• Χενφα???

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #72985  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Δευ Ιουν 04, 2012 7:29 pm
Καλησπέρα σε όλους!!! :greetings-waveyellow:
Με αυτό το θέμα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ,δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικά και δεν έχω μπεί ποτέ σε αυτό το "κομμάτι" του foroum γιατί νόμιζα πως η χενφα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την σκπ και χωρίς να το ξέρω φυσικά πίστευα πως πρόκειται για μια εντελώς άσχετη πάθηση (δεν ήξερα,δεν ρώταγα????).
Θα μπορούσε λοιπόν να με ενημερώσει κάποιος ποιά είναι τα συμπτώματα?Ένα άτομο με σκπ,έχει και χενφα τελικά?Είναι κάτι που έρχεται μετά?Διάβασα διάφορα σε αυτό το θέμα,επεμβάσεις κτλ...αλλά μάλλον μου λείπουν οι βασικές γνώσεις.Φλεβική ανεπάρκεια?Και πώς το καταλαβαίνει κάποιος?Εν τω μεταξύ διαβάζω και οτιδήποτε σχετικό αλλά κυρίως θα ήθελα μια βοήθεια με τα συμπτώματα.
 #72987  από Π.Μ79
 Δευ Ιουν 04, 2012 8:06 pm
Μπορείς να ξεκινήσεις από δω: viewtopic.php?f=29&t=807

Ακολούθως άμα θες, μπορείς να μπεις και εδώ: http://ccsvitalk.gr/blog/

Καλή ανάγνωση :)
 #72997  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Δευ Ιουν 04, 2012 9:03 pm
Μέχρι τώρα δεν έχω συζητήσει ή μάθει απολύτως τίποτα για την χενφα.Απλά 10 λεπτά πριν ρωτήσω,μπήκα σε αυτό το θέμα και σε παλαιότερες δημοσιεύσεις και διάβασα οτι πρόλαβα.Εκεί κάπου λέει διάφορα για το αν σχετίζονται ή όχι αυτά τα δυο. Ακόμα εγώ δεν έχω καταλάβει αν ισχύει....Ακόμα ψάχνομαι.....
 #72999  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Δευ Ιουν 04, 2012 9:14 pm
Συγνώμη κιόλας....μπορεί εγώ να μην το βλέπω......Λέει κάπου για τα συμπτώματα που μπορεί να έχει κάποιος και να καταλάβει οτι κάτι τρέχει?Εννοώ με την σκπ τα ξέρουμε....κούραση,διάφορα με τα μάτια,μουδιάσματα,εστίες κλπ κλπ κλπ.......Υπάρχει κάτι ανάλογο και με την χενφα?Έχω λόγο που επιμένω σε αυτό.
 #73053  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Ιουν 05, 2012 7:25 pm
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά και συγνώμη για την ασχετοσύνη μου.
Το ιστορικό μου εν συντομία:
Είμαι με σκπ από το 2000 αλλά εγώ το έμαθα το 2008 γιατί ο γιατρός που με πήγε η μαμά μιας και ο μπαμπάς έχει πεθάνει από καρκίνο,πολύ καλός παθολόγος και πολύ καλός άνθρωπός και συνχωριανός και ξέρω εγώ τι,θεώρησε σωστό να μην μου πεί τί έχω αν και τον έκανα χρυσό και μου είπε μόνο πως αυτό που έχω μετά την κορτιζόνη που μου έδωσε να κάνω,δεν θα το ξαναέχω ποτέ(!!!!).Άν και η μαμά επιμένει πως ούτε εκείνη ήξερε κάτι,εγώ δεν παίρνω και όρκο μιας και μέχρι και τώρα ακόμα η μαμά δεν έχει δεχτεί την πάθησή μου.Δεν μένουμε και μαζί βέβαια.....μπορεί αν με έβλεπε να είχε πειστεί ...ποιός ξέρει....
Η επόμενη υποτροπή το 2008 με μούδιασμα στο αριστερό τμήμα του κεφαλιού μου.Από εκεί και μετά μια συνεχής επιδείνωση με αρκετές κορτιζόνες ανάμεσα.Συμπτώματα:κόπωση-ίλιγγος-επιτακτική ούρηση-ακράτεια-αίσθημα σεισμών-μούδιασμα όλης της αριστερής πλευράς και το μεγαλύτερο τμήμα της δεξιάς πλέον-παγωμένα άκρα-προβλήματα ομιλίας και βάδισης κλπ κλπ\
κλπ.
Από ενεσούλες avonex,extavia και rebif 22εως και σήμερα.
Τους τελευταίους 2 μήνες λοιπόν έχω παρατηρήσει οτi έχω χάσει 9 κιλά αν και τρώω κανονικά,πίνω ανεξήγητα πολύ νερό λες και εξατμίζεται όπως μπαίνει στο στόμα μου και επίσης κυρίως στα πόδια μου ξαφνικά φαίνονται πολύ οι φλέβες μου.Μπορεί να είναι άσχετα αυτά αλλά επειδή όπως πιθανόν να καταλάβατε ψάχνομαι μόνη μου,θα ήθελα τα φώτα σας.
Πολλές εστίες στο κεφάλι,καμία στον αυχένα και φάνηκε και μια στην mri θωρακικής μοίρας.Επίσης να σας πω πως οι εστίες είναι πάντα εκεί ότι και να κάνω και τα μουδιάσματα δεν φεύγουν ποτέ.Απλά μειώνεται η έντασή τους.

Ααααααα και μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι το αίσθημα ζώνης?


"όλες οι αλήθειες δεν είναι για όλα τα αυτιά".Πόσο δίκιο έχεις petro....
 #73056  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Ιουν 05, 2012 7:56 pm
οοοοοοοχουυυυυυυυυυ!γιατί τα μνμ που στέλνω μένουν στα εξερχόμενα??????????γιατί δεν φεύγουν?
heeeelp!!!
 #77785  από billios
 Τετ Σεπ 19, 2012 8:24 pm
While some MS patients who have had the liberation therapy are reporting long-term benefits from having the procedure, there are just as many for whom the ‘liberation therapy’ has failed as an effective therapeutic intervention. This doesn’t mean that these patients didn’t have some immediate benefits once the neck veins were opened; most did, but over time the veins restenosed again and their MS symptoms returned. In fact, having seen their MS symptoms almost totally disappear however briefly once their veins were cleared, patients who have restenosed want it done over again, as many times as necessary in some cases. However, there is now a new and growing subset of MS patients who have had vein widening venoplasty multiple times, usually to less beneficial effect each time, leading to the later discovery of so much intraluminal scar tissue by the second, third, or fourth attempt at re-opening the veins that the procedure cannot be performed again.

Απο το ccsvi locator,ενδεικτικα το εβαλα γιατι υπαρχουν αλλα τοσα που κατα καιρους διαβαζω