• avonex.ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ 'Η ΚΟΛΑΣΗ?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #88846  από dsts
 Παρ Απρ 19, 2013 8:06 am
geia sas.exo skp apo ta 17 mou.tora eimai 33.olh thn enilikh zoi mou diladi.kano to avonex apo ta 18.den eixa pote sovaro simptoma me thn ennoia tou kinitikou provlimatos.mono omos opoios exei auth thn arrostia mporei na katalavei merika pragmata.an kai kathe periptosh einai toso monadikh...emena to avonex sthn arxh, oso thimamai kiolas, itan ok.2 depon prin kai meta xana an xreiastei allo ena kai entaxei.thn paleua.tora...edo kai kapoia xronia einai san na vazo mesa mou, auto pou leme gripiash me dekata pou se kovoun se 1000 kommatia, ton pono ston auxena pou den ipoferete, thn apolith katathlipsh kai to ....den mporo na sinexiso th zoi mou fisiologika.pairno ta antiflegmonodh me th xoufta.o giatros leei ena asthenh pou einai kala me ena farmako tosa xronia den ton peirazoume diladi na allaxoume farmako.iparxei allos me toso entones parenergeies?euxaristo....
 #88851  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Απρ 19, 2013 9:54 am
dsts έγραψε:geia sas.exo skp apo ta 17 mou.tora eimai 33.olh thn enilikh zoi mou diladi.kano to avonex apo ta 18.den eixa pote sovaro simptoma me thn ennoia tou kinitikou provlimatos.mono omos opoios exei auth thn arrostia mporei na katalavei merika pragmata.an kai kathe periptosh einai toso monadikh...emena to avonex sthn arxh, oso thimamai kiolas, itan ok.2 depon prin kai meta xana an xreiastei allo ena kai entaxei.thn paleua.tora...edo kai kapoia xronia einai san na vazo mesa mou, auto pou leme gripiash me dekata pou se kovoun se 1000 kommatia, ton pono ston auxena pou den ipoferete, thn apolith katathlipsh kai to ....den mporo na sinexiso th zoi mou fisiologika.pairno ta antiflegmonodh me th xoufta.o giatros leei ena asthenh pou einai kala me ena farmako tosa xronia den ton peirazoume diladi na allaxoume farmako.iparxei allos me toso entones parenergeies?euxaristo....
:greetings-waveyellow: Σου εχω , ηδη, απαντησει !!!! Εχω πολυ ασχημη πειρα απο το αβονεξ !!!!!!!! Εκτος απο τη φοβερη καταθλιψη , που μου προκαλουσε , ειχα κι εγω αυτα τα συμπτωματα ....ριγος, δεκατα, πονους................Σου ξαναλεω !!!!! Να μιλησεις με το γιατρο σου !!!!! Οσο ''καλο'' κι αν ειναι ενα φαρμακο, δεν νομιζω να πρεπει να το αφηνουμε να μας ...διαλυει σωματικα και ψυχικα......... :greetings-waveyellow:
 #88934  από Giota
 Σάβ Απρ 20, 2013 7:05 pm
εγω παιδια κανω αβονεξ εδω κ 4 κ κατι χρονια... δεν εχω ουτε μια παρενεργεια.. μονο ντεπον παιρνω πριν την ενεση κ την αλλη μερα αν χρειαστει απο λιγο βαρη κεφαλι..........
 #89051  από dsts
 Τετ Απρ 24, 2013 12:34 am
Κι εγώ τα πρώτα χρόνια, έτσι ήμουν.Μετά από 16 χρόνια όμως, σταδιακά τα πράγματα άλλαξαν....
 #89144  από Giota
 Παρ Απρ 26, 2013 1:37 pm
δεν το ηξερα οτι καποια στιγμη ισωσ αλλαζουν τα πραγματα με την καθε θεραπεια που κανουμε..... αντε το εμαθα κ αυτο.... ειναι αυτο που λενε..... "οσο ζεισ μαθαινεισ"
 #89152  από mplearkouda
 Σάβ Απρ 27, 2013 12:12 am
Κάνω Αβονεξ εδώ και περιπου 1 χρόνο. Πυρετό δεν μου προκαλεί, αλλά μεγάλη κατάπτωση, εξάντληση, πονοκέφαλο, ζαλάδα και γενικώς κατάθλιψη πολλή. Τώρα για την κατάθλιψη δεν είμαι και σίγουρη πόσο φταίει το αβονεξ για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αλλά σίγουρα αυτό το τρύπημα κάθε παρασκευή και να καταστρέφεται και το σαββατοκύριακο σου δεν βοηθά καθόλου.
Την περασμένη βδομάδα μου την έδωσε και αποφάσισα για πρώτη φορα να μην κάνω καθόλου την ένεση. Την επόμενη βδομάδα πάντως ήμουν πολύ καλύτερα γενικά. Τόσο απο πλευράς συμπτωμάτων, όσο και από πλευράς ενέργειας. Τυχαίο? Δεν ξέρω...
 #89166  από Π.Μ79
 Σάβ Απρ 27, 2013 4:01 pm
Το κάθε φάρμακο, αντιδρά διαφορετικά στον καθένα.

Προσωπικά, οι λίγοι μήνες που έκανα τη βλακεία να πάρω το betaferon, μου άλλαξε τον αδόξαστο! Άκουσα από άτομα που παίρνουν χρόνια το ίδιο φάρμακο και δεν έχουν καμία παρενέργεια. Άκουσα από άλλους ότι είχαν τις ίδιες παρενέργειες με μένα.

Για μία ακόμα φορά, πέραν του ότι δεν απεδείχθη ότι τα φάρμακα προσφέρουν κάτι, διαφαίνεται ξεκάθαρα όμως, ότι είμαστε ένας στατιστικός αριθμός και βέβαια ένα ακόμα πειραματόζωο για να πλουτίζουν οι φαρμακευτικές και οι νευρολόγοι.
 #89507  από dsts
 Σάβ Μάιος 04, 2013 8:17 pm
εγω αυτη την εβδομαδα δεν την εκανα!δεν αντεχα αλλο και η μεγαλη εβδομαδα χαλια!βεβαια η καταθλιψη με εχει τσακισει για τα καλα γενικοτερα...εχει ο Θεος
 #90120  από dsts
 Παρ Μάιος 17, 2013 8:04 am
Γειά σε όλους!Δε μπορώ να μη μιλήσω για όλη αυτη τη διαφορα!Δεν εκανα την ενεση για 2 εβδομαδες συνεχομενα.Αλλος ανθρωπος!Γιατι να πρωτομιλησω?Κοιμομουνα σαν πουλακι, δε με πονουσε το κορμί μου, δεν εβλεπα εφιαλτες και πολλα αλλα, και το κυριοτερο απ'ολα αλλαξε τοοοοοοσο πολυ η διαθεση μου!Μου αλλαζει το χαρακτηρα αυτο το πραγμα...Και την εκανα προχθες..Τι να πω?Πυρετος, κομμαρες, αυπνια, αρχισα να πεφτω ψυχολογικα, να κανω αρνητικες σκεψεις, κτλ....τι καταδικη ειναι αυτη βρε παιδι μου?...
 #90184  από sofia13
 Παρ Μάιος 17, 2013 11:40 pm
Την avonex την έκοψα στα δυόμιση χρόνια , γιατί ψυχολογικά με πήγε στα τάρταρα του άδη.
Σοβαρολογώ. Στα πρόθυρα της αυτοχειρίας έφτασα.
Τις υπόλοιπες ιντερφερόνες , τις έκανα σταδιακά σχεδόν όλες - μου ττις αλλάζανε οι γιατροί , γιατί
δεν μου κάναν τίποτα και είχα συνέχεια ώσεις- .
Το πήρα πάνω μου το θέμα. Έψαξα πολύ εδώ στο φόρουμ κι΄εμπιστεύτηκα ανθρώπους που ξέρουν
τι γράφουν, είναι και συνασθενείς το βασικότερο.
Οφείλω τεράστιο ευχαριστώ στον Π.Μ 79, που ενημερώνει ακούραστα .
Οφείλω πολλά ευχαριστώ και στη Litsa .