• Tysabri-1η ΧΟΡΗΓΗΣΗ-ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ??????

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #50446  από ioanna_melina
 Σάβ Απρ 02, 2011 5:30 pm
Είχα χθες την 1η χορήγηση του περιβόητου Tysabri και τώρα είμαι σπίτι μου.
Όμως από χθες που γύρισα από το νοσοκομείο, αισθάνθηκα μια γενική αδυναμία και μάλιστα υπήρξαν στιγμές διάρκειας δευτορολέπτων που νόμιζα οτι θα λιποθημήσω. Σήμερα, πίστευα οτι θα είμαι καλύτερα αλλά δυστυχώς όχι και νιώθω πολύ απογοητευμένη. Συγκεκριμένα, η αστάθειά μου εντάθηκε και νιώθω τα πόδια μου (γόνατο και γάμπες) να είναι σφιχτά, σα να περνώ ώση ,ή μόλις να πέρασα !!! απαίσιο!!!

Είναι φυσιολογικό???
Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας από την πρώτη χορήγηση! Δε ρώτησα το γιατρό μου σχετικά με όλα αυτά,επειδή δεν εκδηλώθηκε τίποτα τέτοιο όσο βρισκόμουν στο νοσοκομείο. Ούτε με προειδοποίησε για κάποια παρενέργεια. Μόνο συμπλήρωσα και υπέγραψα οτι χορηγούμαι το φάρμακο υπευθύνη μου. Ίσως να είναι κάποια παρενέργεια των πρώτων ωρών από τη χορήγηση αλλά...δε μου αρέσει.Μου θυμίζει ώση και δε θέλω!..ήμουν ''μια χαρά''...
 #50447  από ΡΙΤΣΑ
 Σάβ Απρ 02, 2011 5:48 pm
Ελπίζω να έχεις ήδη μιλήσει με γιατρό..Ο Χατζηγεωργίου σε βλέπει/ή καποιος άλλος?
Εγώ δεν είχα τετοια ενόχληση που περιγραφεις..αλλα μιλησε και με νευρολογο σου καλυτερα..Δεν αποκλείεται και να συνεπεσε ώση την ιδια μερα με την έναρξη του φαρμακου..αλλα μιλησε και με doc..Περαστικά!
 #50457  από LL--MM
 Σάβ Απρ 02, 2011 10:34 pm
'Ακουσα ότι μια γνωστή είχε "καψίματα" στο πίσω μερος του κεφαλιού, με το φάρμακο αυτό και παραισθησίες... (ελπίζω να μην είναι οι παραπαρέσεις που είχα εγώ) Για περενέργεια ακούγεται ή για σύμπτωμα; :shifty:
 #50474  από ioanna_melina
 Κυρ Απρ 03, 2011 4:19 pm
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

ΡΙΤΣΑ, με βλέπει ο Κος Καπετανόπουλος..και στην Αθήνα ο Κος Τριαντάφυλλος
LL-MM,μάλλον περί συμπτώματος πρόκειται και δε θέλω να το δεχτώ, μικρής έντασης όμως..

Πήγα χθες βράδυ στο νοσοκομείο, δεν ήταν ο γιατρός που με παρακολουθεί, ήταν άλλος που δεν γνώριζε το ιστορικό μου. Μου είπε πάντως οτι το ταισάμπρι δεν προκαλεί αυτά που νιώθω.. Εν ολίγοις κορτιζόνη πρότεινε.

ΟΜΩΣ εγώ θυμάμαι τον Οκτώβρη είχα πάλι το ίδιο, το αμέλησα,πέρασε και το Γενάρη ήρθε πιο έντονο και έκανα 3ημερη κορτιζόνη. Ο γιατρός μου στην Αθήνα μου είπε οτι τον Οκτώβρη αν έκανα μια επίσκεψη, θα το ξεπερνούσα μόνο με χάπια κορτιζόνης! είναι το ίδιο με την ενδοφλέβια? πάντως ο άλλος γιατρός που ρώτησα είπε δεν είναι το ίδιο. Ναι, μα είναι πολύ μικρής έντασης. Μπορεί όντως με τα χάπια μόνο να καταπολεμάται. Μακάρι γιατί δε θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να νοσηλευτώ, είναι κόλαση, ούτε για 3μέρες δε θέλω!
Θα μιλήσω και με τον άλλο γιατρό μου..

Πάντως εγώ ήδη αγόρασα χάπια MEDROL και ευελπιστώ να τα χρειαστώ!....................