• Ιστορικό Επεμβάσεων CCSVI (ΧΕΝΦΑ)

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #29000  από admin
 Παρ Ιουν 04, 2010 12:04 pm
Σκοπός του παρόντος θέματος είναι η συλλογή συνοψισμένων πληροφοριών του ιστορικού ασθενών με διάγνωση ΧΕΝΦΑ, την αποτελεσματικότητα της χειρουργικής επέμβασης αλλά και τις παρενέργειες που μπορούν να προκύψουν.

Έτσι, θα ήταν χρήσιμο αν κάθε ασθενής χρησιμοποιήσει μια μόνο καταχώριση μέσα στο θέμα αυτό, το οποίο ελπίζουμε θα ενημερώνεται τακτικά με την "Επεξεργασία" της εκάστοτε καταχώρισης.

Τέλος, θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο αν η κάθε καταχώριση συνοδευτεί και από επιλεγμένα μέρη εξετάσεων διάγνωσης (MRV, Doppler κτλ.) για να υπάρχει καλύτερη εικόνα και γνώση για το τι είδους στενώσεις ψάχνουμε.

Οποιαδήποτε καταχώριση η οποία δεν σχετίζεται με τον σκοπό του θέματος αυτού, θα διαγράφεται άμεσα. Σας ζητάμε συγνώμη αλλά και κατανόηση !
 #29016  από βάλια
 Παρ Ιουν 04, 2010 3:24 pm
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 28 Ιουνίου 2011 - 8:14μμ

Συμπτώματα πριν από την επέμβαση:
1.Μουδιάσματα στα χέρια και στα πόδια 2. Αίσθημα ζώνης 3. Απώλεια αίσθησης,κυρίως στο δεξί χέρι.3.Αστάθεια 4.Δυσκολία στη βάδιση 5. Ακράτεια 6. Κόπωση.

Ευρήματα:
Μείωση ροής και διατομής στην αριστερή σφαγίτιδα.
Διάφραγμα στην άζυγο φλέβα 99% φλεβική ανεπάρκεια.

Αμέσως μετά την επέμβαση:
1.Μειωμένο το αίσθημα μουδιάσματος στα χέρια 2. Εξαφάνιση μουδιάσματος στα πόδια και του αισθήματος ζώνης 3.Εντυπωσιακή βελτίωση στη βάδιση στις αναπηδήσεις στην αστάθεια και στην ακράτεια 4.Περισσότερη ενέργεια
Η επέμβαση έγινε 13 Μαίου μέχρι στιγμής υπάρχει επιπλέον βελτίωση στα συμπτώματα που προανέφερα.

24-06-2010:Επανέλεγχος.Δεν βρέθηκαν παθολογικά ευρήματα.Αποκατάσταση της ροης.

Σταδιακή επανεμφάνιση συμπτωμάτων με αποκορύφωμα την εκδήλωση υποτροπής στις 16-08-2010 περίπου.

24-08-2010:Δεύτερος επανέλεγχος.Εύρημα:Μείωση ροής και διατομής της αριστερής σφαγίτιδας σε όλες τις θέσεις.

26-08-2010:Επανάληψη επέμβασης.Εύρημα:Μεμβράνη στην αριστερή σφαγίτιδα στο ύψος της υποκλείδας.

Μετά την επέμβαση υπήρξε βελτίωση των συμπτωμάτων της υποτροπής.
1 βδομάδα μετά την επέμβαση με εξέτασαν νευρολόγοι και στην κλινική μου εικόνα δεν παρατήρησαν κάτι καινούργιο από τη τελευταία φορά που με είχαν εξετάσει (πριν 4 μήνες).

24-09-2010:Επανέλεγχος με triplex σφαγίτιδων φλεβών 1 μήνα μετά τη δεύτερη επέμβαση στον οποίο παρατηρήθηκε συμμετρική ροή σε όλες τις θέσεις της εξέτασης.

Τα συμπτώματά μου έχουν βελτιωθεί ακόμα περισσότερο.

Μετά από 1 μήνα,σταδιακή επιδείνωση.
Επανάληψη triplex 2,5 μήνες μετά την 2η επέμβαση:χωρίς ιδιαίτερα ευρήματα.
Παρόλα αυτά στις 23-11-2010 έκανα 3η φόρα την επέμβαση:διάφραγμα στη δεξιά σφαγίτιδα,βελτίωση συμπτωμάτων.

Μετά από 4-5 μέρες έντονη χειροτέρευση συμπτωμάτων.
Επανάληψη φλεβογραφίας στις 17-12-2010,χωρίς ευρήματα.

Η έντονη ζαλάδα,η αστάθεια,η κόπωση,η αδυναμία και το αίσθημα ζώνης επιμένουν.
Η μαγνητική εγκεφάλου δεν έδειξε ενεργές εστίες.Λήψη κορτιζόνης χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα.

03-01-2011:επανάληψη υπερήχου με το ESAOTE Mylab vinco.Συνοπτικά τα ευρήματα ήταν:Αριστερή σφαγίτιδα:μείωση διατομής ασύγχρονη σύγκλιση γλωχίνων της βαλβίδας,παρουσία διαφράγματος.Δεξιά σφαγίτιδα:παλινδρόμηση ροής,παρουσία διαφράγματος.
Ουσιαστικά είναι σαν να μην έκανα καμία επέμβαση!!!

Σήμερα,17-03-2011:λήψη daflon, 1 μήνα περίπου.Παρατήρησα σημαντική βελτίωση των συμπτωμάτων μου.Αναμένω για επανάληψη υπερήχου και επέμβασης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος βάλια την Τρί Ιουν 28, 2011 8:14 pm, έχει επεξεργασθεί 9 φορές συνολικά.
 #29030  από Neutralis
 Παρ Ιουν 04, 2010 6:35 pm
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 17 Ιουλίου 2010 - 1:52μμ

Συμπτώματα πριν την επέμβαση: μικρή σπαστικότητα, συχνουρία, λάθη στη γλώσσα, πρόβλημα μνήμης και συγκέντρωσης, μεγάλη εξάντληση, συνεχείς πονοκέφαλοι και/ή ημικρανίες, ζάλη, ναυτία και διπλωπία σε ακραίες θέσεις του οπτικού πεδίου, προβλήματα ύπνου
Συνολικός αριθμός ώσεων: 2
Διάγνωση: κλινικά μεμονωμένο επεισόδιο οπτικής νευρίτιδας 2003, πιθανή MS 2009.

Καμία φαρμακευτική αγωγή, μία εστία στον εγκέφαλο, συνεχώς επιδεινούμενα συμπτώματα.

Μάρτιος 2010: διάγνωση Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας με την χρήση doppler.

12 Απριλίου 2010: επεμβατική φλεβογραφία πιστοποιεί το εύρημα υπερήχου περί απουσίας ροής στην αριστερή σφαγίτιδα, την οποία χαρακτηρίζει υποπλαστική.

13 Απριλίου 2010: αγγειοπλαστική με μπαλονάκι για την διάνοιξη της αριστερής σφαγίτιδας.


Ιούνιος 2010:
Δεν υπάρχει συχνουρία.
Δεν υπάρχουν προβλήματα ύπνου.
Δεν υπάρχει ναυτία.
Δεν υπάρχουν γνωστικές διαταραχές (μνήμη, γλώσσα, συγκέντρωση).
Δεν υπάρχει εξάντληση.
Δεν υπάρχουν πονοκέφαλοι και ημικρανίες.
Δεν υπάρχει σπαστικότητα.

Υπάρχει: μικρή ζάλη και διπλωπία περιορισμένη στην αριστερή κατεύθυνση. Η διπλωπία είναι το μόνο σύμπτωμα που φαίνεται να έχει χειροτερεύσει μετά την επέμβαση. Η ζάλη δεν είναι σταθερή σε καθημερινή βάση, αλλά έχει ποιοτικές διαφορές από μέρα σε μέρα.

Παρενέργεια από την επέμβαση: καμία.

Νέα υποτροπή μετά την επέμβαση: καμία.

Συμπτώματα δύο μήνες μετά:
Πονοκέφαλοι, ημικρανίες, διπλωπία, ζάλη, κλόνος, διαταραχές ύπνου, κόπωση.

Triplex σφαγίτιδων φλεβών και φλεβογραφία επιβεβαιώνουν την επαναστένωση της αριστερής σφαγίτιδας, την οποία χαρακτηρίζουν υποπλαστική. Αναβάλλεται η αγγειοπλαστική επέμβαση για τον Σεπτέμβρη (επίσημος εξαμηνιαίος έλεγχος μετά την επέμβαση, σύμφωνα με τον Ζαμπόνι).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Neutralis την Σάβ Ιούλ 17, 2010 1:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #30235  από ΜΙΜΙΚΑ
 Κυρ Ιουν 13, 2010 8:32 pm
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 4 Δεκεμβρίου 2012 - 10:09μμ

Διάγνωση ΣΚΠ
Πρωτοπαθώς προϊούσα μορφή

Συμπτώματα πριν την επέμβαση:
Κόπωση. αστάθεια, δυσχέρεια βάδισης (όχι περισσότερο από 20 βήματα στηριζόμενη σε βακτηρία με πολύ αργά και ασταθή βήματα και σπαστικότητα), όραση με σκοτώματα στο ένα μάτι (λόγω κατάλοιπων παλιάς οπτικής νευρίτιδας), διπλωπία στο ίδιο μάτι (μόνο κοιτώντας επάνω και αριστερά), σπαστικότητα εντονότερη στο αριστερό πόδι και τον τελευταίο καιρό δυσκολία ανόδου σκάλας (ένα-ένα τα σκαλοπάτια λόγω αδυναμίας ανόδου του δεξιού ποδιού), ακράτεια υπό μορφή επιτακτικής ούρησης, αδυναμία χεριών και δυσχέρεια στις λεπτές κινήσεις, αδυναμία κορμού (γενικευμένη αδυναμία).

Φαρμακευτικές κλπ αντιμετωπίσεις-προσεγγίσεις της ΣΚΠ έως λίγο πριν την επέμβαση:
- Φεβρουάριος 2002-Φεβρουάριος 2007: Rebif 22
- Απρίλιος 2007: Γ-σφαιρίνη
- Μάϊος 2007: Πλασμαφαίρεση (6 συνεδρίες)
- Αύγουστος-Οκτώβριος 2007: 2 εγχύσεις Μιτοξανδρόνης (διακοπή λόγω κλάσματος εξωθήσεως 50%)
- Δεκέμβριος 2007-Δεκέμβριος 2008: 8-9 εγχύσεις Εντοξάν (αποτέλεσμα: σταθεροποίηση)
- Μάρτιος 2009-Μάϊος 2010: 4 cellcept (500 mg) ημερησίως (αποτέλεσμα: αργά συνεχιζόμενη φθίνουσα πορεία)
και άπειρα ενδιάμεσα 5νθήμερα συνήθως φλας κορτιζόνης από την αρχή της διάγνωσης έως σήμερα.

Αλλα φάρμακα
Efexor 150 mg, Bespar 10 mg, Vesicare 10 mg, Crestor των 10 mg, άπειρα αντιφλεγμονώδη, παυσίπονα, αντιπυρετικά, αντιβιώσεις.

Εικόνα μαγνητικών
Χωρίς εντυπωσιακές αλλαγές από τις πρώτες έως σήμερα.
Γενικώς ασαφείς εστίες

Υπερηχογράφημα σφαγίτιδων - σπονδυλικών φλεβών - Test CCSVI
Ανεπάρκεια δεξιάς σφαγίτιδος, μερική ανεπάρκεια αριστερά. Τέθηκε βάσιμη υποψία στένωσης ή στις εκφύσεις των σφαγίτιδων ή στένωση αζύγου ημιαζύγου φλεβών, η οποία έχρηζε αγγειογραφικού ελέγχου.

1η ΕΠΕΜΒΑΣΗ 04/06/2010

Αγγειοπλαστική σφαγίτιδος φλέβας αμφοτεροπλεύρως.
Αζυγος-ημιάζυγος υγιείς.

Μετά την επέμβαση
- Την ίδια μέρα επανήλθε το χρώμα στα άκρα των ποδιών (αντικειμενική παρατήρηση, διασταυρωμένη και με γνώμη 2ου ατόμου)
- Την ίδια μέρα μεγάλη αδιαθεσία και απίστευτη γενική δυσκολία.
- Την επόμενη ημέρα μπορούσα να σηκώσω λίγα εκατοστά -περισσότερο απ'ότι συνήθως- από το έδαφος το δεξί βαρύ μου πόδι
- 2 ημέρες μετά στάθηκα όρθια για 5 λεπτά περίπου χωρίς να παραπαίω (η αστάθεια βέβαια υφίσταται αλλά μπορώ να "κεντραριστώ" στον άξονά μου χωρίς να κινηθώ ενώ πριν δεν γινόταν αυτό).
- 3-4 ημέρες μετά την επέμβαση, πόνος αριστερά στο λαιμό που δεν υφίστατο τις πρώτες μέρες, συνοδευόμενος από κινητική χειροτέρευση και αίσθημα αδυναμίας που με τρομοκράτησε, αλλά κατόπιν επίσκεψης στο γιατρό οφειλόταν σε όχι σημαντική μετεγχειρητική φλεγμονή αριστερά στο λαιμό και συνταγογράφηση 5νθήμερης λήψης αντιφλεγμονωδών φαρμάκων (δεν χρειάστηκα καν αντιβίωση). Από την πρώτη ημέρα λήψης αντιφλεγμονωδών επανήλθα στην κατάσταση που βρισκόμουν 2 ημέρες μετά την επέμβαση.
Επίσης, παρατήρησα περιορισμό του κλώνου στο αριστερό πόδι που τον τελευταίο καιρό πριν την επέμβαση ήταν βασανιστικά έντονος.
- Γενική αίσθηση: Αρκετά μεγαλύτερη ζωηράδα, περιορισμός υπνηλίας, πιο ζωηρό βλέμμα και καλύτερη στάση του κορμού.
- Υφίσταται η δυσχερέστατη αργή βάδιση

Αρχισα από μόνη μου λήψη πράσινου τσαγιού (Solgar) 1 κάψουλα την ημέρα και L-Carnitine των 500 mg (Lamberts) 1 κάψουλα την ημέρα (αφού ρώτησα τους αγγειοχειρουργούς, οι οποίοι δεν έχουν αντίρρηση)

Καθημερινά για 1 μήνα θα κάνω ενέσεις αντιθρομβωτικές Innohep.

Σημείωση: 12 ημέρες μετά την επέμβαση (από τον καύσωνα και μετά) έχει επανακάμψει η σπαστικότητα και η γενική δυσκολία (υποθέτω ότι είναι προσωρινό λόγω ζέστης), αλλά η ζωηράδα παραμένει.

Επίσκεψη στον αγγειοχειρουργό για έλεγχο 1 μήνα μετά την επέμβαση
Εγινε triplex σφαγίτιδων όπου και διαπιστώθηκε θρόμβωση της αριστερής έσω σφαγίτιδας λίγο πριν την εκβολή του αγγείου στην υποκλείδια φλέβα. Ο γιατρός είπε πως αντέδρασε η φλέβα στην ταλαιπωρία που υπέστη και συγκέντρωσε αιμοπετάλια σ'εκείνο το σημείο και πως πρέπει να συνεχίσω τις αντιθρομβωτικές ενέσεις Innohep σε αυξημένη δόση 0,45 ml για 2 μήνες ακόμη, οπότε και μπορεί να διαλυθεί η θρόμβωση. Σε 2 μήνες από τώρα θα επαναλάβουμε τη φλεβογραφία και -εάν δεν έχει διαλυθεί- τότε θα παρέμβουμε πάλι με μπαλονάκι. Δεν τον ανησυχεί και μου είπε πως είμαι το 3ο του περιστατικό με θρομβωμένη σφαγίτιδα.

Εξακολουθώ να είμαι ζωηρή, αλλά το περπάτημά μου είναι εξαιρετικά δύσκολο, ασταθές και με σπαστικότητα.

4 μήνες μετά την επέμβαση
Αφού ο αγγειοχειρουργός έλεγξε (με μηχάνημα χειρός τις ροές των σφαγίτιδων), μου΄είπε πως επιτρέπεται να προβούμε σε 2η φλεβογραφία για να δούμε πού βρισκόμαστε.


2η ΕΠΕΜΒΑΣΗ 7/10/2010

Η 2η λοιπόν έγινε την 7/10/2010. Η εισαγωγή του καθετήρα ήταν λίγο δύσκολη λόγω πρόσφατα παρακεντημένης φλέβας. Η δεξιά σφαγίτιδα (που είχε προ 4μήνου το μεγαλύτερο πρόβλημα) ήταν ανοικτή. Η αριστερή (στην οποία είχε δημιουργηθεί ο θρόμβος 1 μήνα μετά την 1η επέμβαση) ήταν "τσιμεντωμένη" όπως τη χαρακτήρισε προφορικά την ώρα του χειρουργείου. Ο θρόμβος είχε ανοίξει λίγο αλλά η σφαγίτιδα είχε ξαναστενωθεί και την "διέτρεξε" -σε όσο μήκος του επετράπη ώστε να είμαστε ασφαλείς-
με τον καθετήρα και το υπόλοιπο τμήμα της το άφησε ως είχε γιατί ήταν επκίνδυνο να παρέμβει. Ετσι λοιπόν, σε 6 περίπου μήνες από τώρα θα επαναλάβουμε με μία 3η φλεβογραφία την προσπάθεια απελευθέρωσης της φλέβας με διάνοιξη επισήμως με μπαλονάκι. Προς το παρόν έκανε ό,τι μπορούσε με τον καθετήρα και πιστεύει πως -από τώρα και στο εξής- ίσως καρπωθώ κάποια οφέλη από τη διάνοιξη. Τον ρώτησα τι θα γίνει και κι αν θα πρέπει κάθε λίγο να κάνουμε την ίδια "ιστορία" ή αν "εκπαιδεύουμε" τις φλέβες ώστε να λειτουργήσουν από μόνες τους κάποια στιγμή ανοιχτές και μου απάντησε πως αυτό ακριβώς προσπαθούμε. Η φαρμακευτική βοήθεια που θα έχω είναι 1 PLAVIX των 75 mg την ημέρα, τουλάχιστον μέχρι 3 μήνες μετά που θα τον επισκεφθώ ξανά για να ελέγξει κατά πόσο αποκαθίστανται σιγά σιγά οι ροές των φλεβών.

Προς το παρόν λοιπόν από την 1η φλεβογραφία και μετά η μόνη μου βελτίωση είναι η ζωηράδα. Το περπάτημά μου εξακολουθεί να είναι ασταθές, δυσχερέστατο και σπαστικό. Στη μικρή επιδείνωση που έχω παρατηρήσει από τον Ιούλιο μέχρι σήμερα, έχει συντελέσει η έλλειψη στοιχειώδους άσκησης (δεν κολύμπησα πολύ όπως περίμενα, λόγω αδυναμίας πρόσβασης του σκούτερ μου στην παραλία) και η διακοπή της κινησιοθεραπείας και της ρεφλεξογίας λόγω διακοπών. Τώρα πια ξαναμπήκα σε πρόγραμμα γυμναστικής, αρχίζω κολυμβητήριο, κινησιοθεραπεία και ρεφλεξολογία και ξέρω πως θα επανακάμψω. Εάν αυτό λοιπόν συνδυαστεί και με καλύτερη ροή στις φλέβες, θα έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που μπορεί απλά να είναι και η σταθεροποίηση.


3η ΕΠΕΜΒΑΣΗ 16/05/2011

- Διάνοιξη αριστερής σφαγίτιδας που είχε διαπιστωθεί η επαναστένωσή της με φλεβογραφία που είχαμε κάνει το Σεπτέμβριο και
- Διάνοιξη αζύγου-ημιαζύγου φλεβών, οι οποίες στις 2 προηγούμενες φλεβογραφίες ΔΕΝ είχαν κανένα πρόβλημα (Ο γιατρός δεν μπορούσε να εξηγήσει γιατί βρέθηκαν στενωμένες οι άζυγος-ημιάζυγος - παρότι είδε προσεκτικά τα cds των προηγούμενων επεμβάσεων μήπως του είχε ξεφύγει κάτι).
- Η δεξιά σφαγίτιδα παραμένει ανοιχτή (από την 1η επέμβαση, δηλαδή από τον Ιούνιο 2010).

Μετά την επέμβαση
Την ίδια ημέρα (όπως και τις άλλες φορές) ένοιωθα απίστευτα χάλια, έκανα δέκατα, έπεσα κλπ
Σιγά σιγά, τις επόμενες μέρες και μέχρι σήμερα
- Εχει βελτιωθεί σημαντικά η σπαστικότητα
- Εχει επανέλθει το ροζ χρώμα στα άκρα των ποδιών μου και δεν είναι πια πρησμένα (όλους τους προηγούμενους μήνες ήταν πρησμένα και μελανά).
Ολα τα άλλα προβλήματα παραμένουν.
Kάνω 1 ένεση Ιnnohep για 2 μήνες και παίρνω 1 Plavix των 75 mg την ημέρα.
Αυτές τις μέρες θα διακόψω το Innohep και θα συνεχίσω το Plavix.
Τα υπόλοιπα φάρμακα που παίρνω είναι όσα σας έχω γράψει πιο πάνω και έχω προσθέσει 1 ταμπλέτα πράσινο τσάι, 1 fish oil "7 seas", 1 φακελάκι καρνιτίνη "Levocuor" (δική μου πρωτοβουλία).
Βοηθητικά, κάνω καθημερινά κινησιοθεραπεία (ο φυσιοθεραπευτής είναι αισιόδοξος γιατί -κατά τα λεγόμενά του- ο μυϊκός μου τόνος του επιτρέπει να αισιοδοξεί ότι τα πράγματα θα καλυτερεύσουν με συνεχή επανεκπαίδευση).


Από Σεπτέμβριο 2011 βιώνω σημαντικότατη επιδείνωση όλων των συμπτωμάτων μου.
Προσανατολίζομαι στον Dr Sclafani γιατί δεν έχω άλλα χρονικά περιθώρια ούτε και οι φλέβες μου νομίζω θα έχουν πολλές αντοχές και γι άλλες επεμβάσεις επ'αόριστον
.


4η ΕΠΕΜΒΑΣΗ (Dr SCLAFANI)17/12/2011

Ηταν μία εργώδης πολύωρη επέμβαση. Ο Dr Sclafani προσπάθησε πάρα πολύ και κατάφερε πάρα πολλά. Οι φλέβες μου ήταν σε πολύ κακή κατάσταση. Παραθέτω τμήμα της αναφοράς του (ακόμη δεν το έχω μεταφράσει):

"The right and left inguinal regions were prepped with chlorhexidine and alcohol and draped in a sterile fashion. Using lidocaine anesthesia, ultrasound guidance and micropuncture technique, the left saphenous vein was accessed at the saphenofemoral junction. After sequential dilatation, a 10F sheath was introduced and positioned in the superior vena cava.

Selective catheterization of the right transverse sinus was performed. The transverse and sigmoid sinuses were small. The jugular bulb was intact and of slightly small shape. However, the proximal internal jugular vein was very small measuring approximately 5 mm. In the J2-J3 junction, the vessel was occluded and remained occluded until the bottom of the J2 segment and proximal J1 segment where the vein was reconstituted. Injection showed extensive collaterals from the anterior and posterior jugular veins and no significant flow through the internal jugular vein. Intravascular ultrasound was performed to aid in differentiation of thrombosis, hypoplasia and intimal hyperplasia. Also IVUS is better at seeing abnormal intravascular tissue such as valve pathology, webs and septations. Intravascular ultrasound confirmed these findings and suggested that there was thrombus within the veins.

The 10F sheath was introduced to the skull base and suction aspiration was performed several times. Considerable thrombus was removed. Then, balloon angioplasty was performed. The entire internal jugular vein was dilated with an 8-mm balloon and there were several areas of narrowing that were opened up with pressure and a annular stenosis was uncovered at the J2 -J3 interface. All of the veins distended except for the annular stenosis. Therefore, a 10-mm balloon 2 cm in length was positioned in the region of that stenosis and the balloon was inflated to approximately 18 atmospheres. Venography was repeated. It showed extravasation from that area. The remainder of the vein had some thrombus in it, so additional suction aspiration was performed. Then, 8 mm x 80 mm Protégé stents were placed from the upper jugular vein as low as possible in tandem with an overlap of approximately 1 cm. Then, venography was repeated and it showed persistent thrombus, so additional suction aspiration was performed followed by infusion of approximately 5 mm of a solution of 2 mg of TPA and 3 mg of contrast. We then left the right internal jugular vein and proceeded to evaluate the remainder of the examination.

Attempts to cannulate the left internal jugular vein were unsuccessful.

Selective catheterization of the azygous vein was accomplished. Azygos venography was performed. This showed slight reflux within the vein, but no definite abnormality or stenosis. Intravascular ultrasound, performed to look for intraluminal defects that may be missed by venography, showed that the vein had an immobile valve in the mid arch. This was treated by balloon angioplasty using a 10-mm balloon. A stenosis was seen on the inferior edge of the vein in the area in question and this waist was eradicated with 9 atmospheres of pressure.

The left iliac vein and the left renal vein were also catheterized and venography was performed. The inferior vena cava had no anomalies and the left renal and the left iliac veins had no stenoses.

Attention was then re-directed towards the left internal jugular vein. The neck was prepped and draped in a standard fashion with chlorhexidine and alcohol, and ultrasound was used to localize what appeared to be the left internal jugular vein. Using topical lidocaine anesthesia and micropuncture technique, the vein was accessed on the second puncture. Contrast was injected and it showed that the vein was patent in the upper jugular vein, but the lower jugular vein narrowed to a small point with no central flow of contrast media. Attempts to advance the catheter and a guidewire through this area of occlusion proved unsuccessful, although there was some periadventitial advancement of the catheter and extravasation into the sheath. Therefore, this was abandoned. No intervention was performed other than puncture of the left distal jugular vein.

We then proceeded to reevaluate the right internal jugular vein. Surprisingly, there was considerable lysis of the thrombus and there was some flow through the vein into the innominate vein. However, on the contrast study, it was shown that there was still a high-grade stenosis in the central area of the internal jugular vein. Therefore, a 10-mm stent 6 cm in length was placed in tandem with the previously placed stents with extension into the innominate vein. Angioplasty was performed to open up the stenosis that was present in the stent and then additional balloon angioplasty was performed throughout the rest of the vein. Follow-up venography showed that the vein had patency, although there was still some irregular thrombus seen within the vessel. The vast majority of the vessel appeared to be clear.

SUMMARY:
1. Occlusion of the entire length of the right internal jugular vein treated by thrombolysis, stenting and angioplasty.
2. Rendevous procedure of the left internal jugular vein from the neck was unsuccessful.
3. Balloon angioplasty was performed of the azygos valvular stenosis.
4. Left renal vein, left iliac vein and inferior vena cava were normal."

Μετά την επέμβαση

Παίρνω εφεξής (και για -τουλάχιστον- ένα 6μηνο) 2 Pradaxa την ημέρα και 1 παιδική ασπιρίνη.

Στο υπερηχογράφημα που έγινε παρουσία του Dr Sclafani 5 μέρες μετά την επέμβαση κι ενώ ο γιατρός ήρθε κατηφής, η υπόλοιπη μέρα εξελίχθηκε σε "πάρτι" με το γιατρό να αναφωνεί "it flows, it flows", να παίρνει αγκαλιά την αδελφή μου πανηγυρίζοντας και με το να φέρνει και το βοηθό του για να του δείξει ότι "it really flows". Μας είπε λοιπόν ότι όταν ερχόταν, φοβόταν να κοιτάξει την οθόνη (τόσο χάλια ήταν οι φλέβες μου). Μου ζήτησε να κάνω υπομονή και βέβαια ΝΑ ΚΟΨΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ (πράγμα που ήδη έκανα).

Ακόμη είναι πολύ νωρίς για να πω πώς είμαι. Είμαι σε ανάρρωση, πονάω ακόμη στο δεξί μέρος του λαιμού, δεξιά ωμοπλάτη, δεξί χέρι, λόγω πίεσης των νεύρων της περιοχής αυτής μετεγχειρητικά.
Το μόνο που παρατήρησα μέχρι στιγμής είναι μια κάποια μεγαλύτερη αντοχή στη ζέστη του μπάνιου (όσο χάλια μπαίνω για μπάνιο, τόσο χάλια βγαίνω ΔΕΝ χειροτερεύω περισσότερο λόγω ζεστού νερού).

Θα γίνει υπερηχογράφημα στον κ. Λιάση σε 1 μήνα από την επέμβαση (περίπου στις 17/1/12) και θα ενημερώνω για την πορεία μου κάθε μήνα τον Dr Sclafani.

Υπερηχογράφημα στον κ. Λιάση 1 μήνα μετά την επέμβαση
It still flows ήτοι ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΡΕΕΙ (το αίμα στη δεξιά σφαγίτιδα) και τα stents μου είναι στη θέση τους. :eusa-dance: . Ή αριστερή σφαγίτιδα εννοείται ότι είναι εκτός λειτουργίας (καμμία κυκλοφορία) αλλά το παράπλευρο δίκτυό της λειτουργεί "ρολόι" (ανοικτό και ξάστερο). (Ακουσα επιτέλους κι ένα καλό νέο για τα φλεβικά μου συστήματα)
Κάποια άλλα ευρήματα θεωρούνται αναμενόμενα μετεγχειρητικά.

Ο πόνος εξακολουθεί αλλά απλά πρέπει να κάνω υπομονή. Σε 1-2 μήνες περίπου θα περάσει.

25/1/2012
Σοβαρή αλλεργική αντίδραση (η οποία εδώ και καιρό με "τριγύριζε"), επίσκεψη παθολόγου στο σπίτι - εξέταση - ένεση κορτιζόνης - συμβουλή για επικοινωνία με Dr Sclafani για τη διακοπή PRADAXA λόγω αλλεργικής αντίδρασης σε αυτό. Κατόπιν επικοινωνίας μαζί του (Dr Sclafani), αντικατάσταση του PRADAXA με SINTROM 4 mg (αρχικά μισό την ημέρα), εξετάσεις αίματος 2-3 φορές την εβδομάδα για να προσαρμόσουμε τη δόση έτσι ώστε το INR να είναι πάντα 2-2.5 (ώστε να αποφευχθεί κίνδυνος θρόμβωσης των stents ή αιμορραγία). Θα με παρακολουθεί ο oικογενειακός μας γιατρός (ο οποίος και θα μου ρυθμίζει τη δόση) σε συνεργασία πάντα με τον Dr Sclafani.

Υπερηχογράφημα στον κ. Λιάση 3 μήνες μετά την επέμβαση
Τα ίδια ευρήματα με το προηγούμενο υπερηχογράφημα 1 μήνα μετά την επέμβαση, δηλαδή -ενώ το αίμα εξακολουθεί να ρέει- υφίσταται ακόμη η αρκετά αξιόλογου βαθμού στένωση στο επίπεδο της μοίρας J3 και η αρκετά σημαντική υπερπλασία εντός των stents.
Ενημερώθηκε σχετικά ο Dr Sclafani (του έστειλε το CD του υπερηχογραφήματος ο κ. Λιάσης) και μου απάντησε:

"I am encouraged by your situation at this time.
The right jugular vein is narrowed but this is expected with a stent in the vein. You will need to stay on the anticoagulation for at least three months and then have an ultrasound.
Intimal hyperplasia causes this narrowing and it is a reaction to the stent in your right jugular vein. The stent is n ecdessary to keep the vein open.
please be patient and hopeful".

Κατά τα άλλα, κάνω σιγά σιγά γυμναστική (ελάχιστα ποδήλατο, διατάσεις, κοιλιακούς και ραχιαίους) με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ, αλλά με επιμονή.

Υπερηχογράφημα στον κ. Λιάση 6 μήνες μετά την επέμβαση
Περίπου 1 μήνα πριν το υπερηχογράφημα ένοιωθα κάποια ελαφρά επιδείνωση, γεγονός που το απέδιδα και στη ζέστη και στην κλιμακτήριο κλπ
Απόσπασμα συμπεράσματος: "Θρόμβωση της δεξιάς έσω σφαγίτιδος κατά μήκος των stents με ελάχιστη παλίνδρομη ροή αίματος σε ένα πολύ μικρό μήκος στο σημείο εκβολής της έσω σφαγίτιδος φλέβας στην υποκλείδιο" κλπ
Κατά τα άλλα, η αριστερή δεν λειτουργούσε έτσι κι αλλιώς αλλά ευτυχώς το παράπλευρο δίκτυό της εξακολουθεί να είναι καλό και οι σπονδυλικές φλέβες λειτουργούν καλά.
Ενημέρωσα με e-mail τον Dr Sclafani και περιμένω μόλις δει το CD του υπερηχογραφήματος να επικοινωνήσει μαζί μου για οδηγίες "πλεύσης".

Το αυτονόητο για μένα είναι ότι τη χάσαμε τη φλέβα πατριώτες, αλλά προτού απελπιστώ θα περιμένω να δω τι καλό θα φέρει το άμεσο μέλλον στον τομέα της ΧΕΝΦΑ γιατί θεωρώ ότι μόνο καλό μπορεί να μας φέρει.

Το ζήτημα είναι εάν το καλό θα με προλάβει σε μία σχετικά ανεκτή φυσική κατάσταση, καθ΄ότι η πορεία μου είναι βραδέως φθίνουσα -κατά το νευρολόγο μου- ταχέως φθίνουσα κατ'εμέ.

Αυτά προς το παρόν - Θα ενημερώνω για πιθανές αλλαγές...

30/07/2012

Ο Dr Sclafani είδε το cd του υπερηχογραφήματός μου και μου έγραψε πως λυπάται πολύ, πως τα νέα από τον κ. Λιάση ήταν άσχημα, δηλαδή ο ίδιος τον ρώτησε εάν βλέπει βάσει του υπερηχογραφήματος την παραμικρή έστω δυνατότητα νέας διάνοιξης μέσα στα stents΄μέσα στο θρομβωμένο αγγείο και ο κ. Λιάσης του απάντησε πως δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ. Μου έγραψε επίσης πως δεν έχει καμμία εναλλακτική λύση για μια τόσο κακή κατάσταση, πως λυπάται πολύ, πως έκανε το καλύτερο δυνατό αλλα φαίνεται ότι δεν ήταν αρκετό και πως δεν έχει καμμία λύση γι αυτό που περιέγραψε ο κ. Λιάσης. Such a tragedy! έγραψε κατά λέξη.

Του έστειλα e-mail με τις εξής ερωτήσεις:

1. Τι κάνω με τα stents? Κινδυνεύω μήπως τώρα από "μετανάστευσή" τους περισσότερο από πριν?(σημείωση ότι ο πόνος από τα stents έχει αυξηθεί το τελευταίο διάστημα)

2. Τι κάνω με την αντιθρομβωτική αγωγή (sintrom και ασπιρίνη)

3. Αν μπορεί να κάνει κάποια υπόθεση-πρόβλεψη για το πώς μπορεί να ανταποκριθεί το σύστημά μου, εάν δηλαδή θα αναπτύξει κάποιο παράπλευρο δίκτυο για να ανταπεξέλθει στην απώλεια και αυτής της φλέβας και πόσο χρόνο μπορεί να πάρει αυτό? Χρόνια? (περιττό το ερώτημα γιατί δεν μπορεί να μου απαντήσει ο άνθρωπος, αλλά είμαι απελπισμένη)

4. Εάν θα ήταν καλύτερο να γίνει μία νέα φλεβογραφία στον κ. Τσαμόπουλο που δουλεύει με ivus για να δούμε τη ζημιά εκ των έσω (σε περίπτωση που "διέφυγε" κάτι από το υπερηχογράφημα)και σε συνεννόηση πάντα με εκείνον.

Περιμένω την απάντησή του και θα ενημερώσω εκ νέου.

06/08/2012

Απάντηση Dr Sclafani

1.Δεν υπάρχει κίνδυνος "μετανάστευσης" των στεντς
2. Να συνεχίσω την αντιθρομβωτική αγωγή γιατί θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει την λύση των θρόμβων που δημιουργήθηκαν μέσα στα στεντς και γιατί μπορεί να βοηθήσει το παράπλευρο δίκτυο φλεβών που δημιουργεί ο οργανισμός.Οι φλέβες του παράπλευρου αυτού δικτύου υφίστανται ήδη, αλλά όσο η ροή θα μεγαλώνει μέσα απ'αυτές, αναμένεται να γίνουν φαρδύτερες, χωρίς να μπορώ να προβλέψω εάν θα είναι επαρκείς.
3. Κρίνω πως μία νέα φλεβογραφία δεν θα ήταν βοηθητική στην παρούσα χρονική στιγμή.

Λυπάμαι Δήμητρα
DrSclafani


4/12/2012
Από τότε (καλοκαίρι) και μέχρι σήμερα έχω χειροτερεύσει αισθητά. Συνεχίζω να παίρνω τα αντιθρομβωτικά μου (3/4 sintrom και 1 salospir των 100 mg).
Μόλις τακτοποιηθούν τα οικονομικά μου (περιμένω να περάσω ξανά από επιτροπή ΚΕΠΑ) θα ξανακάνω υπερηχογράφημα στον κ. Λιάση για να δούμε τι γίνεται εντός των στεντς (μήπως άνοιξε κάποια δίοδος μέσα από τον θρόμβο - :pray: ) καθώς και το τι γίνεται με το παράπλευρό μου δίκτυο (μήπως δούμε προκοπή) και θα κανονίσω και ραντεβού με τον κ. Τσαμόπουλο για να συζητήσουμε για τα αντιθρομβωτικά κλπ.

Θα ενημερώνω ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΜΙΜΙΚΑ την Τρί Δεκ 04, 2012 9:09 pm, έχει επεξεργασθεί 27 φορές συνολικά.
 #31583  από κωστας
 Τετ Ιουν 23, 2010 9:22 pm
διαγνωση με σκπ ¨1999

συμπτωματα πριν την επαμβση:
εντονη σπαστικοτητα-δυσκαμψια μυων-ασταθεια-διαταραχες υπνου-δυσκολια ουρησης-δυσκοιλιοτητα


φαρμακευτικη αντιμετωπιση-θεραπειες:
avonex,μιτοξανδρονη,avonex σε συνδυασμο με copaxone,ανοσοσφαιρινες και βλαστοκυτταρα
εναλ.θεραπειες:μελισσοθεραπεια,ρεφλεξολογια,βελονισμος,ομοιοπαθητικη,πρακτικους γιατρους κτλ


εξετασεις και ευρυματα:
24-03-10:
triplex σφαγιτιδων-σημαντικη διαφοροποιηση των κυματομορφων DOPPLER μεταξυ της αριστερης και δεξιας εσω σφαγιτιδας

06-04-10:
MRV σφαγιτιδων-φυσιολογικη

07-06-10:
triplex σφαγιτιδων-δεν αναγνωριζεται συνδρομο ανεπαρκειας σφαγιτιδων,πιθανη στενωση μονο στην αζυγο φλεβα

φλεβογραφια και διανοιξη 16-06-10:
στενωση αριστερης και δεξιας σφαγιτιδας

μετα την επεμβαση:
εντονο το αισθημα θερμοτητας σε ολο το σωμα και βελτιωση στην ουρηση

μια βδομαδα μετα:
βελτιωση στην δυσκοιλιοτητα,στην ουρηση,100%στις διαταραχες υπνου καθως και μικρη βελτιωση στην σπαστικοτητα


επισκεψη στον αγγειοχειρουργο ενα μηνα μετα

η αιμοδυναμικη φυσιολογικη,θα παιρνω για 3 μηνες Salospir και μετα επανεξεταση!οι αρχικες βελτιωσεις φευγουν για μια εβδομαδα και ξαναερχοντε δεν εχω σταθεροποιηθει ακομα!επιπλεον μεγαλυτερη αντοχη στην ζεστη!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος κωστας την Κυρ Ιούλ 18, 2010 11:13 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #31945  από Μαριάννα
 Σάβ Ιουν 26, 2010 4:07 pm
Διαγνωση της ΣΚΠ με μαγνητική το 2004

Συμπτωματα πριν την επεμβαση
στις αρχες υπηρχαν τα μουδιασματα στα χερια,και το θόλωμα στα μάτια,μετα με τον καιρο ξεκινησε η αστάθεια, δυσχερεια στην κίνηση λόγω κακής ισοροπίας, σπαστικότητα και τον τελευταιο καιρο η επιτακτικη ουρηση και δυσκοιλιοτητα

φαρμακευτικη αντιμετωπιση
απο το 2004-2008 Rebif με δοσεις κορτιζόνης κατα διαστηματα ,το2009 για 10 μηνες LDN και τωρα το Tysabri απο τον Απριλιο

Υπερηχογράφημα σφαγίτιδων - σπονδυλικών φλεβών - Test CCSVI 22/06/10
Δεν αναγνωριζεται παλινδρομηση ροης κατα μηκος των φλεβικων αγγειων .Ελεγχεται στο κατωτερο τμημα συμφορηση και εντονος στροβιλισμος σε ολες τις θεσεις και το φαινομενο επιδεινωνεται οταν αυξανεται η ενδοκοιλιακή πίεση.Αναγνωρίζεται και η παρουσια ψευτομεμβρανων στα κατωτερα τμήματα των σφαγίτιδων Συνισταται περεταιρω έλεγχος με αγγειογραφία δια τον ελεγχο τμηματων της σφαγίτιδας για την αναδειξη ψευτοβαλβίδων και έλεγχος για στενωση της αζύγου φλεβός

φλεβογραφια και διανοιξη23/06/10
Παρουσία ψευτομεμβρανων στις σφαγίτιδες ,στένωση στην αριστερή σφαγίτιδα και στην άζυγο ημιάζυγο

Μετά την επέμβαση
26/06/10 πιο εύκολα σηκώνεται το δεξί πόδι γιατι αυτο ηταν που έπεφτε πιο βαρύ και ανεβηκε τα 3 σκαλιά του σπιτιού μας με τα πόδια εναλαξ ενω πρωτα με το 1 πόδι τα ανεβαινε
28/06/10 Τα σκαλιά συνεχιζει να τα ανεβαινει με τον ίδιο τρόπο αλλά το δεξι πόδι το αισθάνεται λίγο βαρύ

Συνεχίζεται η δυσχερεια βάδισης και η κακη ισοροπία,η επιτακτικη ούρηση


Καθημερινά για ενα μήνα θα κάνει ενέσεις Innohep


Ένας μήνας μετα την επεμβαση
Έκανε εξετασεις αίματος και είναι καλες
Σταματησε τις ενεσεις Innohep και συνεχιζει με χάπια salospir 100mg Συνεχίζεται η δυσχερεια βάδισης και η κακη ισοροπία,η επιτακτικη ούρηση Δεν άλλαξε κάτι όπως ήταν έιναι και τώρα
Συνεχίζει την διατροφη όχι κατα γράμμα και βιταμίνες και θα συνεχίσει και τις φυσιοθεραπείες Το Tysabri θα το συνεχίσει
2μηνες μετα
Το καλοκαιρι ζεστο απο τον Αυγουστο νιωθει πιο βαρια τα ποδια και η κινηση εγινε πιο αργη δλδ τα μετρα που εκανε τα κανει πιο αργα

3 μηνες μετα
Συνεχιζεται η δυσχερεια βαδισης και η κακη ισοροπία και τα βαρια ποδια η αργη κινηση

4 μηνες μετα
Συνεχιζεται η δυσχερεια βαδισης και η κακη ισοροπία και τα βαρια ποδια η αργη κινηση έκανε μαγνητικη η οποια δεν δειχνει ενεργες εστιες σταματαει το Tysabri λογω επιδεινωσης και θα κανει καθε μηνα κορτιζόνη και το Δεκεμβρη για φλεβογραφια
5 μήνες μετά
ότι υπαρχει και στις 4 μηνες
δεν άλλαξε κάτι είτε προς το καλό είτε προς το κακό
Τον επόμενο μήνα θα σας γράψω τα αποτελεσματα της φλεβογραφίας που θα γίνει στις 15 Δεκεμβρίου

6 μήνες μετά
15/12/2010 επεμβατική φλεβογραφια
Ευρήματα: οι σφαγίτιδες ανοιχτες αλλά στην άζυγο υπηρχε διαφραγμα όπου και εγινε διάνοιξη με μπαλονάκι Θα ξεκινησει το plavix

1 μήνας μετά την 2η επέμβαση
συνεχίζεται η ιδια κατάσταση ,δυσχερεια βαδισης η κακη ισοροπία και τα βαρια κρύα ποδια η αργη κινηση σπαστικότητα ,όπως ηταν είναι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μαριάννα την Παρ Ιαν 21, 2011 3:21 pm, έχει επεξεργασθεί 15 φορές συνολικά.
 #32995  από FANTOMAS
 Τρί Ιούλ 06, 2010 2:53 pm
20/5/10 triplex σφαγιτιδων και σπονδυλικών φλεβών διάγνωση :

...μείωση ροής έως και μείωση διατομής εως μη αναγνωρισης του αγγείου στη θεση C (καθιστός). Ανάπτυξη δε παράπλευρου δικτυου δεξια εντος του οποιου ελεγχετε παλινδρομιση ροής

4/6/10 έλεγχος με αγγειογραφία (σε θεση Α δλδ ξαπλα) διαγνωση :

ΔΕΝ βρεθηκε στένωση ή καποιου ιδους προβλημα με την ροη ή άλλο προβλημα !!!

ο αγγειοχειρουργος μου ειπε οτι δεν υπάρχει λογος να προχωρήσουμε σε επεμβατική διαδικασια ή κατι αλλο αφου δεν βλέπει κατι για να ανοιξει.

Πιθανο συμπέρασμα :

το παραπλευρο δικτυο που βρέθηκε στο triplex κανει τόσο καλλη δουλεια ωστε να λειτουργει σαν σφαγιτιδα και σε αυτο να οφείλεται η καλη σχετικα κατασταση μου παρόλα τα 10 χρόνια που είμαι επισημα με την πάθηση.

Μετά την αγγειογραφία (όχι επέμβαση):

Αισθητά πιο ζεστά κάτω άκρα απο την πρώτη κιόλας ημέρα , αξιοσημείωτη βελτίωση στη λειτουργία της κυστης μου.

Το πυραμιδικό σύνδρομο της δεξιας πλευράς (foot drop) παραμένει.

Δεν εχει ξαναμουδιάσει ο κορμος μου που με επιανε και με αφηνε συχνά καθώς και το μονιμο μουδιασμα στο Δεξι χέρι εχει ''ελαφρυνει'' .

5/8/10 εξακολουθω να εχω λιγο παραπανω αντοχή , καθως παρατηρησα και μια μεγαλυτερη αντοχη στη ζέστη.

Δυστηχώς ομως η αναγκη της επιτακτικής ουρισης επιστρεφει σιγα- σιγα

Τρείς μήνες μετά 15/9/10
θα ελεγα οτι το θέμα με την ουριση δεν με απασχολει καθόλου πλέον.

Ενω αισθάνομαι γενικότερα καλύτερα (κεφι, ψυχολογια κλπ) το ποδι όμως με ταλαιπωρεί. αφάνταστα

22/10/10
1ος ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ
triplex σφαγιτιδων και σπονδυλικών φλεβών διάγνωση :


Δεν αναγνωρίζεται σύνδρομο ανεπάρκειας της ΔΕ σφαγίτιδος, παραμένει όμως συγκριτικά μειωμένη ροή με την ΑΡ.
Επανελέγχεται παράπλευρο δικτυο ΔΕ εντός του οποίου δεν ελέγχεται παλινδρόμηση ροής, δεν απαιτείται αγγειογραφικός έλεγχος επι του παρόντος.

10-01-11 ΕΠΤΑ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ :

Παραμένω σε καλή φυσική και πνευματική κατάσταση , δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί η βάδιση μου πάντως περπατάω περισσότερο- όταν το παρακάνω μια πτώση θα μου θυμίσει να ξεκουραστώ - παρατηρώ μεγάλη βελτίωση της ισορροπίας, βάζω- βγάζω παντελόνι όρθιος χωρίς να ακουμπάω πουθενά, και μπαίνω στην μπανιέρα χωρίς να σηκώνω το ''προβληματικό'' πόδι με τα χέρια μου. Ούρηση με σωστό μαντζαρισμα μια χαρά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FANTOMAS την Δευ Ιαν 10, 2011 10:16 am, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
 #33121  από homer
 Τετ Ιούλ 07, 2010 5:51 pm
Διάγνωση: Από το 1996 ΣΚΠ


Συμπτώματα πριν την επέμβαση:

Μούδιασμα, Αίσθημα Βάρους και έντονη σπαστικότητα (δυσκαμψία) περισσότερο στο δεξί αλλά και στο αριστερό πόδι, αστάθεια, ζήτημα η καθημερινή πλήρης εντερική λειτουργία.
Αυτά πριν την επέμβαση χωρίς να ονομάζω σειρά άλλων που έφυγαν λόγω του Πρωτοκκόλου του Κλένερ που εφαρμόζω τα τελευταία 4 χρόνια.

Φάρμακα: Ούτε Depon για τα τελευταία 5 περίπου χρόνια. Πολύ παλιότερα Κορτιζόνη, Mitoxandrone, Dopamine, Norflex κλπ


Doppler 13/6/2010:


Σύνδρομο ανεπάρκειας σφαγίτιδων φλεβών το οποίο έγκειται:

1. Σε συμφόρηση ροής στα κατώτερα τμήματα όπου αναγνωρίζεται και η παρουσία μεμβρανών εντός του αυλού του αγγείου και αμφοτερόπλευρα.

2. Μεταβολή της διατομής του αγγείου κυρίως στις θέσεις: 45ο ύπτια και καθήμενη χωρίς στήριξη κορμού και είναι εμφανείς οι μεταβολές ροής κατά τη διαδικασία Valsava.

Επέμβαση 23/06/2010:

Αριστερή σφαγίτιδα: Μεμβράνη που μπλόκαρε τη ροή στη βάση σχεδόν τελείως. Χρειάστηκε απόφραξη (σπάσιμο της μεμράνης) ενώ εντοπίστηκαν στενώσεις στη βάση και στην κορυφή. Άνοιξαν με 3 μπαλόνια. Πάνω από 90% οι στενώσεις.

Δεξιά σφαγίτιδα: 2 Μεμβράνες που μπλοκαραν τη ροή. Έσπασαν και οι δυο.

Άζυγος: Μια στένωση 99%! 1 μπαλόνι.

Αμέσως μετά την επέμβαση:Άμεση ζεστασιά, σχεδόν κάψιμο όσο περνούσε η ώρα, στα πέλματα και τις πατούσες που ανέβηκε ως ένα σημείο. Φυσιολογική αίσθηση θερμοκρασίας - όχι κρύα πόδια δηλαδή -, μείωση μουδιάσματος.

24/6/2010: Ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση της αίσθησης όσο περνά η ώρα. Μονάχα η αίσθηση όμως, όχι κάτι φοβερό στην κίνηση.

25/62010:Μείωση σπαστικότητας/ αίσθησης βάρους, καλύτερη ισορροπία. Σχεδόν κανένα μούδιασμα το πρωί που το ένιωσα κάπως ξανά και το μεσημέρι χωρίς επίπτωση στη βελτίωσης της κίνησης.

26/5/2010:Σχεδόν κανένα μούδιασμα καθόλη την ημέρα. Η κίνηση, ίδια.

1 εβδομάδα μετά:Πολύ βαθύς ύπνος που αισθάνομαι να έχω ανάγκη ακόμα και τα μεσημέρια. Η βελτίωση στην κινητικότητα επιβεβαιώθηκε σε ταξίδι που έκανα και από τη γυναίκα μου. Γρηγορότερη και σταθερότερη κίνηση, όρθιο κορμί κατά τη βάδιση. Τράβηξα βίντεο να ανεβαίνω και να κατεβαίνω σκαλιά, εμφανώς καλύτερα από βίντεο που είχα τραβήξει πριν την επέμβαση. Θα το ανεβάσω εν καιρώ όταν αισθανθώ πιο σίγουρος με τις συνολικότερες καταγραφές και συγκρίσεις που κάνω.

2 εβδμάδες μετά: Ο βαθύς ύπνος συνεχίζεται. Δεν ζαλίζομαι μετά τη θάλασσα κσι όταν κλείνω τα μάτια δεν χάνω ισορροπία. Μικρά σκαμπανεβάσματα υπάρχουν όμως δεν αναιρούν τη γενική βελτίωση.

Άλλα που παρατηρώ: Δεν έχω κανένα σημάδι αλλεργίας (φτάρνισματα κλπ). Γονατίζω πολύ ευκολότερα αλλά και σηκώνομαι πολύ ευκολότερα από γονατιστή στάση. Κινούμαι ανετότερα μέσα στη θάλασσα και στη γυμναστική που κάνω (διατάσεις κλπ). Αυτό που υπάρχει παρόλη τη βελτίωση είναι ακόμα δυσκολία στην κίνηση λόγω σπαστικότητας και αισθήματος βάρους ενώ και ανεπαίσθητο μούδιασμα. Μερικές φορές από το απογευματάκι και μετά "πέφτω" κάπως.

Παρενέργειες μετά την επέμβαση: Αμέσως μετά πολύ ελαφρύ αίσθημα "γδαρσίματος" και πολύ μικρού πόνου δεξιά και αριστερά από το λαιμό (περίπου όπως νιώθουμε στα πρόθυρα κρυώματος), πολύ λίγα τσιμπηματάκια στο στήθος και κατά την αναπνοή ή την κατάποση πιο αισθητά. Ελαφριά ζάλη. Όλα εντελώς φυσιολογικά και κράτησαν μερικές μέρες.

Τι κάνω τώρα και για όσο παίρνω τα αντιθρομβωτικά:
Vitamin C: 5 grams ημερησίως (όπως προανέφερα)
Beta Carotene: 25000IU ημερησίως
Magnesium: 500mg ημερησίως
Β100: 1 ημερησίως
Προβιοτικά
Σελήνιο 400mcg
Νιασίνη 150mg 2 φορές την εβδομάδα
MSM(οργανικό Θείο) 3000mg ημερησίως

Β1 - Thiamine: 400mg ενέσιμα ημερησίως
Liver Extract: 1ml δυο φορές την εβδομάδα
Ενίοτε Β12 Evaton ενέσιμη
Αντιπηκτικό: Innohep 1 ημερησίως
Περισσότερα για τις βιταμίνες μου εδώ:
http://www.mymultiplesclerosis.gr/index ... stion_vits

Για την αποτοξίνωση από το σίδηρο πίνω διάφορα είδη πράσινου τσαγιού (βιολογικά προϊόντα και ένα φαρμακευτικό σκεύασμα που δεν περιέχει καφεΐνη).

1 μήνα μετά:


Έκανα εξετάσεις αίματος οι οποίες βγήκαν πολύ καλές. Σταματάω τα αντιπηκτικά και ξεκινάω αντιθρομβωτικό Salospir για τρεις μήνες.
Οι βελτιώσεις εξακολουθούν να ισχύουν. Υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην κίνηση, άλλοτε περισσότερη δυσκαμψία και αίσθημα βάρους, άλλοτε λιγότερη.

Ο πολύ βαθύς και ξεκούραστος ύπνος συνεχίζεται με αποτέλεσμα το πρωί ως και το απογευματάκι να είμαι πολύ καλά. Μετά "πέφτω" και το βράδυ συνήθως πάλι πολύ καλά. Η λήψης Νιασίνης "δουλεύει" πολύ καλύτερα απ'ότι στο παρελθόν (το κοκκίνισμα φθάνει από το κεφάλι εώς χαμηλά τα πόδια ενώ παλιότερα έφθανε ώς τον κορμό). Έχω σταματήσει να σηκώνομαι για τουαλέτα κατά τη διάρκεια της νύχτας ή πολύ νωρίς το πρωί.

Εκτιμώ πως αλλάζοντας σημαντικά στοιχεία από τη θεραπεία του πρωτοκόλλου (όπως Βιταμίνη D, E μαζί με κάποια που έπαιρνα παράλληλα όπως Curcumin κλπ) λόγω των αντιπηκτικών, ότι είχε αρνητική επίπτωση σε ένα βάθος χρόνου (πχ στη λειτουργία του εντέρου που επηρεάζει πάντα και την κίνηση) όμως φαίνεται να είναι προσωρινό. Από δω και στο εξής προσθέτω με όσα είχα πει παραπάνω συν το Salospir: Βιταμίνη Ε - όχι παραπάνω από 400IU και πάντα σε φυσική μορφή - D-Alpha-Tocopheryl, Βιταμίνη D 2000IU σε μορφή Colecalsiferol, Ασβέστιο μέχρι 500mg σε μορφή Citrate. Όχι ακόμα Fish Oil.

2 μήνες μετά:

Μετά από νέα εξέταση triplex σφαγίτιδων φλεβών οι φλέβες μου σφίζουν από υγεία.
Το τρίπλεξ δεν έδειξε καμία επαναστένωση και άψογη ροή.
Αυτό που είδαμε και πάλι ήταν οι μεμβράνες σε αριστερή και δεξιά σφαγίτιδα που όμως από το αποτέλεσμα της εξέτασης αποδεικνύεται ότι δεν επηρεάζουν την αιματική ροή...αυτό που βλέπουμε είναι τα απομεινάρια τους...

72 περίπου ημέρες μετά υπάρχουν σχετικά σκαμπανεβάσματα όμως φαίνεται να εδραιώνεται μια κάποια σοβαρή βελτίωση:
1. Μεγαλύτερη αντοχή στο περπάτημα που γίνεται σε εμφανώς πιο όρθια στάση με καλύτερο λύγισμα στα πόδια και λιγότερη αίσθηση βάρους.
2. Πολύ καλύτερη έξοδος από τη θάλασσα σε σχέση με πέρισυ, χωρίς ζάλη.
3. Πολύ βαθύς ύπνος και με μεγαλύτερη ευκολία σε περιστάσεις που ποτέ δεν μπορούσα να κοιμηθώ (ταξίδια κλπ).
4. Σταθερά πολύ καλή (πέρα από το συνηθισμένο) τουαλέτα. Πολύ άνετη ούρηση και άδεισμα του εντέρου.

Η συνέχιση του πρωτοκόλλου έχει επίσης σταθεροποιηθεί και βοηθάει καθοριστικά, ειδικά οι ενέσιμες βιταμίνες. Νιώθω γενικά σταθερά καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Υπάρχει ακόμα δυσκαμψία, αίσθημα βάρους, μούδιασμα από καιρό σε καιρό.

6 μήνες μετά την αποκατάσταση της ΧΕΝΦΑ και 4,5 χρόνια μετά το πρωτόκολλο του Dr Klenner


Ο Δεκέμβριος του 2010 ήταν ο έκτος μήνας μετά την επεμβατική φλεβογραφία μου. Επίσης, έγινε και οπ δεύτερος έλεγχος Doppler. Και οι δύο σφαγίτιδες φλέβες μου ήταν σε άριστη κατάσταση. Δεν βρέθηκε νέα στένωση ούτε και μείωση διατομής, παλινδρόμηση κάποιας φλέβας. Η εικόνα του τεστ Doppler ήταν καλύτερη από τον πρώτο έλεγχο μου. H ροή του αίματος ακόμα κανονική. Παρατηρήσαμε ακόμη φορά τις μεμβράνες στην αριστερή και δεξιά σφαγίτιδα αλλά ήταν μόνο τα απομεινάρια από την επεμβατική φλεβογραφία.
Τώρα, τι γίνεται με τα πρόσφατα συμπτώματα μου; Δεν έχω νέα συμπτώματα (δεν είχα ούτως ή άλλως νέα συμπτώματα από την ημέρα που άρχισα το πρωτόκολλο του Klenner. Επιπρόσθετα, ορισμένα συμπτώματα τότε εξαφανίστηκαν σε μια πορεία, όπως το τρέμουλο, το βαρύ μούδιασμα, η καθημερινή δυσκοιλιότητα κλπ. όπως περιγράφεται σε προηγούμενες μαρτυρίες μου από το 2006), αλλά υπάρχει τροποποίηση στην κατάστασή μου αμέσως μετά την επέμβαση.

Η σπαστικότητα και η αίσθηση βάρους φάνηκε να επανέρχεται μετά από δύο μήνες. Για να γίνω πιο ακριβής έχω παρατηρήσει περιόδους περίπου 7-10 ημερών που νιώθω πολύ καλύτερα (λιγότερη δυσκαμψία και αίσθηση βάρους, περίπου όπως μετά την επέμβαση) και περιόδους που τα δύο αυτά τα συμπτώματα επιδεινώνονται (κάτι σαν πριν από την επέμβαση). Αυτό είναι κάτι που παρατηρώ για πρώτη φορά και δεν ξέρω τι σημαίνει ... Δεν είναι τα συνηθισμένα σκαμπανεβάσματα κατά τη διάρκεια μιας εβδομάδας ή ενός μήνα. Αυτή είναι μια κατάσταση που έρχεται και φεύγει περιοδικά και με αρκετή ακρίβεια.
Ο ύπνος μου είναι ακόμα πολύ βαθύς κάτι που κάνει τη ζωή μου πολύ πιο εύκολη.
Ως γενική σκέψη είμαι ελαφρώς καλύτερα απ’ ότι ήμουν πριν την επέμβαση. Φυσικά, το σημαντικό είναι να συνεχίσω ό, τι έχω κάνει και να παρακαλάω να παραμείνουν ανοικτές οι φλέβες μου, καθώς και το σώμα μου να απορρίψει όσο το δυνατόν περισσότερο σίδηρο σε όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο.

Όσο πιο γρήγορα ξεκινήσει κανείς με το πρωτόκολλο τόσο λιγότερος είναι ο χρόνος που απαιτείται για την αποκατάσταση, και πρέπει να συνεχιστεί πλήρως, ακόμα και μετά την αποκατάσταση της ΧΕΝΦΑ (εκτός από τη βιταμίνη Ε, το Fish Oil, το Ασβέστιο και μείωση της Βιταμίνης D για όσο κάνετε χρήση αντιπηκτικών). Αυτοί που ξεκινούν με τα πρώιμα σημάδια των συμπτωμάτων τους, συνήθως έχουν και γρηγορότερη βελτίωση, καθώς υπάρχει και λιγότερη ζημιά. Αυτή βέβαια είναι μια πρόταση, καθώς υπάρχουν ασθενείς, που άρχισαν το πρωτόκολλο κατά το πρώτο έτος της ΣΚΠ και είδαν τα αποτελέσματα πολύ νωρίτερα.
Αυτά σχετικά συνοπτικά.
Υπάρχει μια αναλυτικότερη αναφορά εδώ:
http://www.mymultiplesclerosis.gr/index ... hives/1627

Τα επιπλέον στοιχεία δεν τα έβαλα εδώ μιας και θεώρησα πιο γενικά και δευτερεύοντα ενώ κάποια από αυτά υπάρχουν ήδη στα θέματα του φόρουμ.
Ως την επόμενη φορά... ό,τι καλύτερο σε όλους!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος homer την Σάβ Ιαν 15, 2011 9:23 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
 #34045  από georgek
 Παρ Ιούλ 16, 2010 10:22 am
Διάγνωση ΣΚΠ
Δευτερογενώς προϊούσα μορφή με υποτροπές (σπάνιες, αλλά υπάρχουν χωρίς να αφήνουν τίποτα, όπως πάντα ...)

Συμπτώματα πριν την επέμβαση:
Αστάθεια, δυσχέρεια βάδισης (πολύ μικρές αποστάσεις με βακτηρίες, με πολύ αργά-μικρά βήματα), πάρα πολύ έντονη σπαστικότητα στα κάτω άκρα, επίσης αρκετή στο δεξί χέρι, γενική δυσκαμψία τον τελευταίο καιρό, επιτακτική ούρηση, αδυναμία.

Φαρμακευτική αντιμετώπιση :
Μιτοξανδρόνη, Ιντερφερόνη (Avonex), Copaxone, Tysabri (το σταματάει καθώς δε υπήρξε κανένα όφελος)

Υπερηχογράφημα σφαγίτιδων - σπονδυλικών φλεβών - 6/2010
Στένωση στην αριστερή σφαγίτιδα 65-70%.

Επέμβαση 09/07/2010
Βρέθηκε και αποκαταστάθηκε στένωση 50% στην αριστερή σφαγίτιδα.
Δεν εντοπίστηκαν προβλήματα στη δεξιά και στην άζυγο.
(Η επέμβαση έγινε στο Αττικό νοσοκομείο)

Μετά την επέμβαση
Δυστυχώς μέχρι και σήμερα δεν έχουμε αντιληφθεί κάποια διαφορά. Εχω την υποψία οτι μπορεί να υπάρχει μια αλλαγή στο θέμα της ούρησης αλλά καθώς όπως ξέρετε υπάρχουν οι καλές και κακές μέρες, θα πρέπει να περιμένουμε λίγο για να δείξει.

Καθημερινά για 6 μήνες Salospir των 100.
 #34188  από Χρηστος
 Κυρ Ιούλ 18, 2010 11:04 pm
Ονομα ασθενους Παναγιωτα

Διαγνωση ΣΚΠ :
Νοεμβριος 2007 παραλυση δεξιου χεριου.Χορηγηση κορτιζονης υποχωρηση παραλυσης
Φαρμακευτικη αγωγη Avonex.Κανενα κινητικο προβλημα

Νοεμβριος 2008 Δυσκολια στη βαδιση

Ιανουαριος 2009 Μαγνητικη χαλια πολλες εστιες στον εγκεφαλο αλλα σε βουβα σημεια
Αλλαγη φαρμακευτικης αγωγης σε Betaferon

Μαρτιος 2009 Μεγαλη δυσκολια στη βαδιση,ασταθεια,κοπωση.Εισαγωγη για σχημα κορτιζονης->Βελτιωση

Ιουνιος 2009 Διακοπη εργασιας λογω κοπωσης

Σεπτεμβριος 2009 Πολυ μεγαλη δυσκολια στη βαδιση,ασταθεια,κοπωση

Νοεμβριος 2009 Εισαγωγη για σχημα κορτιζονης -> καμμια βελτιωση

Δεκεμβριος 2009 Μαγνητικη πολυ καλη.Καμμια εστια στο εγκεφαλο.Μια μικρη στον αυχενα
Αλλαγη φαρμακευτικης αγωγης σε Copaxone.Καμμια βελτιωση κινητικα

Μαρτιος 2010 Αφου δεν ειδαμε αποτελεσματα στη κινηση Ξεκινησε Tysabri

Ιουνιος 2010 Εγχρωμο Doppler Σφαγιτιδων-Σπονδυλικων Φλεβων
ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ
"Οι εσω σφαγιτιδες φλεβες ελεγχονται βατες σε ολο το μηκος τους με ευπιεστο το τοιχωμα,χωρις ενδειξης θρομβωσης
Δεν υπρχουν υπερηχογραφικες ενδειξεις τουλαχιστον στα απεικονιζομενα τμηματα της εσω σφαγιτιδος αξιολογης στενωσης
Ενδιαφερον προκαλει η διαφορετικη φασικοτητα της ροης του αιματος και ουσιαστικα η μη εντονη φασηικοτητα στην αριστερη εσω σφαγιτιδα σε σχεση με τις κυματομορφες doppler της δεξιας εσω σφαγιτιδας στην υπτια θεση
Στην υπτια θεση η cross sectional area της αριστερας εσω σφαγιτιδος ειναι 0,88cm2 και της δεξιας ειναι 0.72cm2
Οι σπονδυλικες φλεβες ελεγχονται βατες επισης με φυσιολογικη αιμοδυναμικη συμπεριφορα και θα λεγαμε αρκετα αξιολογη διαταση αυτων στην υπτια θεση
Οι κυματομορφες doppler και οι ταχυτητες ροης ελεγχονται εντος φυσιολογικων οριων ενω οι μεγαλυτερες ταχυτητες ροης ελεγχονται με κατα τοπους μικρου βαθμου στενωσεις διαπιστωνονται στην αριστερη σπονδυλικη φλεβα
Χρησιμοποιωντας το κροταφικο οστουν ως ακουστικο παραθυρο και μαλιστα τη λεπιδοειδη μοιρα απεικονιστηκαν οι εν τω βαθει φλεβες του εγκεφαλου και συγκεκριμενα η internal celebral vein η basal vein of rosenthal και η great vein of galen στις οποιες διαπιστωθηκε φυσιολογικη αιμοδυναμικη συμπεριφορα χωρις παλινδρομη ροη κατα τις αναπνευστικες κινησεις στην αλλαγη θεσης απο την θεση 0 στην θεση των 90 μοιρων
Κατα την αλλαγη της θεσης απο την υπτια στην καθιστικη θεση δεν διαπιστωθηκε πληρη συγκλιση των τοιχωματων της αριστερης εσω σφαγιτιδος η οποια παρεμεινε με αρκετα σημαντικη ροη αιματος ενω δεν παρατηρηθηκε και ιδιαιτερα αξιολογη διαταση της συστοιχης σπονδυλικης φλεβας
Για τα δυο παραπανω ευρηματα, της μη υπαρξης εντονης φασικοτητας στην αριστερη εσω σφαγιτιδα στην υπτια θεση και τη μη σημαντικη μεταβολη κατα την αλλαγη απο τις 0 στις 90 μοιρες κρινεται σκοπιμος ο περαιτερω ελεγχος με μαγνητικη φλεβογραφια για την αξιοπιστη απεικονιση και της αζυγου φλεβας

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Παρολο που δεν τηρουνται τα απαραιτητα κριτηρια του πρωτοκολλου για την υπαρξη στενωσεων στην εξωκρανιακη μοιρα της σφαγιτιδος και των σπονδυλικων φλεβων αμφω η μη σχετικη απωλεια της φασικοτητας στην αριστερη εσω σφαγιτιδα η μη σημαντικη μειωση της cross sectional area στην καθιστικη θεση και η οχι ιδιαιτερα αξιολογη διαταση της διαμετρους της σπονδυλικης φλεβας πιθανοτητα αποτελουν ενδειξεις για περαιτερω ελεγχο τουλαχιστον με μαγνητικη φλεβογραφια και για την απεικονιση της αζυγου φλεβας

Ιουνιος 2010 Μαγνητικη Φλεβογραφια χωρις αποτελεσμα

16 Ιουλιου 2010 Φλεβογραφια.Ο αγγειογραφικος ελεγχος που ακολουθησε ανεδειξε στενωση 50% στην αριστερη εσω σφαγιτιδα.Ακουλουθησε αγγειοπλαστικη με διαστολη με αεροθαλαμο διαμετρου 14 χιλ.Στη συνεχεια εγινε καθετηριασμος της αζυγου φλεβας χωρις ιδιαιτερα ευρηματα

Μεχρι σημερα καμμια διαφορα αλλα ειναι νωρις ακομα

To be continued.....

Μεσα στις τελευταιες δυο εβδομαδες διαβασε δυο ολοκληρα βιβλια..................................................................μεγαλο κατορθωμα αν φανταστειτε οτι τα νεα του mssociety εγω της τα διαβαζα.Πολυ υπνος.Κινητικα ομως ακομα στα ιδια

To be continued.....

25/08/2010
Επαναληψη του Εγχρωμου Doppler Σφαγιτιδων

ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ
''Μελετηθηκαν οι σφαγιτιδες φλεβες σε ολο τους το μηκος καθως και οι σπονδυλικες με B-mode καθως και Power Doppler απεικονιση
Ευπιεστο ελεγχεται το τοιχωμα στις εσω σφαγιτιδες φλεβες σε ολο τους το μηκος,χωρις ενδειξεις θρομβωσης ενω ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αποκατασταση της απωλειας της φασικοτητας της ροης του αιματος στην αριστερα εσω σφαγιτιδα μετα την αγγειοπλαστικη και πλεον φυσιολογικη απορροη του αιματος με φυσιολογικες ταχυτητες ροης και κυματομορφες Doppler.
Σαφως διαφοροποιημενη ελεγχεται η εικονα σε συγκριση με την εξεταση προ της ενδοαυλικης αποκαταστασης της στενωσης στην αριστερη εσω σφαγιτιδα φλεβα.
Η Cross Sectional Area της αριστερας με τη δεξια ειναι παρομοιες ενω στην μεταβολη της ασθενους απο την θεση των 0 στη θεση των 90 μοιρων διαπιστωνεται ικανοποιητικη συμπτωση των τοιχωματων στις εσω σφαγιτιδες φλεβες και διευρυνση των σπονδυλιξων φλεβων.
Συμπερασμα: Σαφης διαφοροποιηση της ροης του αιματος στην αριστερη εσω σφαγιτιδα φλεβα μετα την ενδοαυλικη αποκατασταση της στενωσης με φυσιολογικη φασικοτητα πλεον της ροης του αιματος και φυσιολογικες ταχυτητες ροης.Δεν υπαρχουν ενδειξεις θρομβωσης.Κρινεται σκοπιμος ο επανελεγχος εντος εξαμηνου και η κλινικη αξιολογηση καθως και η νευρολογικη εκτιμηση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χρηστος την Πέμ Αύγ 26, 2010 12:28 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.