• Η σημασία της διάγνωσης της ΧΕΝΦΑ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #24158  από RAFAELA24
 Δευ Απρ 05, 2010 11:42 pm
Γεια σας παιδιά! Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ συστηματικά και μαθαίνω τις εξελίξεις γύρω από την ΠΣ! Σταύρο μόνο κουραστικός δεν γίνεσαι όταν αναφέρεσαι στο ζήτημα αυτό της ΧΕΝΦΑ και πολύ καλά κάνεις που μας ενημερώνεις όλους γιατί η αλήθεια είναι ότι αν περιμέναμε από αλλού ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ!!! ;) Έχω πει και εγώ στο φίλο μου να το ψάξει με τη ΧΕΝΦΑ γιατί ο ίδιος δεν πολυασχολείται...Αν δεν μάθαινα εγώ λοιπόν από το φόρουμ γι'αυτό, εκείνος παίζει και να μην το μάθαινε ποτέ. Οπότε συνέχισε να μας ενημερώνεις και μη σκέφτεσαι ότι μας κουράζεις. Εμένα πιάνουν πολλές προσευχές μου, γι'αυτό μείνε ήσυχος, όλα θα πάνε καλά με την κοπέλα!! Να'σαι καλά!!
 #24173  από litsa
 Τρί Απρ 06, 2010 2:00 am
προσευχόμαστε μαζί σου!!!
και ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ !!

ΚΑΛΆ οι γιατροί ΤΟΣΟ .$%$#^%@$ ειναι??

Θα σε παρακαλέσω θερμά Σταύρο, να φτιάξεις ένα θέμα με όλες τις πληροφορίες που έχεις σχετικά.. έχεις γράψει τόσα ενδιαφέροντα αλλά ειναι σε διάφορα θέματα μέσα..
σήμερα σκεφτηκα ότι πρεπει να τα ψάξω και να τα αντιγράψω για να τα έχω....

μέχρι να αποφασίσω να ξεκινήσω και εγω ερευνα για να δω εάν έχω χενφα και τα υπόλοιπα...

ευχαριστώ εκ των προτέρων ..
;) ;)
 #24176  από sunny
 Τρί Απρ 06, 2010 10:18 am
sou έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Ναι, το ξέρω ότι σας έχω πρήξει με τη ΧΕΝΦΑ, αλλά προτιμώ να είμαι κουραστικός παρά να μην κάνω το ανθρώπινο χρέος μου να ενημερώσω.
Σταύρος
Όχι μόνο δεν μας πρήζεις με αυτά που λες, αλλά προσωπικά, τα συγκεντρώνω όλα σε χαρτιά και έχω μαζέψει ένα σωρό σημειώσεις. Αν δεν τα έγραφες εσύ, δεν θα είχα ιδέα... Σε παρακαλώ λοιπόν να συνεχίσεις και σε ευχαριστώ πάαααρα πολύ που μας ενημερώνεις!!!!!! Όσο για την κοπέλα, ενώνουμε μαζί σου τις προσευχές μας και θα πάνε όλα καλά!!!
 #24188  από sunny
 Τρί Απρ 06, 2010 12:28 pm
Σε διάφορες ενότητες υπάρχουν αξιόλογες πληροφορές, δικές σου και άλλων παιδιών(του Σωτήρη, του Κώστα και άλλων), που εξηγείτε πολλά για τη ΧΕΝΦΑ και τις σχετικές με αυτήν εξετάσεις και και νομίζω ότι αν αυτές οι πληροφορίες συγκεντρώνονταν σε μια ενότητα θα ήταν πιο εύκολο να τις παρακολουθήσουμε αλλά και να εκφράσουμε τις απορίες μας που σίγουρα είναι πολλές... :oops:
 #24191  από μαρια επιτροπου
 Τρί Απρ 06, 2010 1:30 pm
καλησπερα παιδια! με λενε μαρια και ειμαι 24 χρονων απο κομοτηνη!πασχω απο σκλυρυνση εδω και 4 χρονια!δοξα τον θεο ειμαι καλα!!!!!!!!αλλα ρε παιδια επερνα κορτιζονη για 6 μηνεσ 1 γρ. σε ορο τον μηνα και επαθα μυτροραγια!!!!!!!!!!!!!!ελεος!για αυτο προσοχη!
 #24199  από soulla
 Τρί Απρ 06, 2010 3:24 pm
περιμένουμε και ευχαριστούμε τον administrator του forum για την καλοσύνη να βοηθήσει στην δημιουργία ενότητας για τη ΧΕΝΦΑ.εύχομαι να γίνουν όλα αυτά πράξη και στο μέλλον να μας βοηθήσουν να γίνουμε όλοι καλύτερα

Μαρία από κομοτηνή καλωσόρισες και υπομονή :D
 #24210  από FANTOMAS
 Τρί Απρ 06, 2010 5:55 pm
Μακαρι να αφησουν τον Ιταλο να κανει την δουλεια του και την ερευνα του, και ακομα καλυτερα να αφησουν ΟΛΟΙ οι νευρολογοι τα κομπελεξ τους και να παραδεχονται τις νεες ερευνες.
 #24211  από sunny
 Τρί Απρ 06, 2010 5:58 pm
Ευχαριστούμε τον administrator!

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι εσάς που έχετε ασχοληθεί παραπάνω με το θέμα? Παίζουν ρόλο τα φάρμακα και η αγωγή που ακολουθεί κάποιος μέχρι τη στιγμή που θα αρχίσει να ψάχνεται για ΧΕΝΦΑ? Δηλαδή, αν κάποιος έχει πάρει μιτοξανδρόνη ή κάποιος δεν έχει πάρει απολυτως τίποτα παίζει κανένα ρόλο ως προς την καταλληλότητά του για ενδεχόμενη επέμβαση? και μετά από το ''άνοιγμα'' των φλεβών πρέπει να ακολουθεί ειδική αγωγή όπως ακολουθούν για παράδειγμα όσοι έχουν στένωση σε αρτηρίες???
 #24221  από sunny
 Τρί Απρ 06, 2010 9:05 pm
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Βέβαια συνεχώς γεννιούνται νέα ερωτήματα αλλά θα προσπαθήσω εν καιρώ να τα βάλω σε μια σειρά και να θέσω τα πιο ουσιώδη. Και πάλι σε ευχαριστώ! :D
 #25066  από kkelly
 Πέμ Απρ 15, 2010 2:16 pm
καλημερα παιδια. δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα ενα χρονο πριν τη διαγνωση μου λογω καποιον προβληματων και καποιας αγγειογραφιας που εκανα υπηρχε μια στενωση περιπου 5 εκ στην αρτηρια της ανω κλειδας κι εκανα χειρουργιο. δεν ξερω γιατι αλλα μετα οταν εγινε η διαγνωση ο γιατρος μου μου ειπε οτι λογικα τα δυο περιστατικα συνδεονται. εσεις τι λετε?