• betaferon

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #80067  από billios
 Σάβ Οκτ 27, 2012 9:49 pm
Θα σου πω..
Μεχρι το πρωτο 3μηνο τα ειχα λιγο σκουρα με τις παρενεργειες γιατι το πρωι δουλευα και σηκωνομουνα ζαμπον εντελως,το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω λογω του φαρμακου.
Μολις λοιπον ειδα οτι δεν τη παλευα ξεκινησα να κουμπωνω ντεπον.Μετα το 6μηνο εχω λιγοτερες εως καθολου καποιες φορες παρενεργειες και τη παλευω χωρις ντεπον.
Σε ολους ομως δεν συμβαινει το ιδιο!!
 #80633  από ΑΝΕΣΤΗΣ
 Τρί Νοέμ 06, 2012 11:32 pm
bre paidia,me to betaferon antexo tis parenergeies an kai pleon exoun iremisei,auto pou den antexo einai o ponos sta simeia ton eneseon,eidika sta podia me ftanei se simeio na min mporo na perpatiso kai diarkei arketes meres,xerei kanenas ti mporo na kano gia na min ponao?
 #80634  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Νοέμ 06, 2012 11:54 pm
Καλησπερα ! Πρωτα-πρωτα , πρεπει να βρεις σε ποια σημεια δεν πονας ή πονας λιγοτερο ! Θυμαμαι , απο τοτε που εκανα μπεταφερον, οτι πονουσα , κι εγω, για μερες! Ακομη , θυμαμαι διαφορα ''καρουμπαλα'' , που εκαναν μηνες να περασουν!!!! Λιγοτερο πονουσα , οταν εκανα την ενεση στην κοιλια και περισσοτερο στα ποδια,τα μπρατσα και τους γλουτους .Φροντισε να βγαζεις την ενεση , απο το ψυγειο, μιση ωρα πριν!!!!Ο παγος , βοηθαει , πριν και μετα την ενεση (σου εδωσαν την ειδικη κομπρεσα, πιστευω ) καθως και η επαλειψη με κρεμα αλοης.Καλο θα ηταν , επισης, να αναφερεις το προβλημα στους νοσηλευτες της εταιρειας .Ισως να σου πουν κι αλλους τροπους για να γλιτωσεις απο τον πονο . Καλη δυναμη !!!!! :greetings-waveyellow:
 #80673  από billios
 Τετ Νοέμ 07, 2012 11:34 pm
Ανεστη στα χερια δεν βαραω γιατι κουλενομαι,χτυπαω ποδια-γλουτους,καποιες φορες στα ποδια κι εμενα με ενοχλει και για κανα δυο μερες ειμαι σε φαση να ψιλοκουτσαβλιζω.Εχω παρατηρηση πως αυτο συμβενει οταν δεν χτυπαω στην ευθεια,οταν το φαρμακο δεν εχει πιασει θερμοκρασια δωματιου [εγω το αφηνω καμια ωρα εκτος ψυγειου πριν τρυπαρω].Ο παγος βοηθαει αλλα μην το παρακανεις,θα ακουμπας την παγοκυστη 3,4, δευτερα στο σημειο πριν και γυρω στα 10 μετα την εφαρμογη,αν το παρακανεις θα 'καψεις' το σημειο που τρυπισες,εμενα μου μελανιαζει σε μεγεθος παλαμης και φυσικα μεχρι να επανελθει δεν ξανατρυπαω εκει.Αν χρησιμοπιεις το μηχανακι πηγαινε να σου αλλαξουν την πλαστικη [λευκη] μυτη μπροστα,να σου βαλουν την πιο μεγαλη ετσι ωστε να κρυβει περισσοτερη βελονα κατα την εφαρμογη,ειναι ελαφρως καλλιτερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billios την Πέμ Νοέμ 08, 2012 10:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #80675  από sofia13
 Πέμ Νοέμ 08, 2012 12:28 am
Βρε παιδιά , θα πώ και γώ την βλακώδη εμπειρία πολλών, παρα πολλών ετών με τις ιντερφερόνες.
Ελάχιστες φορές είχα πρόβλημα. Και πόνους σχεδόν καθόλου.
Εψαξα όμως πολύ , λπτομερειακά , σε πιά σημεία είχα φλέβες.
Βρήκα τις περισσότερες. Δεν χτυπούσα ποτέ εκεί....
Τις λίγες που έριξα σε φλέβα ΄ή κοντά , πόνεσα πολύ.
Δείτε το λίγο. Ψάξτετο .
Δεν ξέρω αν τυχαίο ήταν, αλλά ψάξτε το λίγο. Και μόνο τους πρώτους μήνες 'επαιρνα depon.
Μετά χτυπούσα την ιντερφερόνη κι΄έβγαινα έξω κανονικά.
Ενημερώστε για τη συνέχειά σας. Γιατί να πονάμε άδικα ;;; Κοιτάξτε το....
 #80679  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Νοέμ 08, 2012 9:24 am
:greetings-waveyellow: Καλημερα!!!!! Ενα χρονο μετα την,οριστικη, διακοπη ΚΑΘΕ ιντερφερονης , κανω εναν απολογισμο !!!!!!!!! Η πιο...ευγενικη με το δερμα, ηταν η ρεμπιφ !!!! Η μπεταφερον ...πολυ αγρια !!!!!!!!!!! Η αβονεξ....αλλοτε ετσι ....αλλοτε αλλιως !!!!!! Αυτη, μου εκανε αλλα κολπα .........ας μη τα θυμαμαι τωρα !!!!!!!!!!!! Να ηταν αποτελεσματικες, τουλαχιστον ...........!Παντως, η ρεμπιφ, με εκανε να ζησω πεντε χρονια με.....ελπιδα !!!!!!!!Κατι ειναι κι αυτο !!!!!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #80998  από ΑΝΕΣΤΗΣ
 Πέμ Νοέμ 15, 2012 5:44 pm
euxaristo para polu gia tis sumboules sas,einai i alithia oti idi exo dokimasei ta perissotera kai mallon to kalutero pou exo na kano an sumfoneite einai na afiso isuxa ta podarakia mou pou einai kai to simeio pou me trelenei ston pono :confusion-seeingstars:
 #81030  από ditu
 Παρ Νοέμ 16, 2012 12:38 pm
Θα συμφωνησω με τη sofia οσον αφορα τις φλεβες.Επισης προσπαθησε το δερμα να ειναι χαλαρο και οχι τεντωμενο.
 #81054  από ΑΝΕΣΤΗΣ
 Παρ Νοέμ 16, 2012 9:34 pm
a telika o organismos mou einai anapodos se ola tou,evala pago prin kai meta,frontisa i velona na einai entelos katheta,to derma itan xalaro kai to proi pou sikothika(ekana toulaxiston tin apopira) to pethana apo ton pono mallon einai polu ligo,perissotero apo tis proigoumenes fores ponouse!!!
exoume kamia alli idea pros praktiki?
 #81057  από billios
 Παρ Νοέμ 16, 2012 10:09 pm
Φανταζομαι οτι δεν χτυπας κοντα στο γονατο,πρεπει να εισαι 7-8 cm απο το γονατο προς τον γοφο και αλλα τοσα απο τον γοφο προς το γονατο,θα το εχεις δει και στο σχεδιαγραμα των οδηγιων.
Ρε παιδια πως θα δω τις φλεβες,μη μου πειτε οτι θα πρεπει να ξυριστω !! :eusa-naughty: