• ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΣΜΟΣ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #75497  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 23, 2012 6:10 pm
costas έγραψε:Ρε παιδιά ...... δε ξέρω............. μήπως ... λέω μήπως νομίζουμε ότι άλλαξε ο ψυχισμός μας με τις ιντερφερόνες ;; διότι εγώ δεν......... όλα καλά!!!!! :bow-yellow: :banana-stoner:
Εισαι τυχερος !!! Παντως, καθε χρονια παθηση, αλλαζει τον ψυχισμο του ασθενους ! Η δικη μας, ισως , τον αλλαζει περισσοτερο ! Επισης, εχω παρατηρησει οτι , η επιδραση της ιντερφερονης , διαφερει απο ατομο σε ατομο ! Ακομα, δεν εχουν ολες οι ιντερφερονες, την ιδια επιδραση ! Σε μενα, τη μεγαλυτερη ζημια, ειχε κανει η αβονεξ ! Ειχα γινει ενα τερας, με τασεις δολοφονικες και ...αυτοκτονικες ! Επιπλεον, ειχε σακατεψει το ανοσοποιητικο μου ! Αρρωσταινα με το παραμικρο ! Η ρεμπιφ, ηταν πιο ηπια !!!! Το ιδιο και η μπεταφερον ! :obscene-hanged: :obscene-hanged: :obscene-hanged: :obscene-hanged: :obscene-hanged: :obscene-hanged:
 #75502  από κατερινα 55
 Δευ Ιούλ 23, 2012 6:24 pm
Σε εμένα πάλι καμία ιντερφερόνη (avonex,rebif,betaferon)δεν μoυ επηρέασε τον ψυχισμό.
Εικόναπαχύδερμο γαρ!
Αντιθέτως μου τίναξαν τα ηπατικά. :greetings-waveyellow:
 #75503  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 23, 2012 6:26 pm
κατερινα 55 έγραψε:Σε εμένα πάλι καμία ιντερφερόνη (avonex,rebif,betaferon)δεν μoυ επηρέασε τον ψυχισμό.
Εικόναπαχύδερμο γαρ!
Αντιθέτως μου τίναξαν τα ηπατικά. :greetings-waveyellow:
:violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: Ε!!!!!!! Οχι και....παχυδερμο !!!!!!!!!!! Εξαλλου, σου ξετιναξε τα ηπατικα !!!!!!!!!!!! :violence-hammer:
 #75510  από Λήδα
 Δευ Ιούλ 23, 2012 9:42 pm
Παιδιά, εμείς πάντως που δεν έχουμε πάρει ποτέ ιντερφερόνη (13 χρόνια σκπ) έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ όοοοοόλα αυτά που περιγράφει η tonia77 κ θλίψη κ νεύρα κ πάνω κάτω συνεχώς...
:obscene-hanged:
:text-welcomewave: tonia77
 #75511  από Λήδα
 Δευ Ιούλ 23, 2012 9:54 pm
Κ ό,τι περιγράφει η Άννα με την avonex, χωρίς να την έχουμε πάρει...... :confusion-seeingstars:
Ίσως είναι κάτι που έρχεται με την σκπ χωρίς να έχει να κάνει με ιντερφερόνες, απαραίτητα... :confusion-seeingstars:
κ μάλλον, σε κάποιους...όχι σε όλους.... :think: :think:
 #75578  από sissy
 Τρί Ιούλ 24, 2012 8:20 pm
Καλησπέρα σας! :)
Προσωπικά απο τότε που άρχισα το betaferon έχω γίνει πιο ήρεμη.
Πρίν το ξεκινήσω είχα νεύρα λόγω της θολής κατάστασης που υπήρχε.Δλδ που δεν γνώριζα τον λόγο που πάθαινα ότι πάθαινα. Βέβαια με έχει επηρεάσει αλλού.Με πιάνουν πιο συχνα ταχυπαλμίες αλλά με ένα τσάι μελισσόχορτου μου φεύγουν.Αυτό μόνο μου προκαλούσε νευρικότητα.
 #75608  από elpida
 Τρί Ιούλ 24, 2012 11:45 pm
Για ακόμη μία φορά αποδεικνύεται πόσο διαφορετικοί είμαστε!
Μήπως έτσι θα έπρεπε να μας αντιμετωπίζει και η ιατρική;
Σαν ξεχωριστό σώμα και μυαλό, που χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση;
 #75634  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 25, 2012 11:10 am
elpida έγραψε:Για ακόμη μία φορά αποδεικνύεται πόσο διαφορετικοί είμαστε!
Μήπως έτσι θα έπρεπε να μας αντιμετωπίζει και η ιατρική;
Σαν ξεχωριστό σώμα και μυαλό, που χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση;
:obscene-hanged: Ναι.....και μετα ....θα ξυπνησουμε και θα ειμαστε ...ξεσκεπαστοι !!!!! Αυτοι, μας εχουν για εξοντωση....κι εμεις μιλαμε για ...σωστη αντιμετωπιση ????? Ακομα κι οταν τους ακουμπαμε ...εκατοευρα...για πεταμα μας εχουν ! Το πολυ-πολυ, να μας μπουκωσουν με ψυχοφαρμακα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 #75661  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 25, 2012 6:35 pm
podiki έγραψε:ΆΝΝΑ ακριβώς όπως το είπες . Συμφωνώ απόλυτα !Ακόμη και νέα παιδιά που παθαίνουν σκλήρυνση τα αντιμετωπίζουν σαν ανάξια λόγου . Σε ηλικία 20 χρονών μου έγραφαν αντικαταθλιπτικά . Αν είναι δυνατόν!!
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: Νοσησα στα 37 μου !!! Μου εδωσαν , αρκετες φορες, αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικα, χωρις να εχω καταθλιψη, για αλλα προβληματα...οπως...χρονια κοπωση και τριδυμο !!!! Οταν ειχα την ιντερφερονο-καταθλιψη, δεν βοηθουσαν τα ψυχοφαρμακα !!! Το αντιθετο, μαλιστα !!!!!!