• Πολυ "ησυχια"....

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #74460  από litsa
 Πέμ Ιουν 28, 2012 10:19 pm
sou έγραψε:
litsa έγραψε:καταλάβατε ότι ειναι ΑΝΙΑΤΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ???
Δεν έχεις καταλάβει ότι η ανιασιμότητα δεν είναι χαρακτηριστικό της νόσου καθ' αυτής, ούτε και φυσικό φαινόμενο. Είναι αποτέλεσμα της ανικανότητας της ιατρικής να τη θεραπεύσει. Κάτι που είναι σήμερα ανίατο, δε σημαίνει ότι θα είναι και αύριο. το εύχομαι και εγώ !! μέχρι τότε όμως είναι ΑΝΙΑΤΗ... ΑΠΛΑ, εχεις, έχουμε όλοι μία ελπίδα ότι κάναμε το σωστό! σε αυτή την χρονική στιγμή με αυτά τα δεδομένα!!!
litsa έγραψε:ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ και όσοι έκαναν θα δείξουν τα επόμενα χρόνια
Σαν παλιός, εξακολουθώ να βιώνω όλα τα θετικά. Βέβαια, ήμουν από τους τυχερούς που το πρόβλημα αποκαταστάθηκε πολύ καλά εξ αρχής με τα "πρωτόγονα" μέσα. Το μέλλον είναι άγνωστο για όλους μας.

Ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του και παίρνει τις αποφάσεις του, οι οποίες με αφήνουν παγερά αδιάφορο απο τη στιγμή που δεν επηρεάζουν τη δική μου ζωή. αλλά προσπαθείς να μας πείσεις - τελικά αποφάσισε θα μας βοηθήσεις ή όχι... Απλά για κάποια περιστατικά σκέφτομαι ότι είναι πολύ κρίμακαι εγώ το ίδιο σκέφτομαι ... ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ !!! ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ... είδες μόνος σου το είπες .. όχι για όλα!~ :greetings-waveyellow: .
 #74477  από petros
 Παρ Ιουν 29, 2012 10:40 am
Εγω παντως ενα πραγμα καταλαβαινω. Ειτε εισαι "χενφικος" ειτε εισαι "αντιχεμφικος", ειτε "χεμφικοσκεπτικιστης", ειτε "χεμφικοπεριεργος", ειτε "χεμφικοφερελπις" ΟΛΟΙ σας ειτε κανατε την επεμβαση ειτε προσπαθησατε να την κανετε ειτε θελετε αλλα για καποιους λογους δεν μπορειτε στην παρουσα φαση, ειτε ειναι στα αμεσα σχεδια σας να το τσεκαρετε...

Κανω λαθος?? Μαλλον οχι. Και αυτο ειναι ενα εξτρα κινητρο για να υπαρχει ενημερωση.Κατα βαθος ολοι την θελουν (την ενημερωση) απλα με διαφορετικα λογια απο οτι αντιλαμβανομαι.Και ουσιαστικα ειναι και λογικο γιατι ολοι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι και αντιδρουν διαφορετικα ειδικα οταν εχουν να διαχειριστουν μεσα σους καταστασεις οπως η σκπ.

PETROS ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ.. ΣΥΜΦΩΝΩ..! ΓΙΝΕΤΑΙ ΌΜΩΣ???

λιτσα μακαρι να μπορουσα να σου απαντησω. Δεν ξερω τι γινεται,ξερω ομως οτι για να μπορεσει ο οποιοσδηποτε να απαντησει σε αυτο το ερωτημα θελει συζητηση, ψαξιμο, ενημερωση και αφου κατασταλαξει σε μια επιλογη να την δοκιμασει και να ελπιζει να παει καλα. Απο οτι διαβαζω πολλοι πανε καλα, καποιοι οχι, ομως εμενα μου δινει πληροφοριες αυτο και ελπιδα οτι μπορει να ανηκουμε στην κατηγορια να παμε καλα. Αυτο απο μονο του δεν ειναι φοβερο και ελπιδοφορο?
 #74484  από litsa
 Παρ Ιουν 29, 2012 12:21 pm
μπράβο podiki!!
αυτός ο τρόπος ανάλυσης της δικιάς σου περίπτωσης είναι που με οδηγεί να ψαχτώ!...
Αντίθετα κάποια άλλα ποστ ίσως δικά σου ή άλλων παιδιών, ειρωνείες, βρισίδια, σάλτσες, λόγια πολλά και ατελείωτα, με κάνουν να μαζεύομαι και να λέω ... κάποιο λάκο έχει η φάβα!
Συγνώμη, αλλά έτσι λειτουργώ και πιστεύω και πολλοί άλλοι!...
Αυτού του είδους η αναφορά δίνει στον άλλο που θέλεις πραγματικά να βοηθηθεί την θέληση να δει και παρακάτω...
Ο κάθε άνθρωπος βιώνει την σκπ με διάφορους τρόπους, και βεβαίως ταξιδευτές του αγνώστου όπως είμαστε, χρειαζόμαστε την επιβεβαίωση ότι και άλλοι κάνουν το ίδιο με εμάς, άρα είμαστε σε καλό δρόμο..
Μιλάω λίγο ωμά, αλλά έτσι είναι ... και αν όχι έτσι ακριβώς ... κάπου είναι και μια άλλη αλήθεια...
τις καλημέρες μου!!


podiki έγραψε:Αγαπητέ Πέτρο σου δίνω τη δική μου απάντηση στο θέμα που άνοιξες .
Η σκπ μου ξεκίνησε όταν ήμουν 19 χρονών . Συμπτώματα όπως πονοκέφαλοι , κατάθλιψη , νεύρα και διαφορα άλλα είχα από πολύ νωρίτερα . Για την ακρίβεια από τότε που ήμουν περίπου 5 χρονών . Υπέφερα πολύ ως παιδί και έφηβη .
Το κερασάκι ήρθε με την κατα το ήμισι τύφλωσή μου και στα 2 μάτια το καλοκαίρι του 2003 .
Από τότε άκουσα από νευρολόγους πως έφταιγε και ο χαρακτήρας μου για την αρρώστια μου , πως επειδή σπούδαζα και δούλευα ήρθα σ' αυτή την κατάσταση . Πως μόνη μου προκάλεσα τα δεινά μου .
Μετά άρχισα να παίρνω τα κωλοφάρμακα που μου γράφανε πιστεύοντας πως κάνω το σωστό .
Υπέφερα πολύ από αυτά . Οι παρενέργειες που είχα μου έκοψαν τη μισή ποιότητα ζωής . Τότε έμενα στην Πάτρα . Το 2007 μετά από μια γερή υποτροπή στα μάτια πάλι μου άλλαξαν το ρεμπιφ από 22 σε 44 . Οι παρενέργειες ήταν ακόμη χειρότερες .Πήγα στην Αθήνα. Δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι μου . Ένιωθα ένα κουρέλι . Η μάνα μου έκλαιγε βλέποντας το πώς είχα γίνει , καμια φορά κρυφά από εμένα και καμια φορά φανερά . Ήθελα να πεθάνω . Έτσι ξαναπήγα στο γενηματά . Μου έγραψαν το τυσαμπρι .
Άρχισα να πηγαίνω καλύτερα κυρίως γιατί ζουσα χωρίς τις παρενέργειες των ιντερφερονών .
Το τυσαμπρι όμως είχε άλλες παρενέργειες χαρη στις οποίες μπήκα στο φόρουμ να δω μπας και κανας άλλος ΄παθαίνει τα ίδια .
Μπήκα στο θέμα της χενφα από περιέργεια να δω τι είναι αυτό που γράφεται εκεί μέσα .
Πέρασα πολλές μέρες διαβάζοντας . Άρχισα να καταλαβαίνω , μίλησα με ανθρώπους που το είχαν ψάξει περισσότερο . Ρε γαμωτο λέω , αυτό έχει λογική .
Έψαξα τις φλέβες μου . Είχα πρόβλημα και σημαντικό κιολας .
Μετά ήρθε ο προβληματισμός . Τι να κάνω? Να τις φτιάξω τώρα ? Να τις αφήσω για αργότερα?
Διάβαζα , 2 σχεδόν χρόνια διάβασμα γι αυτό το θέμα . Ευτυχώς η γνωση ξένων γλωσσών με βοήθησε . Μίλησα με ανθρώπους από τη διπλανή χώρα , μίλησα με γιατρούς . Νομίζω πως τώρα έχω μια καλή σχετικά γνώση για τα δρώμενα γύρω από το ccsvi . Βέβαια όλο αυτό ήθελε καθημερινή προσπάθεια .
Ενημερώνομαι για τον εαυτό μου γιατί το θέμα με αγγιξε και με αγγίζει ακόμα .
Ήθελα να μεταφέρω προβληματισμούς εδώ .
Ήθελα να μιλήσω για το κακό που κάνουν αυτές οι αηδίες που δίνουν οι νευρολόγοι , για τα ψέμματα που μας λένε , για το ψυχικό βάρος που είχα τόσα χρόνια και τις ενοχές απέναντι στον εαυτό μου και στην οικογένειά μου νομίζοντας πως έχω ευθύνη για την αρρώστια μου .
Δεν ήθελα κάποιος άλλος να περάσει αυτά που εγώ πέρασα .
Το αποτέλεσμα ? Απαξίωση και κάποια προσβλητικά μηνύματα .
Ποιος ο λόγος να μιλήσω ξανα για εδώ για ο,τι μαθαίνω , για ο,τι κάνω ή για τις σκέψεις μου σχετικά με τη χενφα?
Με επηρέασαν όλα αυτά που άκουσα από διάφορους εδώ πέρα αλλά κυρίως από τη διεύθυνση που μου έδειξε το δρόμο .
Δεν είναι απλό να πεις γυρίστε , ξαναμιλήστε για τις εμπειρίες σας .
Είναι δύσκολο και ψυχοφθόρο .
Από αυτή την ιστορία έμαθα πολλά , γνώρισα πολύτιμους και αξιόλογους ανθρώπους . Φίλους που νιώθω σαν αδέρφια μου .
Υπό αυτή την έννοια ευγνωμονώ αυτό το φόρουμ .
Ταυτόχρονα όμως είδα και την άλλη πλευρά του νομίσματος . Αυτή η άλλη πλευρά δεν μου αρέσει .
Τελικά το πιο σημαντικό είναι να προστατέψεις τον εαυτό σου ή να βοηθήσεις τον 1 στους 100 που θέλει πραγματικά να βοηθηθεί ?
Γι αυτό λοιπόν δεν πιστεύω πως αξίζει να γράψεις πολλά πράγματα σε αυτό το θέμα .
Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον sou , τον Π.Μ. και την elina .
Τα πράγματα έτσι κι αλλιώς το δρόμο τους θα τον πάρουν είτε εμείς μιλάμε είτε όχι .
Εγώ θα γράφω εδώ που και που όταν με εμπνέει κάποιο θέμα .
Δεν θα ξανακάνω αυτά που έκανα παλιά .
:greetings-waveyellow:
 #74485  από petros
 Παρ Ιουν 29, 2012 12:31 pm
Καταρχην χαιρομαι ποντικι που ηρθες και εσυ στην κουβεντα. Θελω να σου πω πως οσο μπορουσα διαβαζα αυτα που εγραφες και η αληθεια ειναι οτι μερικες φορες μπορει να φαινοσουν σκληρη ομως διαβαζοντας οοοοοολα τα παραπανω που εγραψες καταλαβαινω απολυτα. Μετα απο οσα περασες (και αλλοι οχι μονο εσυ) ειναι λογικο να θες να εξωτερικευσεις τους προβληματισμους και να βοηθησεις οσο μπορεις καποιον να παρει μια σωστη αποφαση. Αν μη τι αλλο εσυ και ολοι οσοι εχουν δοκιμασει τα παντα ΚΑΙ κατεληξαν στην χενφα εχουν μεγαλυτερη αποψη υπο την εννοια της εμπειριας.Αυτο ειναι σαφες...

Μπήκα στο θέμα της χενφα από περιέργεια να δω τι είναι αυτό που γράφεται εκεί μέσα .
Πέρασα πολλές μέρες διαβάζοντας . Άρχισα να καταλαβαίνω , μίλησα με ανθρώπους που το είχαν ψάξει περισσότερο .


Αυτο το κερδισες εδω και σε βοηθησε. Μπορει να βοηθησει και πολλους αλλους που μπαινουν εδω με τα ιδια κινητρα με σενα.

Ταυτόχρονα όμως είδα και την άλλη πλευρά του νομίσματος . Αυτή η άλλη πλευρά δεν μου αρέσει .
Τελικά το πιο σημαντικό είναι να προστατέψεις τον εαυτό σου ή να βοηθήσεις τον 1 στους 100 που θέλει πραγματικά να βοηθηθεί ?


Ειναι προσωπικο το διλημα. Δεν ξερω τι εχει δημιουργησει μεσα σου η κοντρα με μελη και τον admin παντως ειμαι 10000% σιγουρος πως δεν ειναι ενας αυτος που θελει να βοηθηθει αλλα πολλοι περισσοτεροι. Ζυγαρια δεν υπαρχει. Μιλωντας καθαρα προσωπικα αν ελεγα αυτα που πιστευα και γνωριζα, και μετα διαβαζα το ποστ εκεινου που βοηθησα να λεει ευτυχως εκανα την επεμβαση και παω καλα....αξια ανεκτιμητη. Δεν πα να ριχνουν κανονια οι αλλοι.Φυσικα στα πλαισια που δεν γινομαι εγω κουρελι...εκει ουτε λογος.

Εγώ θα γράφω εδώ που και που όταν με εμπνέει κάποιο θέμα .

Αυτο εννοειτε και ο σκοπος του συγκεκριμενου ποστ δεν ειναι οπως ειπα να σας βαλω στο τρυπακι να κανετε αναρτησεις και να πλακωνεστε,απλα θεωρω παντελως ηλιθιο το θεμα χενφα να ειναι taboo προς συζητηση επειδη μερικοι (οσοι και αν ειναι) ειναι αρνητικοι.

υγ: Πραγματι η απαντηση σου ειναι τοσο καλη που μεχρι και η λιτσα που εχει τις αντιρησσεις της αντιλαμβανεται την προθεση σου.
 #74487  από litsa
 Παρ Ιουν 29, 2012 12:38 pm
petros έγραψε:Καταρχην χαιρομαι ποντικι που ηρθες και εσυ στην κουβεντα. Θελω να σου πω πως οσο μπορουσα διαβαζα αυτα που εγραφες και η αληθεια ειναι οτι μερικες φορες μπορει να φαινοσουν σκληρη ομως διαβαζοντας οοοοοολα τα παραπανω που εγραψες καταλαβαινω απολυτα. Μετα απο οσα περασες (και αλλοι οχι μονο εσυ) ειναι λογικο να θες να εξωτερικευσεις τους προβληματισμους και να βοηθησεις οσο μπορεις καποιον να παρει μια σωστη αποφαση. Αν μη τι αλλο εσυ και ολοι οσοι εχουν δοκιμασει τα παντα ΚΑΙ κατεληξαν στην χενφα εχουν μεγαλυτερη αποψη υπο την εννοια της εμπειριας.Αυτο ειναι σαφες...

Μπήκα στο θέμα της χενφα από περιέργεια να δω τι είναι αυτό που γράφεται εκεί μέσα .
Πέρασα πολλές μέρες διαβάζοντας . Άρχισα να καταλαβαίνω , μίλησα με ανθρώπους που το είχαν ψάξει περισσότερο .


Αυτο το κερδισες εδω και σε βοηθησε. Μπορει να βοηθησει και πολλους αλλους που μπαινουν εδω με τα ιδια κινητρα με σενα.

Ταυτόχρονα όμως είδα και την άλλη πλευρά του νομίσματος . Αυτή η άλλη πλευρά δεν μου αρέσει .
Τελικά το πιο σημαντικό είναι να προστατέψεις τον εαυτό σου ή να βοηθήσεις τον 1 στους 100 που θέλει πραγματικά να βοηθηθεί ?


Ειναι προσωπικο το διλημα. Δεν ξερω τι εχει δημιουργησει μεσα σου η κοντρα με μελη και τον admin παντως ειμαι 10000% σιγουρος πως δεν ειναι ενας αυτος που θελει να βοηθηθει αλλα πολλοι περισσοτεροι. Ζυγαρια δεν υπαρχει. Μιλωντας καθαρα προσωπικα αν ελεγα αυτα που πιστευα και γνωριζα, και μετα διαβαζα το ποστ εκεινου που βοηθησα να λεει ευτυχως εκανα την επεμβαση και παω καλα....αξια ανεκτιμητη. Δεν πα να ριχνουν κανονια οι αλλοι.Φυσικα στα πλαισια που δεν γινομαι εγω κουρελι...εκει ουτε λογος.

Εγώ θα γράφω εδώ που και που όταν με εμπνέει κάποιο θέμα .

Αυτο εννοειτε και ο σκοπος του συγκεκριμενου ποστ δεν ειναι οπως ειπα να σας βαλω στο τρυπακι να κανετε αναρτησεις και να πλακωνεστε,απλα θεωρω παντελως ηλιθιο το θεμα χενφα να ειναι taboo προς συζητηση επειδη μερικοι (οσοι και αν ειναι) ειναι αρνητικοι.


υγ: Πραγματι η απαντηση σου ειναι τοσο καλη που μεχρι και η λιτσα που εχει τις αντιρησσειςη λίτσα έχει τις αντιρήσεις της λόγω της έντονης πίεσης πχ κάντε αυτό γιατί αλλιώς είστε αυτό ή εκείνο... και γιατί μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε ένας γιατρός να μου πει ναι οκ δοκίμασε το.. !! της αντιλαμβανεται την προθεση σου.
 #74492  από litsa
 Παρ Ιουν 29, 2012 1:54 pm
οκ sou
αποκαλυφθηκες!!!

φυσικά και οι απόψεις μου είναι δικές μου και δεν τις αλλάζω .....

και φυσικά μπορείτε να συνεχίσετε το θεάρεστον έργον σας χωρίς ενοχλήσεις...

κάθε προσπάθεια ή μάλλον κάθε άποψη αντίθετη σας τυγχάνει απεριόριστης κριτικής...και προσπάθειας επιβεβαίωσης δικής σας!!!

Και τέλος πάντων ας βγουν και οι υπόλοιποι - όσοι έχουν κουραγιο - να πουν ότι λίτσα τα παραλές...

αλλά εγώ δεν σας έχω αποκαλέσει ΘΕΟΥΣ όπως κάποια άλλοι ....

αυτά και τέλος η συζήτηση...

ο καθένας ας διαβάσει και ας πράξει...

εγώ ούτε να πείσω θέλω, ούτε να επιβεβαιωθώ μέσω ενός φόρουμ...
και ας είμαι μέλος απο το 2008..

Δοξα τω Θεώ έχω αρκετή αυτογνωσία και σκέψη ώστε να κρίνω καταστάσεις και να αποφασίσω...


Φιλιά πολλά !!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #74493  από petros
 Παρ Ιουν 29, 2012 1:55 pm
αντιρησσειςη λίτσα έχει τις αντιρήσεις της λόγω της έντονης πίεσης πχ κάντε αυτό γιατί αλλιώς είστε αυτό ή εκείνο... και γιατί μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε ένας γιατρός να μου πει ναι οκ δοκίμασε το.. !!

Αυτο εννουσα λιτσακι. Ετσι γραμμενο ενα ειλικρινες κειμενο.
Εξαρταται τι ειδους γιατρο θα ρωτησεις, ποσο το εχει ψαξει, ποσο τον ενδιαφερει να το ψαξει. Κατα ποσο εχει τον χρονο να μην εππηρεαστει απο αυτους που το κατακρινουν και φυσικα να μην εχει οφελος οικονομικο. Αυτο ισχυει σε ολες τις ειδικοτητες. Δεν ειναι τσαμπα η χενφα.Πολλοι δεν εχουν. Εχουν ομως μια επιλογη που ΜΠΟΡΕΙ ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ να εχει καλυτερο αποτελεσμα. Θυμαμαι μαλιστα την γυναικα μου οταν ειχε πει στον γυναικολογο της οτι ειχε ενα "απομυελινωτικο επεισοδιο" (ετσι ηταν η ερμηνια του γιατρου) και του ειπε οτι κανει ομοιοπαθητικη."πολυ καλα κανεις μια χαρα θα πας" της ειπε. Μπορει καποιος αλλος να της ελεγε...."Σοβαρα? Ξεκινα ιντερφερονη να το προλαβουμε και οταν μεινεις εγκυος την κοβουμε και θα εισαι οκ" .
 #74496  από elina
 Παρ Ιουν 29, 2012 5:29 pm
Έκανα πάντως την εξής διαπίστωση: στο φόρουμ είναι εγγεγραμμένα 1110 μέλη.
Έστω ότι το 1/5 από αυτά είναι ενεργά (δεν ξέρω αν λέω πολλά ή λίγα).

Σε αυτό το θέμα, εδώ και 4 ημέρες, μόνον 13 άτομα συμμετείχαν.

Τελικά έχει όντως πολύ "ησυχία"....
 #74498  από litsa
 Παρ Ιουν 29, 2012 8:06 pm
petros έγραψε:αντιρησσειςη λίτσα έχει τις αντιρήσεις της λόγω της έντονης πίεσης πχ κάντε αυτό γιατί αλλιώς είστε αυτό ή εκείνο... και γιατί μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε ένας γιατρός να μου πει ναι οκ δοκίμασε το.. !!

Αυτο εννουσα λιτσακι. Ετσι γραμμενο ενα ειλικρινες κειμενο.
Εξαρταται τι ειδους γιατρο θα ρωτησεις, ποσο το εχει ψαξει, ποσο τον ενδιαφερει να το ψαξει. Κατα ποσο εχει τον χρονο να μην εππηρεαστει απο αυτους που το κατακρινουν και φυσικα να μην εχει οφελος οικονομικο. Αυτο ισχυει σε ολες τις ειδικοτητες. Δεν ειναι τσαμπα η χενφα.Πολλοι δεν εχουν. Εχουν ομως μια επιλογη που ΜΠΟΡΕΙ ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ να εχει καλυτερο αποτελεσμα. Θυμαμαι μαλιστα την γυναικα μου οταν ειχε πει στον γυναικολογο της οτι ειχε ενα "απομυελινωτικο επεισοδιο" (ετσι ηταν η ερμηνια του γιατρου) και του ειπε οτι κανει ομοιοπαθητικη."πολυ καλα κανεις μια χαρα θα πας" της ειπε. Μπορει καποιος αλλος να της ελεγε...."Σοβαρα? Ξεκινα ιντερφερονη να το προλαβουμε και οταν μεινεις εγκυος την κοβουμε και θα εισαι οκ" .

αυτό δείχνει για ακομα μια φορά την πολυποικιλότητα της σκπ..
ο καθένας βρίσκει κάτι για να φτιαχτεί λίγο....ή πολύ εξαρτάται τους διάφορους παράγοντες
και ο χειροπρακτικός που πάω στην Αθήνα, μου λέει ότι και εμάς δεν μας παραδέχονται ... και ?? γίνεται ο ασθενής καλύτερα? αυτό έχει σημασία...
 #74502  από Π.Μ79
 Παρ Ιουν 29, 2012 9:05 pm
litsa έγραψε:και ο χειροπρακτικός που πάω στην Αθήνα, μου λέει ότι και εμάς δεν μας παραδέχονται ... και ??
'Oχι απλά δεν τους παραδέχονται, δεν είναι και αποδεκτά τα πτυχία τους σε πολλές χώρες.
Aν δεν χρησιμοποιούσαν τεχνικές κινητοποίησης και άλλες μεθόδους που έχουν απαγορευτεί ως επικίνδυνες, νομίζω θα γινόντουσαν λίγο πιο αγαπητοί.

Λίτσα, μη μασάς με ό,τι σου λέει ο καθένας. Έχεις τη δυνατότητα να τσεκάρεις το καθετί πλέον και βέβαια όταν δεις όλες τις απόψεις ενός θέματος, τότε η απόφαση έρχεται ευκολότερα.