• ΕΚΑΣ και αναπηρία 84%, κόπηκε στη μέση!!

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #128197  από Still
 Πέμ Ιουν 29, 2017 2:12 pm
:emojis-33: :emojis-28: :emojis-29: :emojis-20:

Ρε σείς, τί συμφωνία κάναν αυτοί?

Πήγα σήμερα να διεκδικήσω τη συνέχεια του Εκας.

Έχω 3000 ένσημα και βγήκα σε αναπηρική σύνταξη με το εξωφρενικό ποσό των 390 ευρώ το μήνα.
Θα ζήσω, που θα πάει, αφού έπερνα σύν το εκάς 230 ευρώ, έτσι κι αλλιώς περιουσία δεν έχω, μόνο ενα skoda fabia του 2002, νοικιάζω ένα σπίτι 260 ευρώ με γυναίκα άνεργη.

Ε και πάω που λέτε για το εκάς και μου λέει η κυρία στο Ικα, δε τα μαθες?? το εκάς κόβεται δυά δύο, που σημαίνει 115 ευρώ το ανώτερο όλοι. Μα της λέω έχω βαριά αναπηρία άνω του 80%, είναι δυνατόν? Υποτίθεται ότι δεν θα πείραζαν τα δικά μας.....κι όμως, κι όμως, κι όμως.

Τουλάχιστον να έβαζαν στα συνταγογραφούμενα τα neurobion, τα ωμέγα3, τα σκιαγραφικά στα 0% συμμετοχή, τις μαγνητικές, να μπορούσαμε να δικαιολογήσουμε 3 το μήνα, και εγκεφάλου και θωρακικής και αυχενικής μοίρας, όχι μόνο μία ανά μήνα και αυτή με συμμετοχή 35 ευρώ, αφού δεν επέλεξα μόνος μου ν αφήσω την καριέρα μου στα 35 μου και να βγώ σε αναπηρική.....εντωμεταξύ το χειρότερο είναι ότι η κατρακύλα δεν φαίνεται να σταματά εδώ, τί προμηνύεται?? αργός θάνατος??

Κρίμα, κρίμα, κρίμα
:smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang:
 #128207  από dimos
 Παρ Ιουν 30, 2017 1:32 pm
Ορίζεται ότι από 01.01.2017 έως 31.12.2017 το ΕΚΑΣ θα καταβάλλεται αποκλειστικά σε ήδη συνταξιούχους, καθώς και σε δικαιούχους σύνταξης γήρατος, ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ και θανάτου, των εντασσομένων στον ΕΦΚΑ οργανισμών κύριας ασφάλισης, εκτός των συνταξιούχων του ΟΓΑ καθώς και της Τράπεζας της Ελλάδος, των οποίων η συνταξιοδότηση αρχίζει πριν από την έναρξη ισχύος του νέου ασφαλιστικού νόμου (ν. 4387/2016).

Για τους συνταξιούχους, λόγω αναπηρίας, με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, καθώς και για τα τέκνα που λαμβάνουν σύνταξη λόγω θανάτου του γονέα τους, δεν απαιτείται η συμπλήρωση ορίου ηλικίας 65 ετών.

Για συνολικά ποσά εισοδήματος από συντάξεις (κύριες και επικουρικές), μισθούς, ημερομίσθια και λοιπά επιδόματα ή βοηθήματα και μέχρι 7.216,00 ευρώ ετησίως, καταβάλλεται επίδομα ποσού 115 ευρώ, μηνιαίως.
 #128223  από Still
 Σάβ Ιούλ 01, 2017 2:27 pm
νέος ασφαλιστικός νόμος.....

νέος "ασφαλιστικός" νόμος.....

πιό ανασφαλής απο ποτέ

"αυτός πέρνει 390 ευρώ αναπηρική σύνταξη βαριάς αναπηρίας, πολλά!! Ας του κόψουμε στη μέση το Εκάς"

bye bye καλό μου χαβιάρι, καλό μου ροκφόρ, βόλτες με την porsche μου και βουτιές στην πισινάρα μου, ατέλειωτα ταξίδια με το lear jet μου :emojis-20: :emojis-20: :emojis-20: :emojis-20:

τώρα θα πρέπει να ψωνίζω απ το lidl

Εκάς με Πασόκ :smile-cash: :smile-cash: :smile-cash: :smile-cash:
Εκάς με Σύριζα :smile-mooning: :smile-mooning: :smile-mooning: :smile-mooning: