (?). Δεν μου βγάζει λογική αλλά...
 #96860  από Elianna
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 3:34 pm
Billio τις είχα πάει τις εξετάσεις στον γιατρό, δεν είχε πει κάτι ανησυχητικό, θα ξαναπάω μια βόλτα από εκεί και αν μου πει κάτι ενδιαφέρον θα το γράψω. Fil κι εγώ κάτι τέτοιο είχα ακούσει αρχικά, γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση...
Πάω να πλακωθώ στις πορτοκαλάδες, η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό τις είχα ξεχάσει εντελώς... :smile-headbang:
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!