• Avonex - ημικρανία..?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #109033  από Fotini
 Κυρ Φεβ 01, 2015 11:33 pm
Καλησπέρα σε όλους..
Ξαναμπαίνω στην παρέα σας μετά από 5 χρόνια με την διάγνωση κ χρήση Avonex, την οποία κάνω ακόμα με τρομερή δυσκολία. Δεν έχω κανένα σύμπτωμα κ ελπίζω να παραμείνει έτσι ( αν και ώρες-ώρες ανησυχώ για το αν το αρχικό στάδιο χωρίς συμπτώματα παρατράβηξε ...ξέρω κ γω...αντί να χαίρομαι , καμιά φορά αγχώνομαι όταν το σκέφτομαι...).
Τελοσπάντων....μετά από 5 χρόνια avonex συνήθως την επομένη δεν έχω καμία παρενέργεια..πού κ πού κανένα ρίγος με αδυναμία κ δέκατα....αλλά τίποτα το τρομερό. Αυτό όμως που με πιάνει καμιά φορά είναι ένας τρομερός πονοκέφαλος την επόμενη μέρα ..δεν είχα ποτέ ημικρανίες οπότε δεν ξέρω πώς είναι, αλλά αυτός δεν μου φαίνεται συνηθισμένος πονοκέφαλος. Με πιάνει στο πίσω μέρος , χτυπάει στα μάτια και δεν μπορώ να ακουμπήσω το κεφάλι ούτε κατά διάνοια σε μαξιλάρι ή να σκύψω κλπ..Μου έρχεται απλά να το χτυπήσω στον τοίχο! :smile-headbang:

Μπορεί να μου τύχει 1 φορά τον μήνα ή και καθόλου ...ποτέ δεν ξέρω πότε θα με πιάσει και κάθε φορά που κάνω την ένεση εύχομαι να μην είναι από αυτές τις φορές.
Έχω σταματήσει για κανά χρόνο να παίρνω paracetamols και τέτοια πριν/μετά την ένεση και δεν είχα πρόβλημα...αλλά αυτός ο πονοκέφαλος δεν παλεύεται...

Έχει κανένας σας τέτοιον πονοκέφαλο μετά την ένεση..??
Ή να φταίει κάτι άλλο..? ( αναρωτιέμαι , γιατί δεν μου παρουσιάζεται κάθε βδομάδα..)
Την άλλη βδομάδα στο ραντεβού με τον νευρολόγο μάλλον θα του το αναφέρω...έτσι, όχι ότι περιμένω καμιά λύση :smile-sadsmile:

Καλό βράδυ σε όλους!
 #109038  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Φεβ 02, 2015 8:46 am
Fotini έγραψε:Καλησπέρα σε όλους..
Ξαναμπαίνω στην παρέα σας μετά από 5 χρόνια με την διάγνωση κ χρήση Avonex, την οποία κάνω ακόμα με τρομερή δυσκολία. Δεν έχω κανένα σύμπτωμα κ ελπίζω να παραμείνει έτσι ( αν και ώρες-ώρες ανησυχώ για το αν το αρχικό στάδιο χωρίς συμπτώματα παρατράβηξε ...ξέρω κ γω...αντί να χαίρομαι , καμιά φορά αγχώνομαι όταν το σκέφτομαι...).
Τελοσπάντων....μετά από 5 χρόνια avonex συνήθως την επομένη δεν έχω καμία παρενέργεια..πού κ πού κανένα ρίγος με αδυναμία κ δέκατα....αλλά τίποτα το τρομερό. Αυτό όμως που με πιάνει καμιά φορά είναι ένας τρομερός πονοκέφαλος την επόμενη μέρα ..δεν είχα ποτέ ημικρανίες οπότε δεν ξέρω πώς είναι, αλλά αυτός δεν μου φαίνεται συνηθισμένος πονοκέφαλος. Με πιάνει στο πίσω μέρος , χτυπάει στα μάτια και δεν μπορώ να ακουμπήσω το κεφάλι ούτε κατά διάνοια σε μαξιλάρι ή να σκύψω κλπ..Μου έρχεται απλά να το χτυπήσω στον τοίχο! :smile-headbang:

Μπορεί να μου τύχει 1 φορά τον μήνα ή και καθόλου ...ποτέ δεν ξέρω πότε θα με πιάσει και κάθε φορά που κάνω την ένεση εύχομαι να μην είναι από αυτές τις φορές.
Έχω σταματήσει για κανά χρόνο να παίρνω paracetamols και τέτοια πριν/μετά την ένεση και δεν είχα πρόβλημα...αλλά αυτός ο πονοκέφαλος δεν παλεύεται...

Έχει κανένας σας τέτοιον πονοκέφαλο μετά την ένεση..??
Ή να φταίει κάτι άλλο..? ( αναρωτιέμαι , γιατί δεν μου παρουσιάζεται κάθε βδομάδα..)
Την άλλη βδομάδα στο ραντεβού με τον νευρολόγο μάλλον θα του το αναφέρω...έτσι, όχι ότι περιμένω καμιά λύση :smile-sadsmile:

Καλό βράδυ σε όλους!
Καλημερα Φωτεινη !!!!!!!! Λες οτι ....μαλλον θα πεις στο νευρολογο για τον πονοκεφαλο . Εγω ΛΕΩ : ΟΧΙ ΜΑΛΛΟΝ !!!!!!!!! Οπωσδηποτε θα το αναφερεις !!!! Οπωσδηποτε !!!!!! Μπορει να φταιει το Αβονεξ , μπορει και οχι . Αυτο το φαρμακο, οπως και ολα τα άλλα, μπορει να προκαλεσει ΠΟΛΛΑ ! Εχω , προσωπικη, ΑΣΧΗΜΗ πειρα . Εξαλλου , οι παρενεργειες ενος φαρμακου, δεν εμφανιζονται παντα απο την αρχη . Μπορει να μας ''χτυπησουν'' μετα απο πολλα χρονια χρησης . ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ κι εκεινος θα σου βρει λυση . Μην εισαι απαισιοδοξη !!!! ΑΚΟΥΣ ?ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ! Και ....ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ !!!!!!!!! Ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα ! Και κατι αλλο : Σταματα να ανησυχεις και να περιμενεις ...συμπτωματα !!!!!! Ηρεμησε ! Ποιος σου ειπε οτι ...θα πρεπει να εμφανιστουν συμπτωματα ? Δεν ειναι απαραιτητο ......ΗΡΕΜΗΣΕ !!! :smile-sun: :smile-hi: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss:
 #109045  από ΜΗΤΣΑΚΗ ΒΟΥΛΑ
 Δευ Φεβ 02, 2015 10:13 am
Καλημέρα φωτεινή!!! Θα συμφωνήσω, πρέπει να το αναφέρεις στον γιατρό σου. Εγώ κάνω Avonex εδώ κ έναν χρόνο, από τη πρώτη στιγμή είχα και έχω καμιά φορα αυτούς τους πονοκεφάλους, και το αντιμετωπίζω με panadol, δεν υπάρχει άλλη λύση!! Είναι φρικτός πονοκέφαλος αλλά δε μπορείς να κάνεις κι αλλιώς. Εμένα μου 'ρχεται να το τρυπήσω καμιά φορά, απλά κάνουμε υπομονή!!!!
 #109069  από Fotini
 Δευ Φεβ 02, 2015 8:48 pm
οκ..θα το αναφέρω στον νευρολόγο κ ίδωμεν :smile-wink:
Ευχαριστώ :smile-nod:
 #109163  από Fotini
 Παρ Φεβ 06, 2015 9:29 pm
Καλησπέρα και πάλι... μετά το σημερινό ραντεβού με τον γιατρό κ την νοσοκόμα που με παρακολουθεί, άκουσα ότι οι έντονοι πονοκέφαλοί μου οφείλονται στο ότι δεν πίνω αρκετά υγρά (πράγμα που όντως ισχύει, οπότε και θα μπορούσε να είναι αυτό μια απάντηση..)

Τελοσπάντων....για την ώρα αποφάσισα κ τους ανακοίνωσα ότι σταματώ το Αnonex...δεν αντέχω άλλο την όλη ψυχοφθόρα διαδικασία..νιώθω φοβερή ανακούφιση αλλά και...ενοχή :smile-thinking:
Eλπίζω να μου βγει σε καλό αυτή η απόφαση....
Την άλλη βδομάδα θα κάνω MRI scan ( για πρώτη φορά με σκιαγραφικό :smile-sweating: :smile-sweating: ) , ώστε να γίνει μια σύγκριση με την κατάσταση προ 5ετίας, πριν αρχίσω το Αvonex..και βλέπουμε...
Για την ώρα, μέχρι κ δάκρυα μου έρχονται όσο σκέφτομαι ότι δε θα χρειάζεται να αγχώνομαι πλέον με ενέσεις :happy-cheerleadersmileygirl:

Καλό σαβ/κο !
 #109164  από Dhm
 Παρ Φεβ 06, 2015 9:32 pm
Ναι κι εγώ αυτό με τα υγρά θα σου έλεγα..Κι εμένα μου κάνει πονοκέφαλο και πολλά άλλα...
Μακάρι να με 'αφήσουν' να την σταματήσω κι εγώ!!Καλή λευτεριά! ;)