• ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΦΛΕΒΟΓΡΑΦΙΑ ΒΑΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝ?

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #40342  από Στάθης
 Κυρ Σεπ 26, 2010 2:03 pm
:confusion-seeingstars: Sou, η σκλήρυνση κατά πλάκας ήρθε στην ζωή μου για να μου κάνει την ζωή πιο απλή.

Λογική 1:
Έχεις λεφτά; Μπορείς ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να την κάνεις την μαγνητική. ΔΕΝ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

Λογική 2:
Δεν έχεις λεφτά, δεν την κάνεις την μαγνητική. ΘΑ πας για επέμβαση με τα κριτήρια που είχες από τον υπέρηχο.

Λογική 3:
Την κάνεις την μαγνητική; Ποια ήταν τα αποτελέσματα της Μαγνητικής;
ΒΡΗΚΑ 2 εμφανής στενώσεις από την μαγνητική! Είμαι πλέον ψυχολογικά σίγουρος ότι έχω στενώσεις άρα και ψυχολογικά πιο έτοιμος για την επέμβαση (αυτό είναι η αλήθεια στην περίπτωσή μου). Μπορώ πλέον να αποδείξω με στοιχεία στον Αγγειοχειρούργο ότι έχω πρόβλημα !!!

Λογική 4:
Κάνω την επέμβαση, στέλνω το ιστορικό της όλης διαδικασίας "ΚΑΠΟΥ", και καταγράφομαι ως ένα επιτυχημένο ή αποτυχημένο ασθενή της διασύνδεσεις ΧΕΝΦΑ - ΣΚΠ, έστω και σε ένα χαζοστατιστικό που παρακολουθεί και ο ίδιος κ. Ζαμπόνι.

Είναι απλά ένα βίωμα συλλογικής ευθύνης και όχι ατομικής..... Γιατί τόσο πολύπλοκότητα; Χαλαρώστε και λειτουργήστε απλά........

Τόσο χρόνια το ξέρω μαζεύουμαι πολλά νεύρα για το ότι είμασταν ένα πείραμα για τους νευρολόγους. Τώρα δεν είμαστε παρά ένα πείραμα για τους Αγγειοχειρούργος. Ας καταγράψουμε λοιπόν αυτό το πείραμα. Ποιός ξέρει μπορεί να οδηγήσει κάπου εντέλη.
 #40343  από swt
 Κυρ Σεπ 26, 2010 2:15 pm
sou έγραψε: Εδώ φίλε swt, νομίζω ότι χρησιμοποιούν ακτίνες και όχι μαγνητικό τομογράφο. Κανένα robot δεν μπορεί να λείτουργήσει μέσα σε μαγνητικό πεδίο 1.5 T. Άσε που η καλωδίωση πρέπει να είναι σημαντικό μειονέκτημα. Πώς θα μπορούσε να τοποθετηθεί το πηνίο γύρω από έναν ανοιγμένο θώρακα; Συν το γεγονός ότι ο μαγνητικός τομογράφος δεν μπορεί να απεικονίζει σε real time.
Αυτό που εννοούσα είναι το ακόλουθο: Για να μπορέσει κάποιος να "δει" με μαγνητική την άζυγο και μάλιστα τη ροή του αίματος μέσα της, θα πρέπει να έχει ένα software,το οποίο θα λαμβάνει υπόψη του την κίνηση της αζύγου που προκαλείται από τους παλμούς της καρδιάς και θα "καθαρίζει" την εικόνα ή μάλλον το βίντεο (επίσης θεωρώ ότι χρειάζεται 3D MRV). Ένα τέτοιο software νομίζω θα μπορούσε να υπάρξει ή και να υπάρχει ήδη (αν κρίνουμε από το παράδειγμα που ανέφερα).
 #40409  από swt
 Δευ Σεπ 27, 2010 9:00 pm
Ο Δρ. Haacke έχει προσθέσει στον ιστοχώρο του το ακόλουθο:
http://www.ms-mri.com/docs/ms-report-in ... mh-9pm.pdf
Από ότι γράφει σχετικά με την απεικόνιση "Owing to the breathing artifacts and some other technical limitations, the azygos vein is not always clearly seen even on the transverse view.", ενώ σχετικά με τη ροή "Azygos flow is also shown along with its own quantitative flow table.".
 #40478  από mary_d_ath
 Τρί Σεπ 28, 2010 2:08 pm
Χαίρετε!! Λοιπόν, πήρα τηλ στο κέντρο που μου συνέστησε ο αγγειολόγος για να ρωτήσω για το κόστος της εξέτασης!! Τελικά, δεν πρόκειται περί απλής μαγνητικής φλεβογραφίας, αν κατάλαβα καλά...
Επειδή οι εξετάσεις είναι ακριβές, η γραμματέας μου είπε ότι μπορώ να τις καλύψω με το ταμείο και να πληρώσω απλά τη συμμετοχή μου. Οι εξετάσεις είναι μαγνητική αγγειογραφία (mra) εγκεφάλου + μαγνητική αγγειογραφία τραχήλου, σύμφωνα με το πρωτόκολλο (ποιανού το πρωτόκολλο είναι αυτό, δεν ξέρω φυσικά).
Μπορούν άραγε αυτές οι εξετάσεις να δείξουν κάτι παραπάνω; Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη, μπορεί και τρίτη...
Ουφ... Πολύ μπερδεμένα όλα αυτά τα ιατρικά γμτ...