• ΧΕΝΦΑ και Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #53628  από maraki12
 Τετ Ιουν 01, 2011 8:49 pm
Νεώτερα από το δυτικό μέτωπο ή αλλιώς ΠΑΓΝΗ:

Σημερινή συνάντηση με τον αγγειοχειρουργό της ομάδας. Έχει βγάλει το πρωτόκολλο και προσπαθεί να το περάσει από την επιστημονική επιτροπή με τις γνωστες καθυστερήσεις των ελληνικών δεδομένων. Ευσεβής πόθος = έρευνα στους αθενείς στην Κρήτη και ποσοστιαία συσχέτισή τους με βλάβες στο φλεβικό σύστημα αλλά και με ομάδα από υγιεις (έρευνα παρόμοια με του Buffalo, διορθώστε με αν λέω βλακείες). Μεγαλύτερος υποστηρικτής σύμφωνα με τα λεγόμενά του (sou κρατήσου από την καρέκλα) ο νευρολόγος της παρέας!

Δυσάρεστο νεο της υπόθεσης (όχι που δε θα υπήρχε), τους κάνει νερά ο επεμβατικός ακτινολόγος για λόγους που δεν καταφέραμε να βρουμε απο τη συζητηση, η οποία έγινε με ρεαλιστικές αναφορές και σε οικονομικά συμφέροντα και κατέληξε σε όχι και τοσο ευγενικό χαρακτηρισμό για τους ακτινολόγους.

Επίσης τους έχει ζητησει ξεκάθαρα να στείλουν ατομο να μετεκπαιδευθεί στα τρίπλεξ στην Ιταλία αλλά δεν το προχωράνε. Ειδικά όταν θα είναι λέει στη Μοντενα (μάλλον στο συνεδριο τους αναφερόταν) μπορεί να "πεταχτει" ένας δίπλα να εκπαιδευτεί και προτιθέται να τους βρει και σπόνσορα. Δυστυχώς όμως υπάρχει απροθυμία η οποια πηγαζει λεει κυρίως απο τους παγκόσμιους συλλόγους τους. Το γιατι δεν το χει καταλαβει ούτε αυτός, πόσο μάλλον εγω.. "Ακραία" λύση να πάει ο ιδιος, είναι όμως πλέον ο εκτελών χρεη διευθυντού της αγγειοχειρουργικής και δεν έχει χρόνο αλλά κυρίως κολλάει στο ότι δεν θα πρεπε να είναι αυτός αλλά ένας επεμβατικός που θα το κανει..

Trivia: Πρωτοάκουσε για το θέμα πέρισυ τέτοιο καιρό από φίλο του συμφοιτητη που τον πήρε τηλέφωνο για να του ζητησει να το ερευνησει καθώς πλέον τον κουβαλανε κυριολεκτικα τα παιδια του στη δουλειά. Η είδηση αυτή τον ταρακούνησε και υποσχέθηκε/αποφάσισε να μαθει και να βοηθήσει. Σας θυμίζει κάτι? Τελικά από προσωπικό ενδιαφέρον μεμονωμένων ατόμων μου φαίνεται προχωράνε κάπως τα πράγματα..
Μετά από λίγο καιρό βέβαια του κατσικώθηκε και η υπογράφουσα και αντε να την ξεφορτωθεί τώρα.. :))))
 #53631  από Isolexion
 Τετ Ιουν 01, 2011 9:15 pm
Μαράκι σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πίεση και το πρήξιμο προς το Πανεπιστημιακό!!!! :-D
Για τον νευρολόγο της παρέας (αν είναι αυτός που φαντάζομαι) έχω ακούσει ότι όντως είναι πολύ κανονικός. Μακάρι να γίνει κάτι όσο πιο σύντομα γίνεται... το Ηράκλειο είναι πολύ ωραίο για επισκέψεις!!
 #53633  από kate2002
 Τετ Ιουν 01, 2011 9:34 pm
...mmm κρητη...!!! παντα ηθελα να πάω.... :scared-shocked:
 #53641  από geor.gia
 Τετ Ιουν 01, 2011 9:54 pm
Μαρακι μου :-D θα συμφωνησω απολυτα με τον ισολεξιον!!!! κανεις δουλεια για ολους μας εκει και στο χρωσταμε :-D :romance-caress: οσο για το αν το ηρακλειο ειναι ωραιο για επισκεψεις...... :-D εγω δηλωνω εθελοντρια για να νοσηλευτω με ερευνησουν κλπ κλπ κλπ :obscene-smokingpimp: :-D
 #53650  από soulla
 Πέμ Ιουν 02, 2011 12:35 am
ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΑΚΙ...ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟς ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ :romance-kisscheek:
 #53661  από maraki12
 Πέμ Ιουν 02, 2011 10:15 am
podiki έγραψε: ... Η Κρητη έχει δείξει να είναι πρωτοποριακή ! ...
χεχεχε! Έχω και το πρώτο μου χαρτί από δημοσιο νοσοκομείο που λέει ότι πάσχω από ΧΕΝΦΑ. Με σφραγίδες και από όλα :teasing-neener:
 #53662  από LL--MM
 Πέμ Ιουν 02, 2011 11:08 am
Nα κάνω μια χαζή ερώτηση; Το χαρτί αυτό σε τι αντιστοιχεί στις επιτροπές ΙΚΑ;;;

Η ΧΕΝΦΑ δεν έχει (ακόμα) επίσημα αναγνωριστεί ως παράγοντας της ΣΚΠ, αλλά και ακόμα και να είχε γίνει αυτό, πρέπει να ειναι διατεθειμένοι οι νευρολόγοι που είναι μαζί με τους ορθοπεδικούς, οι "ειδικοί" για τα παραπληγικά θέματα γιατροί, να μπορούν να εξηγήσουν πως οι κλεισμένες φλέβες θα αποτρέψουν την τετραπληγία, ώστε να καλύπτονται οι διανοίξεις φλεβών στα νοσοκομεία...
 #53663  από maraki12
 Πέμ Ιουν 02, 2011 11:15 am
Δεν αντιστοιχει σε τίποτα όσων αφορά επιτροπές και δεν ήταν αυτός ο στόχος του.
Δεν το διευκρινησα προφανώς καλά.

Είναι απλά ένα χαρτί που στην κορυφή λέει από τι πάσχω και παρακάτω που είναι η ουσία του και ο λογος που το ήθελα, λέει ότι μπορώ να υποβληθώ σε οποιαδήποτε χειρουργική (συγκεκριμένα ορθοπεδική) επέμβαση με την αντίστοιχα απαιτούμενη αναισθησία. Λέει ότι είχα θέμα με τις φλέβες που αντιμετωπίστηκε όμως επιτυχώς με αγγειοπλαστική και απλά δίνει οδηγίες για την περαιτέρω αντιπηκτική αγωγή που πρεπει να ακολουθήσω.
 #53664  από LL--MM
 Πέμ Ιουν 02, 2011 11:26 am
Κάτι δεν πρέπει να κατάλαβα...
Λέει για τη σκπ, δηλαδή;;;

Η ορθοπεδική επέμβαση είναι δικό σου θέμα "εκτός σκπ" ή συνδιάζονται αυτά;

Η αντιπηκτική αγωγή είναι απαραίτητη μετά τη ΧΕΝΦΑ είδικά, ή είναι χρήσιμο να γίνεται μόνιμα, ως προληπτική αγωγή;
 #53667  από maraki12
 Πέμ Ιουν 02, 2011 11:41 am
"Η ασθενής πάσχει από Σκλήρυνση κατά πλάκας με Χρόνια Εγκεφαλονωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια.."

Η ορθοπεδική επέμβαση είναι μια αρθροσκόπηση στον ώμο για να αντιμετωπίσω χρόνιο υπεξαρθρημα (από 13 χρονων) και είναι από τα λίγα που δεν μπορώ να καταλογίσω στη ΣΚΠ. Θέλει όμως γενική αναισθησία και όταν ανεφερα ότι παίρνω σαλοσπιρ μου ζήτησαν συνεννόηση με αγγειοχειρουργό για επιβεβαίωση ότι "προβληματικές" φλέβες δεν επηρεάζουν τη συνήθη ανταπόκριση στην αναισθησία.

Για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις το πρόβλημα με την αναισθησία δεν ήταν η "απλή" διάγνωση ΣΚΠ, γιατί το ρώτησα συγκεκριμένα. Ίσα ισα που μου πε (ο ορθοπεδικός) ότι αυτές τις βλακείες τις λένε χειρουργοί που θέλουν να αποφύγουν επεμβάσεις. Η ανάγκη προέκυψε από το διαπιστωμένο πρόβλημα στις φλέβες, το οποίο δεν είναι ακόμα ευρέως γνωστο και ως δεδομένο και ως ανταπόκριση σε αναισθησίες και επεμβάσεις.

Η αντιπηκτική αγωγή είναι δεδομένη μετά απο αγγειοπλαστική αποκατάσταση της ΧΕΝΦΑ. Η οδηγία από τον Ελληνα που την πραγματοποιήσε ήταν για 6 μήνες. Από μόνη μου το συνεχίζω για 1 χρόνο, που νομίζω ότι προτείνεται τώρα στις επεμβάσεις που γίνονται στην Αμερική