• ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #56909  από Ολγακι
 Τετ Ιούλ 20, 2011 11:51 am
Καλημερα,

Η εξεταση δειχνει αν υπαρχουν αντισωματα στον οργανισμο σου στον ιο JC, δηλαδη αν εχεις καποια στιγμη προσβληθει απο τον ιο. Μολις γινει available θα κανω την εξεταση παρολο που εχω ξεκινησει ηδη Tysabri (17 δοσεις).

Εμενα το Tysabri με βοηθησε παρα πολυ, ομως ημουν πολυ χαλια οταν το ξεκινησα (υποτροπη καθε 6 εβδομαδες), και ειχα δοκιμασει ολα τα υπολοιπα φαρμακα πρωτα. Τωρα ειμαι καλυτερα, αλλα εχω αρκετα 'κουσουρακια' απο πριν, και 1-2 υποτροπες το χρονο.

Φιλια
 #56911  από ifigenia
 Τετ Ιούλ 20, 2011 12:18 pm
Και εμενα με 2 υποτροπες συνολικα μεσα σε 6 χρονια γιατι μου λεει τωρα να κανω tysabri??? Δεν ειναι πολυ δυνατο φαρμακο,και για πιο σοβαρες περιπτωσεις?? Δεν ξερω,εχω μπερδευτει.
Ολγακι ευχομαι να συνεχιστει η καλη σου πορεια!!Καλη συνεχεια για σενα,καλη αρχη οπως φαινεται για μενα!!
 #56914  από Ολγακι
 Τετ Ιούλ 20, 2011 4:24 pm
ifigenia, σ' ευχαριστω πολυ, ελπιζω να πανε ολα καλα και για σενα. Θα σου προτεινα προτου το ξεκινησεις, να κανεις την ιδια ερωτηση στο γιατρο σου.

Το Tysabri (αν φυσικα δεν εισαι αλλεργικη) εχει το ρισκο για pml και μια παρα πολυ μικρη πιθανοτητα για μελανωμα. Εγω δεν εχω καμμια παρενεργεια προς το παρον, παρα μονο ισως λιγη κουραση μετα την εγχυση.
 #56976  από ifigenia
 Πέμ Ιούλ 21, 2011 9:12 pm
Podiki εχεις καποιον αγγειολογο να μου προτεινεις, γνωστη του θεματος????