• Το IVUS σύντομα στην Αθήνα

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #69726  από Στάθης
 Δευ Απρ 02, 2012 11:15 pm
Ένα ευχάριστο νέο, το περιβόητο IVUS που πολλοί γνωρίζουμε από τρόπο που αντιμετωπίζει την ΧΕΝΦΑ ο Σκλαφάνι (http://www.youtube.com/watch?v=FXRjXzOlA9c), θα βρίσκεται σύντομα στην διάθεση της επεμβατικής ομάδας του κ. Τσαμόπουλου στο Meditarreneo στην Αθήνα.

Απ' όσα γνωρίζω θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα, σε λίγες εβδομάδες, αν όχι βδομάδα. Το κόστος δεν το γνωρίζω, αλλά είμαι σίγουρος πως θα γίνει ότι μπορεί να κρατηθεί σε λογικά πλαίσια, όπως άλλωστε έχει πετύχει η ίδια ομάδα τόσο καιρό στις επεμβάσεις που έχουν πραγματοποιηθεί.

Άλλη μια ένδειξη (και απόδειξη) το ότι η ΧΕΝΦΑ στην Ελλάδα είναι σε καλά χέρια και ακολουθεί ραγδαία τις εξελίξεις στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα για την ΧΕΝΦΑ.

Εύγε στην ομάδα, εύχομαι καλή εκπαίδευση, καλά ξεβουλώματα, καλές απελευθερώσεις !!!!! :greetings-clappingyellow:
 #69731  από Π.Μ79
 Δευ Απρ 02, 2012 11:47 pm
Αφού Στάθη ανέφερες το όνομα του γιατρού, καιρός νομίζω είναι για όποιον ρωτάει αν γίνονται σωστά και καλά οι επεμβάσεις στην Ελλάδα, να ξέρει την απάντηση.

Η απάντηση λοιπόν είναι αυτή: Τσαμόπουλος Νικόλαος στο Mediteranneo στη Γλυφάδα.

Άρτια εκπαιδευμένος, πρώτα άνθρωπος και μετά γιατρός και κάνει την επέμβαση φτηνότερα από όποιον έχουμε ακούσει.

Το έλεγε ότι θα το έψαχνε αν συνέφερε να το φέρει, προφανώς τα κατάφερε.

Εύγε!!!
 #69732  από maraki12
 Δευ Απρ 02, 2012 11:53 pm
Πολύ ευχάριστο νέο!

Ελπιδοφόρο σε μια χώρα που βουλιάζει, να υπάρχουν γιατροί που θέλουν να φτάσουν πιο πέρα από την πεπατημένη...
 #69735  από elina
 Τρί Απρ 03, 2012 12:35 am
Π.Μ79 έγραψε:Αφού Στάθη ανέφερες το όνομα του γιατρού, καιρός νομίζω είναι για όποιον ρωτάει αν γίνονται σωστά και καλά οι επεμβάσεις στην Ελλάδα, να ξέρει την απάντηση.

Η απάντηση λοιπόν είναι αυτή: Τσαμόπουλος Νικόλαος στο Mediteranneo στη Γλυφάδα.

Άρτια εκπαιδευμένος, πρώτα άνθρωπος και μετά γιατρός και κάνει την επέμβαση φτηνότερα από όποιον έχουμε ακούσει.

Το έλεγε ότι θα το έψαχνε αν συνέφερε να το φέρει, προφανώς τα κατάφερε.

Εύγε!!!
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Π.Μ.79, κι αυτό από προσωπική εμπειρία!
 #69777  από lybtas
 Τρί Απρ 03, 2012 6:42 pm
Μιλήσαμε σήμερα. αν και σκεφτόμουν να ρωτήσω για ivus το ξέχασα .. αν το έχει εκεί την άλλη εβδομάδα θα το δω πρώτο χέρι.

Άσχετο ... τι παίζει με σφραγίσματα δοντιών μαύρα? .. Πρώτη φορά το άκουσα σήμερα.
 #69800  από kate2002
 Τετ Απρ 04, 2012 12:12 am
ααααααααααμήηηην!!!!
τωρα μενει μόνο η αναγνωριση της αναγκαιοτητας χρησης του απο το συστημα υγειας.....
ευκολο; δε νομιζω....
αλλα ...το βλεπω!
 #69847  από lybtas
 Τετ Απρ 04, 2012 6:46 pm
μίλησα και εγώ (που εχω επέμβαση την μεγάλη εβδομάδα ) σαφώς και το κόστος με Ivus είναι άλλο απο τα μέχρι σήμερα δεδομένα, επίσης αν κατάλαβα καλά δεν είναι πάντα απαραίτητο το ivus σε κάθε επέμβαση ..

νεώτερα από εβδομάδα
 #69916  από maraki12
 Πέμ Απρ 05, 2012 4:52 pm
Petro! έγραψε:Επίσης(για όποιον ενδιαφέρεται)ρώτησα αν μπορώ να κάνω ένα προ-επεμβατικό έλεγχο για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται οι οσφυϊκές φλέβες. Αλλά μου ξεκαθάρισε ότι θα χρησιμοποιείται μόνον κατά την διάρκεια παρέμβασης για να εντοπίζει ότι θα παρέμεινε αδιάγνωστο με την απλή φλεβογραφία
Ούτως ή άλλως οι οσφυϊκές φλέβες φαίνονται μόνο κατα τη διάρκεια της επέμβασης, ασχέτως αν χρησιμοποιηθεί ivus ή όχι.
Petro! έγραψε:Εκεί που δεν είχαμε αυτοκίνητο αποκτήσαμε Maybach!
:greetings-clappingyellow: