• Η ΧΕΝΦΑ και εγω

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #30971  από kate2002
 Παρ Ιουν 18, 2010 12:15 pm
σευχαριστω για την αμεση απαντηση!
τα δικα μου νεα απο βδομαδα...βλεπουμε...
και παλι να παν ολα καλα για ολους...
 #31024  από Νικος
 Παρ Ιουν 18, 2010 2:09 pm
Deleted

[.edit] Ούτε και αυτό έχει κάποια θέση [./edit]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικος την Πέμ Μαρ 17, 2011 11:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #31028  από Neutralis
 Παρ Ιουν 18, 2010 2:22 pm
Well done, Κώστα. Περιμένουμε τώρα το report on progress.

(Άλλαξες status, τώρα είσαι LP=liberated progressive, προοδευτικά απελευθερωμένος).
 #31039  από βάλια
 Παρ Ιουν 18, 2010 4:02 pm
Συγχαρητήρια Κώστα!!!! :-D πολύ ευχάριστα νέα...
 #31046  από FANTOMAS
 Παρ Ιουν 18, 2010 5:21 pm
Για δες κατι συμπτωσεις :shhh:


καλη ξεκουραση Κωστα !!!
 #31060  από Νικος
 Παρ Ιουν 18, 2010 6:53 pm
Για δες κατι συμπτωσεις :shhh:
Εικόνα
"Τίποτα δεν είναι τυχαίο" :eusa-dance:
 #31083  από κωστας
 Παρ Ιουν 18, 2010 11:55 pm
φιλε σταυρο οπως αναφερεις ανωτερω ο αγγειοχειρουργος με ενημερωσε απλα οτι οι κυριες φλεβες που μεταφερουν αιμα απο την κεφαλη πισω στην καρδια δλδ οι σφαγιτιδες φλεβες σου αριστερα και δεξια εχουν σοβαρο προβλημα και πρεπει να διορθωθουν,επισης μου ειπε οτι δεν γνωριζει αν εχει σχεση με την σκπ ουτε αν με βοηθησει τυχον διανοιξη αν και πολλοι εχουν ωφεληθει αυτο που ξερει σιγουρα ειναι οτι υπαρχει φλεβικο προβλημα και μπορει να το διορθωσει!εκανα δυο triplex και μια μαγνητικη φλεβογραφια!το πρωτο triplex εδειξε προβλημα στην αριστερη σφαγιτιδα και στην συνεχεια εκανα την μαγνητικη η οποια βγηκε φυσιολογικη!ο τοτε αγγειοχειρουργος που πηγα αρχικα καθως επισης και ενας ακτινολογος μου ειχαν πει οτι ηταν μια ανωμαλια-διαταραχη της στιγμης και οτι ολα εινα φυσιολογικα!μετα στο δευτερο triplex δεν ειδε καμια ενδειξη οτι υπαρχει προβλημα αλλα επειδη επεμενα και ημουν σιγουρος για την χενφα μου ειπε να κανω μια αγγειογραφια για να σιγουρευτω!στον νευρολογο μου(κακως) εδειξα το πρωτο triplex αλλα ειδε και την μαγνητικη και το απεκλεισε βεβαια επειδη επεμενα μου ειπε οτι θα συνενοηθει με τον αγγειοχειρουργο και θα με ειδοποιησει(κλαιν μαιν που λενε)!
 #31123  από homer
 Σάβ Ιουν 19, 2010 1:29 pm
TRIPLEX ΣΦΑΓΊΤΙΔΩΝ - ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ - ΤΕΣΤ CCSVI
Εκ της διερεύνησης Doppler στις διάφορες θέσεις αναγνωρίζεται σύνδρομο ανεπάρκειας σφαγίτιδων φλεβών το οποίο έγκειται:

1. Σε συμφόρηση ροής στα κατώτερα τμήματα όπου αναγνωρίζεται και η παρουσία μεμβρανών εντός του αυλού του αγγείου και αμφοτερόπλευρα (ψευτοβαλβίδες;;;)

2. Μεταβολή της διατομής του αγγείου κυρίως στις θέσεις: 45ο ύπτια και καθήμενη χωρίς στήριξη κορμού και είναι εμφανείς οι μεταβολές ροής κατά τη διαδικασία Valsava.

αυτά τα πολύτιμα ευρήματα προς το παρόν. Την εβδομάδα που μας έρχεται και η συνέχεια...
 #31125  από κωστας
 Σάβ Ιουν 19, 2010 1:33 pm
μπραβο homer!καλη συνεχεια να εχεις!
 #31129  από homer
 Σάβ Ιουν 19, 2010 1:39 pm
Ευχαριστώ πολύ Κώστα. Να συμπληρώσω επίσης για μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης...

Προς το παρόν συνεχίζω με το πρωτόκολλο (βλ και viewtopic.php?f=29&t=1132). Θα ενημερώσω πως ακριβώς θα κινηθώ και μετά την επέμβαση με λεπτομέρειες της πορείας της νόσου και άλλα ζητήματα και στον τομέα του ιστορικού επεμβάσεων.
Προς το παρόν συμπτώματα:

1. Σπαστικότητα κάτω άκρων (δυσκαμψία) κυρίως δεξιά.
2. Αστάθεια λόγω της σπαστικότητας.
3. Μουδιάσματα στα κάτω άκρα.
4. Είναι ζήτημα σε πιο βαθμό λειτουργεί το έντερο καθημερινά πράγμα που είναι βαρόμετρο για τη συνολική εικόνα.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 41