• Ζαμπόνι, ΧΕΝΦΑ και ΣΚΠ - Zamboni, CCSVI and MS

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #29074  από swt
 Παρ Ιουν 04, 2010 11:52 pm
ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ έγραψε:
swt έγραψε:Εγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι η γη είναι επίπεδη. Και μη μου πείτε τίποτε διαφορετικό γιατί δεν μπορώ να τσακώνομαι μαζί σας.
ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ ΝΑΙ?
Τι εννοείς; Δεν είναι επίπεδη;
 #29075  από Neutralis
 Παρ Ιουν 04, 2010 11:53 pm
Τότε μία τελευταία χάρη, πάλι πραγματικά το ζητάω, χωρίς εριστική διάθεση.

Αν μιλήσεις με τον νευρολόγο σου, ας μας δώσει λινκ της έρευνας που έγινε ή να μας πει σε ποιό paper αναφέρεται αυτό το νούμερο, να το αναρτήσουμε εδώ ώστε να αναθαρρήσουμε όλοι. Επειδή το thread αυτό είναι εξειδικευμένο και αφορά τη θεωρία του CCSVI, ας είμαστε προσεκτικοί, και οι μεν και οι δε, τί ισχυριζόμαστε, αν αυτό δεν ακολουθείται από σχετική μελέτη. Αν επισυνάψεις μελέτη, τα πράγματα παύουν να είναι άποψη και γίνονται επιστημονικές γενικές αλήθειες.

Περιμένω να μας ενημερώσεις.
 #29077  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Παρ Ιουν 04, 2010 11:54 pm
Neutralis έγραψε:Τότε μία τελευταία χάρη, πάλι πραγματικά το ζητάω, χωρίς εριστική διάθεση.

Αν μιλήσεις με τον νευρολόγο σου, ας μας δώσει λινκ της έρευνας που έγινε ή να μας πει σε ποιό paper αναφέρεται αυτό το νούμερο, να το αναρτήσουμε εδώ ώστε να αναθαρρήσουμε όλοι. Επειδή το thread αυτό είναι εξειδικευμένο και αφορά τη θεωρία του CCSVI, ας είμαστε προσεκτικοί, και οι μεν και οι δε, τί ισχυριζόμαστε, αν αυτό δεν ακολουθείται από σχετική μελέτη. Αν επισυνάψεις μελέτη, τα πράγματα παύουν να είναι άποψη και γίνονται επιστημονικές γενικές αλήθειες.

Περιμένω να μας ενημερώσεις.
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ
 #29087  από michaelz21789
 Σάβ Ιουν 05, 2010 12:55 am
swt έγραψε:Τι εννοείς; Δεν είναι επίπεδη;
χαχαχαχαχα.!!

Ηθελα να ρωτησω κατι που ισως εχετε αναφερει και σορυ αν το χετε πει και σας ξαναρωταω:
Μετα την διανοιξη η οποιαδηποτε επεμβαση στις φλεβες χρειαζεται θεραπεια με αντιθρομβωτικα??
 #29098  από Νικος
 Σάβ Ιουν 05, 2010 7:45 am
Αν και δεν ειχα σκοπο να ποσταρω σε αυτο το thread μιας και πιστευω οτι εχω ακομα πολλα να μαθω και να δω σχετικα με ΧΕΝΦΑ και την αποτελεσματικοτητα της λεω να το κανω γιατι βλεπω πως πολυ κοσμος δεν τα πολυπαει καλα με την αμφισβητηση. Προσωπικα οι αποψεις της Ντινας μου αρεσουν πολυ! και νομιζω πως οπου υπαρχει αμφισβητηση υπαρχει και κριτικη σκεψη, αλιμονο αν ολοι δεχοντουσαν τις αποψεις μας-μου-οποιουδήποτε σαν δεδομενα αξιώματα, αναποδεικτα αλλα παραληλλα αλαθητα :shock:
κοινως "αμφισβητω αρα υπαρχω"
peace guys :D





[.edit=1/7/10]
Νικος έγραψε:Προσωπικα οι αποψεις της Ντινας μου αρεσουν πολυ
Δεν ήξερες........δεν ρώταγες?????? [./edit]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικος την Πέμ Ιούλ 01, 2010 6:10 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #29104  από swt
 Σάβ Ιουν 05, 2010 9:32 am
Νικος έγραψε:Αν και δεν ειχα σκοπο να ποσταρω σε αυτο το thread μιας και πιστευω οτι εχω ακομα πολλα να μαθω και να δω σχετικα με ΧΕΝΦΑ και την αποτελεσματικοτητα της λεω να το κανω γιατι βλεπω πως πολυ κοσμος δεν τα πολυπαει καλα με την αμφισβητηση. Προσωπικα οι αποψεις της Ντινας μου αρεσουν πολυ! και νομιζω πως οπου υπαρχει αμφισβητηση υπαρχει και κριτικη σκεψη, αλιμονο αν ολοι δεχοντουσαν τις αποψεις μας-μου-οποιουδήποτε σαν δεδομενα αξιώματα, αναποδεικτα αλλα παραληλλα αλαθητα
κοινως "αμφισβητω αρα υπαρχω"
peace guys
Φίλε Νίκο καλημέρα.
Δεν ξέρω πώς έβγαλες το συμπέρασμα, ότι υπάρχει κάποια διαφωνία στο να υπάρχουν αμφισβητήσεις. Ίσα-ίσα όπως πολύ σωστά αναφέρεις, η αμφισβήτηση είναι αναγκαία στην κριτική σκέψη, δεν είναι όμως κριτική σκέψη.
Επίσης, κανένας δεν απαγορεύει σε κάποιον να μπει σε μια κουβέντα και να δηλώσει ότι διαφωνεί εντελώς με μια θεωρία (είναι άλλωστε και πρακτικά αδύνατο).
(βλ.
ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ έγραψε:εγω ειμαι εντελως αντιθετη με τον ζαμπονι
ας εχουμε περισσοτερο εμπιστοσυνη σους γιατρους μας.κατι περισσοτερο ξερουν.ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΑΖΑΝ
)
Ωστόσο, θα περίμενε κανείς, να είναι ο διαφωνούντας αυτός που θα ήθελε να εξηγήσει γιατί διαφωνεί. Η απάντηση «διαφωνώ επειδή διαφωνεί ο γιατρός μου» είναι σεβαστή, δεν είναι όμως ούτε επιχείρημα ούτε επεξήγηση και συνεπώς δεν προσθέτει κάτι στη συζήτηση. Επίσης δεν νομίζω ότι είναι δηλωτική κριτικής σκέψης, αλλά μάλλον επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου για το πώς ορισμένοι αντιμετωπίζουν την αμφισβήτηση.
Στη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας, έγιναν πολλές ανακαλύψεις και φυσικά βασίστηκαν στην κριτική σκέψη. Αυτό ήθελα να τονίσω και με τη δήλωσή μου «πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη». Όταν πρωτοπροτάθηκε η σφαιρική γη ως θεωρία, οι περισσότεροι τη θεώρησαν μια γελοία υπόθεση (οι άνθρωποι στο κάτω μέρος της σφαίρας θα έπρεπε σύμφωνα με την επικρατούσα την εποχή εκείνη θεώρηση να πέσουν στο κενό). Σήμερα, η σφαιρική θεωρία μάς φαίνεται προφανής, διαπιστώνουμε δηλαδή ότι δεν ήταν και τόσο γελοία ως υπόθεση.
Εικόνα
Υπήρξαν βέβαια και πολύ περισσότερες περιπτώσεις, όπου η νέα θεωρία δεν μπόρεσε να καθιερωθεί και η αρχική θεωρία εξακολουθεί να είναι η επικρατέστερη. Αυτό όμως δεν έγινε λόγω κάποιας δήλωσης ή επιθυμίας, αλλά λόγω των ευρημάτων της επιστημονικής μεθόδου.
 #29107  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Σάβ Ιουν 05, 2010 9:45 am
maria2 έγραψε:afou vre ntina eisai toso kala pou les giati asxolise me ton zamponi kai mpeneis edomesa ase na mpenoun edo kosmos pou endiaferete....
αν δεν σου αρεσουν αυτα που λεω μην τα διαβαζεις
δεν σε υποχρεωσε καποιος να διαβασεις αυτα που λεω
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 82