• Betaferon και παρενεργιες...

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #42998  από katrinamon
 Τετ Νοέμ 10, 2010 1:29 pm
Και η μαμα μου με το Betaferon ακριβως την ιδια εικόνα (έχει κάνει 7 ενέσεις μεχρι τώρα και ακόμα δεν έχει φτάσει στην ολόκληρη δόση), ενω πριν πηγαινε κανονικα στην δουλεια της, μετα την πρώτη ένεση χάλια..δεν μπορεί να περπατησει 10 μέτρα χωρις βοήθεια, για διάθεση, ψυχολογια κτλ. δεν το συζητάω. Κατα τα λεγόμενα του γιατρού της "Θα πρέπει να περάσει λίγος χρόνος μέχρι να το συνηθήσει και να αρχίσει σταδιακά να αισθάνεται καλύτερα".
 #43007  από litsa
 Τετ Νοέμ 10, 2010 3:19 pm
μπα δεν πονάει όταν εχεις καθετα το μηχανηματάκι ..
οι παρενεργειες ειναι το θέμα
εγώ τις ξεπερνάω τώρα με μισο μεσουλιντ μολις κανω το ρεμπιφ
επίσης
για να κανω ολοκληρη ενεση περασε ενα εξάμηνο μην πω και παραπάνω ...
καλή εκλογή !!
 #43010  από Isolexion
 Τετ Νοέμ 10, 2010 3:29 pm
Απο αυτά που γνωρίζω και βλέπω απο άλλο άτομο μιας και εγώ δεν πάσχω, έχω συμπαιράνει πως ο οργανισμός δεν συνηθίζει το φάρμακο, τώρα αν συνηθίσει κάποιος τις παρενέργειες και μάθει να ζει με αυτές είναι ένα άλλο διαφορετικό θέμα!!! Η κοπέλα μου έκανε Rebif τρία χρόνια και δεν το συνήθισε ΠΟΤΕ! Τώρα κάνει betaferon και δεν υπάρχει καμία απολύτως παρενέργεια ούτε καν στις πρώτες ενέσεις. Είναι θέμα οργανισμού λοιπόν και όχι ιντερφερόνης
 #43011  από Π.Μ79
 Τετ Νοέμ 10, 2010 3:31 pm
Προσωπικά μου δώσαν το betaferon χωρίς επιλογή. Το πήρα, έβαζα για 2 βδομάδες σταδιακά 0,25, 0,50, 0,75 και από τότε το 1ml.

Στην αρχή με γονάτιζε, ήταν και καλοκαίρι, άστα να παν.

Κόπωση απίστευτη, κομμάρες αφάνταστες, ζαλάδες, ρίγη το βράδυ κλπ κλπ.

Στους 2 μήνες, το συνήθισα τελείως και τώρα βάζω την ένεση χωρίς depon, mesulid κλπ και ξυπνάω την επόμενη μέρα κομπλέ.

Κατά τα λεγόμενα του νευρολόγου, ο καθένας αντιδρά διαφορετικά.
Ξέρω άτομα που από την αρχή δεν είχαν κανένα σύμπτωμα μέχρι και σήμερα.

Καλή επιλογή εύχομαι χωρίς παρενέργειες. :)
 #43013  από asana
 Τετ Νοέμ 10, 2010 4:41 pm
σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
απ' ό,τι βλέπω πάντως, πιο πολύ το betaferon και το rebif κυκλοφορούν, το extavia δεν πρέπει να το παίρνει πολύς κόσμος...
 #43017  από kate2002
 Τετ Νοέμ 10, 2010 5:21 pm
ρωτα το γιατρο σου, θα σου πει.
το εχτανια ειναι νεοτερη (ιδια ομως) εκδοση του μπεταφερον, αλλης εταιριας ομως, και διπλασιο σχεδον σε κοστος... ειναι το ιδιο ομως, και εξαρταται ποιο σπονσοναρει ο καθε νευρολογος. το αβονεξ και το κοπαξον ειναι διαφορετικα στη "συστασή" τους. αν παρατηρησεις, ο καθε γιατρος προωθει συγκεκριμενη φαρμακευτικη εταιρια, αφου ετσι κι αλλιως, δεν ξερει εκ των πρωτερων "πως θα κατσει " το εκαστοτε σκευασμα στον καθε α...σθενη. υπαρχουν ατομα που τους συστηθηκε για αρχη!!! το ΤYsabri!!! τα υπολοιπα ειναι μαλακ...οτερες θερα...πειες. ισως στο εχτανια για αρχη η εταιρια του να το "σπρωχνει" παραπανω...
οτι σε φωτισει ο θ...νευρολογος σου.
 #43018  από asana
 Τετ Νοέμ 10, 2010 5:28 pm
ο νευρολόγος μου δεν μου προτείνει κανένα φάρμακο κ για την ακρίβεια δεν θα πρότεινε να αλλάξω θεραπεία καν, δεδομένης της πολύ καλής κλινικής πορείας μου με το avonex.
Ωστόσο επειδή το ψάχνω εγώ, και έχω ρωτήσει κ άλλους νευρολόγους που λένε ότι ίσως θα μπορούσα να πάω και σε κάτι πιο συχνό (λόγω του ότι εμφανίζονται νέες εστίες στις μαγνητικές), αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Ο γιατρός μου μου λέει να πάρω όποιο φάρμακο θέλω, ότι όλα είναι ουσιαστικά το ίδιο, εκτός από το avonex που είναι λίγο πιο ελαφρύ, αφού είναι και μόνο μια φορά τη βδομάδα.
 #43020  από Π.Μ79
 Τετ Νοέμ 10, 2010 5:47 pm
Και γω το avonex ήθελα, 1 φορά τη βδομάδα να τελειώνουμε.

Όταν το είπα στον νευρολόγο μου, άρχισε να γαβγίζει.

Όπως γάβγισε και για τη ΧΕΝΦΑ, όπως γάβγιζε και για τις βουλωμένες μου σφαγίτιδες, όπως γάβγιζε να μην οδηγώ μηχανή, να μην καπνίζω, να μην τρώω λιπαρές τροφές, να μην το ένα, να μην το άλλο.

Γενικώς, η επιλογή είναι δική σου καθαρά.

Αν γαβγίσει και ο δικός σου, χαΐδεψέ του το κεφάλι να ηρεμήσει.