• ΤΕΛΟΣ TYSABRI

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #59572  από Μιμικαμ
 Κυρ Σεπ 11, 2011 10:16 am
Σου εύχομαι να καταλήξεις κάπου με τον γιατρό σου, πράγμα δύσκολο βέβαια....
ενημέρωσέ μας για ο,τι αποφασίσεις... μετά τον Νοέμβριο εχω ραντεβού κι εγώ...
θα δούμε τι θα γίνει.....πάντως η συζήτηση με το γιατρό μου δεν οδηγεί πουθενά...
προτείνει φάρμακα κι εγώ αρνούμαι....φαύλος κύκλος....

Εύχομαι να είσαι οσο γίνεται καλύτερα.....και κυρίως με καλή ψυχολογια...το Α και το Ω κατά
την γνώμη μου...και να πάρεις την σωστή απόφαση....οσο για την νευραλγία τριδύμου...
δεν το εχω πάθει ποτέ ...δεν γνωρίζω.....καλό κουράγιο σου εύχομαι....και είμαι σίγουρη
ο,τι το διαθέτεις....είσαι πολύ δυνατό άτομο.....εύγε σου.... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #59573  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Σεπ 11, 2011 10:33 am
Μακρια απ'ολους σας η νευραλγια τριδυμου.....ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑ......!!!!!!! Μονο στους εχθρους μου ευχομαι να την παθουν....στους εχθρους μου και στους διαφορους αλητες του ''''προνοιακου'''' συστηματος που μας ταλαιπωρουν για ενα ψωροεπιδομα....σ'αυτους κυριως ευχομαι να το παθουν... :scared-shocked: Φιλεναδα,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΗ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΟΜΩΣ.....ΘΑΑΑΑΑΑΑΑ......ΔΟΥΜΕ.....!!! ΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....ΔΟΥΜΕ.....!!! :romance-kisscheek:
 #59577  από Μιμικαμ
 Κυρ Σεπ 11, 2011 1:30 pm
Αννούλα, καλή δύναμη σου εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου.... :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:

Δυστυχώς αυτό είναι το ταξίδι της ζωής μας, εμπλουτισμένο με ολα τα γεγονότα, δυσάρεστα
ευχάριστα...διάφορους εξωτερικούς παράγοντες που μας ταλαιπωρούν...τι να γίνει..εμείς
πρέπει πάντα όρθιοι να δίνουμε τον καθημερινό μας αγώνα....για φαντάσου εάν η ζωή μας
ήταν καθημερινά ηλιόλουστη και φωτεινή, πόσο βαρετή και πληκτική θα γινόταν....σαν
μια απέραντη ζεστή έρημος...... :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek:
 #59587  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Σεπ 11, 2011 6:50 pm
Μιμικαμ έγραψε:Αννούλα, καλή δύναμη σου εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου.... :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:

Δυστυχώς αυτό είναι το ταξίδι της ζωής μας, εμπλουτισμένο με ολα τα γεγονότα, δυσάρεστα
ευχάριστα...διάφορους εξωτερικούς παράγοντες που μας ταλαιπωρούν...τι να γίνει..εμείς
πρέπει πάντα όρθιοι να δίνουμε τον καθημερινό μας αγώνα....για φαντάσου εάν η ζωή μας
ήταν καθημερινά ηλιόλουστη και φωτεινή, πόσο βαρετή και πληκτική θα γινόταν....σαν
μια απέραντη ζεστή έρημος...... :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek:
Δικιο εχεις....Η μαυριλα,ομως, ειναι συχνη.....!!!Εχουμε και τα παραπλευρα της παθησης...... :think: ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ :greetings-waveyellow:
 #59612  από georgek
 Δευ Σεπ 12, 2011 11:52 am
Αννα, Βλέποντας τις αναφορές για τη νευραλγία τριδύμου, θυμήθηκα αυτό
http://www.makthes.gr/news/reportage/39607/
που είχε κυκλοφορήσει το 2009.
Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη δει...
 #59616  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Σεπ 12, 2011 1:06 pm
georgek έγραψε:Αννα, Βλέποντας τις αναφορές για τη νευραλγία τριδύμου, θυμήθηκα αυτό
http://www.makthes.gr/news/reportage/39607/
που είχε κυκλοφορήσει το 2009.
Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη δει...
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ.....!!!!!!....Το εχω διαβασει απο καιρο....!!!!Ο βελονισμος βοηθαει παρα πολυ....Ομως,χρειαζονται :twocents-mytwocents: :twocents-twocents: :twocents-twocents: :twocents-twocents: :twocents-twocents: Οταν εχω χρηματα κανω βελονισμο !!!Ακομα και στο δημοσιο νοσοκομειο πρεπει να αγοραζω εγω τις βελονιτσες....!!!! Η κατασταση μου,οταν επαιρνα φαρμακα,ηταν οπως αυτου του ηλικιωμενου κυριου,που αναφερεται στη δημοσιευση συν το οτι ειχα παρει και 20 κιλα!!!!!ΦΡΙΚΗ!!!!! :text-thankyouyellow:
 #59668  από arigo
 Τρί Σεπ 13, 2011 3:06 pm
GIOSAKIS έγραψε:Γεία σε όλους.
Με λένε θανάση έχω κάνει μόλις 51 εγχύσεις με το TΥSABRI που σαν ασθενής έλεγα οτι μου ταίριαζε απόλυτα.ΠΡΙΝ απο 1 ΜΗΝΑ έμαθα για την εξέταση που ανιχνεύει αντισώματα για τον JC VIRUS της ΕΓΚΕΦΑΛΟΠΑΘΕΙΑΣ.Την έκανα και ηταν θετική δηλ. έχω αυξημένη προδιάθεση για εγκεφαλοπάθεια.Έτσι σταματάω το ΤYSABRI KAI τρείς μήνες μετά την διακοπή του ίσως πάρω το νέο χάπι GILENIA.
WISH ME LUCK
Γεια σου Θανάση! Ρωτάω κι εγώ: πού έκανες την εξέταση?
Μάλλον θα ξεκινήσω κι εγώ Tysabri....
Σου εύχομαι μόνο βελτίωση από εδω και μπρος, ό,τι φάρμακο και να πάρεις.
 #72002  από KOSTASS
 Δευ Μάιος 21, 2012 11:54 am
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΟΥ TYSABRI.....ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 56 ΕΓΧΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΒΓΗΚΑ ΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟ ΤΕΣΤ! ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???????????????????????????????????
 #72022  από Κωνσταντίνα
 Δευ Μάιος 21, 2012 4:49 pm
Χρόνια πολλά Κώστα και καλά.
Από το Μάιο του 2008 μέχρι το Σεπτέμβριο του 2011, έκανα tysabri και βγήκα κι εγώ θετική.Έμεινα 1 μήνα χωρίς θεραπεία και ξεκίνησα copaxone.Δεν έπαθα τίποτα.

Κι εγώ φοβόμουν, αλλά δε συνέβηκε κάτι κακό.Επειδή θα διακοπεί δε σημαίνει ότι θα επιδεινωθείς και δεν είμαι η μόνη.Τα στατιστικά του φαρμάκου μιλούν για το 50%, χωρίς παρενέργειες από τη διακοπή.Αλλά κι αυτοί που είχαν πρόβλημα, με κορτιζόνη συνήλθαν.Μην ακούς τρελά πράγματα και χάνεις τη δύναμή σου.
 #72051  από KOSTASS
 Τρί Μάιος 22, 2012 7:45 am
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ!ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΘΑΡΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ! ΕΓΩ ΤΟ ΑΡΧΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ,ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΕΔΩ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ, ΟΜΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΥΠΟΤIΘΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ GYLENIA.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η 3ΜΗΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ (ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ).ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ! ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!