• Avonex ερωτηση

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #64699  από nikolaras
 Τρί Νοέμ 29, 2011 7:19 pm
Καλησπερα σας ? Ελπιζω να ειστε καλα το σαββατο ημουν στο γιατρο μου και με εξετασαι κ μου ειπε εισαι καλα (εγω δν το βλεπω ) οι εστιες σου απο τοτε που εμαθες για την σκπ ειναι ιδιες ... Απλα εισαι ατυχος γιατι στα σημεια που τις εχεις σου δημιουργουν κινητικο προβλημα... Χμμμ ασχολιαστο...
Και σκεφτηκα αφου ειμαι ιδιος απο παλια καποτε εκανα rebif και ημουν καπως καλα περα απο πυρετους κ τα σχετικα και συμφωνησαμε για avonex... Θελω την γνωμη σας αραγε εκανα καλα ? Γτ διαβαζω διαφορα εδω μεσα για το avonex . Να σας πω οτι πριν εκανα μονο κορτιζονη αλλα πλεον δεν με πιανει...
 #64707  από mariakod
 Τρί Νοέμ 29, 2011 11:46 pm
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΩ AVONEX 2 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΧΩ ΣΚΠ,10 ΜΕΣΑ ΣΤΑ 11.ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ,ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΡΗΜΑΞΕΙ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ. :confusion-seeingstars:
ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ,ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ,ΕΠΕΣΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗ ΦΤΑΙΕΙ ΜΟΝΟ Η ΕΝΕΣΗ,ΑΛΛΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕ ΚΑΝΩ ΠΥΡΕΤΟ,ΟΥΤΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΡΙΠΗΣ.ΤΗ ΚΑΝΩ ΠΡΩΙ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ,ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
RESPECT :handgestures-salute:
 #64718  από stavrina117
 Τετ Νοέμ 30, 2011 10:25 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟΛΑ....ΕΚΑΝΑ AVONEX 4.5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΣΚΠ....ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ Η AVONEX ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ BETAFERON...ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ AVONEX ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΠΥΡΕΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ....!
 #64737  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Νοέμ 30, 2011 1:10 pm
Φιλε μου...η αποφαση ειναι δικη σου !!! Απλως την εμπειρια μου απο την Avonex, θα σου πω !!! Την εκανα απο Γεναρη του 1998 μεχρι Μαρτη του 1999 ! Ειχα διαγνωστει τον Ιουνιο του 1996...οι πρωτες ''χοντρες'' ωσεις ,ειχαν ξεπεραστει και ειχα μονο μικροενοχλησεις !!! Σε μια τετοια κατασταση, λοιπον, ξεκινησα Avonex !!! Παρενεργειες ασχημες...5.5 ωρες μετα την ενεση...ριγος...δεκατα..!!!! Καθε φορα !!! Με αρκετα ντεπον, συνερχομουν !!! Την επομενη φορα...φτου κι απ'την αρχη....!!!! Ψυχολογια....χαλια....νευρα...πολλα νευρα....τερας ειχα καταντησει...ο γιατρος με ποτιζε ΚΑΙ αντικαταθλιπτικα ΚΑΙ αγχολυτικα !!!! Τερας σου λεω...Και ασχημες σκεψεις !!!!.......Επισης,το ανοσοποιητικο μου...χαλια κι αυτο!!!! Αρπαζα τις ιωσεις...απο μακρια!!!!!Περιπου ,τρεις μηνες μετα τη διακοπη της, ενω η χαλια ψυχολογια συνεχιζοταν, αρχισα να εχω προβλημα στην κινηση, προβλημα που αισθανομουν μονο εγω...οι αλλοι δεν το εβλεπαν....!!! Ενοιωθα οτι...''σπρωχνω την Αννα για να περπατησει''....Τελικα, Γεναρη του 2000, αφου το προβλημα ενταθηκε...αφου το αριστερο ποδι μου εγινε δυσχρηστο...η μαγνητικη, εδειξε εστια στην αυχενικη μοιρα....ΑΥΤΑΑΑΑΑΑ.....Σου ευχομαι το καλυτερο :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #64743  από nikolaras
 Τετ Νοέμ 30, 2011 3:18 pm
Δεν ξερω ειμαι πολυ επιφιλακτικος για το αν θα την κανω η οχι εχω αγχωθει τρελα θελω κατι να κανω δεν γινετε αλλιως .... Βαρεθηκα την κλεισουρα γιατι εχω κουραση σπαστικοτιτα κ συχνοουρια κορτιζονη δεν μπορω αλλο... θα γινουν οδοντογλυφιδες τα κοκκαλα .. Θα παρω ενα τηλ τον γιατρο μου να δω τι σκατα θα πει
 #64746  από κατερινα 55
 Τετ Νοέμ 30, 2011 3:34 pm
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΝΤΩΣ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ AVONEX ΤΟ 1997 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2006.ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. :character-oldtimer: