• Η ΧΕΝΦΑ και εγω

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #31349  από kate2002
 Δευ Ιουν 21, 2010 9:57 pm
σημερα 21/6/10, τα δικα μου...

TRIPLEX ΣΦΑΓΙΤΙΔΩΝ-ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ
TEST CCSVI

ελεγχθησαν οι σφαγιτιδες αμφοτεροπλευρα απο το υψος της εκφυσής τους εως και το τελευταιο τμημα τους κατα μηκος του τραχηλου. Οι θεσεις εξετασης ειναι σε υπτια θεση Α, σε 45 μοιρες υπτια Β, και σε καθημενη θεση C.
Εκ της διερευνησης doppler στις διαφορες θεσεις δεν αναγνωριζεται συνδρομο ανεπαρκειας σφαγιτιδων φλεβων ή αιματικη παλινδρομιση κατα μηκος του σφαγιτιδικου αξονος.
Αναγνωριζεται ομως συμφορηση της αιματικης ροης και διερευνηση της διατομης στα κατωτερα τμηματα των σφαγιτιδων κυριως στις θεσεις Β και C και αντιστοιχα κωνοειδης μειωση της διατομης στα ανωτερα τμηματα αυτων. η ροη αντιστοιχα εχει μειωμενες ταχυτητες.
Δεν αναγνωριζεται εμφανης παχυνση του τοιχωματος των αγγειων.
Εκ του ελεγχου των σπονδυλικων φλεβων δεν προκυπτουν παθολογικα ευρήματα.
Συνισταται περεταιρω αγγειογραφικος ελεγχος αζυγου και αποκλεισμο υπαρξης μεμβρανων (ψευτοβαλβιδων) στις βασεις αμφοτερων σφαγιτιδων...
 #31359  από elena
 Δευ Ιουν 21, 2010 10:59 pm
kate...καλησπέρα!!!δεν κατάλαβα όμως τι σημαίνουν όλα αυτά...τα νέα είναι καλά ή όχι?και ποιά θα είναι η συνέχεια?τι σου είπε ο γιατρός?
 #31363  από anni
 Δευ Ιουν 21, 2010 11:25 pm
kate ο γιατρος τι σου ειπε;;;;;;;;
:think: και εγω δεν καταλαβα
τωρα τι κανεις.....
 #31365  από κωστας
 Δευ Ιουν 21, 2010 11:31 pm
kate2002 μονο με αγγειογραφια θα σου λυθει η απορια!εγω εκανα 2 triplex στο ενα υπηρχαν ενδειξεις!και καθαρα να βγαινανε εγω θα την εκανα!θελει εξειδικευση για να ημαστε σιγουροι παντος απ'οτι βλεπω υπαρχει μια διαφοροποιηση ροης!καλη συνεχεια στο ψαξιμο και καλη επιτυχια απ'οτι βλεπω μαλλον θα εισαι η επομενη!
 #31381  από βικυ
 Τρί Ιουν 22, 2010 8:41 am
θα συνεχισεις να ψαχνεις kate?
 #31382  από kate2002
 Τρί Ιουν 22, 2010 8:45 am
θελω να ξερω οτι εκανα οτι μπορουσα
για να μην πεταγομαι στον υπνο μου σκεπτομενη μηπως, αν,...

θα κανω οτι υπαρχει και μπορω να κανω γιαυτο το θεμα
οτι μου επιτρεπεται και οτι ειναι δυνατον
ναι, θα το ψαξω οσο με παιρνει :pray: :pray: :pray: :sad-roulette: :pray: :pray: :pray:
 #31391  από kate2002
 Τρί Ιουν 22, 2010 10:49 am
κωστας έγραψε:kate2002 μονο με αγγειογραφια θα σου λυθει η απορια!εγω εκανα 2 triplex στο ενα υπηρχαν ενδειξεις!και καθαρα να βγαινανε εγω θα την εκανα!θελει εξειδικευση για να ημαστε σιγουροι παντος απ'οτι βλεπω υπαρχει μια διαφοροποιηση ροης!καλη συνεχεια στο ψαξιμο και καλη επιτυχια απ'οτι βλεπω μαλλον θα εισαι η επομενη!
κωστα, να σε ρωτησω, επειδη ...με κοβει το θεμα....
πηγες σπιτι μετα η διανυκτερευσες εκει;
κανεις κι εσυ καποια μετα-αγωγη;
 #31399  από homer
 Τρί Ιουν 22, 2010 11:37 am
kate2002 έγραψε:σημερα 21/6/10, τα δικα μου...

Αναγνωριζεται ομως συμφορηση της αιματικης ροης και διερευνηση της διατομης στα κατωτερα τμηματα των σφαγιτιδων κυριως στις θεσεις Β και C και αντιστοιχα κωνοειδης μειωση της διατομης στα ανωτερα τμηματα αυτων. η ροη αντιστοιχα εχει μειωμενες ταχυτητες.

Συνισταται περεταιρω αγγειογραφικος ελεγχος αζυγου και αποκλεισμο υπαρξης μεμβρανων (ψευτοβαλβιδων) στις βασεις αμφοτερων σφαγιτιδων...
Αν έβαζες μονάχα αυτό αρκεί να δει κανείς ότι υπάρχει πρόβλημα...και ότι μάλλον πρέπει να πας για την επέμβαση.
 #31400  από Νικος
 Τρί Ιουν 22, 2010 11:49 am
kate2002 έγραψε:θα κανω οτι υπαρχει και μπορω να κανω γιαυτο το θεμα
οτι μου επιτρεπεται και οτι ειναι δυνατον
Το λιγότερο που οφείλουμε στον εαυτό μας, αν φυσικά νοιαζόμαστε...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 41