• Η ΧΕΝΦΑ και εγω

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #29566  από κωστας
 Τρί Ιουν 08, 2010 11:55 pm
σας ευχαριστω,να'στε ολοι καλα!
 #29583  από βικυ
 Τετ Ιουν 09, 2010 12:39 am
good luck κωστας! ;)
 #29641  από FANTOMAS
 Τετ Ιουν 09, 2010 2:36 pm
Μετα την παρελευση εξι ημερων απο την φλεβογραφια που εκανα (οχι επεμβατικη για τους λογους που εχω πει ανωθεν) διαπιστωσα τα κάτωθι :

α. ζεστα κατω ακρα (ωραιο συναισθημα )
β. Βελτιωση της κυστης μου , νομιζω οτι την ελεγχο καλυτερα.


αυτα τα αισθανθηκα απο την πρωτη κιολας ημερα αλλα φοβομουν μηπως ηταν placebo effect.

Τωρα το πυραμιδικο συνδρομο της δεξιας πλευρας δεν βελτιωθηκε (κουτσενω) αλλα παλι νομιζω οτι εχει αυξηθει κατα κατι μικρο η αντοχη μου. (εχθες ψαχνοντας για φαρμακειο ξεχαστηκα και περπατησα κανα km)

Τα γραφω με επιφυλαξη δεν ειμαι σιγουρος , μπορει η διελευση και μονο του συρματος να εκανε την ''καλη'' σχετικα ροη ακομα καλυτερη ????
 #29642  από mortal_engine
 Τετ Ιουν 09, 2010 2:43 pm
Ίσως, χωρίς βεβαιότητα ότι αυτό υπάρχει - παρακαλώ να ελεγχθεί, να υπήρχε στο εσωτερικό κάποιας από τις φλέβες που εξετάστηκαν κάποιο μεμβρανοειδές εμπόδιο που σκίστηκε από τον καθετήρα χωρίς να το αντιληφθεί ο αγγειολόγος. Εάν υπάρχει, θα πρέπει να αναφέρεται στους τύπους βλάβης που προκαλούν CCSVI.
 #29644  από κωστας
 Τετ Ιουν 09, 2010 3:13 pm
ισως εχεις δικιο fantoma!μου ακουγεται πολυ πιθανο!
 #29647  από Νικος
 Τετ Ιουν 09, 2010 3:35 pm
FANTOMAS έγραψε:αυτα τα αισθανθηκα απο την πρωτη κιολας ημερα αλλα φοβομουν μηπως ηταν placebo effect
Μπορει το αισθημα της αντοχης που παρατηρισες να οφειλεται στην αποδοτικοτερη λειτουργεια των νευροαξονων (οσων εχουν υποστει βλαβη, οχι αυτων που εχουν καταστραφει) λογο της καλυτερης κυκλοφορίας, μονο Placebo efect δεν ειναι κατι τέτοιο :!:
 #29685  από swt
 Τετ Ιουν 09, 2010 9:46 pm
mortal_engine έγραψε:Ίσως, χωρίς βεβαιότητα ότι αυτό υπάρχει - παρακαλώ να ελεγχθεί, να υπήρχε στο εσωτερικό κάποιας από τις φλέβες που εξετάστηκαν κάποιο μεμβρανοειδές εμπόδιο που σκίστηκε από τον καθετήρα χωρίς να το αντιληφθεί ο αγγειολόγος. Εάν υπάρχει, θα πρέπει να αναφέρεται στους τύπους βλάβης που προκαλούν CCSVI.
Η πιθανότητα αυτή σίγουρα υπάρχει και έχει αναφερθεί σε άλλα φόρα (π.χ. στο TIMS). Βλ. και παρακάτω:
Εικόνα

Μια τέτοια μεμβράνη, με βάση τα λεγόμενα του Δρ. Σκλαφάνι, μπορεί και να δρα σαν ένα καπάκι από σκουπιδοντενεκέ, με άλλα λόγια να την ανασηκώνει ο καθετήρας και να νομίζει ο ακτινολόγος ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μόλις φεύγει ο καθετήρας να ξανακλείνει τη φλέβα. Αν είναι πολύ λεπτή μπορεί και να σχιστεί από τον καθετήρα και να απελευθερώσει τη φλέβα, χωρίς να το αντιληφθεί ο ακτινολόγος.
 #29738  από κωστας
 Πέμ Ιουν 10, 2010 11:05 am
επειδη μου τα καναν 'πολλα'(δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω κοσμια) απο δημοσιο νοσ/μειο την 16/6 κανω φλεβογραφια και αν χρειαστει(το ελπιζω) προχωραω και σε αγγειοπλαστικη!να'στε ολοι καλα!
 #29739  από soulla
 Πέμ Ιουν 10, 2010 11:08 am
είσαι κοντά κώστα καλή επιτυχία περιμένουμε τα νέα σου,εύχομαι όλα να πάνε και να πηγαίνουν από το καλό στο καλύτερο :D
 #29748  από anni
 Πέμ Ιουν 10, 2010 12:32 pm
καλη επιτυχια κωστα.....!!!!ολα να πανε καλα!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 41