• Ιντερφερόνες vs. Copaxone

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #70362  από Thirio
 Δευ Απρ 16, 2012 10:24 pm
Γεια χαρά σε όλους και χρόνια μας πολλά :) :) :)

Δεν ήξερα σε ποιό θέμα ταίριαζε περισσότερο η ερώτησή μου, αλλά αποφάσισα οτι νίκησαν οι ιντερφερόνες, οι οποίες από ο.τι βλέπω έχουν μια τιμητική ως θεραπευτική επιλογή!

Ξεκίνησα θεραπεία με Rebif 22, στα μέσα του Οκτώβρη.
Τέλη Δεκεμβρη με βρίσκει μια υποτροπή (υπαισθησία δεξιά μας πλευρας).
Τέλη Γενάρη, οι τρανσαμινάσες μου έπιασαν 3ψήφιο μέγεθος.
Μέσα Φλεβάρη, στην συνάντηση με το γιατρό μου, αποφασίζεται να σταματήσω τη θεραπεία μέχρι οι τρανσαμινάσες να επανέλθουν και να πάρω μετά το Rebif 44.

Με το λίγο Rebif 22 που είχα, ξεκίνησα ξανα-μανά σταδιακά...και πριν μπουκάρω στο 44, οι τρανσαμινάσες μου χτύπησαν κουδουνάκια.

Ο γιατρός μου, αποφασίζει και πάλι διακοπή.
Και τώρα έρχεται η απορία μου:
θέλει να ξαναπάρω ιντερφερόνη και συγκεκριμένα την Extavia, και σαν επόμενη επιλογή Copaxone.

Εν τω μεταξύ, πήγα και σε άλλο γιατρό, ο οποίος θεωρεί οτι οι ιντερφερόνες θα πειράζουν τις τρανσαμινάσες και πρότεινε απευθείας Copaxone.
  • * Οσοι είχατε παρόμοιο πρόβλημα με Rebif και πήγατε σε Extavia, πώς αντέδρασε ο οργανισμός σας?
    * Και όσοι πήγατε σε Copaxone, πώς συγκρίνετε τις θεραπείες?
 #70386  από κατερινα 55
 Τρί Απρ 17, 2012 3:13 pm
Thirio έγραψε:Γεια χαρά σε όλους και χρόνια μας πολλά :) :) :)

Δεν ήξερα σε ποιό θέμα ταίριαζε περισσότερο η ερώτησή μου, αλλά αποφάσισα οτι νίκησαν οι ιντερφερόνες, οι οποίες από ο.τι βλέπω έχουν μια τιμητική ως θεραπευτική επιλογή!

Ξεκίνησα θεραπεία με Rebif 22, στα μέσα του Οκτώβρη.
Τέλη Δεκεμβρη με βρίσκει μια υποτροπή (υπαισθησία δεξιά μας πλευρας).
Τέλη Γενάρη, οι τρανσαμινάσες μου έπιασαν 3ψήφιο μέγεθος.
Μέσα Φλεβάρη, στην συνάντηση με το γιατρό μου, αποφασίζεται να σταματήσω τη θεραπεία μέχρι οι τρανσαμινάσες να επανέλθουν και να πάρω μετά το Rebif 44.

Με το λίγο Rebif 22 που είχα, ξεκίνησα ξανα-μανά σταδιακά...και πριν μπουκάρω στο 44, οι τρανσαμινάσες μου χτύπησαν κουδουνάκια.

Ο γιατρός μου, αποφασίζει και πάλι διακοπή.
Και τώρα έρχεται η απορία μου:
θέλει να ξαναπάρω ιντερφερόνη και συγκεκριμένα την Extavia, και σαν επόμενη επιλογή Copaxone.

Εν τω μεταξύ, πήγα και σε άλλο γιατρό, ο οποίος θεωρεί οτι οι ιντερφερόνες θα πειράζουν τις τρανσαμινάσες και πρότεινε απευθείας Copaxone.
  • * Οσοι είχατε παρόμοιο πρόβλημα με Rebif και πήγατε σε Extavia, πώς αντέδρασε ο οργανισμός σας?
    * Και όσοι πήγατε σε Copaxone, πώς συγκρίνετε τις θεραπείες?
:character-oldtimer:

thirio Χρόνια πολλά!!Έχω περάσει από όλες τις ιντερφερόνες.avonex,rebif,betaferon και ναι τα ηπατικά μου χτύπησαν και κουδουνάκια και καμπάνες και συναγερμό.Και τις εγκατέλειψα.Και είμαι στο copaxon(δεν είναι ιντερφερόνη) εδώ και 2 χρόνια.Τα ηπατικά μια χαρά.Καμία παρενέργεια στον οργανισμό.Το πιο σπαστικό είναι το καθημερινό τρύπημα.

:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #70390  από Thirio
 Τρί Απρ 17, 2012 6:31 pm
Petro!
Αγκιναρούλα το λοιπον...και κρεμμυδάκι για να σταμπιλάρουν τα ηπατικά!
Θα έβαζα και λίγο τσιπουράκι στο μενού, αλλά αναγκαστικά θα το αφήσω μόνο στην εικόνα...προς το παρον! :p Οσο για τις θεραπείες...όσο ψάχνουμε, μαθαίνουμε. :)

Κατερίνα
Κι εγώ αυτό το φόβο έχω...οτι εν τέλει, όποια ιντερφερόνη κι αν πάρω θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Οπότε και σκεφτόμουν να πιέσω προς Copaxone, γιατί δεν θέλω πάλι το "ξεκίνα-σταμάτα" της θεραπείας...και δώστου οι έλεγχοι...και φτου από την αρχή...
Νομίζω οτι το καθημερινό της ένεσης θα το συνηθίσω κάποια στιγμή...Να σε ρωτήσω, είχες θέμα με λιποατροφία στο σημείο της ένεσης?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά...
 #70391  από κατερινα 55
 Τρί Απρ 17, 2012 7:19 pm
thirio :angry-nono: όχι προς το παρόν δεν μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα λιποατροφίας στο σημείο της ένεσης. :greetings-waveyellow:
 #70393  από elina
 Τρί Απρ 17, 2012 9:44 pm
Μετά από 7 μόλις μήνες χρήσης copaxone η λιποατροφία που μου παρουσιάστηκε σε ΟΛΑ τα σημεία που έκανα τις ενέσεις (παρόλο που ήμουν απίστευτα προσεκτική στην αλλαγή του σημείου) ήταν τέτοια, που ο γιατρός μου το θεώρησε πολύ σημαντική παρενέργεια.
Το έχω κόψει πάνω από 2 χρόνια τώρα. Η λιποατροφία φυσικά παραμένει, δεν διορθώνεται ποτέ. Επίσης να σημειώσω ότι φάνηκε αφού το έκοψα, γιατί κατά τη διάρκεια των ενέσεων μου έκανε τεράστια "καρούμπαλα" που δεν υποχωρούσαν εύκολα, οπότε οι "τρύπες" φάνηκαν μετά τη διακοπή, που ηρέμησε το δέρμα μου.
 #71083  από costas
 Πέμ Μάιος 03, 2012 8:33 pm
Παιδιά με αυτά που διαβάζω καταλήγω στο συμπέρασμα που λίγο πολύ όλοι ξέρουμε: Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάθε φάρμακο αντιδρά διαφορετικά στον καθένα μας. Εκανα αβονέξ 5 χρόνια όλα ΟΚ
Εκανα κοπαξόν 4 χρόνια όλα ΟΚ
Κάνω Εξτάβια 3 χρόνια όλα ΟΚ
Οι αλλαγές της αγωγής έγινε μετά από ήπια υποτροπή!!!!!!!!
 #71890  από Κώστας
 Σάβ Μάιος 19, 2012 12:22 pm
Petro! έγραψε:Αν θες να συνέλθει το συκώτι σου δοκίμασε κάτι φυσικό και 100% αποτελεσματικό λέγεται αγγινάρα(ωμη,είναι πεντανόστιμη) και την πουλανε σχεδόν σε όλες τις Λαίκες.Είναι το μοναδικό που μπορεί να αναγενήσει τα ηπατικά κύτταρα(όπως και Γαϊδουράγκαθο το βρίσκεις πιο δύσκολα)
Συνάμα προσπάθησε να τρως και ξερό κρεμμύδι είναι ο μόνος τρόπος για να καθαρίσει το ήπαρ σου
Για τα φάρμακα δεν σχολιάζω κάτι απλά ψάξε στο φόρουμ και για άλλες θεραπείες.
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
 #72176  από costas
 Τετ Μάιος 23, 2012 10:18 pm
George Good News έγραψε:Κωστα, εννοεις υποτροπη και αλλαγη καθε φορα?
aκριβώς!!!!
 #72211  από Κώστας
 Πέμ Μάιος 24, 2012 12:09 pm
Την ιντερφερόνη την έχω κόψει εδώ και 4 χρόνια. Παρ΄ όλα αυτά, από απλό ενδιαφέρον σας ερωτώ μήπως και μπορέσω να καταλάβω. Οι ιντερφερόνες από μάρκα σε μάρκα αλλάζουν σε κάτι; Προφανώς, ίσως να υπάρχουν μικροδιαφορές στη συνολική σύσταση του φαρμάκου, αυτό όμως δεν παύει να σημαίνει πως πρόκειται για την ίδια δραστική ουσία. Αν λοιπόν κάποιος παρουσιάζει υποτροπές πχ. με το Κοπαξόν, τι είναι αυτό που θ΄ αλλάξει και πχ το Εξτάβια θα του τις αποτρέψει. Εφ΄ όσον η βάση τους είναι η ίδια δραστική ουσία. Γιατί δεν αυξάνουν απλά τα mg της δόσης του ίδιου φαρμάκου (πχ από rebif 22 σε rebif 44) και αλλάζουν μάρκα; Αυτό για μένα δείχνει την αβεβαιότητα των γιατρών που υπάρχει για τον τρόπο αντιμετώπισης της νόσου. Βέβαια η εύκολη απάντηση είναι «μα κάθε ασθενής είναι και μια διαφορετική περίπτωση, ψάχνουμε να δούμε τι του ταιριάζει». Συμφωνώ και επαυξάνω. Όταν όμως βλέπεις ότι ένα φάρμακο μιας συγκεκριμένης ουσίας, δεν λειτουργεί σ΄ έναν ασθενή, δεν του αλλάζεις μάρκα πηγαίνοντας στο «ψαχτό» για να τον βοηθήσεις. Κι΄αν δηλαδή υπάρχουν 10 διαφορετικές μάρκες ιντερφερόνης, θα πρέπει ο ταλαίπωρος ο ασθενής να τις δοκιμάσει όλες, μέχρι ο γιατρός του να πειστεί πως πρέπει ν΄ αναζητήσει κάπου αλλού τη λύση; Πειραματίσου, δεν αντιλέγω, αλλά μην επιλέγεις «παραλλαγές σ΄ ένα θέμα»!...