• Εστίες και Αβονεξ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #84179  από Theodora
 Τρί Ιαν 15, 2013 3:46 pm
Όταν είχα κάνει πέρσι τον Φεβρουάριο την πρώτη μου μαγνητική, έδειξε ότι είχα τρεις εστίες.Μετά οι επόμενες επαναληπτικές μαγνητικές που έκανα έδειχναν το ίδιο πράγμα. Μετά από 4 υποτροπές, τον Νοέμβριο περίπου, ο γιατρός μου συνέστησε να αρχίσω να κάνω ενέσεις ιντερφερόνης και μου έγραψε τις άβονεξ. Πριν περίπου δύο εβδομάδες έκανα επαναληπτική μαγνητική και οι εστίες από τρεις έχουν αυξηθεί στις 7.


Αυτό σημαίνει ότι θα μου κόψει τις ενέσεις ο γιατρός; Μπορεί και αυτές οι ενέσεις να μην είναι και το καλύτερο πράγμα αλλά τόσο καιρό τις έχω ψιλοσυνηθίσει και έχω μάθει τα "όρια" ,ουσιαστικά, του εαυτού μου την ημέρα που την κάνω. Θα το λάβει αυτό υπόψη του ο γιατρός ή πέρα βρέχει;; :scared-eek:
 #84180  από Π.Μ79
 Τρί Ιαν 15, 2013 5:18 pm
Θεοδώρα, οι εστίες δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την κλινική εικόνα, αλλά και με το ποιο φάρμακο σου γράφουν.
Τελευταία, πολλοί νευρολόγοι το έχουν επιτέλους παραδεκτεί!

Οπότε να έχεις υπόψιν, ότι όποιο φάρμακο και να σου γράψουν, η εικόνα της μαγνητικής δεν αλλάζει ποτέ προς το καλύτερο.
Επίσης, το ότι οι ιντερφερόνες τάζουν μείωση υποτροπών, ούτε αυτό ισχύει.
Ακόμα και να ίσχυε, ποιος νοιάζεται αν έχεις 7 υποτροπές αντί 10? Το θέμα είναι οι υποτροπές να μην αφήνουν κουσούρια, το οποίο δε μπορεί να στο τάξει κανένας.

Πάντως, μην τρομοκρατείσαι με τον αριθμό των εστιών ή το πού βρίσκονται (εγκέφαλο, νωτιαίο μυελό). Το θέμα είναι, αν και όποτε περνάς υποτροπή, να μη σου αφήνει κατάλοιπα.
 #84182  από anastasis
 Τρί Ιαν 15, 2013 6:06 pm
Και αν εχεις εστιες αλλα δεν εχεις υποτροπες τι πρεπει να κανεις? :greetings-waveyellow:

Το σταυρο σου μαλλον ε? ;)
 #84183  από Φαίδρα
 Τρί Ιαν 15, 2013 6:24 pm
anastasis έγραψε:Και αν εχεις εστιες αλλα δεν εχεις υποτροπες τι πρεπει να κανεις? :greetings-waveyellow:

Το σταυρο σου μαλλον ε? ;)
Εσύ Αναστάση μου, άναψε και καμια λαμπάδα ίσα με το μπόι σου, πιστεύεις ή όχι :eusa-dance:
 #84184  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιαν 15, 2013 7:16 pm
anastasis έγραψε:Και αν εχεις εστιες αλλα δεν εχεις υποτροπες τι πρεπει να κανεις? :greetings-waveyellow:

Το σταυρο σου μαλλον ε? ;)
:sad-roulette: Εσυ ειδικα , πρεπει να κανεις το σταυρο σου γιατι.....θα φας πολυυυυυυυυ ξυλο !!!!!! Παρα πολυ !!!!!!!! :teasing-tease:
 #84188  από anastasis
 Τρί Ιαν 15, 2013 7:42 pm
Brazil μου την αναψα και πιο ψηλη απο μενα να φανταστεις στον Αγιο Εφραιμ μεγαλη χαρη του...! :pray: :pray: :pray: :pray:
 #84190  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιαν 15, 2013 8:05 pm
:sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :violence-stickwhack: :violence-axechase: :violence-stickwhack:
 #84192  από Π.Μ79
 Τρί Ιαν 15, 2013 8:21 pm
Αναστάση, χαλάτε το θέμα της κοπέλας... Άμα θες απάντηση, πάρε με τηλ!
 #84193  από anastasis
 Τρί Ιαν 15, 2013 8:23 pm
Συγγνωμη βρε Π.Μ δε θα ξαναγινει...εχεις δικιο... :greetings-waveyellow: