• ΤΕΛΟΣ TYSABRI

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #72149  από sophie
 Τετ Μάιος 23, 2012 4:57 pm
Γεια σου Κώστα! Παίρνω και γω το Tysabri εδώ και 2 χρόνια. Έκανα το τεστ για τον ιό και βγήκε θετικό. Είχα και γω τους προβληματισμούς μου για το τι θα κάνω τώρα από δω και πέρα πριν λίγο καιρό και να σου πω την αλήθεια είχα αγχωθεί τόσο πολύ γιατί φοβόμουν και δεν ήξερα τι να κάνω! Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι αφού δεν είχα κανένα επεισόδιο αυτά τα 2 χρόνια και οι μαγνητικές μου ήταν καλές όλο αυτό το διάστημα, να το συνεχίσω για άλλους 6 μήνες ώστε να είμαι καλυμμένη και το καλοκαίρι που θεωρείται επικίνδυνο και μετά από Οκτώβριο βλέπουμε τι κάνουμε. Οπότε μέχρι στιγμής έχω ησυχάσει!
Συζήτησέ το και συ με τον γιατρό σου και πες του αν είναι τουλάχιστον να το συνεχίσεις για τους μήνες του καλοκαιριού ώστε να μην έχεις το άγχος κάποιας πιθανής υποτροπής λόγω διακοπής του Tysabri. Δεν νομίζω πως θα έχει κάποια διαφορά αν θα το συνεχίσεις για άλλους 4 μήνες.
Και όσο για το χάπι έχω πάντως είμαι πολύ επιφυλακτική. Μέχρι τώρα τουλάχιστον λέω πως όταν σταματήσω το Tysabri δεν πρόκειται να το πάρω. Ακόμη και ο γιατρός μου είναι αρνητικός με το χάπι!
 #72182  από KOSTASS
 Τετ Μάιος 23, 2012 11:18 pm
ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΥΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΤΗ ΔΟΣΗ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΧΑΛΙΑ.ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ!ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟΤΕΣΤ,ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΞΕΓΝΟΙΑΣΤΟΙ ΑΦΟΥ ΠΗΓΕΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΚΠ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ SOPHIE KAI ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!
 #72188  από sophie
 Πέμ Μάιος 24, 2012 1:19 am
KOSTASS έγραψε:ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΤΗ ΔΟΣΗ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΧΑΛΙΑ.ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ!ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟΤΕΣΤ,ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΞΕΓΝΟΙΑΣΤΟΙ ΑΦΟΥ ΠΗΓΕΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΚΠ.
Έχεις απόλυτο δίκιο!
Γι αυτό καλύτερα είναι να μην το σκεφτόμαστε καν! Και ότι είναι γραπτό να γίνει θα γίνει.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Και ότι χρειαστείς εδώ θα είμαστε! :)

Καλή δύναμη! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #72203  από Nick.
 Πέμ Μάιος 24, 2012 11:16 am
Τελικά υπάρχει κανένας που να έπαιρνε tysabri και όταν έκανε το τεστ να βγήκε αρνητικός? Ή αυτά τα δύο πάνε πακέτο?
 #72209  από sophie
 Πέμ Μάιος 24, 2012 12:03 pm
Φυσικά και υπάρχουν άτομα που έκαναν το τεστ και βγήκε αρνητικό. Αλλά το ποσοστό αυτό των ατόμων είναι πολύ μικρό. Την ημέρα που μου πήραν αίμα για την εξέταση πήραν και από άλλους 13. Συνολικά 14 άτομα και μόνο σε 4 άτομα βγήκε αρνητικό.
 #72236  από billios
 Πέμ Μάιος 24, 2012 3:57 pm
sophie έγραψε: Γι αυτό καλύτερα είναι να μην το σκεφτόμαστε καν! Και ότι είναι γραπτό να γίνει θα γίνει.
Μερικα,μερικα λεω κι οχι ολα ισως μπορουμε να τα αλλαξουμε,το γραμμενο το κατανοω αν θες μεχρι ενος σημειου αλλα πιστευω επισης πως στη μοιρα μπορουμε να βαλουμε κι εμεις λιγο χερι.
Ταπεινη μου αποψη
 #72271  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Μάιος 24, 2012 10:53 pm
Όταν έπαιρνα το tysabri είχα παρακολουθήσει μια ομιλία της Καραγεωργίου και είχε πει ότι, η πιθανότητα για PML μειώνεται δραματικά μετά τα 3,5 - 4 χρόνια αγωγής, ενώ το πιο επικίνδυνο είναι στα 2,5 χρόνια, γι αυτό και οι περισσότεροι(ήμουν κι εγώ σ' αυτούς), κάναμε παρακέντηση στα 2,5 χρόνια, αφού δεν υπήρχε η εξέταση αίματος.
Κώστα σκέψου ότι θετικός μπορεί να ήσουν, αρκετό χρόνο πριν την εξέταση.Το ίδιο κι εγώ στα 2,5 χρόνια ήμουν αρνητική, αλλά δεν ξέρω πότε έγινα φορέας.Το ότι βγήκα θετική το έμαθα περίπου στα 4 χρόνια, όταν είχα αποφασίσει να το διακόψω επειδή δε μου πήγαινε πια.
Σκέψου ότι το 70% των ανθρώπων του πλανήτη μας, αν έκαναν εξέταση ανίχνευσης του jc, θα έβγαιναν θετικοί, αυτό δε σημαίνει ότι θα νοσήσουν.Το tysabri ίσως "βοηθά" στην ενεργοποίησή του.Με το μυαλό που διαθέτω και έχω μάθει λίγα πράγματα για αυτούς που νόσησαν τελικά, είναι αδύναμοι, επιβαρυμένοι κι από άλλα...........
Χαλάρωσε και τρώγε σωστά, διασκέδαζε, να χαίρεσαι επειδή είσαι καλά και τίποτα κακό δε θα σου συμβεί.Να το πιστέψεις :romance-caress: