• avonex

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #68018  από Giota
 Τρί Φεβ 21, 2012 9:15 pm
διαβαζω για την αβονεξ διαφορα απο ατομα που επαιρναν καποια στιγμη η παιρνουν κ τωρα. εγω ειμαι μια απο αυτουσ. δεν νοιωθω τιποτα οταν την κανω, ουτε καν ριγοσ. αλλα τα νευρα στα υψη. και δεν προλαβαινω να κουραστω για να πω οτι ειναι απο την ενεση. λειτουργει διαφορετικα σε καθε οργανισμο η για να σου βγαλει διαφορα πρεπει να την κανεισ χρονια? εγω την κανω εναμιση με δυο χρονια περιπου με μια διακοπη για την εγκυμοσυνη μου. με τρομαζουν καποια που διαβαζω
 #68020  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Φεβ 21, 2012 9:27 pm
Απ'οτι φαινεται ,οι παρενεργειες και η αποτελεσματικοτητα των φαρμακων, διαφερουν απο ασθενη σε ασθενη !!! Το avonex, σε σενα προκαλει ΜΟΝΟ νευρα !!! Σε αλλους, προκαλει αλλα!!!! Προσωπικα, το χρησιμοποιησα επι 14 μηνες !!! Ειχα ολες τις φοβερες παρενεργειες, που ξεκινησαν 4 μηνες , μετα την εναρξη της αγωγης !!!! ΑΥΤΑΑΑΑΑ....!!!! Μη τρομαζεις !!! Απλως φροντισε να εχεις συχνη επικοινωνια με το γιατρο σου και να ζητας να σου λυνει ολες τις αποριες !!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #68080  από elpida
 Τετ Φεβ 22, 2012 7:26 pm
Απ' ότι διαβάζω και εγώ Giota, ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.
Εγώ την ημέρα της ένεσης έχω αρκετές παρενέργειες και ησυχάζω μόνο με παυσίπονο.
Σε ζηλεύω που δεν νιώθεις απολύτως τίποτα. Είσαι τυχερή από αυτή την άποψη.
Και εγώ έγινα πιο νευρική, ίσως πιο επιθετική.
Σίγουρα ήμουν πιο ήρεμη πριν την ιντερφερόνη.