• ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ ΤΕΛΟΣ!!!!!!!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #35550  από kwstaskor
 Τετ Αύγ 04, 2010 1:51 am
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΛΙΓΟ ΣΤΙΣ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ.ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 1998.ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ REBIF ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ 12 ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΛΛΟ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑ ΠΕΙ "ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣ ΟΧΙ ΑΛΛΟΟΟΟΟΟΟ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩΩΩΩΩ".ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ.Κ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΩ.ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑΩ.ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ.ΑΠΛΑ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΕΣ ΒΟΗΘΑΝΕ.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΠ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΙΣ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΕΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΟΗΘΑΝΕ.ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΟΥΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ.ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΓΡΙΠΟΕΙΔΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΟ ΑΠΟ DEPON H ΑΣΠΙΡΙΝΗ.ΕΜΕΝΑ ΠΧ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ EGICALM 1000 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑΑΑΑΑ.ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ ΩΣΗ (ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ) ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ "ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕΤΟ".ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.:))
 #35567  από anni
 Τετ Αύγ 04, 2010 12:29 pm
παιδια, και εγω αυτης της γνωμης ειμαι.........δεν μπορει καποια προστασια
θα μας προσφερει η ιντερφερονη και γενικα τα φαρμακα...
και εμενα δεν μ αρεσει να τρυπιεμαι......ουτε οι παρενεργειες .........
να γινομαι λιωμα την αλλη μερα......
ουτε μ αρεσει ο πονος του κορμιου μου και οι μελανιες παντου.........
αλλα θελω να πιστευω οτι βοηθανε.....και οι ερευνητες που ψαχνουν
θεραπειες............πιστευω οτι θελουν να βοηθησουν.......
υπομονη.......αλλωστε με την καινουρια χρονια νομιζω θα κυκλοφορησουν
τα χαπια ..........ελπιζω να μαστε τυχεροι και να ειναι ok......
theoni μου ολα να πανε καλα......... :greetings-waveyellow:
και φιλια στον πριγκιπα σου.........
 #35568  από petros
 Τετ Αύγ 04, 2010 12:52 pm
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petros την Τρί Οκτ 19, 2010 10:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #35593  από Neutralis
 Τετ Αύγ 04, 2010 11:06 pm
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΕΣ ΒΟΗΘΑΝΕ
Ή στραβή είναι η φλέβα ή στραβά αρμενίζουμε.
 #35594  από mortal_engine
 Τετ Αύγ 04, 2010 11:49 pm
Θάρρος διδάσκεται ότι είναι η καρτερική ανοχή της βελόνας και των παρενεργειών της, η πρόθυμη (και πάντα αποτυχημένη) δοκιμή οποιουδήποτε σκευάσματος, η εμφωλευμένη λήψη φαρμάκων όπου το καθένα σκεπάζει τις παρενέργειες του προηγούμενου, η καταναγκαστική αποδοχή ότι "είμαι καλά" μέσα σε ένα σώμα που τρέμει, ο ετεροπροσδιορισμός της υγείας από τα φιλικά χαμόγελα του γιατρού και την άδεια μαγνητική, από την αυθυποβολή της υπεραξίας της καλής ψυχολογίας.

Κι όμως θάρρος είναι η ικανότητα να λες όχι. Να αντιστέκεσαι στο μαύρο που πλασάρεται ως άσπρο. Να ζυγίζεις σωστά αυτό που συμβαίνει κι αυτό που θέλεις να συμβεί. Να μην μπερδεύεις τις επιθυμίες με τα γεγονότα. Θάρρος είναι να λαμβάνεις την ευθύνη των πράξεών σου και να μην βαυκαλίζεσαι ότι έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες ακολουθώντας οδηγίες.

Ειδικά όταν τα σκευάσματα που παίρνεις είναι αποδεδειγμένα άχρηστα. Το ποσοστό προστασίας που κυμαίνεται στο 30% είναι ο μέσος όρος. Που σημαίνει ότι κάποιος που τα πήρε είχε βελτίωση 40% ενώ κάποιος άλλος είχε επιδείνωση 10%. Εάν όμως δεν τους βοηθά όλους πώς αποφασίζουμε ότι η όποια βελτίωση οφείλεται στο φάρμακο; Το depon ή το mesulid κατά μυστήριο τρόπο βοηθά τους περισσότερους με τους πόνους και δεν χρειάζεται καλή ψυχολογία για να το πετύχει.

Έπειτα το γεγονός ότι επιτρέπεται η κυκλοφορία τους δεν σημαίνει ότι πρέπει να καταναλώνονται. Και το τσιγάρο σκοτώνει αλλά κυκλοφορεί ελεύθερο. Οι εταιρίες που κατασκευάζουν τα φάρμακα είναι εξ΄ορισμού κερδοσκοπικές, άρα θα συνεχίσουν να τα παράγουν εφόσον υπάρχει κύκλωμα που τα διανέμει, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα που έχει η χρήση τους. Και μη μου πείτε ότι έγιναν κλινικές έρευνες, γιατί θα σας πω ότι τριχοειδή ποσοστά κοντά στο 30% και με κακουχίες για δυο-τρεις μέρες που κάνουν μπαμ ποιος πήρε φάρμακο και ποιος δεν πήρε, δείχνουν απλά το μέγεθος της επιθυμίας για ίαση (placebo).
 #35597  από litsa
 Πέμ Αύγ 05, 2010 1:14 am
αυτή ειναι η μία οψη του προβλήματος...
 #35600  από kwstaskor
 Πέμ Αύγ 05, 2010 3:08 am
Παιδιά μισό αιώνα πρίν απο τώρα η φυματίωση δεν θεραπευόταν και οι ασθενείς στο τέλος κατεληγαν.Πιθανόν ασθενείς εκείνης της εποχής με φυματίωση να αρνιόντουσαν να πάρουν την ενδεδειγμένη θεραπεία των τότε γιατρών προφασιζόμενοι παρενέργειες κτλ.Όπως ακριβώς τα λέμε εμέις τώρα.Μετά όμως απο μερικά χρόνια οι γιατροί κατάφεραν μέσα από την έρευνα να θεραπεύσουν οριστικά την φυματίωση.Αυτό που θέλω να πω ειναι πως πρέπει όλοι μας να έχουμε εμπιστοσύνη στην επιστήμη και να μην λέμε ετσι απλά πως οι θεραπείες που υπάρχουν για την παθησή μας δεν μας βοηθάνε.Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να έχουμε τόσο αρνητική άποψη για την ιατρική.ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βρω αλλου ελπίδα εκτος της επιστήμης.Αν κάποιος άλλος εχει ελπίδες εκτός επιστήμης θα ήθελα να παραθέσει τα επιχειρηματά του για να μπορέσω κ εγώ μετά να ελπίζω και σε κάτι άλλο.
 #35609  από Neutralis
 Πέμ Αύγ 05, 2010 11:18 am
Μα όλοι στην επιστήμη ελπίζουμε. Μακριά από εδώ οι μεταφυσικές αβεβαιότητες.

Όταν παίρνουμε Depon, μας λένε ταυτόχρονα να έχουμε καλή ψυχολογία; Όχι, γιατί το Depon πιάνει. Δεν έχει 30% πιθανότητες να πιάσει. Ούτε "συνεισφέρει στην πιθανότητα ελάττωσης της επιδείνωσης" (Tysabri). Τί λεξιλόγιο είναι αυτό; Η ιατρική έχει ξεκάθαρες απαντήσεις στα προβλήματα που έχει λύσει, π.χ. φυματίωση. Βρήκαμε τον βάκιλο του Koch, που την προκαλεί, και παράξαμε αποτελεσματικό εμβόλιο. Αν το εμβόλιο είχε μόνο 30% πιθανότητες πρόληψης, και ένα σωρό παρενέργειες, θα το έκανε ο κόσμος; Αν, στην περίπτωσή μας, τα φάρμακα έχουν τόσο φτωχά αποτελέσματα, μήπως φταίει ότι τα φάρμακα κατασκευάστηκαν με βάση λάθος μοντέλο της νόσου; Γιατί ο κόσμος να μην επιλέξει την επιστήμη της αγγειοχειρουργικής-αγγειοπλαστικής, που δίνει 100% παύση της επιδείνωσης; Δεν το καταλαβαίνω. Στην τελική, ας μιλήσει και κάποιος ασθενής που έχει πάνω από δύο δεκαετίες με ιντερφερόνη, να δούμε μήπως βοηθήθηκε και έγινε καλά (να τον προσθέσουμε στο 30%, να ανέβει και το ποσοστό των φαρμάκων).
 #35615  από mortal_engine
 Πέμ Αύγ 05, 2010 12:39 pm
αυτή ειναι η μία οψη του προβλήματος...
Σωστά. Η άλλη είναι η πραγματική σημασία των ποσοστών. Τί σημαίνει "βελτίωση κατά 30%"; Μήπως ότι ζαλίζομαι 30% λιγότερο ή περπατώ 30% καλύτερα; Όχι. Σημαίνει ότι ελαττώθηκαν οι εστίες στη μαγνητική κατά 30% ή/και αυξήθηκε το μεσοδιάστημα μεταξύ των υποτροπών κατά 30%.

Όμως, οι πάντες πλέον γνωρίζουν ότι οι εστίες δεν έχουν καμιά σχέση με την εξέλιξη της ΠΣ αφού ο βασικός της μηχανισμός είναι εκφυλιστικός και όχι απομυελινωτικός. Η εστία δείχνει την αντίδραση του οργανισμού στο πρόβλημα, άρα μείωση των εστιών συνεπάγεται κατάπνιξη της αντίδρασης και όχι θεραπεία της βλάβης.

Όσο για τις υποτροπές, έχει αποδειχθεί επιδημιολογικά ότι [1], ανεξάρτητα από το πλήθος τους, η μακροπρόθεσμη κατάληξη είναι η ίδια. Μόνο βραχυπρόθεσμα προβλέπεται καθυστερημένη επιδείνωση για όσους κάνουν λίγες. Ποιός όμως μας βεβαιώνει ότι η τεχνητή ελάττωση του αριθμού των υποτροπών κατά ένα 30% αντιστοιχεί πράγματι στην κατάσταση ενός φυσιολογικά χαμηλού ρυθμού υποτροπών; Και εν τέλει αξίζει τον κόπο να υποβληθεί κανείς σε αυτήν την ταλαιπωρία μόνο και μόνο για να φτάσει στην ίδια κατάσταση με όλους τους άλλους μετά από 16 περίπου χρόνια;

[1] http://brain.oxfordjournals.org/cgi/con ... 133/7/1914 - Ιούνιος 2010
 #35617  από litsa
 Πέμ Αύγ 05, 2010 12:55 pm
τελικά εχει παραπάνω απο δύο οψεις το προβλημα...
να προσθέσω και αυτό της αποδοχής
1ον απο τους ασθενείς για το ότι εχουν σκπ και ότι συνοδεύει αυτό...
και
2ον από τους ασθενείς ότι η επιστήμη ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΟΛΑ και υπάρχουν πολλά΄
αναπάντητα ερωτήματα...για παρα πολλές ασθένειες..
οσο αφορά την σκπ,... αυτά ξέρουν και αυτά λένε προς το παρόν...

η αρνηση για τα φάρμακα δεν ειναι και τόσο ενδεδειγμένη... -δεν κατεβάζω τα παντα- αλλά
θεωρώ και σαχλαμάρες τα περι κέρδους...

αλήθεια ποσα στοιχίζουμε στο κράτος ο καθε ένας απο εμάς για την μη εργασία μας ή για τις παροχές που δικαιούμαστε ?

απλα΄ παραθέτω και μια άλλη οπτική ...
γιατί ποιος θα αναλάβει την ευθύνη της παρότρυνσης για την διακοπή των φαρμάκων?? και της πιθανής επιδείνωσης??
:sad-roulette: :banana-stoner: :banana-dreads:
ειπαμε οτι η σκπ ειναι σαν το δακτυλικό αποτύπωμα...