• διακοπη θεραπειας

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #77329  από Π.Μ79
 Δευ Σεπ 10, 2012 9:29 pm
Κώστας έγραψε:Το ξέρω ότι υπάρχουν νευρολόγοι που δεν είναι τόσο αλήτες.
Βρες μου ένα τέτοιο και θα γίνουμε φιλαράκια.


Τώρα μου βάζεις πολύ δύσκολα.
Δεν μπορούμε να γίνουμε πρώτα φιλαράκια και μετά να ψάξουμε μαζί;!
Θα γίνω φιλαράκι με το νευρολόγο βρε τρελέ χαχαχα.
Δεν πρόκειται να βρεις πάντως :)
 #77335  από Κώστας
 Τρί Σεπ 11, 2012 1:49 am
Π.Μ, λες να έχει αρχίσει να επιρρεάζεται και η αντίληψή μου;!
Όλα τάχαμε αυτό μας έλειπε!
 #79724  από Κωνσταντίνα
 Κυρ Οκτ 21, 2012 12:08 am
Φωνές από παντού.......από μένα την ίδια.
Η ώρα είναι 11.30, έπρεπε να έχω κάνει την betaferon μου.Γυρίζω γύρω γύρω από την ουρά μου ένα μήνα τώρα, ξέρετε όπως οι σβούρες που έχετε κάνει πολλοί από σας συνάδελφοι :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: .

Επισκέφτομαι το forum, μπας και καταλαγιάσω την αμφιθυμία μου, για την ιντερφερόνη που ξαναέβαλα απρόθυμα στη ζωή μου και πέφτω στο "διακοπή θεραπείας", (.....ψέμματα πήγαινα γυρεύοντας).

Π.Μ79, Αννούλα59, Joy13, Sofia, Κώστας και αρπάζω την ευκαιρία που έψαχνα.Όχι όχι η επιλογή είναι δική μου, σκέφτομαι να διακόψω την ιντερφερόνη.Η ένεση της τελευταίας δόσης από το πρώτο κουτί, ψεπαγώνει εκτός ψυγείου και δε θα μου χορηγηθεί :romance-caress: .Για σήμερα η απόφαση είναι τελεσίδικη.Αύριο βλέπουμε....(Νοιώθω ότι είναι πιο ξεαγχωτικό να μη δεσμευτώ ακόμα.Τα χρόνια της "φαρμακοπόσεως" :obscene-drinkingchug: είναι πολλά).

Επιτρέψτε μου αυτόν τον μονόλογο, επειδή ...φοβάμαι.
Έχω πάρει σχεδόν τα πάντα από το 1997 μέχρι σήμερα και να σκεφτείτε ότι η γιατρός μου με διαβεβαίωνε για την καλοήθη μου απομυελίνωση.
Ήμουν μια πολύ συνεπής ασθενής, μέχρι σήμερα.Δεν πήρα ούτε το απογευματινό μου fampyra :confusion-seeingstars:
Δεν ξέρω αν ένας μήνας ιντερφερόνης μου θύμισε ξανά τι εστί κατάθλιψη, αμφιθυμία, εκνευρισμός, πάντως η κόπωση να πάει στο "γέρο διάολο" :obscene-hanged:

Εύχομαι αύριο το πρωί που θα ξυπνήσω, να υποστηρίζω με την ίδια θέρμη την απόφασή μου αυτή.Είστε οι πρώτοι που μιλώ γι αυτή μου την απόφαση.Ο σύντροφός μου και τα παιδιά μου κοιμούνται :violin: .
Σας ευχαριστώ για τα μάτια και την ενσυναίσθηση που είχα διαθέσιμα και μοιράστηκα :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: .
 #79740  από Φαίδρα
 Κυρ Οκτ 21, 2012 5:04 pm
Κωνσταντίνα έγραψε:Φωνές από παντού.......από μένα την ίδια.
Η ώρα είναι 11.30, έπρεπε να έχω κάνει την betaferon μου.Γυρίζω γύρω γύρω από την ουρά μου ένα μήνα τώρα, ξέρετε όπως οι σβούρες που έχετε κάνει πολλοί από σας συνάδελφοι :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: .

Επισκέφτομαι το forum, μπας και καταλαγιάσω την αμφιθυμία μου, για την ιντερφερόνη που ξαναέβαλα απρόθυμα στη ζωή μου και πέφτω στο "διακοπή θεραπείας", (.....ψέμματα πήγαινα γυρεύοντας).

Π.Μ79, Αννούλα59, Joy13, Sofia, Κώστας και αρπάζω την ευκαιρία που έψαχνα.Όχι όχι η επιλογή είναι δική μου, σκέφτομαι να διακόψω την ιντερφερόνη.Η ένεση της τελευταίας δόσης από το πρώτο κουτί, ψεπαγώνει εκτός ψυγείου και δε θα μου χορηγηθεί :romance-caress: .Για σήμερα η απόφαση είναι τελεσίδικη.Αύριο βλέπουμε....(Νοιώθω ότι είναι πιο ξεαγχωτικό να μη δεσμευτώ ακόμα.Τα χρόνια της "φαρμακοπόσεως" :obscene-drinkingchug: είναι πολλά).

Επιτρέψτε μου αυτόν τον μονόλογο, επειδή ...φοβάμαι.
Έχω πάρει σχεδόν τα πάντα από το 1997 μέχρι σήμερα και να σκεφτείτε ότι η γιατρός μου με διαβεβαίωνε για την καλοήθη μου απομυελίνωση.
Ήμουν μια πολύ συνεπής ασθενής, μέχρι σήμερα.Δεν πήρα ούτε το απογευματινό μου fampyra :confusion-seeingstars:
Δεν ξέρω αν ένας μήνας ιντερφερόνης μου θύμισε ξανά τι εστί κατάθλιψη, αμφιθυμία, εκνευρισμός, πάντως η κόπωση να πάει στο "γέρο διάολο" :obscene-hanged:

Εύχομαι αύριο το πρωί που θα ξυπνήσω, να υποστηρίζω με την ίδια θέρμη την απόφασή μου αυτή.Είστε οι πρώτοι που μιλώ γι αυτή μου την απόφαση.Ο σύντροφός μου και τα παιδιά μου κοιμούνται :violin: .
Σας ευχαριστώ για τα μάτια και την ενσυναίσθηση που είχα διαθέσιμα και μοιράστηκα :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: .

Γειά σου Κωνσταντίνα! Πως είσαι σήμερα αφού ξύπνησες; Ήταν ένα κακό όνειρο ή οι σκέψεις παραμένουν;
:romance-kisscheek:
 #79741  από Κωνσταντίνα
 Κυρ Οκτ 21, 2012 6:51 pm
Σήμερα ξύπνησα ξεκούραστη και λυτρωμένη.Νοιώθω καλύτερα.Δεν ξέρω αν ήταν ψυχολογική η κούραση, αλλά την επόμενη μέρα από την ένεση ξύπναγα βαριά, κουρασμένη και άκεφη.
Η απόφαση που πήρα χτες το βράδυ, παραμένει δυνατή και σταθερή.
Ίσως το γεγονός ότι κάνω την αγωγή του Γεωργακόπουλου, με βοήθησε να πάρω μια τόσο θαρραλέα απόφαση :happy-bouncymulticolor: .

Θέλω να σας ζητήσω μια χάρη.Ενισχύστε μου την απόφαση αυτή :romance-caress: .
Με βοήθησες Π.Μ79 με την αναφορά στο συμπέρασμα έπειτα από 17 χρόνια χρήσης ιντερφερόνης.Αν θες δώσε μου λίγα στοιχεία παραπάνω :text-thankyouyellow: .

Πρέπει να σας πω ότι τα λειτουργικά μου αποθέματα, δε χωράνε ρίσκα.Την στιγμή αυτή νοιώθω ότι τα ρίσκα τα παίρνω κάνοντας μπεταφερόνη.
Κώστα θα ακολουθήσω μια περισσότερο προσεγμένη διατροφή, συμφωνώ με την προσέγγισή σου και συνδυάζοντας την αγωγή Γεωργακόπουλου, με φσκθ θα αντιμετωπίσω τη νόσο.
Μακάρι να πάνε όλα όπως τα σκέφτομαι :pray:
Σας ευχαριστώ που με διαβάζετε, με βοηθά :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #79743  από Μιμικαμ
 Κυρ Οκτ 21, 2012 8:54 pm
Γειά σου Κωνσταντίνα μου :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Δεν έχω λόγια να σου εκφράσω την χαρά μου, διαβάζοντάς σε......και μόνο το γεγονός, οτι ανέβηκε η ψυχολογία σου, νομίζω οτι είναι υπεραρκετό....με γυρίζεις περίπου δυόμιση χρόνια πίσω, όταν κι εγώ είχα τους ίδιους φόβους, αγωνίες, ενδοιασμούς.....για το πιο μονοπάτι να ακολουθήσω.....μετά απο δίμηνη πάλη με την ολη ψυχοφθόρα κατάσταση που βίωνα, πήρα την απόφαση ν'απαλλαγώ, απ'την νοσηρή ρεμπιφοκατάσταση....και πραγματικά, απο το επόμενο πρωί, ενιωσα οτι ξαναγεννήθηκα,οτι λυτρώθηκα, οτι θα ξανάρχιζα μια νέα ζωή με συνεπιβάτη την αισιοδοξία, την δύναμη για ζωή....προχωρώ και ελπίζω.....

Εύχομαι απο καρδιάς......ο,τι καλύτερο για σένα.....καλή δύναμη.... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #79752  από Vasoula
 Κυρ Οκτ 21, 2012 10:59 pm
Μη φοβασαι καθολου, κρατα γερα, ο καλυτερος "γιατρος" του οργανισμου σου εισαι εσυ κανενας δεν σε ξερει καλυτερα απο σενα ποτε πονας ποτε εισαι χαλια και ποτε πετας!
Αν μαλιστα μπορεις να κανεις λιγη γυμναστικουλα μαζι με σωστη διατροφη θα εισαι σιγουρα καλυτερα απο οτι με την ιντερφερονη!
Απο την μικρη προσωπικη εμπειρια με τον αδερφο μου ο οποιος ακολουθει πολυ σωστη διατροφη (κατι μεταξυ παλαιολιθικης και best bet diet αλλα δεν ξεφευγει ποτε) μπορω με σιγουρια να σου πω οτι το πιο μεγαλο ποσοστο ιασης ειναι η διατροφη + συμπληρωματα, η ψυχολογια και μετα οτιδηποτε αλλο, δεν πηρε ποτε μεχρι τωρα κανενα χαπι και ειναι σχεδον καλα οταν πριν 1-2 χρονια ηταν μη σου πω καλυτερα πως!
 #79761  από sofia13
 Δευ Οκτ 22, 2012 8:06 am
Kαλημέρα , χαίρομαι για την ανεβασμένη ψυχολογία σου. Πολλύ. Ειναι σημαντικότατος παράγοντας -ειδικά για μας- ετσι που έχουμε μπλέξει. Καλή διατροφή κάνω κι΄εγώ και περιμένω ραντεβού με Γεωργακόπουλο. Ενα λάθος κάνω ακόμη αλλά κι΄αυτό ελπίζω να το αφήσω πίσω μου. Θα διαπιστώσεις ότι μέρα με τη μέρα χωρίς '' φάρμακα'' , θ΄ανεβαίνεις όλο και περισσότερο. Ευχές για τα καλύτερα.........