• Η ΧΕΝΦΑ και εγω

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #29782  από FANTOMAS
 Πέμ Ιουν 10, 2010 3:31 pm
sou έγραψε:Παρ' όλα αυτά, αν και εφ' όσον η διάγνωση έχει γίνει σωστά, είσαι ακόμα υποψήφιος πάσχων για ΧΕΝΦΑ, που σημαίνει ότι με αυτό τον τρόπο πρέπει να συμπεριφέρεσαι στον εαυτό σου:

- Πολλά αντιοξειδωτικά, ειδικά συμπλήρωμα EGCG (πράσινο τσάι) για να απομακρύνει την όποια ελάχιστη ποσότητα σιδήρου συγκαντρώνεται
- Όχι κάπνισμα
- Όχι διατροφή που επιβαρύνει τα αγγεία
- Όχι εξάντληση

Ό,τι στοιχειώδες θα έλεγε ένας γιατρός για οποιοδήποτε αγγειολογικό πρόβλημα. Συζήτησέ το με έναν αγγειολόγο.

Το πρόβλημά σου στο Doppler εμφανιζόταν σε όρθια θέση, ενώ οι φλεβογραφίες γίνονται σε οριζόντια. Ειδικά αυτό επηρρεάζει σοβαρά τις σφαγίτιδες που δεν έχουν σταθερή διατομή. Πιθανόν κάποια στιγμή θα πρέπει να πας και στην Πολωνία, όπου εφαρμόζουν ενδοαγγειακή υπερηχογραφία, συνδυαζόμενη με την κλασική ώστε να έχουν πλήρη εικόνα. Κοίταξε στο:

viewtopic.php?f=29&t=1089

τι λέει ο ίδιος ο Simka για όλα αυτά.




Η ενδοαγγειακη υπερηχογραφια γινεται στην Ελλαδα για διαγνωση καρδιακων παθησεων , με αυτον τον τροπο δεν μπορω να την κανω εδω να μην τρεχω Πολωνια (έχουν και πλημμηρες τωρα)
 #30141  από FANTOMAS
 Κυρ Ιουν 13, 2010 10:15 am
Η απαντηση του νευρολογου μου για την ΧΕΝΦΑ :

Αφου του ανεπτυξα ΟΛΗ την σχετικη επιχειρηματολογια η απαντηση του ηταν η εξης (φαινοταν διαβασμενος και ετοιμος για να αντιμετωπισει το θεμα ) :


Dr - Προσφατη μελετη εδειξε οτι οσο φθηρετε η ασφαλτος στους δρομους τοσο αυξανονται και τα καρδιακα , πιστευεις οτι αν φτιαξουμε ασφαλτο καλυτερης ποιοτητας θα σταματησουν τα καρδιακα ?????


Fant -Δεν ξερω αν θα σταματησουν τα καρδιακα παντως η καλυτερη ασφαλτος θα βελτιωσει κατα πολλη την οδηγηση μας και θα λιγοστεψουν τα τροχαια ατυχηματα.

Dr.- Καλα - καλα ειναι ακομα νωρις για να βγαλουμε συμπερασματα για αυτη τη προσεγγιση


''το triplex ουτε που το ειδε, δεν το επιασε καν με τα χερια του οταν εκανα να του το δωσω.''
 #30203  από Μαριάννα
 Κυρ Ιουν 13, 2010 3:40 pm
Ο άντρας μου δεν είπε τίποτα για αυτο στον νευρολογο και ουτε προκειται να του πει γιατί την απάντηση την ξέρει!
 #30238  από Νικος
 Κυρ Ιουν 13, 2010 8:38 pm
Φαρμακευτικές κλπ αντιμετωπίσεις-προσεγγίσεις της ΣΚΠ έως λίγο πριν την επέμβαση:
- Φεβρουάριος 2002-Φεβρουάριος 2007: Rebif 22
- Απρίλιος 2007: Γ-σφαιρίνη
- Μάϊος 2007: Πλασμαφαίρεση (6 συνεδρίες)
- Αύγουστος-Οκτώβριος 2007: 2 εγχύσεις Μιτοξανδρόνης (διακοπή λόγω κλάσματος εξωθήσεως 50%)
- Δεκέμβριος 2007-Δεκέμβριος 2008: 8-9 εγχύσεις Εντοξάν (αποτέλεσμα: σταθεροποίηση)
- Μάρτιος 2009-Μάϊος 2010: 4 cellcept (500 mg) ημερησίως (αποτέλεσμα: αργά συνεχιζόμενη φθίνουσα πορεία)
και άπειρα ενδιάμεσα 5νθήμερα συνήθως φλας κορτιζόνης από την αρχή της διάγνωσης έως σήμερα.
Μιμικα ειχες δοκιμασει σχεδον τα παντα :shock:
 #30244  από κωστας
 Κυρ Ιουν 13, 2010 8:47 pm
ολο το φαρμακειο πηρες μιμικα!!!
 #30284  από ΜΙΜΙΚΑ
 Δευ Ιουν 14, 2010 12:30 am
Ααααα! Παράπονο δεν έχω. Τα πήρα όλα μου τα φάρμακα. Τα ευχαριστήθηκα μέχρι την τελευταία τους γουλίτσα. :shock:
 #30290  από Νικος
 Δευ Ιουν 14, 2010 2:16 am
Εύχομαι να μην ξαναχρειαστείς τίποτα απολύτως
 #30398  από FANTOMAS
 Δευ Ιουν 14, 2010 10:18 pm
ΜΙΜΙΚΑ έγραψε:Ααααα! Παράπονο δεν έχω. Τα πήρα όλα μου τα φάρμακα. Τα ευχαριστήθηκα μέχρι την τελευταία τους γουλίτσα. :shock:




κοπελια καλως ηρθες ;)
 #30401  από ddd
 Δευ Ιουν 14, 2010 10:37 pm
ΜΙΜΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ? ΜΑΣ ΕΛΕΙΨΕΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ
 #30926  από κωστας
 Πέμ Ιουν 17, 2010 8:42 pm
χθες εκανα τη φλεβογραφια οπου ο γιατρος μου ειπε οτι η δεξια σφαγιτιδα ειναι χαλι ενω η αριστερη τελειως (μαυρο)χαλι και προχωρησα σε επεμβατικη(διαρκεια 20 λεπτα με γελια και χαβαλε)!μολις τη εκανα ενιωσα φουντωση σε ολο μου το σωμα,διαυγεια και επιτελους ουρω κανονικα(ειχα δυσκολια ουρησης)!τωρα ειμαι λιγο χαλια λογω αυπνιας και λογω ζεστης που εφαγα σημερα οταν γυρνουσα απο το νοσ/μειο(εκανα κανενα 2ωρο λογω κινησης!αυτα για τωρα,να΄στε καλα!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 41