• ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΥΣΑΜΜΠΡΙ ΚΑΙ ΔΟΣΕΙΣ

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #93228  από krevasils
 Πέμ Ιούλ 18, 2013 3:52 pm
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ PML ΑΥΞΑΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΜΗΝΕΣ ΤΥΣΑΜΠΡΙ Η ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΔΟΣΕΙΣ;;;; ΓΤ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΧ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 19 ΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 25 ΜΗΝΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 #93237  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:47 pm
Καλησπέρα krevasils,

Από μια σύντομη έρευνα, βρήκα αυτό:

Εικόνα

Που μας δείχνει πως το χειρότερο σημείο για το φάρμακο και της παρενέργειας PML βρίσκεται στην 24η με 30η δόση ! Μετά πάλι αρχίζει και πέφτει η επικινδυνότητα αργά αργά....

Την εικόνα την βρήκα από την σελίδα:

http://multiple-sclerosis-research.blog ... march.html

που λέει και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία !
 #93239  από krevasils
 Παρ Ιούλ 19, 2013 12:58 am
ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΙΣ 19 ΔΟΣΕΙΣ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 24 ΜΗΝΕΣ ...........ΕΝΟΕΙ 24 ΔΟΣΕΙΣ Η 24 ΜΗΝΕΣ ;;;;ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 24 ΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ 36 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΣΧΗΜΑ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.....Η ΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ Η Ο ΜΗΝΑΣ;;;
 #93241  από Π.Μ79
 Παρ Ιούλ 19, 2013 4:19 am
Βασίλη, αυτό είναι κάτι που μπορεί να στο απαντήσει ο γιατρός σου.

Υποτίθεται κάνεις 1 δόση το μήνα, οπότε όταν μιλάνε για 24 δόσεις, εννοούν τον αριθμό των δόσεων. Αν έχεις κάνει διάλειμμα απ'το φάρμακο και το συνεχίζεις μετά πάλι, δεν ισχύουν τα ίδια πράγματα με το να το κάνεις πχ 24 μήνες σερί.

Ξαναλέω, μίλα με το γιατρό σου, ένα φόρουμ δεν είναι αρμόδιο να σου απαντά σε τέτοια ερωτήματα ;)
 #101309  από Ελευθερία
 Πέμ Μαρ 27, 2014 2:26 pm
Εγώ το κάνω 6-7 χρόνια και στη τελευταία μαγνητική που είχα να κάνω δυο χρόνια με βρήκαν σταθερή χωρίς νέες εστίες. Όσο για τον ιό είμαι θετική αλλά κατά πολύ μικρό ποσοστό οπότε αφήνουμε τις πιθανές εγκεφαλίτιδες για άλλους αλλά αυτή η εξέταση του ιού έμαθα πρόσφατα ότι πρέπει να τη στέλνουν έξω κάθε έξι μήνες.... Εκεί που πίστευα ότι ήταν μ@λ@κία το τισάμπρι στάθηκε ικανότατο να με κρατήσει σταθερή....
krevasils έγραψε:ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ PML ΑΥΞΑΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΜΗΝΕΣ ΤΥΣΑΜΠΡΙ Η ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΔΟΣΕΙΣ;;;; ΓΤ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΧ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 19 ΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 25 ΜΗΝΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ