• Κριτική συζήτηση απέναντι στη θεωρία του Zamboni

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #66604  από maria72
 Τετ Ιαν 18, 2012 8:46 pm
Π.Μ79 έγραψε:
maria72 έγραψε:καλα αφου υποτιθεται ελέγχουν και τα ενδοκράνια... μεχρι και τις έσω εγκεφαλικες ελέγχουν!!(ποιος θα τολμησει να τα πειράξει ήθελα να ξερα.....)
Μιλάμε με απτά θέματα και όχι με ''υποτίθεται'', ''ίσως'' κλπ. Ας τα αφήσουμε τα υποθετικά για τους νευρολόγους, είναι άριστοι σ'αυτές τις προσεγγίσεις.
Κανείς δε μίλησε για 100% αντίληψη του ccsvi, είναι ακόμα σε θα έλεγα πρώιμα στάδια.
maria72 έγραψε: το "υποτιθεται" αφορούσε δικά σας πορισματα από τα δικά σας ιστορικα επεμβάσεων.Δεν τα εβγαλα από το μυαλό μου........
 #66605  από maria72
 Τετ Ιαν 18, 2012 8:47 pm
Π.Μ79 έγραψε:Όταν κάποιος έχει μία φλέβα βουλωμένη στο πόδι που του προκαλεί συμπτώματα, του την ανοίγουν με μπαλονάκι.
maria72 έγραψε: όταν κάποιος έχει θρόμβωση στο πόδι του (βουλωμένη φλέβα), του δίνουν αρχικά ενέσιμα και μετά από το στόμα αντιπηκτικά. Δεν ξερω για αντιμετώπιση με μπαλονάκι........
Π.Μ79 έγραψε:Ο ασθενής με σκπ, με επικυρωμένα και αποδεδειγμένα βουλωμένες φλέβες στο τράχηλο, στο θώρακα και στον εγκέφαλο, δε δικαιούται να τις ανοίξει?
maria72 έγραψε: Δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε .Επικυρωμενα από ποιον? , με βαση ποια κριτήρια?Πως επικυρώνονται και επιβεβαιώνονται αυτές οι <βουλωμένες> φλέβες?H θεωρεία της χενφα μιλά πρωτίστως για ανεπάρκεια και ανώμαλες βαλβίδες.Ακόμα κιαν υπάρχει ανεπάρκεια στην ροή (επιστροφή του αίματος δηλ.) απο ποιο ποσοστό και πάνω <θελει> αγγειοπλαστικη?
Ξαναρωτησα (χωρις να πάρω απάντηση) :στις στεφανιαίες αρτηρίες επεμβαίνουν εαν υπάρχει στένωση >70%.Σε εσας με πόσο?
Και επειδη μαλλον πριν εννοουσες την (συνήθως) μεταθρομβωτική βαλβιδική ανεπάρκεια των κάτω άκρων (πάλι δεν κάνουν μπαλονάκι) , φαντασου ότι για να μας επηρεασει οπως η θεωρεία λέει θα επρεπε να περπατάμε με το κεφαλι....
Π.Μ79 έγραψε:Σαν γιατρός, θα έπρεπε έστω να το σχολιάσεις αυτό, όχι μόνο να διαφωνείς χωρίς ακόμα να βλέπω από πλευράς σου κάποιο επιστημονικό επιχείρημα.
maria72 έγραψε:Π.Μ79 τι ειδους επιστημονικό επιχειρημα θα σε κάλυπτε (με βαση τις όσες γνώσεις διαθέτω στα πλαίσια της δικής μου ειδικότητας????)Το ότι κάθισα και άκουσα πολλές από τις ομιλίες που υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά και αλλού, το ότι ρώτησα και ένα σωρο συναδέλφους μου -συμπεριλαμβανομένων και επεμβατικών και αγγειολόγων αγγειοχειρουργων και δεν αρκεί????Πρέπει να κανω διατριβή στην χενφα , για να μπορώ να διαφωνήσω????
Π.Μ79 έγραψε:Αν χρειάζεται ένας ασήμαντος φυσιοθεραπευτής να πρέπει να εξηγήσει σε μία γιατρό το ρόλο των οσφυικών φλεβών, το ρόλο των παράπλευρων αγγειακών δικτύων κλπ, ζήτω που καήκαμε.Με συγχωρείς, αλλά δε θα μπω σ'αυτή τη διαδικασία. Ξέρεις τι εννοούμε λέγοντας ΧΕΝΦΑ, οπότε σκέψου τα υπόλοιπα εκτός αν θες να μπεις στο blog που είναι όλα υπεραναλυμένα με έρευνες.
maria72 έγραψε:οχι δεν σε χρειάζομαι για να μου εξηγησεις την φλεβική ανατομία , ούτε το παράπλευρο δίκτυο.Σε ρωτάω για να καταλάβω πως εσύ το εξηγείς και γιατί έσενα σε καλύπτει αυτη η θεωρεία......... μήπως το πας ότι οι οσφυικες φλεβες ευθύνονται για τις βλάβες του νωτιαίου μυελου???
όσο για το blog το κοιτάω όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου.Σεβαστή η προσπάθεια τους, μονοπλευρη ωστόσο.Έχω τις ενστάσεις μου , αλλά δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης και εκει
Π.Μ79 έγραψε:Εγώ είμαι ευτυχισμένος ακόμα και τώρα χωρίς να ξέρω την απάντηση.
Μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο και για σένα?
maria72 έγραψε:όσο δεν εχω ώσεις ή αλλα ασχετα προβλήματα ναι! :)
Π.Μ79 έγραψε:Αναγνωρίστηκε από την International Union of Phlebology.
Δε θυμάμαι πού σε παρέπεμψα. Μπορείς όμως άνετα να δεις το blog.
Εκεί μέσα, δεν γράφουν απ'το μυαλό τους, είναι γεμάτο με έρευνες.
maria72 έγραψε:της οποίας είναι μέλος ο Ζαμπόνι.Οντως οι αγγειολογοι -οχι οι αγγειοχειρούργοι -(ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΑΥΤΟ και να μάθω τις παρενθεσεις για να μην ζαλιζόμαστε ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΡΓΗΣΕ ΛΙΓΟ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ) έχουν αναγνωρισει την χενφα ως οντότητα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΙ!!!Αυτό πως σου ακουγεται;;απλα υπαρχει χενφα , αλλά δεν ξερουμε ακόμα με τι σχετίζεται και τι συμπτωματα προκαλεί.....
Γεμάτο με έρευνες το blog, αλλά μόνο αυτές που τους "επιβεβαιώνουν" αυτά που θέλουν......
ελπίζω να μην ζαλιστηκαμε :) :)
το (ξανα)λεω και δημοσια δεν εχω πρόβλημα με κανενα (συνασθενεις ειμαστε), απλά στην φτωχη μου λογικη και με τις ισως ελλειπεις μου γνωσεις κάτι δεν μου ταιριαζει...
υγ ευχαριστω όσους μου εξήγησαν τις παρενθεσεις (και εννοω ΟΛΟΥΣ....)
 #66607  από Π.Μ79
 Τετ Ιαν 18, 2012 10:01 pm
maria72 έγραψε:όταν κάποιος έχει θρόμβωση στο πόδι του (βουλωμένη φλέβα), του δίνουν αρχικά ενέσιμα και μετά από το στόμα αντιπηκτικά. Δεν ξερω για αντιμετώπιση με μπαλονάκι........
Πέρσι, έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο απλή φλεβογραφία.

Περίμενα 3μισι ώρες γιατί ο γιατρός πάλεψε και στο 7ο μπαλονάκι κατάφερε να σπάσει ένα μεγάλο θρόμβο στο πόδι μιας γιαγιάς.
Μόνο και μόνο απ'αυτό, γίνονται μπαλονάκια.
Αντιθρομβωτικά δε δίνουν εύκολα σε υπερήλικες.
maria72 έγραψε:Δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε .Επικυρωμενα από ποιον? , με βαση ποια κριτήρια?Πως επικυρώνονται και επιβεβαιώνονται αυτές οι <βουλωμένες> φλέβες?H θεωρεία της χενφα μιλά πρωτίστως για ανεπάρκεια και ανώμαλες βαλβίδες.Ακόμα κιαν υπάρχει ανεπάρκεια στην ροή (επιστροφή του αίματος δηλ.) απο ποιο ποσοστό και πάνω <θελει> αγγειοπλαστικη?
Ξαναρωτησα (χωρις να πάρω απάντηση) :στις στεφανιαίες αρτηρίες επεμβαίνουν εαν υπάρχει στένωση >70%.Σε εσας με πόσο?
Και επειδη μαλλον πριν εννοουσες την (συνήθως) μεταθρομβωτική ανεπάρκεια των κάτω ακρων (πάλι δεν κάνουν μπαλονάκι) , φαντασου ότι για να μας επηρεασει οπως η θεωρεία λέει θα επρεπε να περπατάμε με το κεφαλι....
Επικυρωμένα από ακτινολόγο, ο οποίος βρίσκει παγωμένες βαλβίδες, παλινδρόμηση αίματος, μεμβράνες στις φλέβες κλπ.
Οι βουλωμένες φλέβες επιβεβαιώνονται με φλεβογραφία, είναι το άμεσα επακόλουθο.
Δε γνωρίζω το ποσοστό Μαρία, η απόδειξη ότι οι φλέβες μου ήταν βουλωμένες, ήθελα και έκανα την επέμβαση να τις ανοίξω.
Δε ξέρω σε ποια χώρα μένεις ή με ποιους έχεις μιλήσει, αλλά σε 3 νοσοκομεία στην Αθήνα ξέρω περιπτώσεις ασθενών που έκαναν μπαλονάκι σε θρομβώσεις κάτω άκρων.
Άμα ενδιαφέρεσαι να μάθεις, μπορώ να σου στείλω σε πμ.
maria72 έγραψε:Π.Μ79 τι ειδους επιστημονικό επιχειρημα θα σε κάλυπτε (με βαση τις όσες γνώσεις διαθέτω στα πλαίσια της δικής μου ειδικότητας????)Το ότι κάθισα και άκουσα πολλές από τις ομιλίες που υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά και αλλού, το ότι ρώτησα και ένα σωρο συναδέλφους μου -συμπεριλαμβανομένων και επεμβατικών και αγγειολόγων δεν αρκεί????Πρέπει να κανω διατριβή στην χενφα , για να μπορώ να διαφωνήσω????
Θα με κάλυπτε να μου έλεγες επιστημονικά επιχειρήματα τα οποία να δείχνουν ότι η θεωρία αυτή είναι λανθασμένη και ότι δεν εξηγείται να έχει κάποια επιρροή στα συμπτώματα της σκπ.
Δε χρειάζεται να είσαι αγγειοχειρουργός, για ένα γιατρό, είναι πολύ απλό να μπορεί να κρίνει αν όλα αυτά έχουν βάση ή όχι.
Με ενδιαφέρει να ακούσω τι σου απάντησαν οι επεμβατικοί και αγγειολόγοι.
Αν διαφωνούν, επίσης θα ήθελα να ακούσω τα επιχειρήματά τους.
Μπορείς να διαφωνήσεις όσο θες, διάλογο κάνουμε και έχουμε και την άτιμη τη δημοκρατία. :)
Απλά θα επιμείνω πάρα πολύ στην επιχειρηματολόγηση.
maria72 έγραψε:οχι δεν σε χρειάζομαι για να μου εξηγησεις την φλεβική ανατομία , ούτε το παράπλευρο δίκτυο. Σε ρωτάω για να καταλάβω πως εσύ το εξηγείς και γιατί έσενα σε καλύπτει αυτη η θεωρεία......... μήπως το πας ότι οι οσφυικες φλεβες ευθύνονται για τις βλάβες του νωτιαίου μυελου???
Μην κολλάς μόνο στις οσφυϊκές φλέβες.
Οι σφαγίτιδες παροχετεύουν τεράστια ποσότητα αίματος ανά λεπτό, το ίδιο και η άζυγος με την ημιάζυγο, το ίδιο και η νεφρική φλέβα.
Μόνο και μόνο με αυτή τη γνώση, η κακή παροχέτευση απ'αυτές τις φλέβες, λογικό είναι να ψάχνουν μία δίοδο.
Αφού συμφωνήσαμε λοιπόν ότι οι οσφυϊκές φλέβες είναι πολύ στενές φλέβες, τότε άνετα μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι δεν αποτελούν και πολύ δυνατό παράπλευρο δίκτυο, πόσω μάλλον να είναι υποπλαστικές ή ανύπαρκτες.
Το ίδιο ισχύει και στο παράπλευρο δίκτυο που αναπτύσσεται γενικώς.
Οι φλέβες αυτές, δεν δύνανται να παροχετεύσουν όλη την ποσότητα στο χρόνο που πρέπει.
maria72 έγραψε:όσο δεν εχω ώσεις ή αλλα ασχετα προβλήματα ναι! :)
Να πιστέψω ότι δεν έχεις κανένα σύμπτωμα της σκπ? Δεν αισθάνεσαι απολύτως τίποτα?
Άμα είναι έτσι, μπράβο και μακάρι να μείνεις για πάντα έτσι.

maria72 έγραψε:της οποίας είναι μέλος ο Ζαμπόνι.Οντως οι αγγειολογοι -οχι οι αγγειοχειρούργοι -(ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΑΥΤΟ και να μάθω τις παρενθεσεις για να μην ζαλιζόμαστε ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΡΓΗΣΕ ΛΙΓΟ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ) έχουν αναγνωρισει την χενφα ως οντότητα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΙ!!!Αυτό πως σου ακουγεται;;απλα υπαρχει χενφα , αλλά δεν ξερουμε ακόμα με τι σχετίζεται και τι συμπτωματα προκαλεί.....
Δηλαδή ένας μόνο αγγειοχειρουργός μπορεί να βάλει ολόκληρη Διεθνή Ένωση να κάνει ό,τι της λέει? Ε δε νομίζω ρε συ.
Ωραία, άρα αναγνωρίστηκε ότι η ΧΕΝΦΑ υπάρχει.
Γιατί να μην την διορθώσουμε? Άσχετα αν έχει ή δεν έχει σχέση με την σκπ.
Δηλαδή ένα άτομο που έχει σκπ και ΧΕΝΦΑ, δε δικαιούται να διορθώσει αυτό που μπορεί?

maria72 έγραψε:το (ξανα)λεω και δημοσια δεν εχω πρόβλημα με κανενα (συνασθενεις ειμαστε), απλά στην φτωχη μου λογικη και με τις ισως ελλειπεις μου γνωσεις κάτι δεν μου ταιριαζει...
Παρομοίως δεν έχω κάποιο πρόβλημα ούτε με σένα, ούτε με κάποιον που διαφωνεί.
Είναι πολλά στη θεωρία της ΧΕΝΦΑ που έχουν ασάφειες, πολλά που δεν αποδείκτηκαν ακόμα, πολλά που ακόμα θέλουν έρευνα.
Θα ξαναπώ όμως ότι μετά από 130 χρόνια που υπάρχει η σκπ, είναι ο πρώτος τρόπος κάποιος να απαλύνει τα συμπτώματά του και να βελτιωθεί η ποιότητα της ζωής του.
Μπόρεσε ποτέ κανένας νευρολόγος με τη δικιά του προσέγγιση να κάνει κάτι παρόμοιο?
 #66635  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Ιαν 19, 2012 6:13 pm
pelopidas έγραψε:σας εχω αφιερωσει ποτε τραγουδι?
ε, λοιπον ηρθε η ωρα!

http://youtu.be/ii88v3wxrr8
:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: ΘΕΟΣ Ο ΞΥΛΟΥΡΗΣ !!!!Μας καλεις σε....ξεσηκωμο, Πελοπιδα μου ???? :violence-rapidfire: :violence-rapidfire: :violence-rapidfire: :violence-rapidfire: :violence-rapidfire:
 #66659  από maraki12
 Παρ Ιαν 20, 2012 12:34 am
maria72 έγραψε:....Οντως οι αγγειολογοι -οχι οι αγγειοχειρούργοι -(ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΑΥΤΟ και να μάθω τις παρενθεσεις για να μην ζαλιζόμαστε ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΡΓΗΣΕ ΛΙΓΟ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ) έχουν αναγνωρισει την χενφα ως οντότητα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΙ!!!Αυτό πως σου ακουγεται;;απλα υπαρχει χενφα , αλλά δεν ξερουμε ακόμα με τι σχετίζεται και τι συμπτωματα προκαλεί.....
Μια μικρή υπενθύμιση (ελπίζω να μη γίνω κουραστική) :

Στην Αγγειοχειρουργική κλινική του ΠΑΓΝΗ την αναγνωρίζουν δια στόματος και γραφής του διευθυντή τους, του οποίου έχω βεβαίωση για ασφαλιστική χρήση ότι πάσχω από ΣΚΠ με ΧΕΝΦΑ και χρίζω αντιμετώπισης με μπαλονάκι, που θα διενεργηθει στο εξωτερικό γιατί προς το παρόν δεν πραγματοποιείται εδώ (σε δημόσιο νοσοκομείο εννοείται).
 #75555  από Tassos
 Τρί Ιούλ 24, 2012 4:14 pm
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις επαναστενώσεις μετά την επέμβαση για ΧΕΝΦΑ.
Ξέρουμε γιατί δημιουργούνται;
Υπάρχει κάποια εξήγηση;

Παιδιά σόρρυ αν έχει απαντηθεί το συγκεκριμένο που ρωτάω απλά σε ο, τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο φορουμ δεν έχω βρει κάτι.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15