• Ετοιμος γι αυτο βημα

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #98358  από nikolaras
 Παρ Ιαν 03, 2014 2:21 am
Καλησπερα με τρωνε οι σκεψεις κ θελω να μ απαντησετε σε καποια ερωτηματα.

Λοιπον φιλοι μ πειρα την αποφαση να κανω τις εξετασεις για την εγχειρηση κ να μπω κ γω σε αυτο το τρυπακι εχω ομως καποια ερωτηματα:

1. Αξιζει ?
2. Υπαρχει διαφορα ?
3. Διαβαζω για επανεξεταση κ πολλες φορες ξανα την εγχειρηση. Γτ συμβαινει αυτο ? Κ συμβαινει συχνα ?
4. Οταν ξαναμπαινετε για εγχειρηση τα λεφτα ειναι τα ιδια ?
5. Υπαρχει φοβος ?
6. Θελει καλη συντηρηση ολο αυτο ?
7. Τι σκατα ειναι το πρωτοκολο τ Dr. Kelnner

Για παραπανω ερωτηματα π θα μου ερθουν θα ξαναστειλω
 #98371  από Π.Μ79
 Παρ Ιαν 03, 2014 2:02 pm
nikolaras έγραψε:Καλησπερα με τρωνε οι σκεψεις κ θελω να μ απαντησετε σε καποια ερωτηματα.

Λοιπον φιλοι μ πειρα την αποφαση να κανω τις εξετασεις για την εγχειρηση κ να μπω κ γω σε αυτο το τρυπακι εχω ομως καποια ερωτηματα:

1. Αξιζει ?
2. Υπαρχει διαφορα ?
3. Διαβαζω για επανεξεταση κ πολλες φορες ξανα την εγχειρηση. Γτ συμβαινει αυτο ? Κ συμβαινει συχνα ?
4. Οταν ξαναμπαινετε για εγχειρηση τα λεφτα ειναι τα ιδια ?
5. Υπαρχει φοβος ?
6. Θελει καλη συντηρηση ολο αυτο ?
7. Τι σκατα ειναι το πρωτοκολο τ Dr. Kelnner

Για παραπανω ερωτηματα π θα μου ερθουν θα ξαναστειλω
Γεια σου Νικόλα

Θα σου απαντήσω από προσωπική πείρα, αλλά και από στατιστικές μέχρι τώρα:

1) Ναι. Για μένα τα 3 χιλιάρικα που έδωσα και έτσουζαν, με έκαναν να είμαι έτοιμος να τα βρίσκω κάθε χρόνο αν χρειαστεί. 2μισι χρόνια μετά, δε χρειάστηκε και παραμένω ακμαίος.

2) Σε μένα η διαφορά ήταν η νύχτα με τη μέρα. Στατιστικά, η βελτίωση (μικρή ή μεγάλη), ανέρχεται στο 87% των περιπτώσεων. 11% δηλώνει στασιμότητα και ένα 2% δηλώνει επιδείνωση.

3) Συμβαίνει όταν δεν αντιμετωπίστηκε σωστά την 1η φορά και έμειναν ακόμα προβλήματα. Είτε ο γιατρός δεν έκανε καλά τη δουλειά είτε υπήρχαν προβλήματα που δεν φαινόντουσαν, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο, δηλαδή να ξαναγίνει η επέμβαση. Επίσης να σου πω ότι το θέμα χένφα έχει προχωρήσει πολύ, αλλά να έχεις υπόψιν ότι δεν είναι στο 100% η πλήρης γνώση της παθολογίας.

4) Τα χρήματα είναι περίπου τα μισά.

5) Η επέμβαση χαρακτηρίζεται ως επικίνδυνη μόνο από τους νευρολόγους. Περιέχει μία επέμβαση πάντα ένα ρίσκο, αλλά στη συγκεκριμένη, κυμαίνεται από 0.5%-1%.

6) Βέβαια. Αντιοξειδωτική αγωγή και ό,τι άλλο χρειάζεται για να υπάρχει καλή υγεία και πορεία στο φλεβικό σύστημα.

7) Είναι πρωτόκολλο διατροφής. Ρίξε μια ματιά στο google για λεπτομέρειες.

Δεν είναι χειρουργείο, καθώς γίνεται χωρίς αναισθησία και ανώδυνα. Μπορείς αν θες, να ζητήσεις να σου γίνει μέθη.
Αν έχεις αποφασίσει να κάνεις την επέμβαση, φρόντισε να την κάνεις σε εξειδικευμένο επεμβατικό ακτινολόγο και όχι σε κάποιον που απλά λέει ότι την κάνει.
Ρίξε μια ματιά στο ιστορικό της χένφα, διάβασε καλά (έχοντας υπόψιν και την παλαιότητα των θεμάτων, αλλά και το μικρό δείγμα ανθρώπων που την έκαναν απ'το φόρουμ).
Διάβασε καλά, σκέψου το καλά και πάρε την όποια απόφαση θες, χωρίς να βιαστείς.

viewtopic.php?f=29&t=1091

viewtopic.php?f=29&t=1098
 #98375  από nikolaras
 Παρ Ιαν 03, 2014 3:40 pm
Εμενα μου προτεινανε διαφοροι κ ο γεωργακοπουλος τον τσαμοπουλο αξιζει να παω σ αυτον ?
 #98376  από Π.Μ79
 Παρ Ιαν 03, 2014 4:00 pm
Ο Τσαμόπουλος, τη δεδομένη στιγμή, είναι ο καλύτερος γιατρός που μπορείς να επιλέξεις στην Ελλάδα. Αν σκέφτεσαι για εξωτερικό, τότε Αμερική και Σκλαφάνι.

Αν επιλέξεις το Τσαμόπουλο, φρόντισε να του πεις ότι θες να βάλει και το ivus.
 #98378  από Φαίδρα
 Παρ Ιαν 03, 2014 4:01 pm
Καλησπέρα nikolara

θα σου απαντήσω κι εγώ βάση της προσωπικής μου εμπειρίας και μελετών αφού είχα κι εγώ αυτές τις απορίες πριν κάνω το μεγάλο βήμα της επέμβασης. Γενικά συμφωνώ με τον Π.Μ79

1. Δεν αξίζει απλώς, είναι αναγκαίο για εμένα. Όταν δει κάποιος τα μεγάλα προβλήματα που έχει στις φλέβες του κι εμποδίζουν τη ροή είναι λογικό να θέλει να τα διορθώσει. Σκέψου το απλά πως δεν αιματώνεται σωστά ο εγκέφαλός σου! Αυτό συνεπάγεται πάρα πολλά προβλήματα που μόνο χειρότερα γίνονται με τον χρόνο. Οπότε φυσικά και αξίζει για εμένα.

2. Και για εμένα η διαφορά ήταν τεράστια! Ξαναγύρισα στο πριν, έφυγαν όλα τα συμπτώματα που με εμπόδιζαν στη καθημερινότητά μου. Μπορείς να δεις και το ιστορικό των ασθενών στα link που δίνει ο Π.Μ79

3. Είχα ρωτήσει τότε τον Τσαμόπουλο πριν την επέμβαση πόσο πιθανόν ήταν να είχα επαναστένωση και να ξαναχρειαζόμουν επέμβαση. Μου είχε πει πως είναι θέμα ιατρού και μιας καλής συντήρησης στη συνέχεια, όπως η διατροφή, η γενική αποτοξίνωση (τα συμπληρώματα του Γεωργακόπουλου βοηθάνε στην αποτοξίνωση), ή και η λήψη μικρής δόσης salospir για την ομαλή κυκλοφορία ανά διαστήματα.

5. Για την ασφάλεια του ccsvi αλλά και την αναγκαιότητα μπορείς να διαβάσεις αυτή την πρόφατη έρευνα viewtopic.php?f=29&t=4143 . Όπως τα λέει ο Π.Μ79 είναι. Απόλυτα ασφαλής, την επόμενη μέρα είσαι έξω και κάνεις τις δουλειές σου κανονικά (σε άλλες χώρες τους αφήνουν και στο 4ωρο, αλλά πιστεύω καλά κάνει ο Τσαμόπουλος εδώ Ελλάδα για να είναι 100% σίγουρος)

6. Για τη συντήρηση τίποτα ιδιαίτερο, στα είπα και στο 3. Γενικότερα βιταμίνες που βοηθάνε τη ροή και την αποτοξίνωση θεωρώ πως είναι οτι χρειάζεται κάποιος.

Είμαστε τυχεροί που στην Ελλάδα έχουμε έναν τόσο καλό ιατρό. Ανακοίνωσε πρόσφατα πως δεν είχε ποτέ κανένας ασθενής του μετεπεμβατική επιπλοκή. Πήγαινε κάνε τον υπέρηχο και συζήτησε μαζί του όλες τις απορίες σου. Είναι πάντα πρόθυμος να συζητήσει και να απαντήσει σε ερωτήματα. Χαίρομαι που πήρες αυτή την απόφαση. Είμαι σίγουρη πως θα νιώσεις κι εσύ, όπως και τόσοι άλλοι έχουμε βιώσει τα θετικά που έχει να προσφέρει.