• REBIF 22.....

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #7752  από pinelopi
 Σάβ Αύγ 08, 2009 3:29 pm
Το σταυρο μας να κανουμε ακομα ουτε οι γιατροι δεν ξερουν τι επιπλοκες μπορει να εχει η νοσος μεταδιδεται παρα πολη ευκολα και γρηγορα δεν ειναι απλα ενας πυρετος και λιγο βηχας τα περιστατηκα μηλανε για πολη μεγαλη καταβολη οσο για το εμβολειο τουλαχιστον απο τους γιατρους που ξερω και τα λεμε καθημερηνα το εμβολιο δεν θα το κανουν γιατι κανεις δεν ξερει τις παρενεργειες :o :o :o αν δε μεταλαχτει ο ιος το εμβολιο δεν εχει καμια αξια ουτε εγω θα το κανω ουτε το παιδι μου!!!!!!μετεφερετε δε ακομα και με τα ρουχα εμας τις ρομπες μιας χρησεος που φοραμε οταν ερχετε περιστατικο μας εχουν κουτι μολισμενων και τα ριχνουμε αμεσως μεσα δεν επιτρεπετε να παμε πουθενα με τη ρομπα γιατι γινετε διασπορα :o :o οποτε οχι αγαλιες και φιλια οχι σε πολι κλειστους χωρους πλυσιμο τα χερια μεχρη τους αγκωνες και μετα αν εχετε απολιμαντικο και σοσ τα ρουχα οταν ερχεστε απ' εξω!!!!!!!
 #7811  από litsaM
 Δευ Αύγ 10, 2009 1:44 pm
παιδια πεστετης να γραφει greeklish :) καταλαβαινεις πιο καλα :) θα της το πω κι εγω σπιτι!!! :) :D
 #7843  από pinelopi
 Τετ Αύγ 12, 2009 12:14 am
Α δεν ξερω τι να κανω?πεστε μου πως να γραφω? :cry: :cry: τι να κανω εχω ενα προβλημα ορθογραφιας :cry: :cry: :cry:
 #7846  από litsa
 Τετ Αύγ 12, 2009 12:46 am
γραφε ελληνικά ... είναι πιο σπουδαίο και εύκολο στο διάβασμα...

φιλιά!!
 #8665  από haris
 Τρί Σεπ 15, 2009 10:46 pm
καλησπέρα,πρόκειται να πάρω rebif 22 σε μερικές μέρες. Θα είναι το πρωτο φάρμακο που παίρνω. Τι παρενέργειες έχει συνήθως?? κρατάνε πολύ? γιατί αν κάθε 2 μέρες είμαι πτώμα.......

τα medrol εχουν παρενέργειες? γιατι με την ανάλατη δίαιτη μου έπεσε η πίεση και ζαλίζομαι πάλι....εχω και μούδιασμα σε πέλμα?συμβαίνει και σε άλλους?
 #8667  από litsa
 Τρί Σεπ 15, 2009 11:45 pm
με τα παυσίπονα το πιο πιθανό είναι να μην καταλαβαίνεις τις παρενέργειες...
καλή αρχή και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλα΄!!

το μεντρολ ισως να προκαλεί κούραση .. και σκέψου ότι ο οργανισμός έχει να επουλώσει τις βλάβες οπότε το να ξεκουράζεσαι ωφελεί!!!!!!!

τώρα για την πιεση ρώτα τον γιατρό σου ίσως σου πει να ψιλο ψιλο τρως άλας... δεν γνωρίζω ακριβώς!!
 #8670  από LL--MM
 Τετ Σεπ 16, 2009 1:24 am
Επαναλαμβάνω όπως σε πολλούς άλλους, ότι το ρεμπίφ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε μου έκανε καμιά εμφανή παρενέργεια, κι αυτό από δώ και δέκα χρόνια, αλλά πολλοί εδώ ταλαιπωρούνται ασχημα... :( Κατά τ' άλλα, ώση είναι :x , θα περάσει, και θα συνέλθεις γρηγορώτερα απ' ότι νομίζεις... :shock: Καλό κουράγιο :D

Α, και άν δεν τρέμουν τα χέρια σου, κάνε την ένεση σταθερά, στηρίζοντας τον καρπό σου στο μηρό, π.χ. Την ένεση την κρατάς σα μολύβι, κανονικά δεν πονάει και πολύ, αποφεύγοντας τα έμβολα αποφεύγεις και μαυρίλες...
 #8691  από anna1290
 Τετ Σεπ 16, 2009 4:37 pm
Γειας σας και απο μενα!Βρε παιδια ας γραψετε καποιες παρενεργειες που κανει αυτη η rebif22,για να γνωριζουμε και τα χειροτερα!..και ας μην σας εχουν συμβει,απλα μπορει και να εχετε ακουσει,ετσι για να ενημερωθω,γιατι θελω να ξεκινησω θεραπεια και ολο το αναβαλω,εχω παρει τις ενεσεις και τις εχω και καθονται στο ψυγειο!!Απλα φοβαμαι πολυ μην μου συμβουν διαφορα!!Τι να λεμε τωρα.. :shock:
 #8695  από litsa
 Τετ Σεπ 16, 2009 5:20 pm
ΡΕ Κοπέλι μου!!
ΜΟΥ ΘΥμίζεις εμένα που ένα μήνα είχα τις ενέσεις και όλο ανέβαλα το ραντεβού γιατί μια πονούσε ο λαιμός και μια ο γιος μου είχε ιωση..
βέβαια έτσι μου έλεγε ο γιατρός μου...

ήρθε η νοσηλευτρια ??? δεν κάνατε μαζί την πρωτη ένεση??? :?:
δεν σου τα εξήγησε ΟΛΑ?? :roll: :roll:
δεν την συνεχίζεις???!! :?: :?: :!: :!: :lol:

άκου: αν παίρνεις τα παυσίπονα θα είναι σαν να μην την κάνεις...
λίγο ίσως ζαλισμένη θα είσαι... τώρα είπαμε εγώ το εχω αυτό, αλλά άλλοι δεν έχουν τίποτα!!

μην το σκέφτεσαι και ΞΕΚΙΝΑ!!! ΑΝ δεν ξεκινήσεις δεν θα δεις!!
πάντως και άλλοι ψιλοπερνάνε το στάδιο αυτό ---so dont worry!!!!!!!!

filia polla!!
 #8697  από Maria77
 Τετ Σεπ 16, 2009 5:31 pm
Άννα, ξεκίνησε την θεραπεία και μην αγχώνεσαι τόσο πολύ!
Μπορεί η Rebif στο κάτω κάτω εσένα να μην σου προκαλέσει καμία παρενέργια! Δεν είναι κρίμα να έχεις τις ενέσεις στο ψυγείο και να στερείς απο τον εαυτό σου μία θεραπεία που είναι πολύ πιθανόν να σε βοηθήσει???
Φιλιά!