• MIA ΒΟΗΘΕΙΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #60834  από krevasils
 Τετ Σεπ 28, 2011 4:34 pm
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑ-ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.....ΣΚΠ ΣΜΑΙΝΕΙ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΕΞΑΡΧΗΣ;;; ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΔΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
 #60840  από EFFIE
 Τετ Σεπ 28, 2011 6:55 pm
krevasils έγραψε:ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑ-ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.....ΣΚΠ ΣΜΑΙΝΕΙ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΕΞΑΡΧΗΣ;;; ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΔΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
καλησπερα!
εγω τωρα θα κανω αιτηση στο κεπα γιατι μου ειπανε δικαιουμαι καποιο επιδομα λογω ανεργιας και χωρις κινητικα προβληματα, εαν μου δωσουν το 67% βεβαια.Τα υπολοιπα θα τα ρωτησω εκει.Τωρα τι να σου πω.......κ εγω στα τυφλα παω μπας και βγαλω καμια ακρη...θα ενημερωσω βεβαια το φορουμ για ολη την διαδικασια που θα περασω..κ αν καποιος φιλος απο εδω ξερει κατι ας μας ενημερωσει :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #60854  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Σεπ 28, 2011 7:39 pm
krevasils έγραψε:ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑ-ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.....ΣΚΠ ΣΜΑΙΝΕΙ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΕΞΑΡΧΗΣ;;; ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΔΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Καλησπερα :teasing-neener: Λοιπον,με 67% αναπηρια, δικαιουσαι να παρεις καρτα μετακινησεων !!! Πηγαινεις σε ενα ΚΕΠ,με το ασφαλιστικο σου βιβλιαριο,γνωματευση υγειονομικης επιτροπης και 2 φωτογραφιες ! Δεν ξερω,ομως, αν εχει περασει η προθεσμια !!!! Επισης,με 67%,παιρνεις επιδομα της προνοιας,αν δεν εργαζεσαι !!! Τα ασφαλιστικα ταμεια,δινουν το παραπληγικο,αν εχεις κινητικο προβλημα σε ποσοστο 67% !!!! Στο ''ΚΡΑΤΙΚΕΣ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ'',μπορεις να διαβασεις περισσοτερα !!!! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ :greetings-waveyellow: :teasing-neener: :romance-kisscheek:
 #60878  από EFFIE
 Τετ Σεπ 28, 2011 11:52 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:
krevasils έγραψε:ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑ-ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.....ΣΚΠ ΣΜΑΙΝΕΙ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΕΞΑΡΧΗΣ;;; ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΔΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Καλησπερα :teasing-neener: Λοιπον,με 67% αναπηρια, δικαιουσαι να παρεις καρτα μετακινησεων !!! Πηγαινεις σε ενα ΚΕΠ,με το ασφαλιστικο σου βιβλιαριο,γνωματευση υγειονομικης επιτροπης και 2 φωτογραφιες ! Δεν ξερω,ομως, αν εχει περασει η προθεσμια !!!! Επισης,με 67%,παιρνεις επιδομα της προνοιας,αν δεν εργαζεσαι !!! Τα ασφαλιστικα ταμεια,δινουν το παραπληγικο,αν εχεις κινητικο προβλημα σε ποσοστο 67% !!!! Στο ''ΚΡΑΤΙΚΕΣ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ'',μπορεις να διαβασεις περισσοτερα !!!! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ :greetings-waveyellow: :teasing-neener: :romance-kisscheek:
:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: θεα μου :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
 #60973  από anna iatropoulou
 Παρ Σεπ 30, 2011 2:04 pm
ολοι οσοι εχουμε σκλ δικαιουμασται το εξωιδρυματικο επιδομα ακομα και σαν προστατευονα μελη η ακομα και αν εργαζομαστε!Χορηγειτε απο ολα τα ταμεια. θα πατε στο ταμειο που ανηκετε και θα κανετε αιτηση .Απο εκει θα σας πουν τι χαρτια χρειαζστε.Θα πρασετε επιτροπη θα σας βγαλουν απο 67-80% ειναι πανω απο 600 ευρω τον μηνα μην το αφηνετε οταν το πρωτοπηρα δεν ηταν πολυ σοβαρο το κιν προβλημα που ειχα και ομως μου εδωσαν 80% απο το ΙΚΑ. Γραφτητε στους κατατοπους συλογους σας ενημερωνουν για ολα αυτα. ΦΙΛακια!
 #60974  από anna iatropoulou
 Παρ Σεπ 30, 2011 2:05 pm
ολοι οσοι εχουμε σκλ δικαιουμασται το εξωιδρυματικο επιδομα ακομα και σαν προστατευονα μελη η ακομα και αν εργαζομαστε!Χορηγειτε απο ολα τα ταμεια. θα πατε στο ταμειο που ανηκετε και θα κανετε αιτηση .Απο εκει θα σας πουν τι χαρτια χρειαζστε.Θα πρασετε επιτροπη θα σας βγαλουν απο 67-80% ειναι πανω απο 600 ευρω τον μηνα μην το αφηνετε οταν το πρωτοπηρα δεν ηταν πολυ σοβαρο το κιν προβλημα που ειχα και ομως μου εδωσαν 80% απο το ΙΚΑ. Γραφτητε στους κατατοπους συλογους σας ενημερωνουν για ολα αυτα. ΦΙΛακια!
 #60976  από Π.Μ79
 Παρ Σεπ 30, 2011 3:30 pm
Να διευκρινίσω κάτι επειδή πρόσφατα το έμαθα και τρελάθηκα.

Όταν ζητάς 67% και άνω για το εξωιδρυματικό επίδομα, αν στο δώσουν, θα είναι σύμφωνα με το νόμο 1140/81 άρθρο 42.

Όταν ζητάς 50% και άνω για τον ΟΑΕΔ, αν στο δώσουν, θα είναι σύμφωνα με το νόμο 2643/98 και ΔΕΝ πρέπει να αναφέρεται στην απόφαση ο χαρακτηρισμός: Ανίκανος για κάθε βιοποριστική εργασία.

Αν ζητάς ποσοστό αναπηρίας για τέλη κυκλοφορίας, φοροαπαλλαγές κλπ κλπ, πρέπει το καθένα, να είναι σύμφωνα με συγκεκριμένους νόμους.

Με λίγα λόγια, η αναπηρία καθορίζεται αναλόγως του τι θέλεις και βέβαια η αναπηρία μας διαφέρει.
Τάδε νόμος, ναι έχεις αναπηρία, άλλος νόμος, ναι έχεις άλλη αναπηρία.

Καλό ε?

Εγώ έχω 67% αναπηρία και παίρνω το παραπληγικό, αλλά ο ΟΑΕΔ δεν το δέκτηκε, πρέπει να ξαναπεράσω επιτροπή για να πάρω το ποσοστό σύμφωνα με άλλο νόμο.

Ελλαδάρα....
 #60979  από manoula 2
 Παρ Σεπ 30, 2011 4:16 pm
Δλδ εγω που περασα Ανωτάτη Στρατού Υγειονομική Επιτροπή και μου εδωσαν 70% πρεπει να περασω και της Νομαρχιας για τελη κυκλοφοριας και καρτα διαδρομων?
 #61001  από EFFIE
 Παρ Σεπ 30, 2011 11:09 pm
anna iatropoulou έγραψε:ολοι οσοι εχουμε σκλ δικαιουμασται το εξωιδρυματικο επιδομα ακομα και σαν προστατευονα μελη η ακομα και αν εργαζομαστε!Χορηγειτε απο ολα τα ταμεια. θα πατε στο ταμειο που ανηκετε και θα κανετε αιτηση .Απο εκει θα σας πουν τι χαρτια χρειαζστε.Θα πρασετε επιτροπη θα σας βγαλουν απο 67-80% ειναι πανω απο 600 ευρω τον μηνα μην το αφηνετε οταν το πρωτοπηρα δεν ηταν πολυ σοβαρο το κιν προβλημα που ειχα και ομως μου εδωσαν 80% απο το ΙΚΑ. Γραφτητε στους κατατοπους συλογους σας ενημερωνουν για ολα αυτα. ΦΙΛακια!
Γεια σου Αννα!!
εγω εχω πελαγωσει!! την πεμπτη εχω ραντεβου στο Κεπα ΑΓ. Παρασκευης για να καταθεσω τα χαρτια μου και μετα θα μου κλεισουν ραντεβου για να περασω απο επιτροπη.Εγω δοξα το Θ εο δεν εχω κινητικα , αλλα επειδη ειμαι ανεργη ξερω οτι μπορω να διεκδικησω καποιο επιδομα που δεν εχω ιδεα τι και πως , απλα παω να διεκδηκησω οτι δικαιουμε που κ αυτο εκει θα το μαθω.Τωρα το εξωιδρυματικο τι? και πως??Δηλαδη μπορω να το δηλωσω και αυτο εκει??? ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ........πες κατι πιο συγκεκριμενα βρε αννα αν ξερεις, και τι εννοεις σαν προστατευομενα μελη??........ :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #61003  από Μιμικαμ
 Παρ Σεπ 30, 2011 11:27 pm
Γειά σου Effie,

Γιατί πελαγώνεις και αγχώνεσαι????
Θα πας στα ΚΕΠΑ, με ολα τα δικαιολογητικά σου, απο κρατικό νοσοκομείο, μαγνητικές
κλπ. που ν'αποδεικνύουν οτι πάσχεις απο ms, θα κάνεις την αίτηση και θα περιμένεις να
σε καλέσουν.....τα προστατευόμενα μέλη είναι, εαν υπάρχει στην οικογένεια κάποιο μέλος
που ύπάγεται στις ευπαθείς ομάδες.....δεν σε αφορά πάντως...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία, και ψυχραιμα..... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: