• Σπαστικό ραιβόκρανο

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #129056  από Βανέσσα
 Τετ Νοέμ 08, 2017 11:07 am
Καλημέρα! Είμαι καινούριο μέλος με διαφορετικό νόσημα από τη ΣΚΠ, αλλά ταυτόχρονα κινητική διαταραχή νευρολογικής αιτιολογίας. Γίνονται ακούσιες μυικές συσπάσεις με αποτέλεσμα να στρίβει το κεφάλι αριστερά με κλίσης προς τα πάνω, πράγμα που δυσκολεύει αφάνταστα την καθημερινότητά μου. Δυσκολεύομαι ακόμα και στο περπάτημα μιας και δεν μπορώ να κρατήςω το κεφάλι μου ευθεία μπροστά... Ταυτόχρονα υποφέρω από χρόνιο πόνο, πολύ έντονο κάποιες μέρες.
Είμαι νηπιαγωγός και με την καινούρια κατάσταση της υγείας μου συνειδητοποίησα την δυσκολία καθώς και την ανευθυνότητα από μεριάς μου να είμαι σε τάξη. Δεν είχα τον έλεγχο της δεξιάς πλευράς, δεν μπορούσα να γυρίσω καθόλου το κεφάλι μου δεξιά και πολλές φορές έπεφτα πάνω στα νήπια.
Το Σεπτέμβρη 2016 ζήτησα αλλαγή καθηκόντων και πέρασα από Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή με τη γνωμάτευση του θεράποντος ιατρού μου (δ/ντης νευρολογικής κλινικής σε δημοσιο νοσοκομείο). Το αίτημά μου έγινε δεκτό και απασχολήθηκα σε γραφείο. Φέτος επανέλαβα το αίτημα μιας και η κατάστασή μου δεν έχει βελτιωθεί καθόλου. Αντί για γνωμάτευση αυτή τη φορά πήγα το αποτέλεςμα του ΚΕΠΑ, που μου έχει βγάλει 60% αναπηρία καθώς και τη βεβαίωση του γιατρού που βεβαιώνει από τι πάσχω και ότι υποβάλλομαι σε τρίμηνη θεραπεία με καλή ανταπόκριση. Προς μεγάλη μου έκπληξη δεν ενέκριναν το αίτημά μου και συγκεκριμένα μια παιδίατρος που προέδρευε στην επιτροπή μου είπε πως με βλέπει μια χαρά! Δεν ήξερε καν τι είναι αυτό από το οποίο πάσχω και αγνόησε εντελώς το 60% αναπηρία... Επέστρεψα σε τάξη για δύο εβδομάδες και η κατάστασή μου χειροτέρεψε πολύ. Επισκέφθηκα το γιατρό μου, όπου μου έγραψε ξανά μια γνωμάτευση, πολύ αναλυτική ως προς το τι μπορώ και τι δεν μπορώ να κάνω καθώς κι ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ στα καθήκοντά μου ως νηπιαγωγός και κατόπιν τούτου βγήκα σε αναρρωτική. Επανήλθα με αίτημα να ξαναπεράσω απο επιτροπή, αλλά μου το αρνήθηκαν λέγοντας πως πρέπει να παρέλθει εξάμηνο.
Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις ένσταση στην απόφαση της Α/θμιας επιτροπής? είναι αδύνατον να επιστρέψω σε τάξη και να θέςω ε κίνδυνο την δικιά μου σωματική ακεραιότητα αλλά κυρίως και των παιδιών. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει ως προς το πώς να κινηθώ από δω και πέρα;
 #129057  από marios
 Τετ Νοέμ 08, 2017 1:48 pm
Καλησπερα βανεσσα.Διαβασα την ιστορια σου, δεν μπορω να σε βοηθησω με τις ερωτησεις σου γιατι δεν γνωριζω καθολου ΑΛΛΑ θα ηθελα να σου ευχηθω ολα να πανε καλα να βρεις λυση στο προβλημα σου και γρηγορη καλυτερευση αν οχι ιαση του προβληματος σου.