• EΡΠΗΣ ΖΩΣΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΤΥSABRI

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #12924  από christina
 Τετ Δεκ 09, 2009 10:23 am
Μαρία, περαστικά σου και να οπλιστείς με υπομονή!

Μπορείς να το δεις κι αλλιώς, να νιώσεις οτι είσαι πάλι παιδί..χα χα
αστειεύομαι αν και δεν είναι ώρα για αστεία, μην με παρεξηγείς. :o
 #12961  από Maria77
 Τετ Δεκ 09, 2009 8:47 pm
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Μην ανησυχείς Christina μου δεν σε παρεξηγώ! ;)
 #13167  από GEORGE-A
 Κυρ Δεκ 13, 2009 12:24 pm
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΕΚΤΑΣΗ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΛΑ ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΚΑΜΨΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΘΗΚΕ!ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΟΝΤΩΣ ΠΕΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΥΠΝΟ 3 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΑΙ! ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
 #13172  από GEORGE K
 Κυρ Δεκ 13, 2009 3:55 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΜΟΥΝΑ ΣΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΣΤΗ ΒΑΣΗ.ΠΕΡΑΣΑ ΩΡΑΙΑ ΕΙΔΑ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΞΑΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΗΡΘΑΤΕ ΠΑΙΔΙΑΕΣΕΙΣ?ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΕΚΕΙ.
 #13182  από litsa
 Κυρ Δεκ 13, 2009 6:09 pm
ποιος σύλλογος?
 #13266  από sofi
 Δευ Δεκ 14, 2009 7:48 pm
:oops: GEORGE K που βρισκεται ο συλλογος ?
Τι εχει το προγραμμα ?
Αξιζει τον κοπο ?
Ενημερωσε μας για να ερθουμε..... :oops:
 #13267  από Maria77
 Δευ Δεκ 14, 2009 8:17 pm
Καλησπέρα παιδιά! :)
Όχι δεν είναι παρενέργια του φαρμάκου ο έρπης, αλλά εμφανίζεται όταν χαμηλώσει πολύ το ανοσοποιητικό σύστημα κάποιου ατόμου, πόσο μαλλον εμάς που παίρνουμε φάρμακα που καταστέλλουν το ανοσοποιητικό!
 #13269  από Lena
 Δευ Δεκ 14, 2009 8:35 pm
Nai paidia alla o yiatros kanonika eprepe na leei ti prepei na kanoume yia n anevainei t anosopoiitiko. Rwtise ton Maria m pou thas tin Parasevi!
 #13273  από Maria77
 Δευ Δεκ 14, 2009 8:45 pm
Έχω μπερδευτεί κάπως απο την μία το χαμηλώνουμε και απο την άλλη θα το ανεβάζουμε? :shock: :roll: :roll: Τελικά τί πρέπει να γίνεται??
Ναι, θα τον ρωτήσω!
 #13660  από Maria77
 Κυρ Δεκ 20, 2009 11:01 pm
Απλά ήθελα να ολοκληρώσω αυτό το θέμα που είχα ξεκινήσει μετά τη συζήτηση που είχα με τον γιατρό μου...:
Ο έρπης ζωστήρας συνηθίζει να εμφανίζεται πολύ εύκολα σε άτομα που κάνουν Tysabri - είναι κάτι σαν παρενέργια του Tysabri
(εννοείται βέβαια πως μπορεί να εμφανιστεί σε οποιοδήποτε άλλο άτομο χωρίς να κάνει Tysabri)

Το Tysbri δεν καταστέλλει το ανοσοποιητικό σύστημα, είναι φάρμακο που χρησιμοποιείται μόνο για την ΣΚΠ.