• ζαλαδες!!!!!!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #36521  από kiriakidouchr
 Παρ Αύγ 20, 2010 12:41 am
Παιδια γεια σας, εχω διαγνωστει εδω και ενα χρονο με σκπ, τους τελευταιους 3 μηνες εχω εναν ανεξηγητο ιλιγγο :confusion-seeingstars: , μια μονιμη ζαλαδα :obscene-hanged: δλδ για να καταλαβεται αλλου παταω και αλλου βρισκομαι :sad-pacing: .
Σε τι νοσοκομεια εχω παει, σε τι γιατρους εχω παει, η απαντηση ειναι οτι ειμαι απολυτα υγιεις και οτι ειναι ψυχολογικο.
Βεβαια για καλη μου τυχη εχω σωας τας φρενα και ξερω τι μου γινεται απολυτα.
Η θεραπεια μου ειναι η rebif 22 καθε Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη και ετυχε να μιλησω και με αλλα ατομα τα οποια κανουν την ιδια θεραπεια κ εχουν το ιδιο φαινομενο.
Υπαρχει καποιος ο οποιος αντιμετωπιζει το ιδιο ζητημα και θα ηθελε να το συζητησουμε?

ευχαριστω εκ των προτερων :text-thankyouyellow:
 #36541  από Neutralis
 Παρ Αύγ 20, 2010 1:10 pm
Πόσο σε καταλαβαίνω δε λέγεται.

Έχω μόνιμη ζάλη από τον Ιανουάριο, αν και δεν έχω διαγνωστεί ακόμη με MS. Διαγνώστηκα όμως με CCSVI, που είναι η πρόδρομη αναγκαία συνθήκη της MS.

Έχουμε Αύγουστο και εγώ ακόμη ζαλίζομαι. Ο νευρολόγος μου είπε και εμένα πως είναι ψυχολογικό. Ίσως γιατί ψυχολογικά χαρακτηρίζουμε αυτά που ακόμη δεν ξέρουμε τί είναι. Αντίθετα, όταν έκανα επέμβαση με μπαλονάκι για τη διάνοιξη της σφαγίτιδας ο "ψυχολογικός" μου ίλιγγος εξαφανίστηκε. Έτσι όπως τα έφερε η ζωή λοιπόν, κατέληξα πως στην περίπτωσή μας είναι πιο χρήσιμος ένας αγγειοχειρουργός.

Αν έχεις ενημερωθεί σχετικά από το φόρουμ για ΧΕΝΦΑ και Ζαμπόνι, δε χρειάζεται να πούμε πολλά. Πιθανόν η ζάλη σου, όπως και η δική μου, να οφείλεται σε ανωμαλία ροής στον εγκέφαλο που αφήνει τους νευρώνες να υπολειτουργούν, να ασφυκτιούν από έλλειψη οξυγόνου δηλαδή, λόγω της υπερσυγκέντρωσης σιδήρου και τοξικών προϊόντων του μεταβολισμού, κατάσταση που ενθαρρύνεται από μία στένωση στις φλέβες. Μην αφήνεις κανέναν να σε πείσει πως αυτό που νιώθεις δεν είναι τίποτα, επειδή αυτός δεν ξέρει τί είναι αυτό που νιώθεις. Ξεφορτώσου ζάλη και MS με μία επέμβαση. Είσαι φρέσκια στην πάθηση και εσύ και μπορείς να προλάβεις την επιδείνωση.

Το Rebif, λυπάμαι, αλλά ούτε βοηθάει ούτε θα βοηθήσει.
 #36547  από litsa
 Παρ Αύγ 20, 2010 1:56 pm
Το Rebif, λυπάμαι, αλλά ούτε βοηθάει ούτε θα βοηθήσει.
Συγνώμη αλλά γίναμε πιο Θεοι από Τους Θεούς...??
:scared-shocked:

και η ΧΕΝΦΑ ειναι αποτελεσματική .... :scared-shocked: :scared-shocked:
ξανά γιναμε Θεοί...

Ελπιδα και ίσως και ΜΑΚΑΡΙ να ειναι ΛΥΣΗ η χενφα αλλά δώστε μου τα αποτελέσματα... εννοώ τα επιστημονικά δημοσιευμένα... (ΔΕΝ Αμφισβητώ την χενφα ... αλλά μην κανετε το ιδιο για τα φάρμακα ... )
:scared-shocked: :scared-shocked:
 #36553  από Neutralis
 Παρ Αύγ 20, 2010 3:08 pm
Αν και το θέμα είναι η ζάλη, αξίζει να κάνουμε μία παράκαμψη. Δε χρειάζεται να είσαι θεός για να φτάσεις να κατέχεις κάποιες αλήθειες. Καλύτερα να μη μεταχειριζόμαστε επουράνιες οντότητες στα άκρως γήινα προβλήματά μας. Συνεπώς, ως γήινη, έχω να υποστηρίξω πως η ΧΕΝΦΑ είναι αποτελεσματική (ποσοστά συσχέτισης MS και CCSVI 91%), πως η αποκατάστασή της με απάλλαξε από τα προβλήματα, και μάλλον δε μπορεί να ισχυριστεί το ίδιο κάποιος που δεν την έχει κάνει. Μπορούμε επίσης πλέον να ισχυριστούμε πως η σκλήρυνση δεν είναι αυτοάνοση και πως για αυτούς τους λόγους το Rebif δε βοηθάει. Όλα αυτά είναι γήινες αλήθειες που δεν τις ξεστομίζει μία απλή Homo Sapiens, αλλά ένα σωρό ερευνητές. Δώστε λίγο χρόνο να διαβάσετε το παρακάτω άρθρο:

http://www.expert-reviews.com/doi/pdf/10.1586/ern.10.69

"Η λανθασμένη πεποίθηση πως η MS είναι αυτοάνοση διαταραχή έχει αναπτύξει και δημιουργήσει τη σημερινή βάση της θεραπείας, των φαρμακευτικών δοκιμών και ερευνών. Το αποτέλεσμα αυτής της λανθασμένης πίστης είναι αληθινά καταστροφικό". (μτφρ. από το άρθρο του Behan). Ο εν λόγω νευρολόγος κρίνει εκ των έσω την αυτοάνοση θεωρία, και όσο βαριά και αν ακούγεται η λέξη "καταστροφικη", μάλλον ταιριάζει γάντι στη σπατάλη χρόνου, χρήματος, ενέργειας, και πολύτιμης υγείας.

Πόσοι θα περπατούσαν σήμερα αν δίναμε βάση στη φλεβική θεωρία νωρίτερα; Πόσοι έχουν διαβάσει την εξαιρετική ιστοσελίδα του Δρ. Schelling, ιατρού που, πριν τον Ζαμπόνι, φώναζε για τη φλεβική προέλευση της MS?

http://www.ms-info.net/evo/msmanu/984.htm

Ο Δρ. Schelling ζει στην Αυστρία και ήδη από το 1981 είχε παρατηρήσει τη σχέση φλεβών και εστιών στον εγκέφαλο. Αν και η ιστοσελίδα του είναι πυκνή, οι παρατηρήσεις του πρέπει να διαβαστούν από κάθε ασθενή.

Πόσοι θα περπατάνε στο μέλλον αν πάρουν τις ελπίδες τους από τα φάρμακα και τις στρέψουν σήμερα στη σωστή κατεύθυνση;
 #36560  από kiriakidouchr
 Παρ Αύγ 20, 2010 5:27 pm
Neutralis σε ευχαριστω παρα πολυ για λογια σου με κανεις και ανατριχιαζω στη σκεψη να γινω οπως παλια, πραγματικα αυτο το χαλι δν περιγραφεται :shock:
θα ηθελες παρακαλω να με βοηθησεις, να μου πεις τι μπορω να κανω και να παω για να κανω τις εξετασεις αυτες?
Εσυ εχεις κανει καποια επεμβαση αν καταλαβα.Στην εκανε αγγειολογος?Εχει παρελθει μεγαλο διαστημα και εχεις δει αποτελεσματα?και αν ναι εδω στην Ελλαδα?
Συγνωμη που γινομαι κουραστηκη αλλα......
Σε φιλω :romance-caress:
 #36566  από Neutralis
 Παρ Αύγ 20, 2010 6:31 pm
Χαίρομαι που ανταποκρίθηκες. Υπάρχουν αρκετοί ασθενείς που έχουν ήδη κάνει την επέμβαση, μπορείς να διαβάσεις σχετικά στο φόρουμ, στο "Ιστορικό Επεμβάσεων". Είμαι κι εγώ μία από αυτές. Έχουν δημοσιευτεί ακόμη και ονόματα ιατρών και ιατρικών κέντρων.

Ξέχασα να σου πω πως εγώ δεν κάνω κάποια θεραπεία άλλη πλην της διατροφής και της ΧΕΝΦΑ. Όλα τα άλλα θα σου τα πω με μήνυμα, αν θέλεις.

Για αρχή, διάβασε αυτή την ιστοσελίδα:
http://csvi-ms.net/en

Να διευκρινίσουμε επίσης πως η πολλαπλή σκλήρυνση φαίνεται να είναι το αποτέλεσμα της ΧΕΝΦΑ. Θεραπεία της ΧΕΝΦΑ δε σημαίνει θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης, αλλά της αιτίας της. Ο καθένας μας θα μείνει με όση σκλήρυνση έχει (άλλος ένα σφηνακοπότηρο, αλλος δυο μπουκάλες, άλλος μία κάβα ολόκληρη), μέχρι ο εγκέφαλός μας να εκπαιδευτεί εκ νέου. Βέβαια θα υπάρξουν και βελτιώσεις, σε άλλους μικρούς, σε άλλους ανέλπιστες. Όμως θα απαλλαγούμε από τη γενεσιουργό αιτία της νόσου και άρα θα σταματήσει η επιδείνωση. Γι αυτό και ο χρυσός κανόνας λέει όσο νωρίτερα κάνει την επέμβαση κανείς, τόσο καλύτερα.
 #36580  από Isolexion
 Παρ Αύγ 20, 2010 10:02 pm
Neutralis έγραψε:Έχουν δημοσιευτεί ακόμη και ονόματα ιατρών και ιατρικών κέντρων.
Neutralis δεν έχω δει κάπου αυτό που λες. Μήπως πρέπει στο ιστορικό επεμβάσεων να αναφέρεται απο τον καθένα που έχουν γίνει οι επεμβάσεις? Δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μένει κρυφό και να λέγεται μόνο μέσω προσωπικών μυνημάτων.
 #36584  από kiriakidouchr
 Παρ Αύγ 20, 2010 11:56 pm
πραγματι παιδια μου το rebif προσωπικα με εχει βοηθησει και σε μιωση αριθμων εστιων και σε μιωση μεγεθους εστιων.
Παραλληλα ομως αυτη η αισθηση ζαλαδας ειναι το κατι αλλο πραγματικα για ενα ατομο 21 ετων που ουδεποτε εχει νοιωσει τετοιου ειδους ζητηματα και να πανε να με βγαλουν και ολοι τρελλη και οτι χρειαζομαι ψυχολογικη στηριξη η ακομα και στο κατω κατω οτι ειμαι κατα φαντασια ασθενης.
Ημαρτον :sad-roulette:
Οσο για ονοματα ιατρων θα συμφωνησω ουτε και εγω δν βρισκω κατι και θελω να ευχαριστησω θερμα για οτι βοηθεια εχει δοθει απο ολους σας μεχρι στιγμης
Σας φιλω, :romance-kisscheek:
 #36585  από so-fi
 Σάβ Αύγ 21, 2010 12:11 am
Yπομονη!!!! Δεν ξερω αν φταιει το φαρμακο ή οπως γραφεται παραπανω η ΧΕΝΦΑ. Οπως και να εχει παντως δεν πρεπει να τους αφησεις να σε λενε κατα φεντασια ασθενη.. και εγω 22 ειμαι και περασα πριν λιγο καιρο ενα 10 ημερο που δυσκολευομουν να περπατησω απο την ζαλαδα, σε καταλαβαινω απολυτα λοιπον .
Ψαξε το!! να αλλαξεις γιατρο αν χρειαστει, το καλυτερο παντως ειναι να κοιταξεις για ΧΕΝΦΑ!!
Καλη δυναμη και περαστικα σου!!!
 #36586  από Neutralis
 Σάβ Αύγ 21, 2010 12:53 am
Στα παρακάτω λινκς, που είναι σελίδες του φόρουμ, αναφέρονται αυτά που λέω:

viewtopic.php?f=29&t=807&st=0&sk=t&sd=a&start=500

και

http://www.telegraph.co.uk/health/78823 ... elief.html

Επίσης στο ιστορικό επεμβάσεων ένας τουλάχιστον ασθενής αναφέρει ως τόπο διεξαγωγής της εξέτασης το Αττικόν Νοσοκομείο.

Κiriakidouchr στο παρακάτω λινκ, επίσης του φόρουμ, απομυθοποιείται το τέρας που ονομάζεται εστία, για να καταλάβεις γιατί το Rebif δε βοηθάει ουσιαστικά.

http://www.mssociety.gr/news/?p=471