• AVONEX

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #1661  από kkelly
 Τετ Μαρ 11, 2009 4:28 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΓΩΓΗ ΜΕ AVONEX ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΑΡΧΙΖΩ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 #1665  από maraki12
 Τετ Μαρ 11, 2009 7:02 pm
Γεια σου Κέλυ.
Σαν έτερη καινούργια στο Avonex θα σου πω τη δική μου εμπειρία.
Βέβαια άμα χαζέψεις λίγο στο φόρουμ θα βρεις και πολλά άλλα σχετικά.
Έχω κάνει 2 φορές και εγώ κάθε Τρίτη :)
Τώρα ειναι 7 η ώρα το απόγευμα και μπορώ να πω ότι τώρα συνήλθα πλήρως από χτες που την έκανα στις 7 το απόγευμα. Ήπια και ένα ντεπόν μισή ώρα πριν την κάνω.
Κατά τις 9 ξεκίνησε μια ελαφριά γενική δυσφορία και αίσθημα κούρασης, οπότε "χτύπησα" άλλα 2 ντεπόν. Μέχρι τις 12:30 γενικά καλά. Ξάπλωσα αλλά δεν κοιμήθηκα γιατι ξεκίνησε σιγα σιγά ρίγος και πονοκέφαλος και η αίσθηση ότι κρυώνω απίστευτα. Να πω εδώ ότι φορούσα κασκόλ, φουτερ και μάλλινες κάλτσες εκτός από το πάπλωμά μου και μια έξτρα κουβέρτα :lol: :lol:
Παρόλα αυτά έτρεμα σαν το φύλλο.
Κατά τις 3 δεν άντεχα άλλο και ήπια άλλο ένα ντεπόν και μόλις άρχισε να πιάνει ηρέμησα σιγα σιγά και κοιμήθηκα από την εξάντληση. Σήμερα όλη μέρα όχι τίποτα δραματικό, απλώς λίγο παραπάνω κουραση από το σύνηθες..
Αυτά για μένα.
Ελπίζω να το συνηθίσω κάποια στιγμή. Μέχρι τότε θα κάνω πειράματα στο πόση ώρα μετά την ένεση να πίνω τα 2 ντεπόν ώστε να έχω τις λιγότερες δυνατές παρενέργειες.. (Έχω και μια απορία αν τελικά είναι καλή ιδέα να το κάνω βραδινή ώρα αφού χάνω τον ύπνο μου και κουράζομαι διπλά, αλλά αυτό είναι νωρίς ακόμα να το κρίνω)

Καλή αρχή σου εύχομαι!
 #1669  από Μαρία
 Τετ Μαρ 11, 2009 9:51 pm
Καλησπέρα σας!
Όπως έχω αναφέρει ξανά κάνω Avonex εδώ και 3 ½ χρόνια το οποίο όμως θα αντικαταστήσω με Copaxone διότι μου έχει ρίξει τα λευκά αιμοσφαίρια.
Και γω κάθε Τρίτη την κάνω στις 7!!!
Όταν ξεκίνησα είχα τις γνωστές παρενέργειες πυρετό, πόνο στα κόκαλα εξάντληση κτλ τα οποία λογικά όσο περνάει ο καιρός υποχωρούν στους περισσότερους (εγώ συνέχισα να τα έχω αλλά σίγουρα σε πιο ήπια μορφή εκτός από κάποιες φορές που ήταν έντονα).
Σε μένα είχαν πει ότι είναι καλό να παίρνω ένα Depon μισή ώρα πριν, 2 ώρες μετά άλλο ένα και μετά από άλλες δυο ώρες ένα ακόμα. Ο γιατρός μου μου είχε πεί κάποια στιγμή ότι αν νιώθω πολύ χάλια και δεν με πιάνει το Depon μπορώ να πάρω και κάποιο αντιφλεγμονώδη.
Καλή αρχή με το φαρμακάκι
Εύχομαι να πάνε όλα καλά
 #1692  από kkelly
 Παρ Μαρ 13, 2009 2:19 pm
ευχαριστω για την απαντηση κι ευχομαι να περασουν οι παρενεργιες. Τελικά καλυτερα μου φαινεται να κανω την ενεση βραδυ γιατι μπορει να μη κοιμαμαι αλλα τουλ δε θα με βλεπει ο μικρος συνεχεια αρρωστη μαλλον πρεπει να αλλαξω κι εγω την ωρα για αμεσως μετα το μαθημα αλλιως δυσκολο το ακουω να μπορω να ανταπεξελθω.
 #2111  από elena
 Σάβ Απρ 04, 2009 10:15 am
καλημέρα σας ...και εγώ avonex κάνω για θεραπεία εδώ και τρία χρόνια,από τότε που
διαγνώστηκε η ms..ξεκίνησα αμέσως μετά την διάγνωση,αλλά η αλήθεια είναι ότι μου
δημιουργεί συνέχεια προβλήματα.μια ανεβαίνουν οι τρανσαμινάσες,σταματάω για λίγο,ξεκινάω
πάλι,αναιμία,παίρνω σίδηρο,συνεχίζω,τώρα τελευταία,τα λευκά έχουν πάρει την κατηφόρα
και δεν σταματάνε με τίποτα...είναι λίγο παραπάνω από το όριο που μου έχει πει ο γιατρός
ότι θα πρέπει να σταματήσω.από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν αλλάξω θεραπεία...
την ένεση την κάνετε μόνοι σας?γιατί εγώ λυποθυμάω και μόνο που την βλέπω!
μου την κάνει ο συζυγός μου.άλλο πρόβλημα και αυτό!εκεί να δείτε πως διαταράσονται οι
σχέσεις.εκείνος ενοχές γιατί με τρυπάει ,εγώ θυμό γιατί με τρυπάει!
εντάξει τώρα το έχουμε ξεπεράσει,κατά κάποιο τρόπο...
βέβαια η νευρολόγος που μου γράφει τα φάρμακα ,από το ταμείο,μου λέει ότι καλό θα ήταν
αν μπορώ να συνεχίσω την avonex, και όχι τα χάπια που περιμένουμε!γιατί?
 #2112  από Παναγιώτα
 Σάβ Απρ 04, 2009 3:45 pm
kalhspera kai apo mena!!
loipon egw kanw 5 xronia 8erapeia me to avonex h alh8eia einai oti sthn arxh ths 8erapeias htan ligo duskola ta pragmata giati thn ebaza meshmeri kai ginomoun xalia olh mera (kai epipleon eixa kapoia diataraxh sthn periodo mou) alla meta htan ola kala...sxetika..panta uparxoun parenergies apla to 8ema einai na ellatonontai oso ginete.
Egw thn bazw oso pio arga mporw gia na mhn arxisoun oi parenergies kai na koimh8w.
alles fores logo ths pieshs psuxikhs k swmatikhs me pianoun kapoies parenergies alla tis perissoteres fores eimai kala kai apla pernw depon mia wra prin.
 #2529  από kkelly
 Δευ Απρ 13, 2009 12:11 am
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΝΕΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΧΑΛΙΑ ΕΙΜΑΙ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ! ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΜΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Copaxone. ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΩ ΧΑ ΧΑ ΕΧΩ ΦΟΒΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΚΙ ΕΝΑ 24ΩΡΟ ΠΡΙΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ. ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ
 #2532  από elena
 Δευ Απρ 13, 2009 12:25 am
Μπράβο σου που την κάνεις μόνη σου....και χωρίς να την κοιτάς!
εγώ δεν μπορώ με τίποτα.όσο αφορά τον πυρετό σαν παρενέργεια ,όντως έτσι είναι ,σιγά-σιγά
μειώνεται...αλλά εμένα όλο κάτι καινούριο μου βγαίνει!
η τελευταία παρενέργεια είναι η μυκητίαση στο στόμα που έχει παρουσιαστεί εδώ και 4 μήνες,που παρόλο τις θεραπείες που έχω κάνει με ειδικούς στοματολόγους...τίποτα!
η γνώμη των γιατρών είναι ότι μπορεί να είναι παρενέργεια της θεραπείας,αν και δεν αναφέρεται
πουθένα στο φυλάδιο,και αυτό μπορούμε να το δούμε σταματώντας την θεραπεία,και ξεκινώντας πάλι,ή οφείλεται στην πτώση των λευκών....προς το παρόν δεν ξέρω τι τρώω γιατί δεν έχω γεύση
λόγο του προβλήματος....περιμένω λοιπόν να δούμε τι θα γίνει!
εχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με την μυκητίαση?
 #2537  από ΜΙΜΙΚΑ
 Δευ Απρ 13, 2009 12:42 am
Ελενα, εγώ έκανα REBIF και είχα θέματα με κολπικές μυκητιάσεις. Θεραπεία, όλα καλά και μετά φτου κι απ'την αρχή.
Ερώτηση: :roll: Και τι γίνεται αυτή την περίοδο με τη στοματική μυκητίαση? Πώς φιλάς :lol: :lol: :lol: ?
 #2539  από elena
 Δευ Απρ 13, 2009 7:52 am
Μιμίκα ,με την μύτη σαν τους εσκιμώους!!!! :lol: :lol: :lol:
κανονικά φιλάω,η γυναίκα , υπάρχεις άλλος τροπος και δεν το ξέρω?
δεν νομίζω να είναι κολλητικό,γιατί οι γιατροί δεν μου είπαν τίποτα....
τώρα αν κολλήση ο άντρας μου....ε!δεν φταίω εγώ πάει γυρέυοντας :lol: :lol: :lol: