• Αξίωση αποζημίωσης από τις παρενέργειες του Tysabri... (?)

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #99381  από tassos_m
 Σάβ Φεβ 01, 2014 11:13 pm
LL--MM έγραψε:Φίλτατε Τασσούλη, την πατέντα αυτήν τη χρησιμοποιεί ο κόσμος όλος στο χωριό μου... Οπότε δεν έχω να σε κατηγορήσω γι'αυτό, κι αν μπουν όμως εδώ μέσα οι συχωριανοί οι δικοί σου, θα σε κακοχαρακτηρίσουν :twisted: :smile-tongueout: :laughing-rolling: Όσον αφορά εμένα όμως, καλύτερα να επέλεγες κάποιο άλλο χρώμα ώστε να καταλαβαινόμαστε και να μη μας μπερδεύουν κι οι άλλοι.


Καλησπερούδια.. ! :)

Καταρχάς, my dear "LL--MM", πού ξέρεις, μπορεί και να 'μαστε συγχωριανοί, οπότε, λειτουργούμε στην ίδια τη συχνότητα..

Εγώ, πάντως, μιλώντας μαζί σου, και για να μη μας μπερδεύουν όπως πολύ σωστά επεσήμανες,
θα χρησιμοποιώ το "κόκκινο της φωτιάς"... :smile-blush: :smile-blush:

LL--MM έγραψε:
Όσον αφορά την αποζημείωση που "προσφέρει" αυτή η εταιρία, ο οποιοσδήποτε αμερικάνος συχωριανός μου θα συνιστούσε αποφυγή, διότι:

α. Η εκτίμηση αυτή γίνεται από γιατρούς της εταιρίας οι οποίοι δε θεωρούνται από το σύστημα ως υπαγόμενοι στις αρχές του Ιπποκράτη (όσον αφορά τις περιπτώσεις αυτές τουλάχιστον) και θα κοιτάξουν να μικρύνουν τα έξοδά της, αποχαρακτηρίζοντας, κατά το δυνατόν τα συμπτωματα.

β. Να "παραδοθεί" ο άρρωστος στην εκτίμηση εταιρίας που ΕΠΕΙΔΗ του έφαγε την υγεία του θέλει τώρα να μειώσει την ευθύνη της αντί να επανορθώσει, είναι κοινώς, μ.....

γ. καλό θα ήταν να βρίσκονταν δικηγόροι που εκπροσωπουν και άλλους ασθενείς, ανοίγοντας μια "Class action" όπου οι συμπτωματολογίες εξετάζονται αντικειμενικά, και υπάρχει περίπτωση ν'αποδειχθεί ότι η εταιρία ΓΝΩΡΙΖΕ και ΠΕΡΙΜΕΝΕ τέτοια αποτελέσματα, οπότε θα μπορέσουν οι ασθενείς αυτοί ή οι οικογένειές τους να εισπράξουν αδικοπρακτικές αποζημειώσεις, ιδίως εκείνες που αναφέρονται ως "punitive dammages" και καλύπτους αρκετά μεγαλύτερο μέρος των επιπτώσεων.
Δυστυχώς, δεν έχω scanner, για ν'ανεβάσω το έντυπο που υπογράφει ο ασθενής που λαμβάνει Tysabri, όχι κάθε μήνα,
αλλά σε κάθε (ετήσιο) κύκλο θεραπείας του..

Κι όμως, προειδοποιεί με απόλυτη (και μάλιστα bold) σαφήνεια για τους κινδύνους εμφάνισης PML (προοδευτικής πολυεστιακής λευκο-εγκεφαλοπάθειας),
ειδικά, για θεραπεία που ξεπερνά τους 24 μήνες...

Επιφορτίζει το θεράποντα γιατρό (και δικαιολογημένα),
με την ευθύνη να ενημερώσει, αναλυτικά, τον ασθενή του, και να το εφοδιάσει με την αντίστοιχη Κάρτα Προειδοποίησης Ασθενούς,
προκειμένου να είναι υποψιασμένος για ενδεχόμενα συμπτώματα, που υποδηλώνουν πρώιμα σημάδια ενδεχόμενης PML...

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, η Εταιρεία αυτή που υπάρχει στην Αμερική, και που με αφορμή την ύπαρξή της, είχα θέσει το συγκεκριμένο ζήτημα,
άραγε βρίσκει πάτημα για να κυνηγήσει την αντίστοιχη Φαρμακευτική, διεκδικώντας αποζημίωση για τους πληγέντες ασθενείς και τις οικογένειές τους... ;;

Με βάση το παραπάνω έντυπο, η Φαρμακευτική είναι συνεπέστατη..

Άρα, αυτός, που ενδεχομένως, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως υπαίτιος για την εκδήλωση ενός PML,
είναι αφενός ο θεράπων γιατρός, και αφετέρου ο ασθενής που ίσως αμέλησε κάποιες ενοχλήσεις που εμφανίστηκαν..

Κωνσταντίνα έγραψε: Ξέρεις το λόγο που θέλησα να διακόψω το tysabri;;Βγήκα θετική στον ιό jc και φοβήθηκα.Η γιατρός επέμενε να το συνεχίσω και μη φανταστείς ότι το έκαναν μόνο σε μένα.Σήμερα χορηγείται στο Γεννηματάς και σε θετικούς στον ιό, με το επιχείρημα ότι το ποσοστό προσβολής από τον ιό σε ασθενείς που έχουν ξεπεράσει την τριετία, μικραίνει πολύ :lol: .
Για παράδειγμα, πάνω σ'αυτό που είχε αναφέρει η Κωνσταντίνα,
ΑΝ οι θεράποντες στο "Γεννηματάς" δεν έχουν σύγχρονη Βιβλιογραφία που να τεκμηριώνει το παραπάνω,
την κάτσανε τη βάρκα...... :o :o
 #99383  από LL--MM
 Σάβ Φεβ 01, 2014 11:36 pm
Ναι, κατά τη δίκη περνάνε αυτά τα υπογεγραμμένα χαρτιά που αναφέρεις στο μικροσκόπιο, και βρίσκουν που και γιατί δεν καλύπτουν το "informed conscent", πως, δηλαδή ξεγελάστηκαν τα θύματα.

Κανονικά είναι ευθύνες εις ολόκληρο φαρμακευτικής-γιατρών, τις οποίες καλύπτουν τα μέγιστα οι ασφάλειες τους. Ίσως πάντως δεν κατάλαβα καλά, αν αυτό το σάιτ ήταν της φαρμακευτικής ή των εταιριών που κοιτάν να μαζέψουν τα θύματα, κι αυτές με το αζημείωτο, φυσικά.

Ίσως θυμάσαι την ιστορία αυτήν, παρά λίγο να τα πάρω κι εγώ αυτά... Εκεί που έμενα όταν έπαιρνα τέτοια, η κοινωνική ασφάλεια (ιδιωτική εταιρία υπό δημόσια εντολή) ενήγαγε τη Μπάγιερ, θεωρώντας ότι δεν όφειλαν οι ασφαλισμένοι της να καλύψουν το φουκαριάρικο θύμα... αφού έφταιγε η εταιρία: http://www.rts.ch/video/emissions/temps ... sante.html (στα γαλλικά, αλλά είναι τα μόνα χαπια 4ης γεννεάς που κυκλοφορούν στο μέρος εκείνο) και http://www.drugwatch.com/yaz/lawsuit.php

Τους διάβασες τους μύθους τελικά;
 #99401  από tassos_m
 Κυρ Φεβ 02, 2014 1:49 pm
LL--MM έγραψε:Ναι, κατά τη δίκη περνάνε αυτά τα υπογεγραμμένα χαρτιά που αναφέρεις στο μικροσκόπιο, και βρίσκουν που και γιατί δεν καλύπτουν το "informed conscent", πως, δηλαδή ξεγελάστηκαν τα θύματα.

Κανονικά είναι ευθύνες εις ολόκληρο φαρμακευτικής-γιατρών, τις οποίες καλύπτουν τα μέγιστα οι ασφάλειες τους. Ίσως πάντως δεν κατάλαβα καλά, αν αυτό το σάιτ ήταν της φαρμακευτικής ή των εταιριών που κοιτάν να μαζέψουν τα θύματα, κι αυτές με το αζημείωτο, φυσικά.

Ίσως θυμάσαι την ιστορία αυτήν, παρά λίγο να τα πάρω κι εγώ αυτά... Εκεί που έμενα όταν έπαιρνα τέτοια, η κοινωνική ασφάλεια (ιδιωτική εταιρία υπό δημόσια εντολή) ενήγαγε τη Μπάγιερ, θεωρώντας ότι δεν όφειλαν οι ασφαλισμένοι της να καλύψουν το φουκαριάρικο θύμα... αφού έφταιγε η εταιρία: http://www.rts.ch/video/emissions/temps ... sante.html (στα γαλλικά, αλλά είναι τα μόνα χαπια 4ης γεννεάς που κυκλοφορούν στο μέρος εκείνο) και http://www.drugwatch.com/yaz/lawsuit.php

Τους διάβασες τους μύθους τελικά;
Γειά σου "LL--MM" -το "γιαγιά Κασσάνδρα" μάλλον σε βαραίνει άδικα.. :)

Κοίταξε, δεν γνωρίζω την Υπόθεση αυτή με τα αντισυλληπτικά της Bayer..

Παρόλα αυτά, αν προέκυψαν σοβαρές Ανεπιθύμητες ενέργειες, που αποδόθηκαν στο φάρμακο,
και για τις οποίες ΔΕΝ είχε, επίσημα, προειδοποιήσει η Bayer,
τόσο στο PIL (patient information leaflet) που περιέχεται μέσα σε κάθε συσκευασία του φαρμάκου,
όσο και στο SPC (summary product characteristics) που αποτελεί την αναλυτική και εξειδικευμένη ενημέρωση του γιατρού σχετικά με το φάρμακο (και εν δυνάμει "φαρμάκι") που χορηγεί,
τότε, όντως, εγείρεται θέμα Αστικής Ευθύνης της Φαρμακευτικής, και αξίωσης για Αποζημιώσεις...

Όμως, όσον αφορά στο Tysabri,
διαβάζοντας το συγκεκριμένο έντυπο, που υπογράφει ο ασθενής, κάθε φορά που ξεκινάει νέο ετήσιο κύκλο θεραπείας,
επισημαίνονται, με εμφανέστατο τρόπο, οι κίνδυνοι για εκδήλωση PML,
και επιφορτίζει τον θεράποντα ιατρό -και δικαιολογημένα,
με την αναλυτική ενημέρωση τόσο του ασθενούς όσο και του άμεσου συνοδού του,
έτσι ώστε να είναι ψύχραιμοι αλλά και υποψιασμένοι,
προκειμένου να εντοπίσουν και να μην αμελήσουν κάθε ενδεχόμενη αλλαγή,
την οποία οφείλουν να αναφέρουν στον θεράποντα ιατρό τους,
και αυτός να κρίνει αν είναι κάτι αθώο, ή ενδεχόμενα πρώιμο σημάδι PML...
LL--MM έγραψε:

Τους διάβασες τους μύθους τελικά;
Δυστυχώς, στον υποτιθέμενο "ελεύθερο χρόνο" του Σαββατοκύριακου, που έτυχε να μην έχω εφημερία,
έχω κουβαλήσει, στο σπίτι, Φακέλους ασθενών που έχουν λάβει εξιτήριο,
και ο ειδικευόμενος "οφείλει" να διεκπεραιώσει τη γραφειοκρατική λάντζα...
Κατά τ'άλλα "καλή ξεκούραση", και "καλό Σαββατοκύριακο"... :smile-punch: :smile-punch:

Δεν τους ξεχνάω, όμως, κάποια στιγμή θα τους ψάξω και θα τους κοιτάξω..
 #99419  από LL--MM
 Κυρ Φεβ 02, 2014 7:22 pm
tassos_m έγραψε:Γειά σου "LL--MM" -το "γιαγιά Κασσάνδρα" μάλλον σε βαραίνει άδικα.. :)
:smile-hi: Καλέ Τασσούλη, δεν είναι το όνομα που με βαραίνει άδικα, ειναι οι αιτίες που μ'έκαναν να το βρώ ταιριαστό...

Κοίταξε, δεν γνωρίζω την Υπόθεση αυτή με τα αντισυλληπτικά της Bayer..
Το λινκ που σου έβαλα τα δείχνει όλα, δυστυχώς όλα, μέχρι και τύφλωση: Δεν έχω την δυνατότητα να καταλάβω τις τεχνικές διαφορές, στην περίπτωση, του περιεχόμενου μεταξύ PIL και SPC
τότε, όντως, εγείρεται θέμα Αστικής Ευθύνης της Φαρμακευτικής, και αξίωσης για Αποζημιώσεις...
Αυτά είναι που ξέρω, και η εκτίμησή τους που παρασέρνει δυσανάλογη σημασία, ιδίως όταν τα "καλά παιδιά" κάθονται και προσυπογράφουν πως 50% πλήρους εμπεριστάτωσης είναι πάρα πολλά... :x Μέχρι κι εσύ θα το πιστέψεις... :smile-shake:

Όμως, όσον αφορά στο Tysabri,....
την οποία οφείλουν να αναφέρουν στον θεράποντα ιατρό τους, και αυτός να κρίνει αν είναι κάτι αθώο, ή ενδεχόμενα πρώιμο σημάδι PML...
Πολλές οι "οφειλές" για τον ασθενή... Δύσκολη ώς αδύνατη η σωστή εκτίμηση από το δικαστή...
LL--MM έγραψε:Τους διάβασες τους μύθους τελικά;
Δυστυχώς, στον υποτιθέμενο "ελεύθερο χρόνο" του Σαββατοκύριακου, που έτυχε να μην έχω εφημερία,
έχω κουβαλήσει, στο σπίτι, Φακέλους ασθενών που έχουν λάβει εξιτήριο,
και ο ειδικευόμενος "οφείλει" να διεκπεραιώσει τη γραφειοκρατική λάντζα...
Κατά τ'άλλα "καλή ξεκούραση", και "καλό Σαββατοκύριακο"... :smile-punch: :smile-punch:
Επίσης!
Ασε τις γροθιές φίλε, οι Δόκτορες Μουσολίνι, Χίμλερ και Χάους είναι που καυχιούνται πόσο κακοί είναι... Please, don't get infected...


Δεν τους ξεχνάω, όμως, κάποια στιγμή θα τους ψάξω και θα τους κοιτάξω.. You know I have no means to hold you to that...
Και σόρυ αν σε ζάλισα στο άλλο, αλλα τι τις έχετε τις ντραμαμίνες; Πάρε μια και διάβασε τις απαντήσεις, όλ'αυτά που αράδιασες τις χρειάζονταν... no offence meant.
 #131502  από Κυριακή Θ.
 Τετ Μάιος 22, 2019 11:57 pm
Φφφφφφφφ..... να 'μαι κι εγώ... μια 40χρονη με γουρλωμένα μάτια από τα όσα ακούω 😔... Διαγνωστικα με ΣΚΠ το 2006 και ξεκινησα με Rebif...αυξανοντουσαν οι ωσεις στις μαγνητικές, εκανα διδυμα...περασα στο copaxone,...εκανα αλλο ενα 3ο παιδι... και σταματησα τα χημικα... η κλινική εικονα ηταν και ειναι οκ. Η μαγνητικη όμως που εκανα αυτο το μηνα δείχνει οτι εχωγεμισει με ενεργης εστείες σε εγκεφαλο αυχενα καί θωρακα και αρχισε ο γιατρος που πηγα να λεει οτι δεν γινεται να παιζω με την υγεια μου και πρεπει να παρω Tysabri μηπως μπορεσουμε να το φρεναρουμε. Το θεμα περα απο το φοβο μου για το φαρμακο αυτο ειναι οτι εχω θρομβοφιλία G20210A και δεν μπορεί κανεις να μου πει αν μπορω να παρω Tysabri ή αν παθω εγκεφαλικό κλπ. Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει σε αυτο. Τα παιδια μου ειναι μικρα...η κλινικη μου εικονα ειναι ομ και δε θελω να τα τιναξω ολα στον αέρα! :emojis-18:
 #131559  από Στάθης
 Δευ Μάιος 27, 2019 11:24 pm
Κυριακή Θ. έγραψε: Τετ Μάιος 22, 2019 11:57 pm Φφφφφφφφ..... να 'μαι κι εγώ... μια 40χρονη με γουρλωμένα μάτια από τα όσα ακούω 😔... Διαγνωστικα με ΣΚΠ το 2006 και ξεκινησα με Rebif...αυξανοντουσαν οι ωσεις στις μαγνητικές, εκανα διδυμα...περασα στο copaxone,...εκανα αλλο ενα 3ο παιδι... και σταματησα τα χημικα... η κλινική εικονα ηταν και ειναι οκ. Η μαγνητικη όμως που εκανα αυτο το μηνα δείχνει οτι εχωγεμισει με ενεργης εστείες σε εγκεφαλο αυχενα καί θωρακα και αρχισε ο γιατρος που πηγα να λεει οτι δεν γινεται να παιζω με την υγεια μου και πρεπει να παρω Tysabri μηπως μπορεσουμε να το φρεναρουμε. Το θεμα περα απο το φοβο μου για το φαρμακο αυτο ειναι οτι εχω θρομβοφιλία G20210A και δεν μπορεί κανεις να μου πει αν μπορω να παρω Tysabri ή αν παθω εγκεφαλικό κλπ. Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει σε αυτο. Τα παιδια μου ειναι μικρα...η κλινικη μου εικονα ειναι ομ και δε θελω να τα τιναξω ολα στον αέρα! :emojis-18:
Κυριακή, τα παιδιά σου και εσύ θα είσαι δυνατή και να ανταπεξέλθεις στην περιπέτειά σου. Μπορείς να αναλύσεις λίγο το κομμάτι των φαρμάκων υπάρχουν και σωρεία εναλλακτικοί οδοί στην διαχείριση της πάθησης. Υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που δείχνουν πόσο δεν βοηθούν μακροχρόνια.

Το να απεμπολίσουμε τον φόβο και να δοκιμάσουμε "την αντιοξείδωση, Κουρκουμά, μεγάλες δόσεις βιταμίνης D, ΧΕΝΦΑ, μαγνήσιο, κάνναβη, διαλογισμό, yoga, κολύμπι, περπάτημα, επαφή με την φύση, τραγούδι, χορό και λοιπές πρακτικές πολύ πιο ευεργετικές για πιθανότερη θετική πορεία στην πάθηση", δεν είναι και τόσο δα κακό. Παίρνουν και καλό παράδειγμα τα παιδιά ;)