• ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #65087  από kath
 Πέμ Δεκ 08, 2011 9:49 pm
Παιδια εδω κ1 μηνα οταν κανω την ενεση σε ποδια κ κοιλια (ειδικα στην κοιλια)εχω πολυ πονο στο σημειο την επομενη μερα κ για 2 περιπου μερες μετα,μεχρι που αναγκαζομαι να φορεσω φορμα να εχει λαστιχο γιατι τζιν με κουμπι κλπ με ενοχλει υπερβολικα.Συμβαινει σε καποιους?Πως το αντιμετωπιζετε?
 #65131  από κατερινα 55
 Παρ Δεκ 09, 2011 8:26 pm
Kath ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΕΣΗ ΚΑΘΕΤΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ
ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΠΡΟΤΟΥ
ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ. :character-oldtimer:
 #65207  από kath
 Κυρ Δεκ 11, 2011 11:06 am
Αυτα εκανα κ συνεχιζω να κανω μεχρι τωρα Κατερινα μου κ δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα παρα μονο στα ποδια οπου οταν καταλαβα οτι τα σημαδια κ ο πονος ειχαν γινει μονιμα με μια μικρη νεκρωση στο σημειο της ενεσης,σταματησα να κανω στα ποδια για μηνα κ βαλε μεχρι που μου περασαν.Αυτο τωρα με τον πολυ πονο στην κοιλια ειναι φρεσκο κ το αποδιδω μαλλον στο οτι κοντευω να κλεισω 3 χρονια με τα τρυπηματα οποτε μαλλον τα σημεια εχουν χτυπηθει πολυ.Τι να πω?Ισως στα ματησω να κανω στην κοιλια για λιγο καιρο να ηρεμησει το σημειο.
 #65216  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Δεκ 11, 2011 12:40 pm
kath έγραψε:Παιδια εδω κ1 μηνα οταν κανω την ενεση σε ποδια κ κοιλια (ειδικα στην κοιλια)εχω πολυ πονο στο σημειο την επομενη μερα κ για 2 περιπου μερες μετα,μεχρι που αναγκαζομαι να φορεσω φορμα να εχει λαστιχο γιατι τζιν με κουμπι κλπ με ενοχλει υπερβολικα.Συμβαινει σε καποιους?Πως το αντιμετωπιζετε?
Καλημερα !!! Εκτος απο τα γνωστα.....εναλλαγη σημειων...παγος...κρεμες....αυτο που χρειαζεται ειναι....υπομονη....μεχρι να περασει ο πονος !!!!! :cry: Μου εχει συμβει και μενα αυτο που λες !!! Κυριως οταν εκανα την ενεση πανω απο τον αφαλο !!! Προσπαθησε, για ενα διαστημα, να αποφυγεις αυτα τα σημεια !!! Να προτιμας, εκεινα που βρισκονται κατω ή δεξια και αριστερα απο τον αφαλο !!! Καλη δυναμη :romance-kisscheek:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Κυρ Δεκ 11, 2011 5:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #65222  από maria E
 Κυρ Δεκ 11, 2011 2:15 pm
Aγαπητη kath,αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι να παρω τηλ τη νοσηλευτρια που σου ειχε δειξει στην αρχη πως να κανεις την ενεση,πρεπει να σου εχει δωσει το τηλ της.
Ειναι υποχρεωμενη να σε βοηθησει,δεν ειναι τιποτα να περασει 15 λεπτα απο το σπιτι σου και να της δειξεις τα σημαδια,ισως σου πει σε καποια σημεια να μην κανεις καθολου την ενεση,και ρωτα την με καθε λεπτομερεια που ακριβως και πως να την κανεις για να μην υποφερεις τοσο :greetings-waveyellow:
 #65344  από kath
 Τρί Δεκ 13, 2011 11:50 pm
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.Εν τω μεταξυ προχθες κ σημερα δοκιμασα κ εκανα την ενεση χωρις να βαλω παγο πριν για να εξαφανισω την πιθανοτητα να εχει μεινει υγρασια στο σημειο που θα την εκανα κ νομιζω ειχε αποτελεσμα.Επιπλεον να ενημερωσω οτι ο πονος κατα τη διαρκεια του τρυπηματος ηταν ακριβως ο ιδιος με τον πονο οταν εχεις βαλει παγοκυστη πριν,οχι ανυποφορος δηλαδη.Δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει κανεις παντως στο εξης αν συνεχισει να εχει αποτελεσμα θα τις κανω χωρις να παγωνω το σημειο πριν
 #65346  από litsa
 Τετ Δεκ 14, 2011 1:01 am
εγώ με το ρεμπιφ δεν παγώνω το σημειο πριν την ένεση...