• AVONEX

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #7253  από elena
 Δευ Ιούλ 20, 2009 1:07 pm
οπότε το συμπέρασμα από ότι καταλαβαίνω είναι....ότι εξαρτάται από τον οργανισμό του κάθε ανθρώπου,πως θα το δεχτεί!!!
εγώ κάνω 3 χρόνια avonex ,και δεν με έχει αφήσει σε ησυχία!!!οι παρενέργειες ίδιες όπως την πρώτη φορά!!!
τώρα όσον αφορά την στοματική μυκητίαση Lena που με ρωτάς,δεν είναι το ίδιο με την δερματική....η στοματική μυκητίαση οφείλεται στο βακτήριο <κάντιντα>που το έχουμε όλοι οι άνθρωποι στον οργανισμό μας...είναι καλό που τον έχουμε...προσοχή όμως ...σε ασθενείς με χαμηλό ανοσοποιητικό,διαταράσεται η ισοροπία,και αναπτύσεται περισσότερο,με αποτέλεσμα να δημιουργεί προβλήματα στον άνθρωπο!!!εμένα η γλώσσα μου είναι <πουά> :D με βούλες δηλαδή :D και δεν έχω γεύση!!!αν φτάσω στο απροχώρητο,θα χρειαστή να σταματήσω την θεραπεία...όσο αντέξω μου είπε ο γιατρός!!!
 #7260  από Μαριάννα
 Δευ Ιούλ 20, 2009 3:35 pm
Γεια σας παιδιά Η καντιντα που λες οντως 'χτυπαει' οταν το ανοσοποιητικο ειναι πολυ χαμηλο και ιδιως στα αυτοανοσα Γί'αυτο δινουμε προσοχη στην διατροφη και πρεπει νασταματησουν τα γλυκα τα κοκκινα κρεατα και περισσοτερο ψαρι λαχανικα και κρεμυδια και σκορδα
 #8681  από elena
 Τετ Σεπ 16, 2009 12:50 pm
καλημέρα σας!!!
θα ήθελα να σας πω ,τα τελευταία νέα από το AVONEX....
λοιπόν τους επόμενους μήνες η εταιρεία θα κυκλοφορήση το ίδιο φάρμακο σε μία δόση ανά 15νθήμερο ή ανά μήνα...δεν είναι ευχάριστο?
θα είναι και πάλι ενδομυική η ένεση ,βραδείας αποδέσμευσης(της ιντερφερόνης)με τις ίδιες παρενέργειες...λέτε να μας έφεξε? :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elena την Τετ Σεπ 16, 2009 8:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #8687  από mary_d_ath
 Τετ Σεπ 16, 2009 1:50 pm
ΤΥΧΕΡΟΙ, όντως σας ΕΦΕΞΕ!!
Θα φέξει βέβαια για όλους μας όταν βγει το μαγικό χάπι...
Άντε να δούμε, γι' αυτό ζούμε!! (πωπω, έκανα και ρίμα!! :lol: )